Heming hunting
dnes je streda,  24. apríl 2024,  meniny má Juraj,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:41,  dnes západ slnka: 18:47
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Veľkoplošný manažment poľovnej zveri - diskusia

autor: off Vlado2406
pridané: 6.7.2007 14:14
Veľkoplošný manažment poľovnej zveri je v mnohých oblastiach Slovenska úplne tabu, sú zatiaľ iba tri okresy na Slovensku, v rámci ktorých sa vytvorili chovateľské celky pre jeleniu zver.Nemyslíte si,že je to málo,nemalo by ich byť už viac a nielen pre túto zver,ale najmä pre diviačiu?Viete ako by mal byť fungovať taký chovateľsky celok?Počuli ste už o veľkoplošnom manažmente zveri?
počet zobrazení: 3 454
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off milank, 11.7.2007 o 23:05

ja viem,že je to ťažké ako všetko v našom poľovníctve.ale my ľudia sme už raz taký, jednostaj si všetko nejak musíme skomlikovať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 11.7.2007 o 8:35

:)) máš pravdu Milan,len to rozhýbať,znie to tak jednoducho,ale v skutočnosti je to ťažké. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 10.7.2007 o 19:48

áno presne tak s tými pohoriami súhlasím,to je celkom dobrá myšlienka.už to treba len nejak rozhýbať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 10.7.2007 o 11:05

Áno Milan,máš pravdu,spolupráca medzi jednotlivými okresmi je nutná,ale to už by ani tak nešlo o okresy ako o susediace chovateľské celky,ktorých minimálna výmera by podľa mňa mala byť aspoň 10000ha a tiež by to nemuselo byť iba v rámci okresu,ale väčší dôraz by sa mal klásť napr. na pohorie,veď keď si zoberieme napr. Kremnické vrchy, sú vo viacerých okresoch,ale chovateľsky celok by mal byť iba Kremnické vrchy ako je aj jelenia poľovná oblasť a nie Zvolen,lebo zasa v rámci okresu Zvolen je viacero chovateľských oblastí,možno by to mali byť práve chovateľské oblasti v rámci,ktorých by sa vytvorili chovateľské celky ako je napr. Chovateľský celok Tribeč,ktorý momentálne funguje a úspešne a je to v rámci 3 alebo 4 okresov,teraz presne neviem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 7.7.2007 o 15:11

Je to určite skvelá myšlienka pri dnešnej situácii čo sa týka tak malých výmer poľ.revírov u nás.predsa v revíri s výmerou napr.1000ha nič nikdy nedosiahneme, keď nebudeme spolupracovať so svojími najbližšími susedmi.ja som si pozrel katalog ulovenej zveri za rok 2005 u nás v Turci.zistil som nasledovné:v reviroch trebostovo,Bystrička,Martin,Valča,Kláštor(všetko susediace revíri) bol v tejto sezóne strelený jeden jeleň 4. vt.na výmere cca 15000ha a to už je na zváženie,preto by mali tieto revíri spolupracovať,aby sa táto situácia zlepšila aj pomocou Veľkoplošného manažmentu zveri.mňa by zaujímalo aký veľký by mal byť takýto chovateľský celok,koľko revírov by mal zahrňovať a nemali by spolupracovať aj okresy medzi sebou? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 6.7.2007 o 15:46

Vidím,že sa chápeme Pato. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Pato, 6.7.2007 o 15:44

Velku rolu pri poctoch zveri v jednotlivých PZ udavaju prirodne pomery a najma potravna ponuka. Nie len hospodri ale vsetci clenovia PZ by sa mali snazit tieto prirodne podmienky co najviac prisposobyt najvhodnejsim podmienkam pre zver (ak to tak nie je), resp. by sa mali tie podmienky snazit udrzat (ak vytvorene su). Veľkoplošný manazment zveri je do buducna nevyhnutny, ak chceme smerovat ku zvyseniu kvality a aj kvantity zveri najmä raticovej (jelen, diviak). Pri dnesnej rozdrobenosti PR a pomerne nizkych priemerných výmerach, nie je mozne racionalne obhospodarovanie "velkej" raticovej zveri. Ta ma svoje domovske okrsky omnoho vacsie ako su vymery dnesných PR a aj migracne trasy vedu aj cez niekolke PR. Chovatelske celky by mali byt koordinovane chovatelskymi radami, pozostavajucimi z pol. hospodarov jednotlivych PZ, zastupcu statnej spravy (OLU), a zastresovane a koordinovane hlavnym polovnym hospodarom chovatelskeho celku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 6.7.2007 o 15:21

Nedá sa to tvrdiť celkom tak,že si môžu za to členovia PZ,ale v niektorých PZ je to tak.Ale väčšinou je to dané migráciou zveri v jednotlivých ročných obdobiach,či je to za potravou,alebo v zime sa zver zasa sťahuje do nižších polôh,taktiež je migrácia v období ruje... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Doduin, 6.7.2007 o 15:12

Môžu za počet zveri v revíri poľovní hospodári resp. PZ združenie? Myslím tým, či sú si na vine členovia PZ keď nemajú zver, či si za to môžu zlou organizáciou, alebo je to dané prírodnými podmienkami. (Dúfam že ste moju otázku pochopili.) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 6.7.2007 o 15:06

Ide tu najmä o vytvorenie chovateľských celkov z viacerých poľovných revírov, v rámci ktorých sa plánuje chov a lov zveri a potom sa vydáva rozdeľovník odstrelu pre jednotlivé PZ,podľa toho aké početné stavy zveri sa v revíroch vyskytujú.Riadi ho chovateľská rada,ktorá je zložená spravidla z poľovných hospodárov jednotlivých revírov,ktorí sa na schôdzach oboznamujú so situáciou ohľadom početnosti zveri atď. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov