Heming hunting
dnes je piatok,  26. apríl 2024,  meniny má Jaroslava,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:37,  dnes západ slnka: 18:50
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

výber strely pre lov srnčej - diskusia

autor: off beny
pridané: 13.7.2007 10:01
Prosím, poraďte mi výber strely na lov srnčej pre kaliber 7x64 od firmy Norma.
počet zobrazení: 9 994
počet hlasov: 0
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off hunter223, 14.10.2007 o 18:08

PS niektore strely su stale tombakove. Mam obchod so strelivom a predavam SB tak mam moznost to skusat vo vsetkych kalibroch.
Teraz mam pokazeny monitor vo stvrtok by som mal byt online. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hunter223, 14.10.2007 o 17:53

SB skuste dať magnet na gulku a uvidiš ze je ocelova a nie tombakova ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off self, 14.10.2007 o 12:13

Tiež sa rozhodujem v tejto ráži 7x64 o použití typu náboja medzi Normou a SB. V obchode ma presviedčali, že strela náboja SB je tvrdá a dosť ničí hlaveň. Máte s tým skúsenosť ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off self, 14.10.2007 o 12:11

Tiež sa rozhodujem v tejto ráži 7x64 o použití typu náboja medzi Normou a SB. V obchode ma presviedčali, že strela náboja SB je tvrdá a dosť ničí hlaveň. Máte s tým skúsenosť ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off stevie_y, 10.10.2007 o 20:02

ja mam nastrielane zo 7x64 cez 20 diviakov, 7 srncov, par kusov dancej, muflona, cez 30 lisok ktore som strelil aj na vzd. vacsiu ako 150m. Toto vetko som dosiahol so strelivom selier belot. Nikdy som na zver ine strelivo nepouzil. A drvivu vacsinnu z ulovkou som strelil 11,2g SPCE strelou. Preto som presvedceny ze najvacsiu vahu pri love ma perfektne presny zasah. Pokial vies ranu umiestnit nemas problem s akymkolvek strelivom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off dano1955, 20.9.2007 o 20:55

kolko krát sa ti stalo že si mohol streliť,a potom si banoval!mal som streliť.já píšem o polovníkoch,a zaváhali.z polovníckej praxe jedna tretina je zaváhanie,ale to musí byť.to sú zlomky sekundy.já som to nemyslel ako raušic,ale ako polovník.etika!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 19.9.2007 o 8:18

Presne tak Štefan,poľovnícka etika v mnohých prípadoch chýba,ale s tým mi nič nenarobíme.Vidíš,aj v jednom s predchádzajúcich príspevkov padlo podobné tvrdenie,"nestrelím ja,strelí druhý".A potom to u nás vyzerá tak ako to je... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off MAX2, 19.9.2007 o 6:19

Poznám aj veľa takých, čo nezaváhali a " nežrali." Buď im zver po fušerskej rane utiekla, alebo skončili na lesnom úrade s pokutou a bez trofeje. Ale aj tu hraje svoju rolu etika... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off dano1955, 18.9.2007 o 20:23

keď zaváhaš,nežereš,žiadne zajtrá,už to nemusí byť!ISO ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gabrielSO, 18.9.2007 o 15:12

Priateľu puška je dobra,len ja som chybyl zo zbrklosti a čo sa týka streliva použivam S-B 9,7g.a zatial za 16 rokov,s nábojmi nemám žiadny problém.Vieš nestrieľam za každú cenu aj zajtra bude deň. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Farbiar, 16.9.2007 o 11:11

gabrielSO - na trofejovú sa na hlavu nestrieľa, ale na krk za hlavu aj to na vzdialenosť, na ktorú si - aj puške - veríš, v Tvojom prípade by som najprv položil pušku do stojana " vyšil " niekoľko rán na overenie a k tomu by som použil aj kvalitné strelivo ( ináč S-B má v norme prípustný rozptyl 7 !!! cm na sto metrov ???!!! - no coment ) . Ja mám tiež W 308, a doteraz som nemal s tým problém - Hirtenberger 10,7 siera ani raz nesklamal. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off perdix, 7.9.2007 o 9:52

Ja vlastním 308 Wn a používam do náboje Oxyx 11,7g. Na srnčiu ju veľmi nepoužívam, ale tento rok na hosťovačke som mal so sebou tento kaliber. Stelil som srnca na necelých 70m a môžem povedať, že som nadmieru spokojný. Absolútne nerozbíja zver. Čo sa týka ceny, kus náboja stojí 50,- Sk. SelBely stoja tiež cez 40,- Sk a podľa mojich skúseností rozbíjajú viac. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off polovnik40, 3.9.2007 o 21:48

VULKAN 7-64 ....11g srnciu velmi nerozbije a ucinna aj na tazku zver-mam z vlastnej skusenosti.Strela ma innu hrubku plasta pri spicke a innu pri dne .Deformuje sa podla odporu na ktory dopdne.Nikdy netrha crepiny-liate jadro. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lesny chlop, 13.8.2007 o 10:13

zdar!Ja mam 7x64 a pozivam do nej Normu vulkan 11g a strielam srnciu,vysoku ci diviaky a som velmi spokojny povedal by som viac ako so S@B.Moj nazor. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off gabrielSO, 12.8.2007 o 19:17

Odkaz cibak - mám 308 W,len ráz som strelil na jelenča na hlavu,odbehlo bez náznaku zásahu a kolega ho strelil o dva týždne už zo zahnisanou ranou z odstrelenou sankou, ale zatial ked som strelil na komoru všetka zver odbehla do 30 m a zhasla.Toto bolo moje poučenie a odvtedy len na komoru , nie na krk ani na hlavu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ricardo8, 23.7.2007 o 20:22

No tiez som proti strielaniu na hlavu!Ulovil som dva diviaky ktore boli takto dokalicene a verte nie je to pekny pohlad a najhorsie na tom je ako sa ta zver trapi!Budme polovnici a nie zabijaci! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Vlado2406, 23.7.2007 o 11:57

Súhlasím s Lumirom o tých ranách na hlavu.Je to s prepáčením najväčšia kravina akú poľovníci robia.Skúste si predstaviť aké utrpenie prežíva zver,ktorá nemá ako príjmať potravu.A s tou dohľadávkou asi nie je vôbec ťažké,ale nemožné,lebo zver nie je poranená takou ranou,aby musela zaľahnúť a pri dohľadávaní uniká na veľké vzdialenosti...ale nech si urobí úsudok o ranách na hlavu každý sám,ja som však tiež proti,je to nepoľovnícke. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Lumir, 23.7.2007 o 11:38

Neznám Vaši mysl.legislativu,ale zákon v ČR říká,že lov sparkate,mimo srnčího je možný pouze zbraní jejiž dopadová energie je 100 metrech vyšší než 1500 j,což 222 asi splnovat nebude.Cibak pise,ze loví selata a lončáky,ale dobře založení lončáci mohou mít vyvržení mezi 50-80 kilogramy.V každém kurzu o první lovecký lístek se píše ,že rána na hlavu je nemyslivecká.Je zde velké riziko poranění zvěře na ryj, což je jedno z nejhorších poranění a dosled bývá velmi nejistý.Ulovil jsem lončáka ve vypuštěném rybníku,který měl ustřelenou horní i spodní část ryje.Rána se doslova hýbala larvami much.Druhý kus mě našel pes. Bylo to selátko (kdysi),bez spodní čelisti.Po ulovení to byla jen kostra potažená kuži.Po těchto zkušenostech rána na hlavu NE.Píšeš,že Ti zvěř po ráně na komoru odchází.Zkus zvolit odpovídající ráži a střelivo,třeba získáš jinou zkušenost.Lumír ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off cibak, 21.7.2007 o 16:52

Desať rokov vlastním gulobrok REM-222x12,lovím s ním škodnú,srnčiu zver a diviačiu do velkosti lanšťiaka.Nie som profesiálny strelec,strielam hlavne z posedu do vzdialenosti cca 120 m a každú ranu sa snažím umiestniť na krk,alebo na hlavu.Strielam prakticky na isto,poprípade si zver zastaví.Za ten čas som dohľadával iba jedného lanštiaka do 80m,aj to len preto,že som ho strelil na komoru.Ešte jeden prípad,chcel som vyskúšať nový kaliber a mladú jelenicu som strelil na lopatku.Odbehla asi 70m a zhasla.Je to výborný kaliber na zver do velkosti lanštiaka,ale len pre kľudných a uvážených strelcov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavelb, 20.7.2007 o 12:48

Súhlasím s cibakom, SB SPCE 11,2 g. Mám čerstvé skúsenosti, srnec zostal na mieste, neodbehol. Diviak pri tej istej strele zasiahnutý na komoru odbehol cca 80 m a tam zhasol. Doporučujem aj ja. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 20.7.2007 o 10:08

1x počujem,že je kaliber 222REM zakázaný.A moje skúsenosti s ním a odstrelom srnčej zveri sú pozitívne.Ale nemysli si,že keď je to menší kaliber tak nebude robiť na divine "paseku",keď trafíš kosť tak je to ešte horšie ako s nejakým silnejším kalibrom.Otec raz strelil s ním srnca,trafil ho na komoru a chytil lopatku na opačnej strane a tú mu celú vytrhlo.Ja som s týmto kalibrom ulovil troch srncov,dvoch na komoru a jedného na krk,podarili sa mi všetky rany tak,že som nechytil kosť a boli to čisté priestrely a srnce po zásahu na komoru neodbehli viac ako 30m.Ale na diviaky je to už slabšie,strieľal som na lanštiaka tak na 50m na komoru,zo začiatku dosť farbil,ale asi po 500m prestával až sme asi po 2km sme už dohladávku vzdali.Osobne by som volil niečo silnejšie,aj my sme túto guľovnicu predali.Lepší je kaliber 6,5x55,alebo keď už remingtona tak 223,s týmto kalibrom sa už dá urobiť viac,známy s ním ulovil veľa diviakov a aj dospelých. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ricardo8, 18.7.2007 o 21:35

Neviem, nie je zakazany na raticovu zver, vraj nema dostatocny vykon!Ale kamarat poluje s tymto kalibrom len srnciu a skodnu a pochvaluje si, tak neviem!Bol som pritomny ked strelil srnca na 120 metrov a ostal v ohni! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off atyla13, 18.7.2007 o 21:20

a čo poviete na kal 222 rem. a odstrel serčej zvery, mate s tym skusenosti ?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ricardo8, 18.7.2007 o 19:11

Lumir mas pravdu, aj ja polujem s tymto kalibrom!A nie je to len tvoj nazor ale ide o fakt ze ked strielas na kratsie vzdialenosti a jedna sa o zver z nizsou hmotnostou tak strela neodovzda energiu a treba dohladavat!Mne sa to stalo pri srncej ked som strielal na srnca na 40 metrov rana bola komorova a napriek tomu odbehol cca 80 metrov!A tak isto som strielal na srnu na sto metrov a ostala v ohni!V obidvoch pripadoch som trafil aj kost, tak asi tak to to je zase moja skusenost! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Lumir, 18.7.2007 o 9:59

Lovim v razi 7-57R se strelami 11,2g SPCE od SelBel.S vykonem i ranivosti jsem spokojen.Nemam natrenovano na strelnicich,takze nelovim na enormni vzdalenosti kvuli snizeni rizika postreleleni zvere.Trochu negativni zkusenost mam se srelami typu Sierra.Provadel jsem nekolik dosledu u srnci a selat cerne a srela pokud nezasahla kost se chovala jako celoplast.Myslim,ze u mensi zvere nepreda svou energii a srela se nerozlozi.Mozna je to jen muj nazor,napiste vasi zkusenost. Lumir ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off MAX2, 17.7.2007 o 13:06

Keď prehodnotím môj a cibakov príspevok týkajúci sa kalibru 7x64, tak si myslím, že treba súhlasiť s cibakom. Jednak to má overené v praxi a taktiež so strižnou hranou mám podobné skúsenosti. Mne sa ale lepšie strižná hrana osvedčila v kalibri 30-06 o váhe strely 9,7 g, pretože lepšie odovzdávala energiu. Údaje, ktoré som uviedol v predchádzajúcom príspevku sa týkajú kalibru 30-06, ktorý ale na srnčiu nepoužívam. Ako som uviedol inde, na srnčie používam kal. 6,5x55SE, ktorý ale so strižnou hranou S&B nerobí. Dnes mi zhodou okolností priniesol kamarát na „štichpróbu“ v kal. 30-06 náboje, ktoré laboroval strelou Lapua mega, poloplášť o váhe 9,7 g, ktoré majú rýchlosť Vo okolo 800m/s. Táto strela by mala mať lepšiu deformáciu do tvaru „hríba“ a lepšie odovzdanie energie Uvidíme, čo to urobí na diviaka a vysokú, či to nebude robiť škodu na divine. I keď som odbočil od pôvodnej, témy, možno aj tieto postrehy poslúžia kolegom v praxi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ricardo8, 16.7.2007 o 18:29

Zdar!Ja kaliber 7x64 nemam ale polujem s kalibrom 7x57 a tiez pouzivam SPCE 11,2g a som velmi spokojny! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cibak, 16.7.2007 o 16:38

Ja poľujem s kalibrom 7x64 už 20 rokov a najviac sa mi osvedčilo strelivo S@B 11,2gr.Začal som s 9gr,ale tie v zverine robili značnú škodu.Doporučuje S@B SPCE 11,2 so strižnou hranou nerobia veľkú škodu v divine aj balistiku majú dobrú ja som s nimi úplne spokojný. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jano43, 16.7.2007 o 12:36

MAX2...úplne s tebou úhlasím ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MAX2, 16.7.2007 o 8:27

Beny, neviem či Ti niekto poradí so strelivom od firmy Norma. Ja osobne kaliber 7x64 nemám, ale zať strieľa v tomto kalibri náboje S&B a je s týmto strelivom spokojný. Ja by som si osobne vybral v tomto kalibri katalógové číslo SB33110 SP – poloplášť o hmotnosti strely 9 gramov. Na srnčie to bohato stačí. Ale prečo hľadáš strelivo od Normy. S&B v súčasnej dobe ponúka slušnú kvalitu v prijateľnej cene. Ja som so značkou S&B spokojný ( používam náboje so strelami SPCE 9,7 g, FMJ 11,7g, a začínam používať Barnes XLC 11,7 g) . Táto značka ponúka pomerne široký sortiment nábojov za prijateľné ceny. Je cena nábojov od Normy úmerná kvalite? Neviem. Skúsme si vymeniť skúsenosti aj ostatní. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM