Heming hunting
dnes je utorok,  21. máj 2024,  meniny má Zina,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 05:02,  dnes západ slnka: 20:24
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Ekodukty-Zelené mosty. - diskusia

autor: off milank
pridané: 23.9.2007 18:34
Rozširovanie dialničnej siete na Slovensku sa pokladá za dôležitú vec pre rozvoj ekonomiky a znižovanie nezamestnanosti u nás.Rozvoj dopravy so sebou prináša nielen pozitívne účinky,ale aj negatívne ovplyvňuje prírodu a voľne žijúce živočíchy.Hlavne pre zver sú takéto cesty neprekonateľnou prekážkou pri svojej migrácií.Dve možnosti spriechodnenia týchto bariér sú podchody a nadchody-ekodukty,tzv.zelené mosty.Vo vyspelých krajinách západnej Európy sú takéto mosty samozrejmosťou,ale ako to funguje na Slovensku?Vážení poľovníci,poľovníčky a ostatný milovníci prírody, aké máte Vy skúsenosti a poznatky s touto problematikou?Ak sa nachádza vo Vašom revíri,alebo vo Vašom blízkom okolí takáto cesta alebo dialnica,ako ovplyvnila život zveri?Ste spokojný s množstvom týchto „zelených mostov“ u nás na Slovensku?
počet zobrazení: 2 820
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off bobo1, 16.5.2014 o 10:39

Ano z Francúzska to poznám aj ja....ale netreba ani daleko za hranice chodit, hned cestou do Wiedne ešte pred letiskom ich je niekolko....aj minulí rok stavali jeden... u nás to asi nevychádza finančne :-D ked sa povyplácajú všetky provízie kade komu tak peniaze na ekodukty nezostanú... je to tiež obraz stavu našej spoločnosti a jej vzťahu k prírodným hodnotám.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lesny muz, 15.5.2014 o 21:41

Vlado2406 som od Trenčina po dialnici tu jazdim často ačo ja viem tak tu nieje nič takeho vybudované na celom useku až po Tatry Tušim až v tom novšom useku pri Svite čosi je Som zvedavy kolko ich len spravia na tých nových usekoch ked viem ako to na slovensku chodi ana miesto zeleneho mosta sa postavý nejaka vila ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 15.5.2014 o 11:21

Trocha osviežim túto tému, ľady sa pohli, aký však bude výsledok si netrúfam povedať odkaz Zaujíma ma však otázka- poľovníci či združenia, ktorým cez revír prechádza nejaký hlavný cestný ťah alebo diaľnica- oslovil vás už niekto s otázkou kadiaľ vedú najčastejšie migračné trasy zveri? Či výskum bude opäť robiť nejaká firma od stola resp. po porade s ochranármi? Je až zarážajúce, že pri takejto otázke, nie sú priamo alebo aj cez média oslovení zástupcovia SPK (ako zástupcovia profesijnej organizácie, či?), pretože starostlivosť o zver a jej ochrana spadá najmä pod poľovníkov a jednotlivé združenia, v ktorých sa budú zelené mosty budovať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off sali, 28.9.2007 o 17:47

Pekne su tieto mosty vidiet vo francuzsku,dost casto tam chodievam a mozem povedat,ze ich je vela.Vela z mojho pohladu,akurat francuzi nadavaju na ich nedostatocny pocet.Mozem povedat,ze pri kazdom narodnom parku alebo len parku je min. jeden,aj ked su lokality kde ich je vcelku dost.Maju to prepracovane na vysokej urovni o com hovori to ze nie su len tak ledabolo "čapene" v terene,ale premyslene su umiestnene v krajine na tych najidealnejsich a najvhodnejsich miestach.Dost je ich aj v Nemecku,a vidno tam nemecky cit pre dokonalost a perfekcionizmus! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 28.9.2007 o 15:28

Všetky dialnice a cesty boli na Slovensku asi zorané... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 26.9.2007 o 8:11

Viem,že na úseku medzi Novým Mestom nad Váhom,Trenčínom a Púchovom takéto ekodukty sú,ale ako fungujú neviem.Robili sa tam aj nejaké diplomovky na túto tému... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 25.9.2007 o 18:29

Presne tak Vlado.Mňa osobne by zaujímalo,či už na vzniknutých usekoch dialníc existuju tieto ekodukty,v akej miere a kvalite a či sú skutočne na správnych miestach.Chcel by som aby sa zapojili ľudia do tejto diskusie,ktorý už majú vo svojích revíroch takéto priechody a či sa tým niečo zmenilo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 25.9.2007 o 9:27

Podľa mojich informácii sa na novobudovaných diaľniciach myslí už aj na tieto prvky výstavby.Treba však k tomu ešte povedať,že pri ich budovaní by sa mal urobiť podrobný terénny prieskum terénu,mali by sa zmapovať najčastejšie využívané chodníky zveri a tieto ekodukty by mali byť vybudované na týchto miestach,lebo ak ich vybudujeme niekoľko kilometrov od nich,zver bude využívať tie staré chodníky,aj keď vedú cez diaľnicu a budú pribúdať nehody spôsobené zverou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM