Heming hunting
dnes je štvrtok,  18. apríl 2024,  meniny má Valér,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:52,  dnes západ slnka: 18:38
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

ZBK 100 resp. ZBK 110 - diskusia

autor: off sniper100
pridané: 15.1.2010 11:32
Ja viem, že téma tu na tieto zbrane už bola, no ja chcem nadhodiť niečo iné. Kúpil som ju v kalibri 222 rem a vymenná broková 12. ZAtiaľ som spokojný čo sa týka presnosti, funkčnosti a pod. Chcel by som však demontovať pažbu, kvôli menšej úprave a neviem ako to urobiť. Nevie mi niekto po lopate vysvetliť ako na to. Nenašiel som ani jeden šroub, len ako keby nity. Za ďalšie je tam pomerne tvrdá spúšť, neviete niekto poradiť čo s tým? Napináčik nepotrebujem, len troška zjemniť. O tom všetkom som vedel už pred kúpov z rôznych diskusií a priznám sa, že som bol prekvapený, že to nieje až také strašné a som naozaj za tie peniaze spokojný, ale postupne si ju chcem vyladiť originál pre mňa. Prípadne hoďte svoje skúsenosti s touto zbraňou v podobnom kalibri, aké používate strelivo a pod.
počet zobrazení: 11 557
počet hlasov: 1
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off pavian, 8.2.2017 o 20:27

Ja som to vyriešil kúpou Effecta, nie je to Merkel alebo Blaser, ale stále je to triedu vyššie - či spracovaním alebo výzorom. Ale s tou ZBK poľujem stále ;) Celopažbu by som z toho každopádne nerobil, na zlamovačkách mi to nepripadá nejako vábne... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off ypsilon, 9.2.2016 o 19:00

Zdravím páni, koľko by vyšla taká prestavba zbk ako vyladenie spúšte, dať jej celopažbu a tak nejak jej dať novú dušu. Vďaka za postrehy, prípadne ponuky ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off pavian, 15.9.2012 o 20:30

Tvrdá spúšť, nepraktická poistka, v základe esteticky katastrofálna pažba a spracovanie... Koncept tejto flinty bol o niečom inom a nie o vkuse a spokojnosti užívateľa... Po miernom tuningu v kalibri 5,6x52R ju mám ale veľmi rád ;) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on hunter73, 15.9.2012 o 18:13

dobrý den prajem...zaujimalo by ma ake máte skusenosti z touto zbranou ZBK 110 nakolko su tu len dve temy z ktorych som sa toho moc nedozvedel... chcel by som vediet aky je vas nazor na tuto zbran ako taku... vase postrehy co je dobre,co je zle,co by ste vylepsili atd.spatny naraz, hmotnost,zaobchadzanie atd. za informacie vopred dakujem Lovu zdar!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sniper100, 11.2.2010 o 8:54

A ako sa dázjemniť spúšť, prípadne urobiť inú úpravu, nakoľko je tot vrdé a pri rýchlej streľbe ak nieje čas ťahať pomaly sa to dosť strhuje ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sniper100, 20.1.2010 o 13:05

Aj napriek nedobrovoľnému odbočeniu od témy by som bol vďačný za ďalšie príspevky k mojej otázke. Hlavne ma zaujímajú vaše skúsenosti, používané strelivo, akú odporúčate optiku a zjemnenie tej spúšte, čo som spomínal. Ďakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bibasso, 18.1.2010 o 11:28

No do kelu, už ho tu opäť máme. aaa4 teba to proste baví, však? Nemáš ty náhodou nejaký hendikep? Prezraď čo ťa trápi, možno ti dokážeme poradiť a určite sa pokúsime pomôcť ti. A ak to nebude v naších silách, tak sa postaráme, aby si dostal najlepšiu možnú starostlivosť. Tak šup, šup. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sniper100, 17.1.2010 o 21:36

He he, takže overme si svoje vedomosti na nete... no nech sa páči... jedna poml
ôcka .... odkaz ak je pubertiacky slovník, tak aj nick... len jeden z mnohých prípadov...aby sa ti ľahšie hľadalo... prečítaj, možno porozumieš mladým, škoda, že nemôžeme posúdiť vplyv testosterónu na teba, asi vieš prečo nezverejňuješ svoju, fotku, meno ani pravý vek.... a so mnou sa nedopracuješ nikam, ja som tu prišiel priateľsky podebatovať s kolegami poľovníkmi, podeliť sa o názory, zážitky a skúsenosti. Nie rýpať, znevažovať, posudzovať a odsudzovať. Takže s tebou, ako nepoľovníkom (podľa tvojho profilu) si toho asi veľa nepopíšem, je mi ľúto, že sklamem tvoju túžbu po "sebarealizácii". Nepotrebujem si tu na rozdiel od niekoho nič dokazovať... snažím sa dokázať niečo vo svojom živote, tak verím, že ty si svoju šancu neprepásol... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off aaa4, 17.1.2010 o 20:22

No pravdaze.

Bez ohladu, ze to neprechadza ani v prehliadaci 37 400 > 33 800 - a statistika o niecom vypovie. Je spravny tvar puberta - pubertaci
A nie pubertia atd.

Diakrititiku pouzivam, ked je nutna. Mohol som si to vsimnut - moja nepozornost.

Posudzoval som ta len podla tvojich prispevkov. A mal som dojem, ze tvorba testoteronu sa neprejavuje u teba len na hlave ale aj v hlave.

Uvidime k comu sa mi podari s tebou dopracovat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sniper100, 17.1.2010 o 19:56

Nie, vôbec moje tvrdenie nevysvetľuj mylne a účelovo, ako to robíš. Bol to obrazný príklad. Vôbec som neprirovnával PS k PZ. "koško" malo byť koľko, bol to iba preklep a logicky mysliacemu človeku by to aj došlo... prečo to nedošlo tebe, zovšeobecňovať podľa tvojho vzoru nebudem. Každý si to domyslí aj sám. Ak už chceš opravovať, tak píše sa pubertiacky nick, nie pubertacky... a máme aj dĺžne a mäkčene pán učiteľ, škoda, že ťa to musí učiť východniar, ktorých si zrovnával na vojne :o), ešte dobre, že ti tu nemusíme salutovať, že? Čo sa týka môjho nicku, je rovnako dobrý, ako každý iný, aaa4 nevynímajúc... V diskusiách vôbec niesom neohrozený suverén, a vždy sa správam s úctou k ostatným diskutujúcim, a nesúdim ich len na základe zbrane, veku, alebo rodiska, či bydliska v rámci SR. Pekný večer a štastný zbytok dôchodku ti prajem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off aaa4, 17.1.2010 o 13:52

Sniper100. Takze, pubertacky nick.

Z niekoho si si v inej diskusii urobil "trhaci kalendar". A vytvoril si si kopu chybnych konstrukcii. Postupne ta z tvojich omylov vyvediem.

Aj pre dobro ostatnych neohrozenych suverenov.

Na zaciatok si dovolim upozornit na totalne zlyhanie legislativy pri definovani pravomoci pre PS, ktore momentalne maju k dispozicii. Vo vasich radoch vacsina jedincov na to nema absolutne predpoklady. To jest je nesposobila.

Bohuzial potom tu mame taketo tvrdenie:

"Ani policajta neodsúdia za to že pri ochrane života človeka zastrelí vraha, a to sa bavíme o ľuďoch nie zvieratách."

Rozumej PS= PZ

Co mimochodom v dosledkoch vobec neplati.

Prosim, vynechaj terminy ako "koško"
a podobne. Vychodniarov som na vojne mal cca 120 na starosti, tak mi tie slovne zvraty nepridu zaujimave. A vkusne.

"Hatlaninou" si rozpravaj u vas v krcme. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 17.1.2010 o 1:06

namor 676 - :DDDD ale aby som s avrátil k téme. Môj kolega ju mal najskôr v 5,6x52 R potom v 5,6x50R MAG. pokial triafal dobre až vynikajúco, bol úspešný. vysokú jednoznačne do 100m a na krk, diviaky na hlavu, srnčiemu je to jedno. Raz ale s tou magnumnkou pokefoval slušného kančeka (cca 100kg) zásah pekný za lopatku, no anšiel sa až pri spoločnej polovačke "prepichnutý" práve za lopatkou, nahnitý, načatý predátormi.V našej rodine a aj v mojom blízkom okolí sa vyskytli takéto malé kalibre a dlhšie skúsenosti z mojho okolia hovoria, že je to vhodný ako doplnkový kaliber , hodiť cez plece a ideš, niečo ako silnejšia malorážka.Ja mám na tento účel 22 Hornet. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off namor676, 17.1.2010 o 0:36

Nemôžem inak len na 100% súhlasiť. Ani ja nelovim 9,3 ale 30-06 :))))))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 17.1.2010 o 0:22

namor676 - poviem ti to tak, ako to je a verím že somnou budeš súhlasiť. Sedel som na posede pri jeden a pol hektárovom lese....opakujem jeden a pol hektárovom lese (len!!!!! - síce húština ako bejk) a vyšli mi dva lanštiaky na 50 m, pokial by som jedného neulovil za ucho, tak keby som strielal sebelepšou nadupanou 9,3kou napríklad a zásah by som dal na "ľubovolnú " komoru, som si istý že tých pár metrov, ktoré by odškočil do húštiny by mi dalo pekne zabrať, a samozrejme aj pes, a riziko napadnutia diviakom v stiesneom priestore a podobne. Takže radšej pecka, radšej väčší knock-down a radšej zahodím 3kg mäsa (vysvetlenie pre pečienkárov) ale odpustím si dohladávku takom teréne. Na poliach, riedkych lesoch alebo odrastených dubinách prosím, aj psa treba precvičiť, ale odtial-potial. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off namor676, 16.1.2010 o 21:28

Nie vôbec som to nemyslel tak, znova opakujem že to bola reakcia na tvoj príspevok kde si ty uviedol že je tendencia zväčšovať hmotnosť projektilu pri znižovaní rýchlosti čo vlastne kopíruje to čo tu už bolo, avšak teraz v iných modernejších kalibroch. Osobne nie som zástancom malých priemerov, ako som tu už raz uviedol mal som veľa dohľadávok po hosťoch ktorý lovili rážami 5,6 a neboli len zlé zásahy, samozrejme v tvojom prípade keď máte ,,iba" 400ha lesa je zbytočné mať 30-06 a úplne stačí niečo v 5,6 ale v horských revíroch je potrebný väčší priemer. Ono strielať na jeleňa, kt. má takmer 200kg na vzdialenosť cez 100m rážou 5,6 nemusí dobre dopadnúť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sniper100, 16.1.2010 o 21:03

aaa4 - ak si nepochopil tému a nevyjadruješ sa k nej, tak sa prosím ťa radšej nevyjadruj vôbec. Neviem o čom básniš. Ak sa potrbuješ odbavovať na niekom, mňa prosím ťa z toho vyynechaj. Ja nesúdim nikoho len podľa toho akého kalibru má zbraň a už vôbec nevyvodzujem závery o jeho správaní sa v lese. Alebo tu platí podla seba súdim teba? Som rád, že si si prečítal, že mám aj zbrane iného kalibru (v profile - to je miesto, kde ľudia dajú svoju fotku a napíšu o sebe pravdivé úudaje ak nemajú čo skrývať, že?), čiže 222 nie je pre mna univerzálny kaliber a kdesi som aj napísal na čo som si ho kúpil. Malokalibrovku, ako člen a predseda streleckého tímu, mám na tréningy na strelnici. Za tým čo som napísal v príspevku o túlavých psoch a mačkách si stojím a ak si prečítaš, koško a v akých situáciách som ich zastrelil, tak to asi až taký po krvi bažiaci zabiják nebudem. No ak niečo škodí zveri a ja ako člen poľovnej stráže som pri skladaní sľubu sľuboval ju chrániť, považujem to za svoju povinnosť. Ani policajta neodsúdia za to že pri ochrane života človeka zastrelí vraha, a to sa bavíme o ľuďoch nie zvieratách. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off iboo, 16.1.2010 o 17:15

namor mám to chápať tak, že lov kalibrom 9,3x72R je to správnejšou voľbou? Nemôžeš porovnávať veci z minulosti a vecami z dnešnej doby! Ako môžeš porovnávať lov a spôsob lovu anšich predkov, ktorí sa v prvom rade neponáhlali, mali čas a aj zver mala klud, aj lovili na menšie vzdialenosti s dnešnou, úplne inou dobou, ikeď snáď len tá zver zostala bez väčších zmien.Ale tváriť sa môžme tak, že to totálne žerieme a to, čo robí úspešný keď budem robiť ja, tak budem rovnako úspešný. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off namor676, 16.1.2010 o 16:13

Ja som nenapísal že je to návrat ku starému trendu, ale som myslel že je to návrat k overeným veciam. O svetovom trende resp. europskom si písal ty, ja som iba reagoval na tvoj príspevok a spomenul som to ako návrat k overenému potom ako mnohý pochopili že lov rážou 5,6 nie je tou najspravnejšou voľbou. A dnes prakticky mimo srnčej zvery aj nezákonné ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 16.1.2010 o 14:51

Namor aký je rozdiel medzi novým trendom a návratom k starému trendu ?? :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off namor676, 16.1.2010 o 11:59

Né Iboo starý lesnícky kaliber 9,3X72R je pomalý a ťažký, bol to jeden z najrozšírenejších kalibrov pred 8x57 a mnohý ho uznávajú do dnes, čiže ťažké, velké a pomalé ,,gule" nie su žiadnym novým trendom ale návrat ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off aaa4, 16.1.2010 o 11:42

Rastla. Aj konare. Starsi mali v oblube 8x57 a pre ten nie su super rychle strely. Stabilitu ma vynikajucu.

Nehadam sa o preukazani zavislosti veku k presnosti strelby. To moze byt rozlicne od pripadu k pripadu. Len tvrdim, ze mladsi ma "lepsie vstupne hodnoty".
Treba mat prepracovane postupy pre preskusanie strelby.
Lebo podla toho co si uviedol (1/5) sa bud tieto postupy uplne ignoruju. Alebo nie su. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 16.1.2010 o 11:26

aaa4 - tak trend údajne, hmm...volakedy za socíka tráva nerástla? A s tým nárastom veku mám skúsenosti skôr opačné, že práve tí starší si nechcú nechať mlátiť aj na starobu plecia silnými guľovnicami... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off aaa4, 16.1.2010 o 11:11

Ten trend by som si zdovodnil mensou citlivostou strely na okolnosti kym nedosiahne urceny ciel.
Na obranu seniorov len tolko. Ked si mlady menej sa ti trasu ruky a lepsie vidis atd. Viac sa asi neda.
Proste by malo byt nieco ako polovnicky dochodok. Ale cloveku je luto brat nieco niekomu, ked uz je na penzii a moze preto doslova zit. To bol sposob kritiky na mna , ked som davnejsie debatoval o zmene zakona ohladom zbrani.

To by si mali sami zhodnotit. Koniec koncov, preco by si nemhol posluzit starsiemu koleg. presnou muskou... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 16.1.2010 o 10:56

aaa4 ani tomu neporozumieš, pokial si enbokl dostatočne dlho v praxi. Keď z tolko desiatok tisíc slovenských polovníkov sotva pätina dokáže uspokojivo strielať (aj to neviem či preháňam) tak je to tvoje ťažko realizovatelné. Nemá zmysel vysvetlovať ti, prečo v našom združení je najviac obľúbený 30-06 SPRg a to máme len cca 400 ha lesa a prečo svetový trend (no dobre, tak viac menje európsky) sa hýbe smerom dole s rýchlosťou a s priemerom a váhou gule hore. Mnohí kompenzujú svoju neschopnosť zasahovať zver úspešne väčším kalibrom, to je druhá kategória.Týchto mám najradšej ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off aaa4, 15.1.2010 o 23:53

Mam taku otazku.
Laicku.

Naco je nutny kaliber 30-06. V nasich zemepisnych sirkach.
Ked u nas slony ani levy neziju.
To by som chcel vediet.
Podla mojho nazoru na psiky, macicky pripadne inu nasu faunu si spokojne vystacime s 2 kJ dostatocne presne umiestnenymi

Stale tomu nerozumiem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off aaa4, 15.1.2010 o 23:43

A pozeram, ze malorazku uz mame. Vyborne.

K uchylne nazvanej teme: Túlavé psíky a mačičky (vzhladom k ich planovanej likvidacii) a tvojmu "domyselnemu" vykladu a s tym spojenymi uzavermi sa vyjadrim neskor.

V spojeni s kritikou
Igor123 - svetla vynimka vo Vasich radoch.
Neviem, mozno je to vzdelanim. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off aaa4, 15.1.2010 o 23:15

Podla mojho skromneho nazoru. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off aaa4, 15.1.2010 o 23:14

Vobec nie iboo.

Myslel som to tak, ze v minulosti mali moznost vlastnit malorazku len protezanti strany a zdruzenia. Preco asi vedeli sami najlepsie.

S 222 rem. da dole vsetko co lezie a chodi.

Okrem ukajania sa na psoch... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 15.1.2010 o 22:00

sniper100 síce aaa4 píše večne ako hlavný poučovateľ, ale toto myslel tak, ako asi väčšina - dobrá flinta na posliedky a večné nosenie so sebou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sniper100, 15.1.2010 o 21:44

Ako to myslíš??? aaa4 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off aaa4, 15.1.2010 o 18:50

Kaliber 222 rem., je ako stvoreny pre potreby lesnej a polovnej straze... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bodo1948, 15.1.2010 o 14:10

Vačšina zlamovacích zbraní má pod patkou šroub.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off sniper100, 15.1.2010 o 14:01

Áaaa ďakujem, mrknem na to, ale asi to tak bude, teraz ma napadlo, že na nete som videl jedno video, kde mala pažba zo zadu takéto upevnenie, no až po tvojej správe som si na to spomenul, díkes...:o) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gabo2502, 15.1.2010 o 13:32

skus odmontovat petku pažby a tam by mal byt šrob ktory ked povoliš tak by to malo ist ,aspon tak je to na ižke. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sniper100, 15.1.2010 o 12:26

Prípadne ako ste si ju doladili vy... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov