Heming hunting
dnes je sobota,  27. apríl 2024,  meniny má Jaroslav,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:36,  dnes západ slnka: 18:51
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

streliť alebo nie? spln ... - diskusia

autor: on hunter73
pridané: 23.12.2010 19:02

chcel by som vedieť že napriklad ked zapada slnko ako dnes 15:50 tak sa može polovať do 16:50... ale mesiac vychadza až 19:32 a ked pridu diviaky medzi 16:50 a 19:32 ,ale je spln,ale mesiac ešte neni na oblohe, tak čo??? polovnik ma čakať kym vijde mesiac alebo može v tom čase strielať???

počet zobrazení: 9 357
počet hlasov: 0

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off namreh, 5.8.2013 o 15:35

páčili sa mi tu tie nové polovnícke výrazy,rachnúť,šupnem kde je najhrubší,strelím po termine...no krása.Ja mám 125 kg,mna by lahko rachol po termíne kde som najhrubší:))

dať hlas príspevku | počet hlasov: 9

komentáre

zoradiť
off sipik, 9.8.2013 o 8:13

Áno, veľkú pravdu má Edu 8.8.o 18:18, čo sa týka sedenia na posede a lovenia zveri. Ale zakladateľ témy chcel vedieť, či môže loviť zver vtedy, keď to kalendár síce povoľuje (je spln), ale už je viac ako hodina po západe slnka, ale mesiac ešte nevyšiel. Podľa zákona môžme loviť zver v noci len tých pár dní v mesiaci a keď je jasná mesačná noc. Cit.: ...a to len za jasných mesačných nocí a s použitím výkonnej pozorovacej optiky a streleckej optiky... Čiže otázka znie: Musí byť jasno a musí svietiť mesiac? Alebo stačí, ak je jasno, ale mesiac ešte nevyšiel, a je jasná a mesačná noc, lebo za chvíľu vyjde mesiac a bude svietiť celú noc? Podľa môjho názoru, keďže nie je v zákone čiarka medzi "jasných a mesačných", tak musia byť splnené obe podmienky naraz , a teda noc musí byť jasná aj mesačná a len vtedy môžem s použitím výkonnej... optiky loviť (určitú) zver. Len je otázne, čo je to tá mesačná noc... Či je to noc, kedy mesačný svit dopadá na zemský povrch, alebo je Mesiac v pozícii, keď bez ohľadu na poveternostné podmienky, napr. oblačnosť, by jeho svit na zemský povrch dopadať mohol (je spln, ale je zamračené). Osobne si myslím, že tu je tiež medzera v zákone... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off agbar, 8.8.2013 o 22:27

Edu to napisal spravne. LZ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 8.8.2013 o 18:18

spito270 obdobný nezmysel som počul i ja :-D samozrejme poľovník v revíri môže byť kľudne i celú noc ako i napísaný v knihe . Obdobne ako rybár pri vode ak nemá nahodené udice . Takže ak sa loviť smie dnes do 22.08 a tebe bude cesta z posedu trvať hodinu pre príklad až prídeš ku knihe a odpíšeš sa 23.08 hod tak je všetko ok . Ak sa rozhodneš na posede prespať do rána či pozorovať zver je to len tvoje rozhodnutie zákon zakazuje iba loviť zver nie sedieť na posede napríklad prečkajúc par hodín do ranného povoleného lovu . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off spito270, 8.8.2013 o 17:10

mozno niektorym, slabsie chapavym polovnikom dopriali touto zmenou cas na navrat z reviru. Stretol som sa raz s nazorom, ze v reviri uz hodinu po zapade slnka nema polovnik so zbranou co robit ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mitko, 8.8.2013 o 15:24

...keď sme už pri tom,napadla ma taká vec už pri čítaní teraz platného zákona, čo vlastne viedlo našich zákonodarcov a navrhovateľov zákona zmeniť túto stať a posunúť čas možnosti loviť zver 2 hod.pred a 2 hod.po západe slnka? Nakoľko do teraz platná 1 hodina bola stanovená dobre si myslím,,,bezpečne rozoznať,rozpoznať,"prečítať" zver,presne zamieriť a vystreliť už 1,5 hod.po západe slnka je vééééľmi problematické, pri zamračenej oblohe až nemožné....,žeby sa jednalo len o nejaké zvolnenie tohoto ustanovenia zákona...? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off namreh, 5.8.2013 o 15:35

páčili sa mi tu tie nové polovnícke výrazy,rachnúť,šupnem kde je najhrubší,strelím po termine...no krása.Ja mám 125 kg,mna by lahko rachol po termíne kde som najhrubší:)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 9

off Hekler, 5.8.2013 o 14:56

Edu napísal presne ako je to platné v zmysle novely zákona od 1.7.2013, len pre úplnú presnosť doplním že je potrebné sa pozrieť aké údaje o východe a západe slnka používate, skoro všetky tieto údaje sú uvádzané pre zemepisnú polohu B. Bystrice, preto pre Bratislavu je potrebné pridať +9min., pre Nitru +4 min., pre Žilinu +2 min., pre Poprad ubrať -4 min., pre Košice -8 min., pre Michalovce -11 min.. niekomu sa to možno bude zdať hlúposť ale je to veľmi dôležitá informácia a aj argument ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off dusab, 5.8.2013 o 14:03

:-)))))))))) Strielat mozes stale ked vidis na co strielas....:-)))) Ale po troch rokoch si na to azda prisiel uz aj sam...:-))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 5.8.2013 o 12:59

Poľovať môžeš celú noc 3 dni pred splnom počas splnu a 3 dni po splne . Taktiež dve hodiny pred východom slnka a dve hodiny po západe slnka . Čiže ak je západ slnka dnes 20.13 hod môžeš loviť do 22.13 . Východ je 5.31 môžeš loviť ráno od 3.31hod. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Solirov, 27.12.2010 o 7:45

chalan ak chces byt polovnik tak rychlo zabudni na take ze "a nebude dobre vidieť tak mu šupnem kde je najhrubši..." to ta kto ucil? Inak je to takako ti pise lubenko. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on hunter73, 23.12.2010 o 23:09

ved mozno sa ti podari neco v januarovom...?) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 23.12.2010 o 23:08

no ked už tak použi slovo odlovit ,pretože polovnicka mluva slovo rachnut nepozna:):):),ale nie nepodarilo ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on hunter73, 23.12.2010 o 23:04

a ako podarilo sa ti tento spln neco rachnut??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 23.12.2010 o 23:03

ved viem pišem to obrazne ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on hunter73, 23.12.2010 o 22:58

mna nije ja som zatial neni polovnik:))))) ale zaujmalo mato :))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 23.12.2010 o 22:55

Denis ma nes...,vždyt ti to vysvetlujem kedy možeš strielat ,ked nesplniš tie podmienky tak ta može hospodar zdrbat:):):) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on hunter73, 23.12.2010 o 22:51

ale ja ju mam oboznanu pridu napr. 2 diviačata pridu na luku kde je sami sneh a nebude dobre vidieť tak mu šupnem kde je najhrubši... ale o to nejde... ja cem vedieť ze ked strelim po termine a potom neskor ked vyjde mesiac a nebude svietit tak zato ma može hospodar sprdnuť???lebo potom ako som mal vedieť či bude alebo nebude svieťiť???:))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 23.12.2010 o 22:49

lovec 84 zo zakona možeš lovit diviaču zver 2dni pred splnom a 2 dni po splne a zver možeš lovit hodinu po zapade a hodinu pred vyhodom slnka ,ale musiš ju dobre oboznat a použit na to dobru pozorovaciu techniku ,ked zver dobre neoboznaš nemožeš strielat či je splni lebo slnko zapadlo lebo nie ,to platilo pre huntera ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on hunter73, 23.12.2010 o 22:38

ale my sa asi nechapeme:))) ja vidim že načo strielam kde strielam a ako strilam..ale-už je po limite kedy sa može lovyť,ja ulovim ,diviaka mam ale o pol hodinu na to ked vyjde mesiac ,tak mam problem ak nebude jasne vyditelny???.???že som strielal po určenom čase??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovec84, 23.12.2010 o 22:34

Tie 3 dni pred a tri dni po málokto dodržuje skôr sa veľa ľudí riadi podla toho čo je vidieť. Keď máš sneh vidíš dostatočne aj keď je len štvrtina mesiaca a zasa aj keď je obdobie splnu môže byť taká silná oblačnosť že nieje zver oboznať. Veľa záleží aj od toho akú máš kvalitnú optiku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 23.12.2010 o 22:25

nezaleži či je spl či nie može byt mesiac v mrakoch pokial nemaš dobre oboznanu zver a istotu že sa da strielat nemožeš strielat i ked je spln ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on hunter73, 23.12.2010 o 22:23

lubenko:ale ja sa snažim povedať že je spln ale mesiac vychadza až o pol 8-mej a diviak pride o 7-mej takže to je už hodina po zapade slnka, ale ja neviem že či bude jasna mesačna noc alebo nie...tak potom čo??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 23.12.2010 o 21:45

strielat možeš hodinu po zapade slnka a pri splne mesiaca dva dni pred a dva dni po splne samozrejme ked mesiac nieje vonku nič nevidiš tak musiš počkat až bude von :):):)srielat môžeš len na dobre oboznanu zver ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovec84, 23.12.2010 o 21:45

Ako by si chcel strieľať keď nič nevidíš??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM