Heming hunting
dnes je štvrtok,  28. marec 2024,  meniny má Sona,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:34,  dnes západ slnka: 18:08
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Problematika velkych seliem - diskusia

autor: off Pato
pridané: 10.7.2007 17:02
Aky je vas nazor na obhospodarovanie velkych seliem (medved, vlk a rys) na Slovensku? Ich ochrana, resp. lov, ich pocetnost, rozsirovanie resp. zmensovanie uzemia vyskytu....?
počet zobrazení: 2 566
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off kocho82, 15.7.2007 o 12:19

ja tomu chapem e2l ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Pato, 12.7.2007 o 23:18

Vyjadril by som sa najskor asi ku momentalne "najproblematickejsej" selme, resp. podal par zaujimavych cisel. Medved je usadle, samotarke zviera. Jeho zivotny okrsok je velky cca 2000ha. Pri scitaniach, ktore sa robilo na Polane v roku 2001 a v TANAPe v rokoch 2003-2004, boli zistene nasledovne pocty. Na Polane bolo zaznamenanych 90 jedincov medveda hnedeho co po prepocte na vychadza 1 medved na 800ha!!! pripominam ze to bolo v roku 2001 a dovolim si tvrdit ze od vtedy ich stavy stupli. V TANAPe to bolo 74 medvedov (1 medved na 1000ha). Boli pouzite rozne metody scitania, a najmä ta na Polane je najmenej spochybnitelna. Islo o celoplosne scitanie pocas dvoch dni, ked bol na obnovci zaznamenavany počet a velkost stop, a smerovanie jednotlivych tras pre vylucenie duplicity. V TANAPe sa vyhodnotili pocty na zaklade dlhodobeho pozorovania strazcov pocas rokov 2003-2004. Usudok nech si spravy na zaklade tychto par cisel kazdy sam. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off milank, 12.7.2007 o 20:09

presne tak e2l na území celého Slovenska by muselo žiť tak max.5000 ľudí bez ciest,dialníc,el. vedení,elektrárni atď.vtedy by som s tebou kocho 82 bez výhrady súhlasil.to je bohužiaľ dnes možne snáď už len na Sibíri. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off e2l, 12.7.2007 o 19:41

kocho 82 v tejto dobe sa už priroda d tym nevysporiada lebo šelmi sa dokažu živiť aj na skladkach odpadu v kontajneroch napadaju dobitok ovce takže neni su zavisle na potravinovom reťazci abi to ta bolo museli bi sme sa všetci s celeho uzemia slovenska a odstahovať abi nebola zver odkazana na človeka a abi zaležalo na nej kolko sa bude rozmnožovať abi bola schopna prežiť chapeš tomu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kocho82, 12.7.2007 o 18:09

jasom to myslel ze my osidlujeme ich reviry nie ze sa premnozuju tak som to myslel a tak by som vam to povedal moj nazor nato je taky ze!!priroda vie co ma robit a ona by si to usporiadala sama ako to bolo davno nepotrebuje pomoc cloveka !! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gabrielSO, 12.7.2007 o 14:13

Všetky šelmi a dravce treba chraniť tak, aby nevymreli, aby bežný smrtelnik šiel bez obáv do lesa pretože v poslednom čase je to opak.
Stavy týchto šeliem sú už nad priemer,a o pár rokov budú medvede,rysy,mačky divé, žial stratí sa nám užitková zver.Z vlastnej skúsenosti viem , akú paseku narobia v zimných mesiacoch vlci na diviačej zveri.Pritom k nám len zavítaju na hostinu,a držia sa dokedy majú čo žrať.Preto nie ochranáry,ale ľudia z praxe z lesa vedia čo je únosne v našich lesoch. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tomášK, 12.7.2007 o 9:41

Kocho, samozrejme že sa im zmenšuje územie , keď stúpa ich početnosť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kocho82, 12.7.2007 o 9:21

o nic neide len o to ze ako hovoris pato tak sa im zmensuje uzemie o dost vela su vyrusovany a tak im nic ine neostava maly by sme sa uvedomit a pomaly im vracat to co im patri!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 11.7.2007 o 23:45

čo by ste chceli viac od detí z panelákového sídliska? taký o prirode nevie takmer nič a ovplyvniť ho dokáže hocijaký názor fanatika z VLK-a.ja som si nedávno prečítal jeden článok resp. rozhovor zo šéfom ochrany prírody z pánom Mizerákom ten tvrdí,že polovicu medveďov,ktoré momentálne máme treba zastreliť a že takisto by sa mali opäť začať vnadiť mäsitou potravou.na to argumentuje nejaký VLK,že taký stav ešte nie je a že na stole už majú pripravenú žalobu.ja by som odporúčal týmto ľuďom presťahovať sa napr. na Liptov alebo u nás v Turci by o tom mohli vravieť ľudia z Lipovca a Kľačian.to sú obce blízko Vrútok pod NP Malá Fatra.zatiaľ toľko. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off e2l, 11.7.2007 o 20:35

Tu už neni čo riešiť stači sledovať spravy a sami vydite že skoro každý týžden odvysielaju nejaký konflikt s medvedom.Mali bi sme to vziať do vlasnych ruk a nie počuvat nejakych darebakov čo sa privezuju skusime či sa budu privezovať aj o medvede. Som z oravy a naša obec ma rozlohu 500 ha a je sledovaných 3 kusi tejto šelmi. Ludia sa boja chodiť aj do prirody-Treba dačo s tym robiť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Cilan, 11.7.2007 o 13:59

chlapci z VLKu ti nepovedia nic co by slo k veci , ich informacie su zavazajuce a ovplyvnuju verejnost a ked je dakto sfanatizovany cudzim nazorm tak ti tiez nepovie k veci nic, k tym selmam len tolko rozhodne by sa malo strielat ovela viac medvedov pocet konfliktov stale rastie a medved je stale nizsie a nizsie, alt to VLCi nevedia ked sedia doma ze, preco nesli chranit toho medveda v tatrach vlastnymi telami ako Koprovu dolinu ? asi otazka na zamyslenie.U vlka by som dal dlhsiu dobu lovu, jeho existencia polovnikmi urcite nebude ohrozena a stavy treba drzat na unosnej miere, a ohladom rysa je to asi najtazsie kedze jeho sposob zivota neumoznuje daku lepsiu kontrolu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 11.7.2007 o 9:44

Nepoznám situáciu s rysom,ale o vlkoch a medveďoch viem toľko,že sa postupne ich areál rozšírenia zväčšuje,prečo?Na to by nám mohli odpovedať chlapci s VLK-a,ktorí sa reťazami uväzujú o stromy a bránia lesníkom vykonávať ich činnosť a rovnako bránia aj poľovníkom...všemožne všetkých presviedčajú,že vlk a medveď je stále ohrozený,ale chlapci v praxi vedia o tomto probléme svoje,keď po zime ponachádzajú zvyšky po vlkoch... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MAX2, 11.7.2007 o 9:29

Nuž chlapci, ťažko je mi niečo povedať, nie šete nieto napísať. U nás na Záhorí akých zverov nieto. Ale určite sa veľa dočítam v diskusii na túto parádnu tému. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 11.7.2007 o 8:39

Máš moju pochvalu Paťo,super téma. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM