Heming hunting
dnes je nedeľa,  28. apríl 2024,  meniny má Jarmila,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:34,  dnes západ slnka: 18:53
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Strelivo sellier&bellot - diskusia

autor: off Hunter69
pridané: 4.11.2010 17:49

Poprosim o vaše postrehy s praxe s touto muničkou a jej strelami. Ďakujem

počet zobrazení: 11 520
počet hlasov: 0
okruh tém: strelivo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Martin270, 14.7.2015 o 2:44

Jinak za nejake roky praxe mam s 270W ulovene pres 160ks cerne, nejake srnci i vysokou.Vyzkousel jsem hodne druhu streliva a tady par poznatku z lesa (praxe) nikoli teorie,proto nikomu nic nevnucuju a naopak neradim.V teto razi jsem zacal asi jako kazdy pouzivat SaB SP 9,7g a muzu rict,,ze tohle strelivo bylo nejsetrnejsi k srncimu oproti jinym druhum, ktere napisu.Podle me to bylo nizsi rychlosti a mekci strelou.Vystrely byly cca 50kc...Sice srnci odbihalo do 80m pokud nezustalo v rane, ale barvilo a hlavne jsem vedel, ze nebude velika dira.U cerne se to taky nechovalo spatne a klidne bych se k teto pomlouvane strele vratil.Divocaci vyborne barvili, od 50kg to sem tam neprostrelilo, ale vzdy jsem kus nasel bud na nastrelu,nebo kousek od nej.Dale jsem vyzkousel Norma Vulkan 10,1g.Tato strela byla nejhorsi co jsem pouzil v teto razi.Podle mne to bylo vysokou rychlosti a mekci kulkou, strasne podlitiny, neprustrely 50kg kusu a tim i slabe barveni.Dale jsem kulovnici prestrelil na Winchester power point 9,7g.Tohle strelivo bylo perfektni na vse!!Divocaci i srnci v ohni a vystrely 10kc a tohle strelivo prostrelilo vse co se mu postavilo do cesty i pres ty nejtvrdsi kosti, bohuzel sly potom spatne sehnat tak jsem presel na Geco TM 9,1g.S touhle strelou jsem nalovil asi nejvic kusu.V ohni zustal i knour 200kg na vzdalenost 170m ranou na predni plec.Loncaky a srnci zver to strilelo spolehlive a strasne presne, asi takovy ideal do teto raze za priznivou cenu.Geco dela jine hylzny a zadni zapich je mensi a sly mi ztuha dovrit do komory u obou mych 270tek..., byl jsem z toho trosku nervozni pri nahankach u rychleho prebijeni.Podotykam, ze tohle delala i Norma Vulcan.Dale jsem zkousel Sako HH 10,1g.Perfektni strelivo,bohuzel u nas v okoli taky spatne sehnatelne.Jednou mi kolega dal krabicku PMC psp 9,7g.Kulka vypadala jako Federal Power shock.Nastrelil jsem a hned jsem s ni ulovil jelena na 70m prustrel prednich lopatek, odskok 30m s nadhernym barvenim.Lisky a loncaci taky v pohode.Dale jsem zakoupil SaB PTS 9,7g...prispevek nize, mekka strela a strasne fragmentujici,ale umela velike dalky.Od dostrileni tohoto streliva jsem zkousel jeste RWS Ks 9,7g a ta byla hodne nadupana, az moc...Trosku vetsi podlitiny.No a doted strilim SST interlock 9,1g a tato strela ma nejvetsi ranivost ze vsech zkousenych.Sice nekdy vetsi vystrely, ale presna a proste dobra.Vetsina lidi zkousi ruzne druhy streliva na vzdalenost ,,vnadist'' cca do 60m a potom se hadaj jak se chovala strela atd...Do 60m se vetsina strel i u jinych razi chova vetsinou stejne, ale od 100m + uz jdou rozdily v ranivosti, prustrelech i odbihani jasne videt, proto rikam, ze tohle neni flinta na vnadiste i kdyz na nej taky strilim, ale chova se stejne jako napr 7x57....Od 100m nahoru uz 270tka ukazuje co umi a do 250m neni treba resit balistiku pri nastrelu na ONV.Cim dal je zver strilena, tim lepe pada v ohni.Taky jsem spekuloval se strelivem, ale kdyz to podtrhnu tak SaB plne staci v tehle razi na nasi zver a za penize ktere jsem nechal za zahranicni strelivo jsem mohl mit 2 nove flinty :-)...podotykam, ze se bavim o dnesnim SaB, nee o tom starym dobrym jak kazdy rika.Samozdrejme, ne v kazde flinte bude tohle fungovat stejne.Proto rada pro zacatecniky ,,nehledejte az tak chybu ve strelivu, posunte vnadiste o 50m dal a mozna i to strelivo za 500kc bude dobre'' a za usetrene penize si kupte treba poradneho krmeni pro čuniky.Lovu, lesu!!

dať hlas príspevku | počet hlasov: 18

komentáre

zoradiť
off Martin98, 15.12.2017 o 21:56

Sellier&Bellot 7x64 - Ahoj kamarádi myslivci, nemáte někdo zkušenost se střelivem Sellier&Bellot PTS, Sierra, Nosler Partition a Exergy v 7x64 ? Děkuji ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hadzi11, 14.12.2015 o 15:48

Muflónka strelená na cca 70 metrov strelou PTS kaliber 7x57. Zásah ako z učebnice za lopatku. Vstrel malá dierka, ale výstrel ako päsť, nepodliaté, ale vylomené rebrá, bránica pretrhnutá, žalúdok vytiahnutý cez výstrelný otvor, pečeň potrhaná. Asi je to ozaj mäkká strela, dostrieľam a mám kúpené Hornady - poloplášť BTSP, 9,1 g - uvidíme. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Martin270, 14.7.2015 o 2:44

Jinak za nejake roky praxe mam s 270W ulovene pres 160ks cerne, nejake srnci i vysokou.Vyzkousel jsem hodne druhu streliva a tady par poznatku z lesa (praxe) nikoli teorie,proto nikomu nic nevnucuju a naopak neradim.V teto razi jsem zacal asi jako kazdy pouzivat SaB SP 9,7g a muzu rict,,ze tohle strelivo bylo nejsetrnejsi k srncimu oproti jinym druhum, ktere napisu.Podle me to bylo nizsi rychlosti a mekci strelou.Vystrely byly cca 50kc...Sice srnci odbihalo do 80m pokud nezustalo v rane, ale barvilo a hlavne jsem vedel, ze nebude velika dira.U cerne se to taky nechovalo spatne a klidne bych se k teto pomlouvane strele vratil.Divocaci vyborne barvili, od 50kg to sem tam neprostrelilo, ale vzdy jsem kus nasel bud na nastrelu,nebo kousek od nej.Dale jsem vyzkousel Norma Vulkan 10,1g.Tato strela byla nejhorsi co jsem pouzil v teto razi.Podle mne to bylo vysokou rychlosti a mekci kulkou, strasne podlitiny, neprustrely 50kg kusu a tim i slabe barveni.Dale jsem kulovnici prestrelil na Winchester power point 9,7g.Tohle strelivo bylo perfektni na vse!!Divocaci i srnci v ohni a vystrely 10kc a tohle strelivo prostrelilo vse co se mu postavilo do cesty i pres ty nejtvrdsi kosti, bohuzel sly potom spatne sehnat tak jsem presel na Geco TM 9,1g.S touhle strelou jsem nalovil asi nejvic kusu.V ohni zustal i knour 200kg na vzdalenost 170m ranou na predni plec.Loncaky a srnci zver to strilelo spolehlive a strasne presne, asi takovy ideal do teto raze za priznivou cenu.Geco dela jine hylzny a zadni zapich je mensi a sly mi ztuha dovrit do komory u obou mych 270tek..., byl jsem z toho trosku nervozni pri nahankach u rychleho prebijeni.Podotykam, ze tohle delala i Norma Vulcan.Dale jsem zkousel Sako HH 10,1g.Perfektni strelivo,bohuzel u nas v okoli taky spatne sehnatelne.Jednou mi kolega dal krabicku PMC psp 9,7g.Kulka vypadala jako Federal Power shock.Nastrelil jsem a hned jsem s ni ulovil jelena na 70m prustrel prednich lopatek, odskok 30m s nadhernym barvenim.Lisky a loncaci taky v pohode.Dale jsem zakoupil SaB PTS 9,7g...prispevek nize, mekka strela a strasne fragmentujici,ale umela velike dalky.Od dostrileni tohoto streliva jsem zkousel jeste RWS Ks 9,7g a ta byla hodne nadupana, az moc...Trosku vetsi podlitiny.No a doted strilim SST interlock 9,1g a tato strela ma nejvetsi ranivost ze vsech zkousenych.Sice nekdy vetsi vystrely, ale presna a proste dobra.Vetsina lidi zkousi ruzne druhy streliva na vzdalenost ,,vnadist'' cca do 60m a potom se hadaj jak se chovala strela atd...Do 60m se vetsina strel i u jinych razi chova vetsinou stejne, ale od 100m + uz jdou rozdily v ranivosti, prustrelech i odbihani jasne videt, proto rikam, ze tohle neni flinta na vnadiste i kdyz na nej taky strilim, ale chova se stejne jako napr 7x57....Od 100m nahoru uz 270tka ukazuje co umi a do 250m neni treba resit balistiku pri nastrelu na ONV.Cim dal je zver strilena, tim lepe pada v ohni.Taky jsem spekuloval se strelivem, ale kdyz to podtrhnu tak SaB plne staci v tehle razi na nasi zver a za penize ktere jsem nechal za zahranicni strelivo jsem mohl mit 2 nove flinty :-)...podotykam, ze se bavim o dnesnim SaB, nee o tom starym dobrym jak kazdy rika.Samozdrejme, ne v kazde flinte bude tohle fungovat stejne.Proto rada pro zacatecniky ,,nehledejte az tak chybu ve strelivu, posunte vnadiste o 50m dal a mozna i to strelivo za 500kc bude dobre'' a za usetrene penize si kupte treba poradneho krmeni pro čuniky.Lovu, lesu!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 18

off BLEIKER, 30.6.2015 o 7:14

Nie je,ale moje dlhodobé pozorovanie a zbieranie skúseností o tejto ráži mi jednoznačne dáva výsledok,že pre lov je 9,7 g strela skutočne TOP pre túto ráž-ovela kratšie odbehy a ochotnejšie to padá. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Jager68, 29.6.2015 o 19:11

270 Win je stvoreny pre strelivo 130grain. Nic tazsie tam ,,nema logiku.,,Je dostatocny vyber kvalit.streliva. S ,,tazkymi,, strelami to uz nie je origos 270win. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off shoogo, 29.6.2015 o 10:21

Ja som mal tiez svoju 270 nastrelenu na PTS. Hned prvy diviak (75kg) streleny na cca 30 metrov odbehol asi 50 metrov. zo zaciatku po luke nefarbil, farbu sme nasli az na strome o ktory sa obtrel, Gula bola vo vnutri, ostala pod kozou bol to pekny hribik, ale nepresterlila. Je pravda ze bol riadne zasadleny ale neprestrelila. Teraz strlielam sako HammerHead. lanstiacik na tu istu vzdialenost prestreleny, poskodenie minimalne ale tiez odbehol zhruba tych 50 metrov. bol to priestrel pluc. Neviem comu pripisat to odbiehanie, ale skor to bude tou 270tkou a malou vzdialenostou. inac u oboch je presnost viac ako postacujuca. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Martin270, 29.6.2015 o 2:42

Dobry den, tak jsem z Geco TM presel na HORNADY SST(interlock) 140grs a muzu potvrdit, ze to je jiny level oproti SaB PTS...Kdyz nepocitam mozkomisni zasahy tak pri komorovych ranach (srnci, cerna do 50kg) i prez hranici 200m to po tech Hornadech pada v rane!!Vyjimka jeden loncak, strileno na 30m.Po komorove rane odbehl 30m, ale s uzasnym barvenim!!SST interlock by mel byt tvrdsi jako klasicke SST proto jsem mile prekvapen, ze ulovene kusy jsou opravdu bez jakekoli podlitiny, zatim nejsetrnejsi strela co jsem vyzkousel.Strela udela kanal, vystrelove otvory cca 50kč mince, ale jak rikam, bez podlitin.Samozdrejme liska po strele vypada jak strelena obycejnou kulovou ranou...Tod zatim me zkusenosti se strelou SST interlock 140gr ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 9.3.2015 o 17:19

Z vlastných skúseností možem povedat,že PTS nie je to isté,ani tá istá strela ako SST.V dobe, ked som strielal 243 som mal vynikajúce výsledky so strelou SST hlavne na dlhšie vzdialenosti,čo sa však nedalo povedat o PTS.tAK SME UROBILI DELABORáCIU A PRIEčNY REZ HNED UKáZAL ROZDIELY MEDZI KONšTRUKCIOU STRIEL. V zásade je PTS MAKKá STRELA a tým pádom nejde dokopy s kalibrom ako je 270.v TAKEJ 7X57 BY SOM SI JU VEDEL PREDSTAVIT,žE BY ODVáDZALA SLUšNú PRáCU.270 je fajn kaliber,ale chce to kvalitnejšiu strelu a potom slúži k plnej spokojnosti.Moj známy striela zo S202 s 60 cm hlavnou Normu Bleispitz a vo výkupe uplne bez problémov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Martin270, 9.3.2015 o 14:52

10 let pouzivam 270W a vyzkousel jsem do ni mnoho druhu streliva i zminovane PTS 9,7g.Strela byla presna!!!Lovil jsem s ni jen cernou.Do 35kg se to chovalo dobre...vystrely 50kc a vetsinou vse v ohni, ale loncaky cca 50kg to maalo kdy prostrelilo a kule se rozplacla na nekolik casti (tzv vzdy svlecena)...Jednou co si pamatuji byl tezky dosled, loncacka 50kg vstrel komora za lopatkou a vystrel na slabinach, jelikos stala sikmo a odskocila od nastrelu cca 100m a ve stopni draze 5m barvila, 20m nebarvila, 10m sem tam kapka, pak 50m zase nic, ale nakonec jsme ji nasli.Tak takhle k PTS.Uz jsem je vymenil za GECO TM 9,1g a to je strela, ktere nemuzu nic vytknout, stejne jako Winchester Power point 9,7g.Tyto dve strely se mi jevily jako nejlepsi a nejuniverzalnejsi.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off MSmarian, 26.8.2011 o 22:08

Súhlasím s Tebou, GECO sú výborné náboje tak ako aj RWS. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off polovnikrv, 22.8.2011 o 12:57

Kup si radsej Geco ked uz...aj to je dost rozdiel oproti ceskym nabojom...ja uz cecha nechcem nikdy viac odkedy som vyskusal geco a rws ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lycan, 20.8.2011 o 14:40

glen ten rez Nosler-om ma tiež zaujíma lebo ho používam a zaraďujem ho medzi top streli.daj vedieť čo si zistil.vďaka ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 20.8.2011 o 11:02

glen, ohľadom NSR, skús sem dať aj nejaké kvalitné foto ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off glen, 20.8.2011 o 8:54

Dal som si tú námahu a odfrézoval som zo 180grs PTS-ky v 30-06 Spr. polovicu po dĺžke,to isté aj u Hornady SST 180 grs , no strely sa v reze navzájom dosť odlišovali hrúbkou plášťu a na PTS mi absentovali výstupky asi v polovici dĺžky strely na uzamknutie oloveného jadra ,ktoré na SST Hornady boli - kto neverí nech vyskúša.Dnes sa chystám podobne porovnať original Nosler Partition 180 grs a NP zo SB ,som zvedavý , či budem tak prekvapený ako u PTS , hold zlaté české ručičky a hlavičky vylepšia aj SST !? Určite sa stotožňujem z radou bone : radšej kúp strelivo od Hornady SST a máš pokoj ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 20.8.2011 o 7:10

To si uz radsej kup strelivo od Hornady SST a mas pokoj. Teda, ked ti ide len o strelivo s tou strelou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MSmarian, 19.8.2011 o 18:24

používam RWS už niekoľko rokov a som s nimi veľmi spokojný, je celkom možné, že záleží tiež na kombinácii s puškou. České náboje, nie že by sa s nimi nedalo strieľať, moc spokojný som nebol. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xxajoxx, 18.8.2011 o 21:56

rws je spicka.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lycan, 18.8.2011 o 12:38

Priamo s 30-06 kou nemám skúsenosti,ale všeobecne by sa dalo povedať že PTS dobre zabíja.Otázne však je tiež kolko mäsa vyhodíš pri danom kuse. pre trpazlik-nie som nejaký odborník ale zo skúseností a aj od niektorých kolegov som počul,že nie každá flinta žere všetky náboje.Moja ZKK strielala najpresnejšie s prebíjanými nábojmi so strelou nosler bt.Strela remington nebola tak presná a fabrická norma ani sb tiež neboli tak presné.ale až také velké odchýlky ako opisuješ som nemal. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off trpazlik, 18.8.2011 o 10:25

No pozerám že náboje značky českej muničky Sellier Bellot dosť ludí nemusí... Náboje so strelou PTS od S&B som pravdu povediac neskúšal. Ale mám inú skúsenosť. Každý ospevuje náboje RWS no ja mám s nimi veľmi zlú skúsenosť. Mám guľovnicu CZ550 kal. .308W optika Meopta. Pred tým ako som kúpil RWS-ky som používal S&B strely SPCE 9,7g nástrel na strelnici na 100m všetko v cca 40mm kruhu, samozrejme čo by to bolo za S&B keby nejaká tá strela nezablúdila inam. Vravím si OK kúpim RWS a bude to ešte lepšie. No kúpil som tie RWS náboje typ UNI clasic 11,7g. Ale na strelnici pri prestreľovaní pušky som bol veľmi nasratý a znechutený. Proste som tie RWS nedokázal nastreliť na moju zbraň. Výsledok bol veľmi zlý, na 100m som bol rád že to bolo bolo na papieri A4 v kruhu s priemerom 180mm. Tak som išiel k puškárovi že je niečo zlé, optika, montáž alebo puška. Puškár skontroloval zbraň s výsledkom že je všetko OK nevie kde by bol problém. Tak som išiel na strelnicu skúsiť znovu tie RWS-ky. No žiaľ s tým istým výsledkom. Neviem možno je chyba vo mne... ale zatiaľ ma tie RWS náboje nepresvedčili. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off wafers8, 17.8.2011 o 23:30

naboje PTS -

chcel bi som sa opitat tych co pouzivaju naboje.... Sellier Bellot PTS 30-06 Spr......ake s nimi maju skusenosti.Za prispevky vopred dakujem.

◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 13.1.2011 o 10:46

k téme - rovnako ako PTS, aj jeho originál Hornady SST je to krompáč, ale veľmi presný (pokial je vydarený náboj) a spolahlivo pri dobrom zásahu zabíja. Aby ma peter1985 nezožral, tak definujem "veľmi presný" ako pojem z praktického poľovníctva, nie z BR :)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off peter1985, 12.1.2011 o 22:57

Tak nie ze by sa to nedalo ale z internetoveho obchodu ti to nikto neposle ;) smaozrejme nakupne alebo skocit do rakuska prosim ...ale tam treba uz uvazovat co je ekonomicke :) skratka najlacnejsi na prebijanie je 223-308 bezkonkurencne kvalitne nabojnice kopu znaciek aj s palma small primer zapalkou , obrovsky vyber striel pre mna hlavne sportovych a za najlepsie ceny oproti inym kalibrom.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off palo3006, 12.1.2011 o 22:45

Da sa to aj zo zahraničia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peter1985, 12.1.2011 o 22:40

nie to urcite nie ale zo zahranicia ti nikto strely a nabojnice neposle ;) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off palo3006, 12.1.2011 o 22:35

V DOBE INTERNETU TO Až TAKý PROBLéM NIE JE ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peter1985, 12.1.2011 o 22:30

urcite je na lov vyborny iny by som nebral ;) problem je zohnat komponenty na prebijanie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off palo3006, 12.1.2011 o 22:21

ja len že kaliber je to OK v spravnej komináci ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peter1985, 12.1.2011 o 21:51

bola to CZ 550 tenka hlaven a CZ :D co chces t´dotaz bol na Sellier Belot- tovaren a nie prebite ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off palo3006, 12.1.2011 o 21:40

peter1985 rozptyl napíš v cm vačšina tomu čo píšeš nerozumie osobne nemam skúsenosi ale kamarát stým loví viac rokou a použil viac druhou striel a nevie si to vynachválit ma sauer 202 a robí mu to 15mm na 100 m ale len prebite strrelivo ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peter1985, 12.1.2011 o 20:04

mal som , dokonca 270 win. ma to vyssi Bc. ucinky na zver neviem na strelnici to z loveckej CZ 550 scandinavia slo okolo MOA 3 rannych poloziek ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozef, 12.1.2011 o 15:41

Tak to by zaujimalo aj mna ale v 308W.. znehodnocuje moc divinu ?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov