Heming hunting
dnes je nedeľa,  5. máj 2024,  meniny má Lesana/Lesia,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:23,  dnes západ slnka: 19:03
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Ako správne stiahnuť (odrať) líšku ? - diskusia

autor: off Rinko
pridané: 5.12.2010 17:11

Ja by som bol veľmi rád,keby niekto poradil nejaký jednoduchý a rýchly postup ako správne vyzliecť kmotru z kožucha.Doteraz mi takúto prácu vykonával jeden starší pán,ktorý však už moc nevládze.Chcem sa to naučiť sám.Sľúbil mi že mi to ešte ukáže,ale aj tak som zvedyvý na vaše názory.Na koži musia ostať labky s pazúrami,fúziky,nos....Sú machri,ktorý ani z revíru domov nenesú celú líšku,ale už len kožu,resp.kože.Stiahnu ich po ulovení priamo v teréne.Som zvedavý na rady.Ďakujem.

počet zobrazení: 8 106
počet hlasov: 1
okruh tém: voľná diskusia
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off blyskac1, 11.1.2015 o 17:55

Zdravim, chcem dat vypreparovat hlavu muflona s krkom, viete mi poradit ako mam stiahnut kozu a kolko jej treba, ci iba z krku alebo aj z casti tela dakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Laco74, 28.12.2010 o 17:59

Neviete o niekom z okolia Pezinka čo by vypracoval líščiu kožu? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Vladenko, 10.12.2010 o 10:27

Jeden pán z Prašíc, pri Topolčanoch, odvádza výbornú prácu, a kože sú ako sneh, už som pár krát u neho kože mal, hotové ti pošle naspäť dobierkou. Skús mu zavolať Len neviem meno ...0907429300 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Ondrik, 10.12.2010 o 10:23

Neviete o niekom v okolí Nitry čo by vypracoval líščie kože?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 7.12.2010 o 12:42

Klieštiky áno. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 7.12.2010 o 9:20

No po poľovnícky by sa klieštiky používať nemali, má sa to robiť nožom, v minulosti som to aj tak robil, ale zhrešil som čo sa toho týka. V zime mám také malé čínske štípačky na drôt pribalené vo vrecku, sú ľahké nezavadzajú mi a dosť urýchľujú sťahovanie, Navyše sa pritom tak netupí špička noža, ktorá je potrebná, aby bola ostrá. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Rinko, 7.12.2010 o 6:51

...a práve preto Edu som tu zaviedol túto diskusiu.Aby som čo najviac eliminoval "prvotné" straty.:-)))Som rád že sa ujala.A ešte chlapi:Používate aj klieštiky keď "doťahujete" labky ?Ten pán čo som ho spomínal v úvode ich tuším používal.Vyštikával pazúriky.Z vnútra samozrejme,tak aby ostali na koži. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 7.12.2010 o 3:56

Cita dosku cez papulu navlečieš :-D . Poacher ja som nikde nepísal ,že tak deriem líšky ja .Ale poznám človeka ktorý ich presne takto dral .Volal sa Jano Kohút zo Štvrtka /cigáň/.Toho času už po smrti. Faktom je že to nejaké opodstatnenie nemá ak sa niekto nechce pustiť do vypchávania :-D PS: Lišku som dral dvakrát a dvakrát sa mi utrhol ocas :-D Samozrejme klasickám spôsobom na zajaca :-D Najhorší spôsob je učiť sa to sám . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Zigi9, 6.12.2010 o 21:04

Jednou v životě jsem stahoval lišku, už je to dávno, takže si to absolutně nepamatuju, ale vím, že mi to ku*va nešlo, bo jsem gramlavý na ruce. Takže nikdy více :-) Jo a to ta liška neměla oháňku a i tak jsem to dělal tuším 2 hodiny. Když mi pak kámoš řekl, že to dělal půl hodiny (i s oháňkou), tak mě to jen utvrdilo v tom, že jsem fakt lempl, takže fakt to nechci více zažít :-) Ale rád si to tady přečtu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Rinko, 6.12.2010 o 20:59

Ja vám zatiaľ všetkým veľmi pekne ďakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Peter10, 6.12.2010 o 20:19

Pri sťahovaní kože postupujem obdobne, ale pri sťahovaní kože s chvosta si pomáham lykovým motúzom.Tak ako uviedol - cita - obnažím si cca 5 - 6 cmm chvosta pri koreni / chvost po dĺžke nerozrezujem/ na obnažený koreň chvosta natočím lykový motúz cca 4 otáčky, až mi vznikne akási obruč. No a potom keď je líška zavesená za zadnú nohu chytím natočený motúz do pravej ruky a ťahom smerom dolu na koniec chvosta ho pekne vylúpim. Potom vylúpený rozrežem po dĺžke. Ak sú kože určené na výrobu kožucha nebavím sa ani s pazúrikmi a kožu na nohách stiahnem po kadiaľ ide a jednoduchu odrežem.Ušetrí to veľa času a pri výrobe kožucha sú pazúriky aj tak odpad. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 6.12.2010 o 19:28

Môže byť, každý sme iní. Ja osobne keď necítim vôňu diviny, alebo vôňu líšky, či inej zveri pri sťahovaní z kože, až sa mi zle dýcha a pichá ma pri srdci:-)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlado59, 6.12.2010 o 19:06

Dobre napísal orol,ale len tak na okraj nie každého žalúdok znesie vônu líšky pri sťahovaní kože. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 6.12.2010 o 18:31

Cita áno, v prvom rade to má význam pre predaj kože. Pre mňa to má význam ten, že sa mi neskôr na moju prácu lepšie pozerá, keď orientačne 10-15 koží spolu je vlasom von. Vtedy zapálim fajočku a spomínam na lov, obdivujem a porovnávam kresbu a farbu každej kožušiny, podsadu, pesíky, vyzretosť remeňa, veľkosť atď atď. Dosť často som nevyrobenú, ale dobre stiahnutú a vysušenú kožušinu daroval a tak je logické, že je krajšia, ak je vlasom von, pekne vyčesaná s pridaním "tekutiny" na lesk a oživenie vlasu. A výrobca ich aj tak hodí najprv do "lázne", tak nech si ich obráti sám:-)) však mu za to platím a nemálo:-)) takže nech protestuje, pes jeden akýsi:-)) aj on mi občas povie, že som pes :-)), takže ak to náhodou bude čítať, určite sa neurazí:-)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off cita, 6.12.2010 o 17:23

Způsob stahování metodou Edu mi není jasný. Jak tam pak dostanu napínací desku. Dále - otáčení vlasem nahoru má význam pro prodej kůže, nebot se dá posoudit kvalita srsti. Stahování oháňky není problém. Tak jak už tady bylo napsáno, odpreparovat začátek oháňky (já dělám tak 10cm), pak levou rukou obejmu ty ocasní obratle a pravou je vytáhnu a pak kůži rozříznu podélně. Naučil jsem se to od profesionálních stahovačů ušlechtilých lišek, když se ještě chovaly. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 6.12.2010 o 13:19

ok Orol, len mi to nedalo, keď som si to predstavil, stáva sa že sa pomýlime, beh myšlienok je niekedy rýchlejší než ruka :-). Tiež Ťa pozdravujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 6.12.2010 o 13:07

Máš jednoznačne pravdu poacher, som si toho vedomý. Ide o pomyslené a obrazné stretávanie rezov, nesprávne som to v rýchlosti slovne uviedol, sorry. Pozdravujem Ťa. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off MAX2, 6.12.2010 o 12:53

Vďaka. Pozdrav aj Tebe Orlík. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 6.12.2010 o 12:46

Orol Tebe sa rezy medzi hrudníkovými končatinami stretávajú? Neviem, ale nie je to blbosť, odral som niekoľko desiatok líšok, po vzore otca a deda a pozrel aj mnoho kníh ,ale rezy u hrudníkových končatín sa nestretávajú, u panvových áno to je jasné. Edu Ty musíš byť iný profík, keď stiahneš líšku spôsobom "na rukáv od hlavy po chvost, neverím, že sa to dá a navyše ako ju potom pohodlne zavesíš pri sťahovaní? Šak to nemá žiadnu logiku. Jedine že by si ju sťahoval ako nekožušinovú zve a teda rozrezal by si aj pozdĺžne spodok líšky. Chvost sťahujem tak, že si uvoľním asi tak 10 cm chvosta dookola a ho vytiahnem von ako ruku z rukávacez zovretý palec a ukazovák. Doma pri napínaní na dosku, potom rozrežem celý chvost po koniec. Po usušení, podobne ako opisuje orol ju obrátim srsťou von, vyčešem a nechám voľne visieť. Ale pozor vtáčiky v zime radi šklbú srsť z takejto kože takže bacha na to, aby ste tam nemali holé miesta. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off orol, 6.12.2010 o 11:01

Tak, tak MAX2, celkovo veľmi dobre. Pozdravujem Maxa a Edu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MAX2, 6.12.2010 o 8:57

Vďaka za pripomienku Edu. Rukavice sú samozrejmosťou. Niekde som v literatúre, alebo časopise videl použitie špeciálnych rukavíc z drôtu. Určite by nebola taká citlivosť prstov, ale "aj tak še da". ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 6.12.2010 o 8:36

Ako spomenul Orol nie len besnosta ale mnoho iných chorôb môže líška prenášať .Takže rukavice sú určite vhodné. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MAX2, 6.12.2010 o 8:27

Parádny návod Orol. Tak to robím zhruba aj ja okrem obracania kože. Dodal by som snáď len to, že keď sťahujem líšku, tak si ju v dielni zavesím za zadné nohy, pod líšku nasypem piliny, alebo hobliny ( aby mi vysali prípadnú farbu ), ktoré potom spálim v kotle. Pri sťahovaní zadných nôh podľa potreby si uvoľňujem jednu, alebo druhú nohu. Pri práci s nožom manipulujem ostrím vždy od ruky. Nikdy smerom k ruke a k prstom. Náhlenie nie je na mieste. Opatrnosti nikdy nie je zadosť. Chvost sťahujem tak, že prerežem nožom kožu na chvoste po celej dĺžke, potom obrežem kožu pri koreni chvosta. Pravou rukou chytím obrezaný koreň chvosta a ukazovákom a stredným prstom ľavej ruky chytím v odrezanej časti chvost. Súčasným ťahom oboch rúk pekne zvlečiem kožu z chvosta pekne ako z párku. Pokiaľ to nejde, pomôžem si trochu nožom. Ešte sa mi nestalo, že by som kožu na chvoste pretrhol, alebo odtrhol chvost. Len to chce trochu citu a cviku a vyskúšať na líške, ktorú by sme inak nesťahovali. Len akosi dnes o kože z líšok nie je záujem. Nedá mi ale, keď je líška pekná a dobre strelená, nechať kožušinu bez úžitku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 5.12.2010 o 23:12

Áno, sú aj poľovníci s veľkými skúsenosťami, čo dokážu kožušinovú zver ( šelmy ) stiahnuť z kože po ulovení priamo v revíri za svetla, aby nemuseli napr. celú líšku nosiť domov. Takéto „odranie“ sa viacmenej robí ale len nahrubo, čo znamená, že doma sa to dorobí ( prerezanie a vybranie“ chvosta“, záprstných článkov kostí, chrupaviek uší a nosa, stiahnutie loja a pod ). Osobne som brával najradšej celú líšku domov a doma som sa pohral. Norky, kuny, lasice, hranostaje, lasice a líšky sa sťahujú do „vaku“ či „vreca“ čo znamená, že kožky sa rozrežú len na nohách a na chvoste. Najprv sa rozreže koža medzi prednými nohami po vnútornej strane až po prsia ( pazúry zostávajú na koži ). Rezy sa stretnú. Podobne je to aj pri zadných nohách, rezy sa stretávajú – pretínajú cez ritný otvor. Na spodnej strane rozrežeme OPATRNE chvost, ktorý OPATRNE sťahujeme ( rez robím žiletkou ). Koža sa sťahuje smerom k hlave. Uši sa odrežú TESNE pri lebkovej kosti ( chrupku vyrezať ). Veľmi POZORNE treba kožu sťahovat hlavne v okolí očí a nosa ( nosová chrupka sa tiež odreže ). Samozrejmosťou je odstránenie mäsitých častí, prípadne loja. Keďže sťahovanie koží líšok je náročné, netreba sa pri sťahovaní kože NIKDE PONÁHĽAŤ. Kožu napínam na dosku srsťou dovnútra a nohy a chvost „otvorím“ ( dám na ne, alebo pod ne tvrdý papier ), aby sa koža neskrútila a nezaparila, či nesplesnivela. Ešte predtým mierne posolím a po pár dňoch sušenia ( asi 5-7 dní ) dám kožu na pár hodín do vlhka a prevrátim ju srsťou von. Vykefujem – učešem kefou a vyprášim. V Marci, Apríli dávam výrobcovi, ktorý ma takmer vždy sprdne za to, že mám kože srsťou von, prečo to robím... no preto, lebo ma to baví:-))) a je to podľa starých receptúr:-))) P.s- inak stiahnutú kožu netreba na doske moc naťahovať, resp. prílišne ju napínať, aby bola "väčšia", lebo sušením sa koža sťahuje a u prílišne napnutej kože sa môže porušiť štruktúra kože vlasoveho lôžka- cibule a koža nebude mať takú trvanlivosť, resp. môže sa pri výrobe „rozpadnúť“. Preto opatrne. Inak pri sťahovaní jednoznačne odporúčam chirurgické rukavice. Človek nikdy nevie... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off goret, 5.12.2010 o 18:19

krátky rýchlokurz s obrázkami nájdeš na konci knihy odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Rinko, 5.12.2010 o 18:07

A ako ?Môžeš podrobnejšie ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 5.12.2010 o 18:03

Od hlavy to robia profíci . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Rinko, 5.12.2010 o 17:54

Ja by som skôr začal presne naopak.Ako králika.Len neviem ako si líšku zavesiť,keď zadné nohy musím odrať tak aby labky ostali.Asi na viac krát si to treba "prechytiť".Od hlavy si moc neviem predstaviť ako začať.Zatiaľ.Ale vďaka Edo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Edu, 5.12.2010 o 17:40

Líšku môžeš začať drať od papule postupne vyzlečieš celú hlavičku vytiahneš predné nohy odcvikaš pazuriky a stiahneš trup potom vyzlečieš zadné nohy tak ako predné .Naokiec pricháza najhoršia operácia sťahovania ocasu . Tak menej zručný človek veľmi často utrhne koniec ocasu i fialku . Na to treba najväčší dôraz.Týmto spôsobom zostane líška neprerezaná. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM