Heming hunting
dnes je piatok,  3. máj 2024,  meniny má Galina,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:26,  dnes západ slnka: 19:00
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Plynová pištol ako ochrana proti zveri (diviak, medveď)?! - diskusia

autor: off bago
pridané: 19.4.2010 20:49

Tak dnes ma skúšal jeden starší pán presvedčiť (NEÚSPEŠNE), že s XY plynovou pištoľou a paralyzujúcimi nábojmi dokáže odvrátiť útok diviaka (aj medveďa) a nielen to, ale že ho tým aj zastaví :). Zažil niekto alebo počul o použití takejto zbrane (plynovky) na ochranu proti zvieratám....s akým výsledkom???

počet zobrazení: 62 627
počet hlasov: 0
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-80 z 85 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off lovecccc, 13.5.2010 o 21:10

lubenko- tam išlo iba o to či mu ten kaliber dokáže na danú vzdialenosť prestreliť makovicu:) a dokázal úplne v pohode. Myslíš že medvedovi by ju neprestrelil ? Kolko si ty s 9mmLuger toho odstrieľal ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 13.5.2010 o 21:06

no porovnavat rozčertene prasa v chlieve s medvedom tak to je super ,len tak dalej ,vravim dobre sa to čita:):):):):) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 13.5.2010 o 20:55

growler- nemusíme sa hádať môžem argumentovať .
Konkretne informácie z praxe su ako som ti spomenul s 7,62x25 a stačilo to na tú situáciu spredu do čela ktorú ty opisuješ.
Ty máš skúsenosť zo 44Mag len jednu - čo tiež nemá veľkú výpovednú hodnotu. Informácie o účinkoch kalibrov na ľudský organizmus som čerpal zo zdrojov ktoré vytvorili a zdokumentovali Americký policajti za 15 rokov aktívnej policajne praxe . A to dielo je dnes jedno z najuznávanejších čo sa týka porovnávanie účinnosti kalibrov do krátkych zbraní na Svete. Tým som chcel len argumentovať že ani 44mag nemá 100% úspešnosť pri "okamžitom" vyradení protivníka. A nie to ešte proti rozzúrenému zvieraťu.
Ten príbeh z diviakom som čítal nikde na našom fóre písal ho športový strelec- ktorý zrejme tiež nedokázal v tej rýchlosti trafiť tú hlavu -tak pálil kade sa dalo. Ci chválil 9mmL neviem - Luger nieje vôbec môj obľúbený kaliber -skôr naopak ja som si ho kúpil len na športovú streľbu. Moji favoriti ako som už dole spomínal na ľudskú silu sú 40SaW alebo 45ACP. NA zviera 357mag ,44mag. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 13.5.2010 o 20:24

dobre,nejdem sa stebou hadat,lebo to je donekocna.
pokial nemas konkretne skusenosti z praxe,tak bavit sa o konkretnych veciach nema vyznam,lebo informacie typu cital som,pocul som,myslim si, neberiem.
inak ten pribeh o diviakovi a 17 ranach z 9mm som cital vo verzii,ze strielal na utociaceho medveda na nejakom cz.fore. pisal to nejaky slovak s nickom tiez lovec a tiez ospevoval 9mmLuger ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 13.5.2010 o 18:41

lubenoko ja mám z 9mmL strelených do čela asi 9ks ošípaných rôznej veľkosti do 200kg do tých 5m vzdialenosti :)) Ale to tu nechcem moc riešiť ,aby sa tu nikto nenavážal že sa to nemá :) No musel som v sebaobrane strieľať na rozčertené prasa čo sa ma chystalo zožrať :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 13.5.2010 o 18:35

growler- Ak narážaš na streleckú revue kde píšu o rangeroch tak si sa sekol. Je to jeden z najkorektnejších časopisov venujúci sa zbraniam a strelivu u nás na trhu ak nie naj.
K tým zásahom . Len si mi potvrdil že boli zle umiestnené .Pokiaľ by guľka trafila mozog za čelnou kosťou s predu - zostávalo by jej prekonať max 2cm kosť +koža , z boku možno o niečo viac - Chceš mi povedať že toto 9mmL alebo 357Mag nedokážu ???
S toho píšeš"diviak mal jeden zasah cca 5cm sikmo od praveho oka,druhy zasah bol medzi uchom a okom" je zrejmé že prvá guľka mozog netrafila -inak by ten diviak dávno voňal fialky v diviačom raji. V prípade takto zle umiestneného zásahu by ti nepomohla ani 44Mag aj keby mu tú hlavu presla durchom mozog by nezasiahla a diviačik by na fleku nepadol . Ako som ti písal v mojom prípade kamrát strelil cez čelo kančeka 7,62x25 a bol okamžite koniec .Ciže pri streľbe na útočiacu zver s predu - bud trafíš mozog a možno zo šťastím chrbticu a je koniec- alebo netrafíš á máš to za 5 čo máš v ruke - určite to hned nepadne. A zastavujúci účinok ? Na to aby ho strela dosiahla musí splniť určité predpokldy pri poranení dôležitých orgánov . AAký dôležitý orgán v hlave okrem mozgu môže strela zasiahnuť ? žiaden takže ked ho minie nemá s čoho byť zastavovací účinok.
Neviem kde ten strelec z Lugrom strieľal -ale ako som už spomenul určite nie tam kde mal. Koľko zle umiestnených guliek ráže9mm diviak znesie neviem, ale niekde na fore niekto písal že vysypal do neho asi 17 rán a diviak ušiel :)
K rýchlostiam striel : To je úplne logické že niesu tabuľkové:) V tabuľke sú väčšinou hodnoty udané pre určitú dĺžku hlavne. takže rôzne dĺžky hlavní či už tebou spomenuté budú vykazovať rôzne rýchlosti tým pádom aj rôzne energie. Tak isto aj továrensky vyrábané strelivo má väčšinou odchylku od toho čo uvádzajú v tabuľkách.
Niesom ja žiaden čarostrelec napriek tomu si myslím že strieľať viem dobre -ako z krátkych tak aj z dlhých zbraní a aspoň min 2x do mesiaca si čas na strelnicu nájdem. To ale nič nemení na vytasení zbrane v núdzi. Veľa ľudí z krátkej zbrane nevystrelí ako je rok dlhý a tiež záleží od konkrétnej situácie . Je rozdiel ísť dohľadávať diviaka už z pripravenou zbraňou a je rozdiel ked sa z ničoho nič na teba niekde z vedľa cesty vyrúti maco a ty máš zbraň na opasku. To len pokiaľ sa spamätáš čo sa robí -už môže byť neskoro a môžeš byť aj Jerry Miculek. Môjmu kamrátovi sa to stalo ked hľadal jedličku súcu na vianočný stromček - len sa tak motal po mladine a zrazu puk a už bola medvedica na nom. Vravel že keby mal aj pištol v ruke tak by neurobil nič proste ked niečo začul a chcel sa pootočiť zacítil náraz a už boli v klbku. Nastastie ho to stálo len dva týždne v nemocnici.
Na záver chcem povedať že sa asi trocha nechápeme - ja sa nezastávam slabých kalibrov na obranu pred útočiacou zverou - práve naopak 357Mag a vyššie a to práve z dôvodu že nie vždy sa dá rýchlo a presne strieľať . A je rozdiel či mu to do hrudi napriem 9mmL lebo 357mag či 44mag. Len som chcel povedať čo sa týkalo zásahu hlavy ( mozgu ) tak tam by Luger svoju robotu urobil tiež -celoplášťovej strele nemôže robiť problém prstreliť tie spomínané 2cm kosti a kože. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 13.5.2010 o 18:06

sama teoria ,prax žiadna,ale dobre sa to čita :):):):):) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 13.5.2010 o 16:36

mal by si sa obcas od casopisov a TV zodvihnut a skusit tie teorie aj v praxi.diviak mal jeden zasah cca 5cm sikmo od praveho oka,druhy zasah bol medzi uchom a okom,strelivo bolo Fiocchi (celoplast).co sa tyka toho strelca s 9mmLuger,tak 3zasahy boli v prednej casti hlavy,2 zasahy na krku a zabral az posledny zasah ktory mu dal asi z 0,5m do papule.pri tom 44mag,chlapik strielal z 8" revolvera na 15-20m,jedna rana(hlava) diviak padol(strielal tam 3ks).co sa tyka revolverovych kal.je sice pekne co pisu v bal.tabulkach,ale realita je trochu odlisna a nieje nic vynimocne ak mas revolver pod 6",ze skutocna rychlost gulky bude mensia o 100-150m/s (aj viac) od tej tabulkovej.
to iste stym,ze niekto nestihne ani vytiahnut zbran pri necakanom utoku som pisal aj ja 11.05.13:06.
tym prispevkom dnes 13:09 som reagoval na tvoj priklad s dostrelovanim diviaka a tvojim kamaratom.
nejdem hodnotit tvoje strelecke schopnosti,nepoznam ta,ale trafit diviacu hlavu do 2m nieje ziadny nadlucky vykon,pokial clovek travi cas aj na strelnici a nie len pred PC.ked raz trafis hlavu 44mag,tak ten stop efekt tam je.zial co tebou spominane kal. ma v realite nepresvedcili,ze by som sa mohol spolahnut a vliest do krikov za diviakom.pri kal.357mag sa da diskutovat dlho,lebo zalezi od samotnej konstrukcie zbrane,aj keby si mal 3modely 4"revolverov s rovnakym strelivom,tak kazdy bude mat odlisne hodnoty.preto som v uvode pisal,ze by som sa ani na 357mag velmi nespoliehal. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off posed33, 13.5.2010 o 15:37

este ze nas humor neopusta : )))))))))))ňňň ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 13.5.2010 o 15:24

solimkenaj nooo..to máš pravdu -ale medvedov je z roka na rok viacej -tak to zas netreba podceniť . U nás v dedine poznám 3 čo tú už mali osobnú česť vymeniť si z mackom vrúcne objatia . Všetci boli neozbrojený :) U nás je mackov požehnane - jeden aktívny člen od nás mal vlani 14 stretnutí a nič :) Možno že 15 si zapamätá do smrti ? Jasné že mackov netreba démonizovať -ale pri ich hustote v niektorých miestach by som ich ani nepodcenoval . "Radšej dvanástimi súdený ako šiestimi nesený " či ako sa to hovorí :)) Ak sa vyberieme cestou Rumunska- je možné že začneme počítať prvých padlých.
Auto ? No to záleží od druhu ak to bude "kid-rider" 40 vymením za RPG75 prípadne FGM-148 Javelin :)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 13.5.2010 o 15:01

poznam jedno prislovie : )) ked sa bojis nechod do lesa : )) je urcite vecia sanca ze ta zrazi auto ako napadne medved alebo diviak v lese a proti tomu autu sa chcete ako branit ???????? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 13.5.2010 o 14:27

solimkenaj- ako žeby nie ? ved ak ma z 2,5m napadne nepripraveného -tak sa ani odpásať nestihnem a pálim cez všetko čo mi stojí v ceste :)))) Ale nie tú 40 budem mať na dvojnohé medvede- ak by bolo treba - človek nikdy nevie. Do lesa to bude 357mag alebo 10mmAuto :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 13.5.2010 o 14:17

growler-
píšeš : dnes o10:06
pises,ze zakladom je dobre trafit.chcel by som ta vidiet ako na utociacu zver vytahujes zbran a mas priestor na spolahlive mierenie.zrejme budes jeden stych odbornikov teoretikov.
píšeš dnes o 13:19:
ked sa bavim o zneskodneni utoku zvieratom,tak mam na mysli,len a len zasahy do hlavy z predu....
Cítaš sa čo píšeš ? alebo si ten teoretik odborník TY? Práve preto že nemáš čas mieriť- sa rátajú aj iné zásahy ako do hlavy.Stále tvrdím že pokiaľ mu to šúpneš do hlavy (mozog)s 9mmL tak dovi dopo ...9mml som toho nastrtieľal dosť a viem čo celoplášť dokáže.
Ano v USA rangeri používali 44mag a išlo sa do vvšších levelov . Poštuduj o tom niečo v Strelckej Revué rok 2004až 2006 niekde tam to máš vysvetlené. Nie každý je super strelec ako TY a bez problémov chladokrvne na 2,5m supne zvera do hlavy . Vačšina a to ti Garantujem bude rada ak ho vôbec trafí :) Rangerov som myslel Strážcov parku- nie špeciálne jednotky Rangers :). Ale je tiež dosť možné že aj strážcovia parkov absolvujú podobný špecíalny výcvik aby vedeli 44Mag rozstrieľať medvedovi hlavu :)
"S týmto kalibrom sa loví " Ano máš pravdu loví a dokonca aj leva spaseného 44mag som niekde videl. Uvedomiť si treba ale že tu čakáš -čakáš a útočiš zo zálohy - na nepripravené adrenalínom nenabudené zviera . Cize si môžeš vybrať kam mu to vytetuješ . Situácia kde sa na teba vyrúti statný maco alebo na 2,5m diviak bude diametrálne odlišná a z veľkou pravdepodobnosťou budu skôr plné gate ako 44vytasená- samozrejme ak netrpíš paranojou a za každým kríkom očakávaš krvilačnú beštiu :)
"ked uz budes lezat na zemi a diviak sa uz bude stebov zabavat,tak to uz je trosku neskoro,nemyslis?" ale myslím a preto som ti dole opakovane 2X písal že riešim situáciu zásahu tebou spomínanej hlavy (mozog )! Preto som uviedol 2x neuspsný zásah tela 3x uspesný hlavy. Cize ako sám píšeš že berieš len spredu zásah hlavy -tak ti v pohode stačí aj tá 7,62x25 . A nemusíš na prívesnom vozíku za sebou trepat 44mag? Ale kedže trafíš povaäčšine " bačov oný " a nie hlavu je istejšia tá 44-ka .
"(ked to zlahcim,tak to ti pomoze uz aj bodak,lebo,ked ho dobre trafis do hlavy,zabije) " Tak to si sa poriadne odlahčil- i ked budiš - ved aj Silvester Stallon v niektorom diely Ramba zabije statného kanca - oštepom čerstvo vystrúhaným z bakulky na ktorej sa nedávno podopieral, alebo Anthony Hopkins podobným poriskom na fleku zabil obrovského Kodiaka ľudožrúta v podobnom "Star Wars"
na Ostrie noža. Ak sa nimi necháš inšpirovať - netreba ti do lesa vláčiť nič -snád iba rybku nožík -aby si v prípade potreby rýchlo niečo vystružlikal :) Ale teraz vážne: Ked mu to praskneš do hlavy (mozog ) 9mmL alebo 7,62x25 určite stačí -to sú kalibre z dosť veľkou prieraznosťou a aj účinnosťou aby mu v mozgu spravili nenávratný prievan. Strieľať sa predsa bude na bezprostrednú vzdialenosť - na dlhšie máš predsa pušku.
Na margo poslednej vety: neviem kde si zobral že ani po zásahu do hlavy -nespôsobí okamžité usmrtenie ? Keby to tak bolo tak by ho predsa na toto použitie nedoporučili nemyslíš ?
Ak narážaš na toho tvojho diviaka treba si ujasniť viacero skutočností -ako je " miesto zásahu na hlave - druh strely a dalšie .." alebo cheš tvrdiť že mu 357mag na ti dva metre neprestrelil čelo ? No asi to zasa bude príbeh z Hollywoodu či Hollyúdu ? :)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 13.5.2010 o 13:19

lovecccc,ked sa bavim o zneskodneni utoku zvieratom,tak mam na mysli,len a len zasahy do hlavy z predu.a garantujem ti,ze takyto zasah zo 44mag presvedci kazdeho zvera u nas!(videl som tento kal. u bratov cechov v akcii priamo v pohone).rozpravas,ze v USA rangeri pouzivaju este silnejsie kal.ako 44mag,lebo to nestacilo.co je vtakovina,kedze tymto kal.sa bezne lovi.
ked uz budes lezat na zemi a diviak sa uz bude stebov zabavat,tak to uz je trosku neskoro,nemyslis?ked si zaobstaravam zbran na ochranu,tak je to predovsetkym aby som tamuto zabranil a odvratil utok este pred tym ako dojde k fyzickemu kontaktu.(ked to zlahcim,tak to ti pomoze uz aj bodak,lebo,ked ho dobre trafis do hlavy,zabije)
na margo tej poslednej casti,kde spominas 350mag.naco mi je zbran(na obranu),ktora ani po zasahu do hlavy nesposoby okamzite usmrtenie a sposoby len vaznejsie zranenie,ktore akurat tak zvysi razanciu utoku? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 13.5.2010 o 12:48

LOVECCC ale dufam ze nechces strielat na medveda cez okno alebo dvere : )))) a dufam ze si nemyslel na tie panelakove dvere ktore prestrelis aj vzduchovkou : )))))))))))))))))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 13.5.2010 o 12:30

solimkenaj- no 45ACP bol aj môj favorit a ešte v takej 1911 :) Teraz ale poškuľujem po 40 SaW ten má predsa len vyššiu rýchlosť . 45 má vraj problém ked musí lietať cez sklo, dvere a iné možné prekážky čo sa môžu vyskytnú v prípadnom konflikte . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 13.5.2010 o 12:14

growler - Základom je dobre trafiť - áno píšem to v nadväznosti na tvoj argument zásahu "hlavy" . Samozrejme mám na mysli zásah " mozgu" inak ti na okamžitú likvidáciu nepomôže ani 44Mag. Ak tvrdíš že áno- tak dolož dôkazy ?alebo si nevymýšľaj:) od pravdy je to na míle vzdialené . Pokiaľ trafíš tam kde máš -som s istý že bude stačiť aj 9mmL.
Slabšia rana určite stačí . Kámarát pri dohľadávke dosostal na frak od kančeka takého do 100kg. Ked bol na zemi 3x ho strelil do tela 7,62x25 - diviak nereagoval a aktívne útočil - potom ho trafil do hlavy a bol koniec . Cize dobrý zásah -aj slabšou zbraňou znamená koniec.
Toto všetko spomínam len na margo tvojho tvrdenia o zásahu hlavy. Nikde netvrdím že som ostrostrelec. Je jasné že v danej situácii nieje času na nič a pokiaľ pravidelne netrénuješ - tak tu zbraň nestihneš ani vytiahnuť a zareagovať :)
Kal 9mmL a 45CP - úvázdm v súvislosti z okamžitým usmrtením človeka . Ciže okamžite niečo zneškodniť nieje také ľahké- bez ohľadu na kaliber ! A to dokonca aj 44Mag . V danej správe sa uvadza kopec prípadov kde útočnik po zásahu 2x do hrude zo 44mag trieštivou guľkou- streľbu opätoval a mal dosť sil utiecť z domu na ulicu nasadnuť do auta - pričom s aktívne bránil . až 3rana do hlavy ho zlikvidovala . A podobných prípadov ako 44mag nedokázala okamžite usmrtiť človeka je tam kopec. Treba si uvedomiť že okamžité usmrtenie nezáleží iba od výkonu zbrane-ale do veľkej miery aj od momentálnho stavu daného jedinca . Výkonnejšia zbraň z dobrým strelivom spôsobí vyššie zranenia - tým pádom aj skoršie usmrtenie- ale len málokedy okamžité !. A ked si zoberiem že u nás je trieštivé strelivo zakázané tak tento účinok na organizmus bude ešte podstatne slabší .
Takže po lopate :
prečo asi je ako minimum doporučený 357Mag ? Lebo sa ráta s tým -že zásah nemusí byť presný - preto sa vsádza na výkon zbrane - že aj pri menej presnom zásahu spôsobí vážne zranenie ( nie však okamžité usmrtenie! ) . V USA rangeri dávali prednosť 44Mag no ani to nestačilo a preto sa používajú ešte podstatne silnejšie zbrane ako 500SaW - ktoré sa už výkonom približujú puškový nábojom . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 13.5.2010 o 10:06

lovecccc ,ked si to myslis,tak ti prajem len vela stastia pri zavadzani tvojej teorie do praxe.
pises,ze zakladom je dobre trafit.chcel by som ta vidiet ako na utociacu zver vytahujes zbran a mas priestor na spolahlive mierenie.zrejme budes jeden stych odbornikov teoretikov.
dalej pises ,ze by stacila aj slabsia rana.videl som experta,ktory sa vybral s 9mmL dostrelit kanca,ktory uz bol tak vycerpany,ze ani na utok psov nereagoval.ale mal si vidiet ako zareagoval na jednu ranu do hlavy.vystartoval po chlapikovi,ten donho vyprazdnil zasobnik a az rana do otvorenej popule zneskodnila kanca.
ale nie je mi jasne,preco tu spominas kal. ako 9mmLuger,45ACP,ked ja napisem,ze ani na kal.357mag by som sa nespoliehal.
ziadny kaliber okamzite nezneskodni ...?tak stym urcite nesuhlasim,napr. taky 44rem.mag.co spominal orol ano. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 13.5.2010 o 8:42

LOVECCCC da sa zhruba stebov suhlasit 45 ACP bola skonstruovana koli tomu ze 9mm nedokazala zastavit nafetovaneho domorodca ale spred 45 sa uz neodchadza : )) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 13.5.2010 o 0:02

growler- náboje do pištole alebo revolvera- okamžite nedokážu zneškodniť ani človeka a je jedno či máš 9mm alebo 357Mag. Ak ho pravdaže nechytíš cez palicu. Ono - okamžité usmrtenie nezáleží len od Kalibru- ale aj od momentálneho stavu daného jedinca. Prešiel som nejaké stránky ohladne info- v USA robené policajtmi kde došlo k použitiu zbrane voči človeku . V teste sa počítali len prípady jediného zásahu do hrude (viac zásahov a iné časti tela tam neboli zahrnuté ) a poviem ti- že aj taký kaliber ako 357Mag s klasickým celoplášťom alebo poloplášťom -mal asi len okolo 65% úspešnosť okamžitého vyradenia protivníka z boja! O 9mmLuger sa ani nevyjadrujem -ten mal asi len 40%. V USA sa používajú aj trieštivé strely a tie zdvihli účinnosť asi na 60% u 9mmLuher a asi na 90% u 357Mag (trieštivé sú u nás zakázané ). Nie zo srandy hlásenia vojakov z bojov hovoria, že na úplné vyradenie protivníka z boja sú potrebné 3-4 zásahy z 9mmLug a 1-2 Zásahy z 45ACP.( Armáda používa FMJ). Samozrejme to neplatí doslovne.
Takže spoliehať že 357Mag vyradíš kančeka- alebo medveda "okamžite" je dosť naivné. To ale nevylučuje - ked ho dobre zaštepíš - neupustí od svojho konania. Asi preto je ako minimum doporučený 357Mag. Ak sa s tým nestotožňuješ -kludne si môžeš zobrať palicu - tá ti v súboji o holý život poskytne kvalitnejšiu obranu :)
Ten kanček čo ho spomínaš -by určite poručil dušu Diane aj po jednej rane 357Mag do hlavy a aj na vzdialenosť podstatne väčšiu ako 2,5m . Dokonca by na to stačil aj podstatne slabšia zbraň . Základom je dobre trafiť - nieje hlava ako hlava. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 11.5.2010 o 18:09

jj, správne hornet - uletelo mi to:-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hornet22, 11.5.2010 o 13:45

orol, len jedna pripomienka, použitie zbrane voči medveďovi je krajná núdza, nutná obrana by to bola len keby ho na teba poštval majiteľ, ale to sa dá asi len u psa, ináč máš pravdu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 11.5.2010 o 13:06

hej ako minimum je doporucovany 357MAG lenze silnejsie kalibre respektive kalibre so strelivom,kde ustovou energia je nad 1000J zakazuje zakon.a osobne ani na kal 357MAG by som nespoliehal.pri dostrelni kanceka (80-90kg) na 2,5m 357MAG boli treba dve rany do hlavy aby ostal lezat na mieste.osobne by som chcel vidiet toho frajera,ked na neho vystartuje znicoho nic maco z 10-15m,ako vytiahne revolver a stihne vystrelit a dobre trafit. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 29.4.2010 o 20:50

solimkenaj ja by som dal prednosť Glocku v kal 10mmAuto- cena okolo 670 eur a výkon náboja ako 357Mag. inak má orol pravdu- na obranu pred útočiacou zverov je ako minimum doporučovaný 357 Mag. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 27.4.2010 o 17:04

LOWEC ta jedna veta ma stoho clanku fascinuje OCHRANAROM je luto co sa lesnemu robotnikovi stalo : )) toho medveda mali okamzite odstrelit a nie pytat vynimku na ministerstve ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 27.4.2010 o 16:55

OROL dik kupim revolver : )) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 27.4.2010 o 15:13

Už presne neviem, ale vzdialenosť myslím 17 metrov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 27.4.2010 o 15:11

Zhruba za dvadsať rokov som videl v hore 11-12 medveďov ( myslím 4-5 posliedkou ) a ostatok z posedu a postriežkou na zemi. Tri medvede ( posliedkou a postriežkou na zemi som videl na vzdialenosť 17-22 metrov. Aj keď tieto stretnutia boli pomerne nepríjemné, zatiaľ vždy by bola možnosť vystreliť, čiže čas na obranu by bol. Samozrejme som to neurobil, pretože som nebol napadnutý, resp. som nemal povolenku na odstrel medveďa. Naviac, ten sa loví inak. Stretnutie s medveďom je nepríjemné, pretože je to naša najväčšia šelma a medveďa nevidíme „každý deň“. Pri jednej medvedici s mladými sa mi dokonca roztriasli kolená ( už po nebezpečí ), ale keď som ju v prvopočiatkoch videl, vtedy som bol normálne schopný v prípade ohrozenia na zdraví a živote využiť naplno § myslím 15 nutnej obrany. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 27.4.2010 o 14:53

- pán doktor, je krv hnedá?
- nie.
- tak potom ma ten medveď reálne napadol, ale nezranil :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lowec, 27.4.2010 o 14:42

Poznam realne dvoch kamarátov ktorý prežili útok medvedom "reálne napadnutie " ich vyjadrenie k danej téme , ak by mali zbran nestihli by ju ani vytiahnut a nie to použit . Ale prosím berto to ako argument ich , samozrejme ,že každy stret s medvedom je iný , je iné predvídat medveda vediet o nom ... a potom je iné ak medved vie o nás a mi nie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 27.4.2010 o 11:21

Stačil by. Je to jeden z najlepších pištoľových nábojov s veľmi dobrým zastavovacím účinkom. Predsa to už nie je 6,35 - 7,65
ale náboj s 13-15gr. strelou. No na medveďa skôr revolverové magnumové náboje, napr. 44 magnum a pod. :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 27.4.2010 o 7:18

OROL cal.45 staci ? : ))))))))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 23.4.2010 o 17:25

LOVEC nič v zlom môžeš uvest v kolkych pripadoch si to použil na priamo utočiaceho medveda ,že pišeš že uplne stači ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 23.4.2010 o 17:02

Tí, čo nevlastnia ( zatiaľ ) ZP - pre nich je určite vhodné nosiť aspoň už vymenované prostriedky. Za "istých" okolností pri strete a napadnutí medveďom a pod. to nemusí byť na zahodenie a môže to pomôcť. V akej miere, to nedokážem posúdiť. To zrejme záleží od okolností a konkrétnej situácie. Ako som už uviedol, na tieto prípady v prípade ohrozenia zdravia a života by som výraznejšie preferoval strelnú zbraň s vhodným typom strely a streliva a dostačujúcim účinkom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off L0VEC, 23.4.2010 o 16:37

ja som si kúpil ten anti hund za 7 euro a úplne to stačí , teraz mám už 2 kus. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 23.4.2010 o 15:37

Vo výhode ( oproti iným ľudom ) by mal byť ten človek, ktorý nepodceňuje možné stretnutie s medveďom, prípadne inou útočiacou zverou a NOSÍ v teréne vždy a za každých okolností či už strelnú zbraň, plynové zbrane, paralyzér, sprej, resp. iné prostriedky plašiace túto zver. Každý prípad napadnutia človeka zvieraťom je individuálny a úspešná obrana je tiež závislá na viacerých faktoroch. Sú prípady, kedy ani skúsený poľovník nestihol strhnúť zbraň z pleca medveď ho prekvapil , zaútočil a dokaličil ) a zas sú prípady, kedy človek úspešne odrazil (možný) útok medveďa. Preto si myslím, že za istých okolností a v určitých prípadoch môže pomôcť aj plynová pištoľ resp. horeuvedené prostriedky, ALE osobne dávam jednoznačne prednosť osvedčenej a spoľahlivejšej ochrane: strelnej zbrani s príslušným, na to určeným kalibrom. Samozrejme pri priamom napadnutí ( nutná obrana ). V takýchto prípadoch si nemyslím, že by mi výraznejšie pomohol spray, plynová pištoľ – tam už ide o kejhák a experimentovať s týmito prostriedkami nemienim. Veď predsa ide o zdravie a život. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off anonym, 23.4.2010 o 14:23

Ten sprej čo odporúča growler,ten má účinok,plynovka na útočiaceho medveda je ako PRD,počut to bude,ale nepomôže to,je rozdiel medveda odplašit a zastavit útočiaceho medveda. Medveda odplaším aj zakašlaním,alebo akýmkolvek neprirodzeným zvukom,ale medveda ktorý sa rozhodol na teba zaútočit zastaví len dobrá rana,alebo priamy zásah tým spomínaným sprejom a ešte dobrý Karelák. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 23.4.2010 o 10:55

videl som to pouzit raz na psa a raz na byka.na psa to malo pozadovany ucinok,ale byk predviedol pokus o demontaz ohrady.taka plynovka ma ucinok(ak mas dobry vietor) do 4-5m.ci by to odvratilo utok medveda neviem,ale uz som videl ako odvratil utok medvedice na 20-25m obycajny vystrel do vzduchu z klasickej zbrane. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 41-80 z 85 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov