Heming hunting
dnes je štvrtok,  2. máj 2024,  meniny má Žigmund,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:27,  dnes západ slnka: 18:58
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Docter 8x56 alebo 2,5-10x48... - diskusia

autor: off michal89
pridané: 19.2.2011 15:52

Zdravím kolegovia..chcem sa spytat na kvalitu a hlavne svetelnost tychto puskohladov..

počet zobrazení: 7 347
počet hlasov: 0
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off Edu, 20.2.2011 o 22:57

laik stotožňujem sa s tvojim komentárom . Keby sa niekto chcel vediť či je lepšia značka edemberg alebo Carl zeiss odpoved by bola oveľa ľahšia. Lal zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off laik, 20.2.2011 o 22:28

To budú donekonečna sa opakujúce otázky a odpovede. Ak porovnávame porovnateľné, tak aj ten variabil by mal byť 56mm. Potom je to z optického hľadiska pri tej istej značke a druhu modelu so svetelnosťou jedno. Ja by som volil variabil, ktorý už len svojou konštrukciou je všestranný. Ak by som išiel na posed, pri stmievaní si nastavím na 8 násobné zväčšenie a mám jeho maximálnu svetelnosť. Nad otázkou svetelného bodu by som neváhal a kúpil s ním. Je to krok späť, ak pri takejto veľkej investícií neobetujeme cca. 10-15% ceny navyše. To je, ako by sme sa vzdávali 5., či 6./dnes dokonca 7./ rýchlostného stupňa v prevodovke auta, z hľadiska spotreby. Variabil je potom možné používať aj na individuálne lovy, či spoločné poľovačky na diviačiu zver. K tej značke samotného puškohľadu. Bola to, je a bude stále vec prestíže a našich finančných možnosti, ktoré máme, resp. sme ochotní do toho investovať. Renomované testy ukazujú, že medzi špičku v dnešnej dobe patria puškohľady asi od desiatich výrobcov. Ich odchýlky svetelnosti tvoria 2-3% za šera. Aj to sa dá zistiť iba laboratórne pri doslova nasimulovaných rovnakých podmienok, čo v prírode nikdy nie je /obdobie roka, intenzita mesačného splnu, druh terénu, pozadia, smeru osvetlenia, hodina, veľkosť, intenzita jej farby a vzdialenosť zveri, .../. Z toho jasne vyplýva, že tu už ľudské oko rozdiely nepostrehne. Iné je už spoľahlivosť a záruka. Najväčší paradox je, že ich cenové rozdiely tvoria aj 100%, ak to vzťahujeme napr. na Meopty Meostare, prípadne Vixeny, či Nikony. Preto si nedovolím odporúčať značku, je to stále subjektívne, o pocitoch, resp. sympatií k značke. Pri terajšej cene puškohľadov nad cca. 700-800 euro, pri ich voľbe so svetelnosťou za šera nad 90% a s priemerom 56mm sa asi veľmi nepomýlime. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 20.2.2011 o 20:58

ak to chces hlavne na posed tak 8x56, zobral by som urcite s bodom napr. nieco taketo odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 20.2.2011 o 20:21

dede mesačný svit je super vec . Avšak keď Ti svieti do protisvetla diametrálne to mení situáciu ,ak je zver v tieni , je za ňou tmavé pozadie a mnoho a mnoho iných faktorov .Dede veď ja ti to neberiem , Je veľa poľovníkov ,ktorí baterku odsudzujú . Pred rokom 1989 sa lovilo staručkou zeiss jena 4 x32 alebo 6 x 32 a baterka bola tiež zakázaná. Takže keď dovideli vtedy cez tie 70 ročné zastarale puškohľady dnes swarovski alebo docter 8 x 56 by mal určite stačiť . Michal89 aj poľovníci ktorí postrielali svojich kolegov a bolo ich desiatky chceli mať na poľovačke pôžitok. Percentuále číslo ber ako môj odhad.Čisto subjektívny odhad . Samozrejme vzťahuje sa na poľovníkov aktívne poľujúcich na diviačiu zver . Mnoho je takých čo si za desaťročia nedokázali kúpiť ani len guľovnicu za 100 € napriek tomu ,že sú členovia v PZ kde sa už roky rokúce nepoluje na zajaca ani bažanta . Takže neviem ako chcú selektívne loviť raticovú zver bez guľovnice ,ale to nie je môj problém . Je tu mnoho tém ako zver odskakuje po červenom či zelenom svetle pozorovaných s veľkým záujmom :-D Takže toľko môj rozbor opoznanie zveri baterkou . Ak máme v plane lovu diviakov napríklad 20 ks prasiat a ulovíme ich pri baterke alebo zrasujeme bez selekcie brokovnicou na spoločných poľovačkách štvajúc pri tom všetkú ostatnú zver často v hlbokom snehu je etičnosť oboch lovov minimálne na zváženie . Hlavne by mal zákon pamätať na zver až potom na zábavku človeka. Keď sme teda už pri tej obrovskej etike poľovníka skončili :-D ešte som zabudol spomenúť ,že veľa poľovníkov je vybavených infra technikou prípadne zariadeniami pracujúcich so zbytkovým svetlom . V dnešnej dobe sa takéto zariadenia bežne predávajú v poľovníckych potrebách za pár šupov. Premýšlam na čo sa asi predávajú ,keď sa nepoužívajú ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michal89, 20.2.2011 o 17:38

EDU asi robil štatistiku ked to tak do percent vedel hodit :D ale tak vecsina polovnikov ju pouziva ... z polovačky chcem mat aj puozitok nielen sedet v noci bez mesiaca v totalnej tme a daco suchoce tak posvietim.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 20.2.2011 o 17:17

Pán EDU - ďakujem za rozbor lovu baterkou. Lovím diviačiu na splnoch ale pri mesačnom svite, nie vytvorenom baterkou. Je to na každom na čo vystrelí a za akých podmienok. Aby som nebol mimo tému v minulosti som pri nočnom love diviačej používal puškohľad Docter, 1,5-6x42, red point, kým som nekúpil druhú zbraň a nevybavil ju puškohľadom značky Swar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 20.2.2011 o 15:49

dede ano asi 98% poľovníkov používa baterku tak za tých 25 rokov čo sa pohybujem v poľovníctve som už o tom niečo počul . Samozrejme myslel som tých poľovníkov ,ktorí lovia aktívne individualnym spôsobom čiernu zver a majú snahu loviť ju selektívnym spôsobom v rámci bezpečnosti pri strelbe. Potom je tu kategoria tzv.odsudzovačov bateriek .Ktorí silne moralizujú iných za použitie svetla . Obyčajne práve moralisti majú doma nie len jednu ale hneď niekoľko bateriek a aktívne ich používajú .Ja ich volám pokrytci . Ďalšou kategoriou sú čarostrelci bez bateriek v akúkoľvek nočnú hodinu na všetko čo sa hýbe . odkaz Takých prípadov poznáme X . Nespadám ani do jednej kategorie .Ani nelovím diviaky v noci aktívne tým padom nemám prečo ani používať baterku . Nevlastním žiadne svetlo použiteľné pri strelbe . Tiež nemoralizujem porušovateľov zákona ale ani nikoho na porušovanie nenabádam .Okrem toho zasvietiť si na zver a oboznať ju nie je v rozpore so zákonom. Ani svetlo namontované na zbrani. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michal89, 20.2.2011 o 11:41

pri baterke nechcem strielat.. na polovačku mam zatial dost času tak si to chcem vychutnat a nie za kazdych okolnosti strielat ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 20.2.2011 o 0:13

Vychádzajúc z informácií z Tvojho príspevku vidím, že máš baterkové skúsenosti... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 20.2.2011 o 0:01

dede na to ,že ja osobne nestrielam pri baterke napríklad . Osvecovať stale baterkou je absolútny nezmysel aj pre strielajucich pri baterke . Aj keď je lepšie si posvietiť niekedy ako odstreliť kolegu alebo neoboznaný kus. Takže baterka je tak použiteľná iba v núdzovom režime odhliadnuc od odskakovania zveri na svetlo či biele,zelene alebo červené a samozrejme porušovanie zákona . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off dede, 19.2.2011 o 23:43

Edu- teda načo kvalitný puškohľad, keď ho doplní baterka.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 19.2.2011 o 23:00

brutál cena sako80 . Doporučujem ten zeiss je pecka ale samozrejme aj ten docter. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sako80, 19.2.2011 o 21:38

ked nechces variabil tak toto podla mna je asi najlepsia volba a máš aj červený bod: odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 19.2.2011 o 20:55

michal89 ja mam meoptu 7x50 nitku po okrajoch zhrubnutú zatial som nemal problem hodinu po západe slnka zamieriť . Možno poviem novinu ,ale baterku používa tiež veľa poľovníkov :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 19.2.2011 o 20:52

ToMaS0077777 presne preto čo napísal operak. Ak má ísť o guľovnicu používanú najmä na postriežku a prípadne posliedku je 8x56 lepšia voľba .Na spoločnej polovačke je 8x dosť . Tam je výhodnejší kolimátor alebo variabil .Asi najlepšie sú mechanické mieridlá . červený bod u špičkových puškohľadov je ok . Docter medzi tie špičkové počítam . Nie je to zeiss ani swaro ale je to výborná vecička za tie peniaze. Červený bod typu edemberg celkom určite neodporúčam a už vôbec nie lacné osvetlené osnovy čo svietia ako kolotoče . Taký som videl na tascu až sa majiteľ na mna urazil keď som sa smial asi 10 minút po zhliadnutí :-D To je samozrejme iba môj názor nikomu ho nevnucujem . Keď Ti niečo svieti do oka zrenička reaguje stiahnutím . Takže červené svetlo uvidíš ale diviaka už nie ,lebo zrenička nebude dostatočne roztiahnutá vnímať tmu. To platí iba u tých hračkárskych puškohľadov. Po červenej bodke prichádzajú puškohľady s diaľkomerom balistickou vežičkou a celkom určite sa budú uberať cestou stabilizácie obrazu ako to vidíme u triedrov . Vývoj bude pokračovať a čo bude za pár rokov sa nedá predvídať. Určite sa výrobcovia posnažia ako nás ošklbať o eurá :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hunter78, 19.2.2011 o 19:37

ak mas zrak vporiadku tak urcite ano mal som 7x56meoptu bez bodu a az teraz som kupil 3-12x56 s bodom no este som to nenahodil a strielal som aj bez bodu a uspesne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michal89, 19.2.2011 o 19:03

prevazne na posed by som to chcel..na spoločne a na pirš mam osmičku gulu s mensim puškohladom.. len som chcel vediet ci by som v pohode zamieril aj bez červeneho bodu na diviaka večer ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hunter78, 19.2.2011 o 18:52

Ak ten puskohlad chces prevazne na nocny lov diviakov tak ta 8micka prosim ale ak ako univerzalny puskohlad povedzme ze na jednu pusku na vsetky prilezitosti tak osobne by som zvolil urcite tu2.5-10x48 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off operak, 19.2.2011 o 18:28

Preto lebo variabil pri vačšom zvačšeni u tohto typu stráca markantne svetelnosť.Tiež by som volil 8x56 a ak je s červeným bodom tak rozhodne s ním. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ToMaS0077777, 19.2.2011 o 17:44

EDU prečo ??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 19.2.2011 o 17:38

Osobne by som sa rozhodol pre 8x56 . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michal89, 19.2.2011 o 17:30

nemyslel som porovnanie medzi tymito dvomi.to je jasne ze 56 bude mat lepsiu svetelnost .. mal som na mysli posudenie tychto typov puskohladov.cena-kvalita.. hlavne ma zaujima ci by som pri docteri 8x56 potreboval čer.bod alebo ma tak dobru svetelnost ze ho nepotrebujem..hlavne to ma zaujima.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 19.2.2011 o 16:46

To je zajímavá otázka . Ako keby si sa pýtal či je viac 56 gramov alebo 48 gramov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov