Heming hunting
dnes je streda,  8. máj 2024,  meniny má Ingrida,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:18,  dnes západ slnka: 19:07
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

300WM alebo 300WSM? - diskusia

autor: off horarik01
pridané: 27.1.2011 22:45

Mám záujem o kúpu výmennej hlavne na Blaser R8 a neviem sa rozhodnúť medzi týmito dvomi kalibrami.Aký je medzi nimi rozdiel?

počet zobrazení: 9 656
počet hlasov: 0
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off Rempo, 25.2.2015 o 12:51

horarik01 ako hodnotíš odstupom času svoju voľbu.? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 1.2.2011 o 7:24

Ešte dodatok pre horárika01: Mám kamaráta - puškára, ktorému som pred pár rokmi dodal dva shortmagnumové závery Montana. Obidva nahlavnil na 300WSM (doviezol som mu aj výstružník a nejaké nábojnice), jednu zbraň si nechal a poľuje s ňou. Spovedal som ho pred chvíľou, všestranná spokojnosť. Akože ináč.... :-))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 1.2.2011 o 6:46

peter1985: iboo mal právo to myslieť vážne. Ak sa povie (napíše) komponenty, tak komponenty. Ak sa myslí len na nábojnice, tak sa to povie zreteľnejšie. K snahe o precíznu streľbu pasuje aj precízne vyjadrovanie sa. A nábojnice od Normy nie sú drahé len v kalibri 300WSM, ale VŠETKY (aj 300WM). Menej kvalitné nábojnice (Winchester a pod.) nie sú lacnejšie len v kalibri 300WSM, ale VŠETKY (aj 300WM). Dostupnosť? Ani v Tescu, ani na Obchodnej ich nekúpiš (ale ani 300WM). Aspekt dostupnosti je zrejme zbytočné rozvíjať. Strelivo 300WSM vyrábajú asi všetky známe muničky a bude toho stále viac. Aj keď mám výhrady k logike uvedenej argumentácie, tentoraz pozitívne hodnotím absenciu amerikanizmov v tvojich vstupoch a to myslím úprimne, bez akejkoľvek irónie. Zaujalo ma ale tvoje tvrdenie o rýchlom vypálení prechodového kužeľa. Samozrejme, že v porovnaní 300WSM - 300WM, pokiaľ dobre chápem pôvodne zadanú otázku, porovnávať sa majú tieto dva kalibre (a to pre lovecké účely). Moja 7mmWSM je síce v antikorovom vyhotovení, ale svoje poznatky z vnútornej balistiky si rád doplním. A to myslím tiež úprimne, bez akejkoľvek irónie. misko11: Hanák v súvislosti s kopaním nábojov WSM tára, to som tu už niekde rozoberal, možno si to aj čítal. Vo Ferlachu ho fyzike internej balistiky asi veľmi nepriučili, ale to sa myslím od puškárskej školy ani veľmi neočakáva (myslím, že viem o čom píšem, mám ich dve). A doktorát neviem z čoho má, azda nie z oblasti zbraní a streliva. Tiger správne podotýka, že rýchlejší prebíjací cyklus u kratšej nábojnice je v tomto prípade bezpredmetný. Tento mýtus prenesene pretrváva z oblasti automatických zbraní, kde má okrem iného reálny vplyv na kadenciu streľby. horárik01: Prínosy novšieho náboja 300WSM sú nepodstatné. V amerike bez marketingových ťahov prežiješ len veľmi ťažko. Ale bez toho, aby som sa pokúšal o racionálne zdôvodnenie, nákružkové nábojnice nemusím. A to je hlavný dôvod (ak by bola moje rozhodovanie zúžené len na tieto dva kalibre), prečo by som uprednostnil 300WSM pred tým druhým. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peter1985, 1.2.2011 o 4:47

iboo: o com pises , nemyslel som strely zapalky prach to nemyslis vazne ze? :D myslel som prave kvalitne nabojnice vyraba ich len nosler a norma take pouzitelne ale su dost drahe , potom este winchester a mozno federal su tie lacnejsie ale tie na soprtovu strelbu nevyhovujuce ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 31.1.2011 o 23:32

horarik01 - začnime s tým, že prečo zrovna 300Wm, alebo 300WSM ? oba majú nespočetne veľa výhod, ale ja sa ajtak pýtam prečo tieto? balistika? energia? sortiment streliva? čo ? :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off horarik01, 31.1.2011 o 23:11

iboo ja to nechcem na športovú strelbu.Tak ktorú? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 31.1.2011 o 23:08

peter1985 - komponenty tažko zohnať????? ak dobre viem tak strely sú diametru 0.308", zápaky bohate postačia CCI250 a prachuz je na trhu tolko, že veľa. Akurát nábojnice, ale ani to nieje problém. Takže kde ej vlastne problém ? určite na športovú strelbu yb som nebral ani 300WM to už niečo pohodlnejšie, ale inak vážne nechápem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off misko11, 31.1.2011 o 23:00

horarik moj koment nema nejaku vedomostami alebo skusenostami podlozenu hodnotu, ale predsa ho sem dam, aj ked som povodne radsej nechcel mudrovat. Vsetko co tu bolo povedane je asi pravda - kratsia hilzna - v reale nie moc brutalna zmena oproti klasike. Lepsi priebeh horenia - udajne lepsia vnutorna balistika, na zaklade ktorej tento naboj nie je tak nachylny na dlzku hlavne ako klasicky magnum. Raz som cital jeden test ked klasicky 300 magnum strielany z 51cm hlavne mal rovnaky vykon ako 7X64 z 60cm. Pri WSM nie je strata vykonu s kratsou hlavnou vraj ani zdaleka taka znacna. Dalej som sa dozvedel, ze by mal mat prijemnejsi zvukovy prejav - menej hlucny. Co sa tyka kopania - ujo Hanak pise, ze je o dost vyssi spatny raz u WSM a to hlavne pre vacsiu plochu dna naboja - na toto som sa pytal jedneho puskara a vyvratil to, ze to je blbost. Co sa tyka sily, ktora posobi na zaver tak u WSM je o cca 20% vyssia. Toto vsetko som sa dozvedel kade tade - nakolko momentalne riesim presne tu istu otazku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off horarik01, 31.1.2011 o 22:54

mohli by ste mi to preložiť do reči laika? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peter1985, 31.1.2011 o 22:48

Tak 300 WSM ti pekne rychlo vypali nabehovy kuzel ;) neviem ci sa vyrabaju nejake seriove naboje ale komponenty na WSM idu zohnat tazko vyraba ich len malo firiem. Ja som premyslal o 7 mm WSM, ale ako som zistil nieje prilis setrny na hlaven a pri mojej spotrebe 2000 ran rocne to nieje realne ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 31.1.2011 o 22:46

čo som tak narýchlo zistil, tak že WSMka má väčší komorový tlak, ale to len o zhruba 5% ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off horarik01, 31.1.2011 o 22:19

Viem,že napr.Evo 300WM a300WSM je v balistike a energii úplne rovnaké,ale viac ma zaujíma priebeh výstrelu tzv."kopanec" do pleca.Rozdiel v nich určite je,inak by 300WSM neprišiel na trh.Ale v čom???? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off silma20, 31.1.2011 o 21:11

Blaser ten pripad sa zvykne stat aj s brokovnicami ked ma niekto 20 zozenie tazsie naboje ako do 12 ked ho surne potrebuje nemyslim to v kupe. Raz mi to vsak stacilo a poucil som sa :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 31.1.2011 o 21:05

V ,,klasicke" 300-vke je zrejme aj väčší vyber streliva. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 31.1.2011 o 20:58

Akurat ten, ze ho rychlejsie prebijes kvoli kratsej drahe a vraj ma kvalitnejsie spalovanie v tom WSM. Ani jednu ani druhu velicinu nepocitis v reale. Akurat, ked niekedy napr na spolocnej vystrielas alebo v Afrike vsetky naboje, tak siroko daleko budes s takym kalibrom sam. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sako80, 31.1.2011 o 20:51

vidim že sa nikto neohlásil, už vieš niečo viac, aj mňa by to zaujímalo ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM