Heming hunting
dnes je sobota,  4. máj 2024,  meniny má Florián,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:24,  dnes západ slnka: 19:01
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Topinanbúr a jeho využitie - diskusia

autor: off milan308
pridané: 30.9.2010 8:34

Rád by som sa dozvedel , aké skúsenosti máte s pestovaním topinanbúru...???

počet zobrazení: 4 668
počet hlasov: 1
okruh tém: voľná diskusia
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off fridomf, 26.7.2011 o 12:23

Pred 12-rokmi sme vysadili topinambur na jedno s našich políčiek.Bolo ho asi 1/2 vedra a nahádzali sme ho pri oraní len tak do brázd.Topinambur sa behom 8 rokov rozťiahol(oraním)na celé políčko cca 40 árov.Chodí do neho vysoká zve,kým je zelený,no a samozrejme diviaky celý rok.Stačí ho len raz za 2-3 roky pohnojiť a zorať.Tento rok sme neorali,lebo diviaky ho rozorali od minulého roku poctivo.Najnovší moj poznatok je,že tesne pred rozkvitnutím treba stonky skrátiť cca v 2/3 výšky nad zemou,aby sila nešla do kvetu,ale do hľuzy.Je to veľmi vďačná ,,burina´´a na políčka ju vrelo doporučujem. To že ti ešte nenarátol je normálne.Ešte nemá svoj čas. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kopoviar17, 26.7.2011 o 11:51

vysadil som plne vrece.sice mi zisiel ale zatial narastol max po kolena trosku vyzsie..na fotografiach to bolo podstatne vadsie.mozno nemame na to podu vhodnu na pestovanie tejto plodiny ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off allcapone, 15.10.2010 o 21:04

Ja som to posadil tohto roku prvykrat a pekne to zišlo tak už sa tešim na to ako to bude zver primať . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kopoviar17, 14.10.2010 o 13:44

dik budem povdacny ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Karlo, 4.10.2010 o 19:12

pre kopoviar, to kde je ofz široka asi vieš, je tam jedna cela parcela po predchádzajúcom hospodárovi, je vätší ako kukurica, ked sa bude orať tak sa ti ozvem, tiež ho mam odtial, zver ho pekne berie a ked sa ti podarí urobiť políčko tak cez zimu tam maš zver, lepšie ako krmelec, najprv idú listy potom byľ, a hluzi to je jasné tie su preč hned ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kopoviar17, 4.10.2010 o 15:43

aj ja by som mal zaujem ak nierkto predava okolie DK,RK..nech sa ozvee ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavian, 4.10.2010 o 13:09

nejaké PZ Klokočina Nitra ich predáva tuším aj vo väčšom množštve... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milan308, 4.10.2010 o 9:14

Ďakujem všetkím za informácie a rady. Viete mi poradiť kde môžem kúpiť sadbu cca 10-15 kg. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off brandys, 1.10.2010 o 10:14

Topinambur je vhodné akurát na jar preorat a bude dalej rást,veľkú staroslivost táto plodina nepotrebuje.V jesení ho nekosíme,nechávame stát vňat cez celu zimu,mráz ho vysuší a zver,jelenia a srnčia spasie vňat skoro do korienkov.A ako uvádza Discover5 treba to niekomu povedať vo vašom okolí,inak to bude riešit Policia ako u nás,zasadili sme políčko a po narastění topinamburu si umelci z polície mysleli že je to mariška a chodili nás vyšetrovat.Mnoho zdaru v pestovaní.Odporúčam nesadit doma na zahradu,nezbavíš sa ho tak ľahko. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Discover5, 1.10.2010 o 9:45

Mám s tým tiež dobré skúsenosti. Asi pred 10-imi rokmi sme ich zasadili približne 5 kg. Teraz je toho plné pole, vôbec to nevyorávame, ani nijako neošetrujeme. Jediný kto sa o to stará, je zver. Rozmnožilo sa to samé. Ak to chceš zasadiť, tak by bolo možno dobré pár ľuďom povedať čo si tam sadil. Ja som nikomu nepovedal nič, a ľudí u nás v dedine to tak sralo, že nakoniec som bol na Obecnom úrade na koberci, že čo to tam pestujem za neznámu rastlinu, že či to nie je nejaký opiát, či čo. Nikto to totiž z tých iniciatívnych blbcov nepoznal. Ale inak odporúčam. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavian, 30.9.2010 o 17:06

Len tie dobré, ale zver si naň musí zvyknúť... Vo veľkom sa dá sadiť tak isto ako aj zemiaky, len treba dať pozor, aby Ti ho hneď po zasadení nevyorali diviaky. My ho sadíme pod motykou okolo našich políčok, žiadnu špeciálnu starostlivosť nerobíme, vydrží aj mrazy, z vňate je dobrá letnina. Doma v záhradke mám vždy pre prípad núdze zasadenú železnú rezervu (na zimu ju nevykopávam, nechávam v zemi do jari na semeno), lebo diviaky ho nájdu všade, akokoľvek by bol hlboko... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milan308, 30.9.2010 o 8:38

Viete mi poradiť niečo viac o pestovaní topinanbúru , využití , ako to zver berie , pestovateľské práce... AKÉ MÁTE SKÚSENOSTI??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov