Heming hunting
dnes je piatok,  17. máj 2024,  meniny má Gizela,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:06,  dnes západ slnka: 19:19
Kniha návštev revíru - online manažér revíru

Celoročný odlov diviačej zveri-diviača, lanštiak - diskusia

autor: off parhor
pridané: 20.1.2011 20:44

Je správny celoročný odstrel lanštiakov aj keď vieme, že i lanštiak (samice) možu byť a vačšinou su plné?

počet zobrazení: 43 281
počet hlasov: 2
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 361-400 z 401 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Jozibaci, 26.1.2011 o 15:57

Edu z 13,49. Keby si bol diviakom v čriede /alebo ja/ a postrelili by ti "brata", nemusel by si sa ani baviť o odklade ruje. Fyzicky by si to nezvládol. Alebo áno? Lebo ja určite nie. A kým by klial na osud a nezotavil sa, určite by každému v čriede "lepilo", teda - o ruji ani počuť. Aj keby tie najkrajšie diviačice holý zadok o mňa otierali. Ale aj ony by na tom boli antisexy. A keby sa takéto traumy opakovali denne, ruja by sa odkladala donekonečna. Resp. diviakom by sa uľavilo až po zídení snehu, v blate, keď spoločné poľovačky sú takmer nemysliteľné. Alebo naopak - po napadnutí vysokej vrstvy snehu. Čiže - čím horšie podmienky pre lov, tým lepšie pre ruju diviakov. To by sme však mohli pre diviaky urobiť aj ich zákazom lovu v čase ruje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Edu, 26.1.2011 o 14:50

lubenko ano presvedčil má už prvý úspech presvedčil jedného :-D Sám seba . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 26.1.2011 o 14:25

jozibaci len dotaz ,už si niekoho presvedčil o svojej pravde???? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 26.1.2011 o 14:16

Jozibaci čas núdze v zimných mesiachoch nebol stanovený na ľutovanie zvieratiek spiaceho plcha či medveďa alebo párenie sa . Ide o jednu dôležitú vec zver nie krmiť ale prikrmovať najmä vlakninou aby sa zabránilo acidoze a veciam podobným atd. To sa dočítaš aj u nemeckých odborníkov ako i odborníkov v celej EU. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jozibaci, 26.1.2011 o 14:05

Lubenko! Nikto na Slovensku nedodržiava lepšie zákon o poľovníctve, ako ja. Ale iba tú časť, ktorá pojednáva o zveľaďovaní poľovníctva. Aj toto je forma nie porušovania zákona, ale jeho nápravy na odbornú, najmä zootechnickú úroveň - poukazovať na nesprávne zaobchádzanie so zverou, na život zveri v rôznych ročných obdobiach. Napr. teraz - zákon hovorí o núdzovom období, stav zveri o najkrajšom - líšky, vlky sa honcujú, zajačice "povíjajú" zajačiky, medvedice medvieďatká,... Dá sa to v období núdze??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 26.1.2011 o 13:49

Veru raz som počúval raz ako sa diviaky bavili o tom že teraz keď sú spoločné poľovačky odložia chrutie na inú dobu . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jozibaci, 26.1.2011 o 13:38

Máš pravdu, Edu. Aj o tom viem. Podľa českých periodík, ale aj portálu Myslivosti, diviačice vrhajú mláďatá po celý rok. Je to však zavinené celoročným lovom diviačej zveri. Ak by sa jej ponechal kľud v čase chrutia /1.10. - 31.12./, diviaky by to využili a nemuseli by odkladať ruju na neskoršie, netypické obdobia. Je treba si uvedomiť, že samica teplokrvného živočícha má istú, nazval by som to, kapacitu reprodukcie - raz ročne sa dostane do ruje. Ak jej to pre zranenie /ktoré odstaví sexuálnu hormonálnu činnosť a nahradí ju stresovou zo zranenia/ nevyjde na XI - XII, nastúpi maródka, ktorá môže trvať rôzne dlho - ako v tvojom prípade, až do augusta. Sexuálna hormonálna činnosť môže nastúpiť až po dokonalom zotavení. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 26.1.2011 o 13:38

jožibači ved poluj ako uznaš za vhodne ,nik ta nenuti lovit ked nechceš,len dodržuj zakon o polovnictve. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jozibaci, 26.1.2011 o 13:26

Ja by som mláďatá vôbec nelovil, ak by sa zver prísne chránila v čase ruje a pred ním. T.j. - od 1.10. do 31.12. Čiže - ak by boli vo vrhoch len 4 - 6 mláďatá a v optimálnej kvalite a vitalite. Inak mláďatá, ak ich vek počítame od 1.4.2010, majú teraz cca 10 mesiacov, je možné ich loviť ako mláďatá až do 31.3., ale z nich tiež len samčeky, pretože samičky môžu byť plné. Preto prízvukujem, že teraz je najvhodnejší odlov iba samčej zveri. Od 1.4.2011 to už budú lanštiaky, teda už nie mláďatá. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 26.1.2011 o 13:20

Jozibaci ja som strelil diviačicu asi 50kilovú v auguste a bola plná . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 26.1.2011 o 13:01

Jozibači ,tym mladatam trochu predlž dobu do kedy sa možu lovit inak s tebou vynimočne suhlasim ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jozibaci, 26.1.2011 o 12:42

Zo zootechnického hľadiska je toto obdobie, presnejšie od 1.1. do 30.9. , ideálne na odlov samčej zveri všetkých vekových kategórií - od diviačaťa až po samotáre, teda najstaršie kusy. Samičie sú plné a to môžu byť naozaj už od diviačičiek, až po staré diviačice. Výhody sú v tom, že jednak nestrelíme plnú diviačicu a jednak trauma z lovu nemá negatívny dopad na plodnosť diviačíc /množstvo mláďat vo vrhu, ani na ich kvalitu/, pretože plody sa už vyvíjajú. Ďalšie už pribudnúť nemôžu. Ani ubudnúť. Diviačice a mláďatá je potom možné loviť od 1.7. do 30.9. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rastob, 26.1.2011 o 12:36

No tu je ale odborníkov, Blaser, Jager, azda mi chcete povedať, že streliť zo stáda najväčší kus, pri ktorom sú iba malé prasce je OK a ten, kto ich nazve blbcami sa má pozrieť do zrkadla? Aj blbec vie, že 120 kg kus keď je s piatimi 30 kg kusmi, tak je asi ich mater. A zato, že som povedal papaláši - boli to z najvyšších miest niektorých známych podnikov, riaditelia, atď, ako sa nazývajú nárečovo - papaláši, alebo nie? terlili by ste taký kus vy? Alebo, čo by ste povedali tomu, kto by to u vás strelil? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 26.1.2011 o 11:18

Robo prasa je prasa a lanštiak je lanštiak len dovtedy, kým žije, potom je to už úlovok :D.Tuším že máj je ten myslený prelomový mesiac. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ROBO7X64, 25.1.2011 o 23:14

Dokedy je prasa,prasa a dokedy je lanštiak,lanštiak??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 25.1.2011 o 10:06

Ked je take jednoduchsie nadavat na skurveny zivot a vsetkych hajzlov okolo, ako sa pozriet na seba do zrkadla. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 25.1.2011 o 8:45

Lubo,mne len reže,že každý kto je schopný si zaplatiť nejaku polovačku je hned papalaš,zbohatlik,debil..Co sa tyka celoročného odlovu diviačej zveri-suhlasim s Blaserom 300VM. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 25.1.2011 o 6:22

Tak im treba. Keby nerobili poplatkove a vytiahli chechtaky na krmivo z vlastnych vrecak, tak im nemuseli idioti behat po hore. Ale to by ich urcite bolelo viac ako tie styri svinky. Taki si ani insie nezasluzia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rastob, 24.1.2011 o 21:30

A napríklad v našej oblasti, kde na nadhánkach strelili poplatkoví idioti a papaláši minimálne 4 prasnice nad 100 kg, je veľká šanca, že budúci rok budú v chrutí už aj staršie diviačatá. Ako môže byť niekto taký blb a z utekajúcej čriedy - sviňa a jej 5 mladých - streliť prvú utekajúcu sviňu matku. Pán podnikateľ, debil, sponzoruje krmivo, tak to prešlo bez mihnutia oka. Nebolo to v našom združení, no nasralo ma to aj za domácich. Preto túto jar budem diviaky asi len pozorovať, podľa mňa by mal každý. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rastob, 24.1.2011 o 21:21

Nielen lanštiačky, ale často aj diviačatá už v sebe majú plody, aj keď to znie čudne, vyvrhoval som diviačičku, mala v sebe dva plody na spoločnej minulý január. Hlavne zo skorých jarných vrhov, čo sú dobre vyvinuté. Nie som odborník a poľujem len tri roky, ale hovorím len to, čo som fakt videl. Hospodár určil diviaka ako diviača. A nie je to žiadny diletant, je to hodnotiteľ trofejí z okresných, ale aj celoštátnych výstav, ako napr. Nitra, kde hodnotí posledné roky. Ja osobne by som sa bál streliť diviaka niekde v apríli, pomer pohlaví je aj 1:3 v prospech samíc a tak je fakt veľmi veľká pravdepodobnosť strelenia plnej diviačice. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motajisko, 24.1.2011 o 20:05

Zo zákona je udávaná denzista / hustota / diviačej zvere 7 ks na 1000 ha. Je len na užívateľoch revíru či ju bude výslovne dodržovať alebo nie. Samozrejme môže byť patričný tlak na uplatnenie si vzniknutých škôd ktoré môžu vzniknúť rozrývaním lúk, pasienkov, ozimín. Príslušné PZ je teda medzi dvoma mlyn. kameňmi t.j. medzi užívateľom poľnohospod. pozemkov a štátom, ktorý stanovil denzitu diviačej zvere v určitej oblasti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lucisa, 24.1.2011 o 16:30

presne ako píše Blaser, ak je povolený celoročný lov nikto nikoho nenúti aby lovil v jarných mesiacoch. Uvidíme ako to bude po novele zákona a vyhlášky. Na KMO ide veľmi veľa financií z vonku a veterina potrebovala vzorky aj z jarných mesiacov tak preto ministerstvo povoľovalo v posledných rokoch výnimku a nakoniec sa to dalo aj do novej vyhlášky. ak naozaj veterina nebude požadovať vzorky na jar tak užívateľ revíru si sám predsa rozhodne kedy bude loviť a tam kde sú diviaky premnožené nie je predsa problém odloviť dostatočné množstvo od jula do konca decembra, ked nám dokonca aj legislatíva povoľuje lov na vnadisku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavian, 24.1.2011 o 16:14

Množstvo zveri rastie, musí rásť zákonite aj jej odlov. Ak sa na to budeš pozerať z pohľadu poľnohospodára, väčšina zveri bude pre teba ´škodlivá´. Zatiaľ sa u nás neuplatňuje vo väčšine prípadov možnosť vymáhania škôd spôsobených zverou na poľnohospodárskych alebo lesných kultúrach, ak by PZ mali platiť tieto škody, buď by ich to zruinovalo alebo by lovili neporovnateľne viac ako v súčasnosti. Napríklad ja som nikdy nechápal, prečo bol zmenený čas lovu jeleníc. Zver, ktorej je najviac sa loví v najkratšom čase, pričom jelene majú čas odlovu neporovnateľne dlhší, aj keď ich je menej. :( Inak musím v tomto prípade súhlasiť s Blaserom, nikto ti strieľať nekáže... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Igor43, 24.1.2011 o 14:52

V jednom poľov. revíri s rozlohou cca 3200ha je plánovaný normovaný kmeňový stav diviačej zveri 11 ks. Na konci sezóny v polovici januára bolo ulovených za celú sezónu 56 alebo 58 ks diviačej zveri ( plán bol odloviť 40ks, dodatočne bol navýšený ) !!! Z toho na poslednej poľovačke sa ukutočnil len 1 hon- v hone sa vyskytlo najmenej cca 30ks diviakov, z toho 6 odlovených!!! BOL TO LEN 1 HON,LEN v JEDNEJ NEPATRNEJ ČASTI REVÍRU! Ak sa k súčasným stavom diviakov pridruží mor,začne sa nekontrolovateľne šíriť po celom území a nebudeme mať na čo poľovať vôbec. Preto si myslím, že rozumným odlovom treba stavy regulovať po celý rok. Toľko môj názor. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mrlian, 22.1.2011 o 12:24

Presne, tak narušenie vekovej a pohlavnej štruktúry zveri má na svedomí človek, preto by sa mal uvážlivým a správnym odlovom postarať o opätovnú reguláciu. Uvážlivo znamená čo možno najviac zachovávať dospelé kusy akéhokoľvek pohlavia. Vyvrhovať plnú lanštiačku je určite nepríjemné, ale na to sme mali myslieť skôr. Pokiaľ zodpovedne prestaneme loviť dospelé kusy, za rok, dva možno tri nebudeme mať s plnými lanštiačkami a diviačatami problém. P.S. nelovenie holej tiež nie je úplne správne, pomer pohlavia napr. 1:4 vedie k degradácii trofejovej kvality, ale to je mimo túto diskusiu. P.S.2 tak zatiaľ čo my tu diskutujeme, iní "riešia" odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motajisko, 22.1.2011 o 11:00

Príroda samotná nenarušila vekovú štruktúru v čriede diviačej zvere ale človek-poľovník svojou nevedomosťou pri love. To čo vidíme je len následok, neskoré oprasenie, lanštiačky majú prasiatka, zakrpatené prasiatka, páskované prasiatka na spoločných poľovačkách, diviačej je veľa robia škody. Treba všetko vystrieľať... a bude po úvahách. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Zigi9, 22.1.2011 o 10:04

jj chyba se stala jinde, tak nějak to naznačil findula :-) Ale co teď, že? Odlovem (plné, vodící) lončačky uděláme dobrý skutek nebo špatný? Kde je ten správný pohled na danou věc. Budeme v honitbách produkovat kvanta selat, aby se do nich v létě mohlo vesele střílet a víc lovců si přišlo na své a nebo pujdem cestou kvality a nebudem takové lončačky tolerovat? A pak je tu ještě otázka "škod" černou zvěří ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off findula, 22.1.2011 o 9:54

Každá normální lončáčka bachyně by neměla přijít do chrutí pokud je správná skladba.Selata by měla mít až třetím rokem.Ve svém druhém roce života by měla zůstat v tlupě své matky a přebírat její zkušenosti.Pokud má selata ve druhém roce života tedy jako lončačka nikdy zní nebude dobrá bachyně a ani potomsvo není kvalitní. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Steffan, 22.1.2011 o 0:59

Ešte že si to priznáš Blaser ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 21.1.2011 o 21:16

Ja mam vzdy pravdu. Som na to zvyknuty. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off parhor, 21.1.2011 o 20:38

Do prdele Blaser ty to napíšeš síce od pupka ale teraz ti musím dat za pravdu teraz si trefil klinec po hlavičke a tom to je ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 21.1.2011 o 20:35

Ja nestrielam okrem sanitarneho odstrelu ani holu celorocne a dokonca tento rok som si nestrelil ani spicera ako jediny, lebo som nestretol vyradoveho. V tomto obdobi mi bohato stacia prasce a skodna strielat, preto ani nemam potrebu zakladat taku temu. Kazdy normaly polovnik nestriela nic ine. Mozno tak este dobreho barana. Dobry je taky, co to ma aspon po oci zakrutene. Presne ako to orol napisal. Darmo budes temy zakladat, ked je niekto debil, tak slahne aj bachynu nielen lanstiaka a tuto sa bude na pekneho hrat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off carli, 21.1.2011 o 20:27

Je pravda že legislatíva umožňuje lov lanštiakov a prasiec celý rok, ale ako napísal blaser nikto nikoho nenúti.Všetko je to na užívateľovi PR ako hodnotí početnosť diviačej v PR. V našom PZ lovíme diviaču zver len do 31.1. a začíname zo srncami.Hlavným dôvodom sú práve lanštiačky.Treba zvážiť aj tlak vlka na túto zver v danom revíri. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off parhor, 21.1.2011 o 20:18

orol súhlaím s tebou, ale celoročný odstrel lanštiakov preto nepovažujem za najštastnejší pochopil si o čo tu ide, Blaser zase myslí mimo ako vždy -bez urážky ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 21.1.2011 o 20:15

Možno chce Blaser naznačiť niečo iné... dovtedy budeme riešiť, kým neporieši na našej vlastnej hlúposti niekto nás. A taká doba kľudne môže prísť. P.s- niekto totižto URČITE takéto a podobné "témy" a najmä príspevky pozorne sleduje a vyhodnocuje o to viac, keď sú písané samotnými poľovníkmi... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 21.1.2011 o 20:04

Vsak ju nestrel a nemusis ani vyvrhovat a ani pozerat na plody. Nuti ta niekto? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off parhor, 21.1.2011 o 19:57

Blaser tvoje postrehy su neprehliadnuteľné ale tu chcem diskutovať s poľovníkmi a nie lovcami, nie je príjemné vidieť vývrh a v maternici sú vyvinuté plody ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 21.1.2011 o 19:47

Ja neviem, co to riesite. Co Vas niekto nuti strielat? Mate za to postihy, ked nestrelite? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavol68, 21.1.2011 o 18:21

Musíme si zvyknúť, že tak ako v civilnom živote tak aj tu " politická objednávka je prioritou". Aj jelenica má plod "len " od 1.12., predtým to bola srna. A čo danielica, muflónica, diviačica. Ja v zimnom období zver prikrmujem a lovím len škodnú a túlavé psiská, lebo tie dokážu narobiť poriadne škody, ako minulú sobotu to bol mladý srnček. Fotku uverejním. Lovu a lesu zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cechankar, 20.1.2011 o 22:27

Ked si zasluži ochranu krkavec lanštiak si ju zasluži tiež. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 361-400 z 401 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov