Heming hunting
dnes je streda,  24. apríl 2024,  meniny má Juraj,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:41,  dnes západ slnka: 18:47
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Puškohlady nikon!!! Kto to pozna prosim vyjadrite sa dakujem - diskusia

autor: off Hunter69
pridané: 12.10.2009 19:54
Zdravim ma na vas jednu otazku ak smiem ktory s tychto dvoch puškohladov je lepši?a či nahodou o nich niečo neviete?a maju červeny bod?dakujem

odkaz />


odkaz
počet zobrazení: 6 094
počet hlasov: 0
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off canisdirus, 15.10.2009 o 16:04

Myslim vonkajsiu vzdialenost medzi kruzkami montaze,mam klapkovu montaz a niektore-vacsina puskohladov sa mi nevmestila. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hunter69, 15.10.2009 o 15:56

čo poviete na tuto meoptu?pre začiatočnika je dobra?odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xwolf, 15.10.2009 o 15:25

canisdirus: Aku uzku montaz? Nerozumiem... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off rys2, 15.10.2009 o 12:54

Igor, ( xWolf ) tu máš tú tvoju „diplomovú prácu“



Kratucky vycuc z testu,porovnanie Nikon Monarch E 2,5-10x56 a Meopta Meostar 3-12x56.Oba s osvetlenou osnovou,Meopta ma 7 poloh pre cervenu,Nikon ma 5 poloh pre cervenu a 5 pre zelenu.Meopta ma osnovu ulozenu v prvej opt. rovine,zvacsuje sa jej,Nikon ju ma v druhej,jej velkost sa nemeni.Meopta je o kusok dlhsia ako Nikon,36,3cm voci 35,1cm.Nikon je zase tazsi,722g oproti 661g Meopty.Oba puskohlady maju 30mm tubus.Tolko uvodne parametre.Z dalsej tabulky su zajimave napr. tieto udaje (pekne vety o dazdivej noci na kazatelni pri cakani na prasa vynechavam...): Nikon ma 2x vacsi rozsah nastavenia osnovy nez Meopta,aj stranovy aj vyskovy(viac ako 250cm-naozaj mimoriadne siroke spekrum).Mimochodom najvacsi v celom teste.U Nikonu je zrejme pocitane aj s pouzitim na skutocne vykonnych kalibroch,odstup od oka ma v priemere o 2cm vacsi ako Meopta.Nikon ma dalej tocitkom na boku tubusu nastavitelnu korekciu paralaxy (aj preto som si ho kupil),Meopta je ma z fabriky nastavenu na 100metrov,tak ako vacsina vsetkych puskohladov bez nastavitelnej korekcie.Co sa tyka priepustnosti svetla,Nikon je z celeho testu najsvetelnejsi v noci,cez den ho prekonava iba Schmidt&Bender.Ale hovorime iba o rozdieloch v rozmedzi jedneho percenta aj nejakych par desatin.Dalsie tabulkove porovnanie-simulovana odolnost voci spatnemu razu(jeho hodnota zodpovedala priblizne razu 30-06Sprg.),z tohto lepsie vysiel Nikon,mal voci Meopte ovela mensi posun zamerneho bodu (t.j. ovela lepsie drzi nastrelenie),po prvych 800 spatnych razoch sa posunul o 1cm vyskovo,1cm stranovo.Meopta sa posunula o 7cm vyskovo,o 2cm stranovo-najhorsie v teste.Po dalsich 800 razoch sa to o dost zlepsilo-2,4cm a 1,4cm,asi sa usadila.Nikon prakticky nezmeneny."Cistota optiky" - po prvych 800 razoch sa u Nikonu objavila necistota na objektive,ktora neskor zmizla.U Meopty sa objavila neskor,ale zostala tam.Odolnost voci nizkym teplotam(-20°C a -35°C),tu bola Meopta lepsia,na Nikone islo pri -35°C dost tazko nastavenie zvacsenia (aj u Doctera islo tazsie).Odolnost voci prieniku vody,desat minut pod vodou pri tlaku 0,1baru-vsetky bez problemov. Tolko v kocke prva cast testu.

Druha cast. Meopta-Osvetlenie osnovy je ulozene v otocnom ovladani na lavej strane tubusu.Ma sedem dobre odstupnovanych poloh,medzi kazdou je poloha vypnute.Vdaka tomu sa vzdy netreba vracat na zaciatok kvoli vypinaniu.Nema automaticke vypnutie osvetlenia.Deficity osv.jednotky sa ale ukazuju pri vyssich hodnotach podsvietenia,stredovy bod neprijemne osvecuje aj ramena osnovy.Meopta mala problem aj s kontaktom,osvetlenie v praxi na posede vypadlo,prestalo svietit.Az po dotiahnuti kontaktu baterie sa dal cerveny bod zase zapnut.Ulozenie zamernej osnovy v prvej rovine je vyborne pre nasadenie v zlych svetelnych podmienkach,ci uz so zapnutym alebo vypnutym cerv.bodom.Prehladne umiestnene a dobre nastav.prvky dotvaraju dobry,pozitivny dojem.

Nikon-Brilantna optika a velmi dobra svetelenost su vynikajucimi vlastnostami Nikonu.Osvetlenie osnovy ponuka dve farby-cervenu a zelenu-a jeho otocny vypinac je umiestneny na okulari.Pri kazdej farbe su urcene tri polohy na noc a dve na den.Napriek dobre zvolenemu odstupnovaniu na noc,su moznosti trochu ochudobnene.Dve silnejsie polohy ktore su urcene na den,nestacia velmi na snehu alebo pri silnom slnecnom svetle.Osvetl.jednotka nema automaticke vypinanie.Na rozdiel od konkurencie je osvetleny bod plne integrovany do zamernej osnovy,nepresahuje ju.Takze vdaka umiestneniu osnovy v druhej rovine,hlavne pri nastavenom vyssom zvacseni,je k dispozicii jemny svetelny bod,ktory sa hodi aj pre strelbu na vacsie vzdialenosti.Schopnosti Nikonu pre strelbu na dlhsie vzdialenosti su podciarknute aj nastavitelnou korekciou paralaxy.Jej tocitko je umiestnene na boku tubusu a znacky su do max. vzdialenosti 1000metrov.V beznej polovnickej praxi zriedka vyuzivana moznost,zvycajne sa nastavi obligatnych 100 metrov.Slabsou strankou Nikonu je chod ovladacich prvkov,nastavenie zvacsenia chodi dost tazko,takisto nastavenie osvetlenia osnovy potrebuje pevnu ruku.Pismenka zlatej farby,oznacujuce nastavene zvacsenie,su horsie citatelne a su na od strelca odvratenej strane prstenca,ktorym sa nastavuje zvacsenie.Tento prstenec ma na znacke 5-nasobneho zvacsenia dobre citelny vystupok pre orientaciu v noci,ktory ma ale ostre hrany.Relativne kompaktny(35,1cm),ale tazsi (722g) Nikon sa takisto ako Meopta dodava bez montaznej siny,osadzuje sa teda vylucne do kruzkovej montaze. (Moj nazor na ovlad.prvky-ten tazsi chod vidim skor ako pozitivum,mne osobne to dost vyhovuje).

Este hodim zhrnutie.


Zhrnutie.
Meopta-prakticke zhodnotenie: nastavenie korekcie dioptrii ma dobry chod,dobry uchop,velmi prijemny povrch.Prstenec pre nastavenie zvacsenia-dobry chod,neprijemny povrch,slaby uchop,velky rozdiel medzi polohami 6x a 7x,dobre citatelne oznacenie.Ovladanie podsvietenia-jednoducha obsluha,lahky chod otocneho vypinaca,pouzitelny aj v rukaviciach,obmedzenie komfortu pre lavoruku obsluhu vdaka umiestneniu na lavej strane tubusu.Funkcnost podsvietenia-7 dobre zvolenych poloh cervenej pre noc,pozitivom je poloha vypnute medzi kazdym stupnom intentzity,negativom je ze od polohy 3 podsvietenie osvetluje aj ramena osnovy co rusivo posobi na strelca.Vykon (svetelny) v noci pri 8x zvacseni-velmi dobry.Vernost farieb velmi dobra.Vhodnost pouzitia pre sposoby lovu: nocny posed velmi dobra(lepsia nez Docter),vecerny posed velmi dobra,pirš a nahanka oznacene ako nie vhodne(co ale zase az tak pravda nie je),strelba na dlhsiu vzdialenost cez den-vyhovujuca.

Nikon: nastavenie korekcie dioptrii-dobry chod,dobry uchop,bez oznacenia nulovej polohy.Prstenec pre nastavenie zvacsenia-tazsi chod,dobry uchop ale neprijemny povrch,pri zvacseni 5x vyrazny vystupok ale s ostrymi hranami,cisla oznacujuce zvacsenie zlatej farby male,kvoli tomu zle citatelne.Ovladanie podsvietenia-jednoduche ovladanie,tazsi chod otocneho vypinaca,pouzitelny aj v rukaviciach,hodi sa aj pre lavorukeho uzivatela,pretoze ovladanie je na vrchnej strane okularu.Funkcnost podsvietenia-nocne/denne,volitelna zelena alebo cervena farba,zelena sa osvedcila pri nocnej postriezke,v oboch farbach len tri polohy pre noc ale dobre odstupnovane,dve polohy v oboch farbach pre den avsak pri silnejsom dennom svetle maju slabu intenzitu,pozitivom je ze svietiaci bod ma vzdy presne ohranicene okraje teda nezasahuje ako pri Meopte do ramien osnovy.Vykon (svetelny)v noci pri 8x zvacseni-velmi dobry.Vernost farieb velmi dobra.Vhodnost pouzitia pre sposoby lovu: nocny posed velmi dobra,vecerny posed velmi dobra,pirs a nahanka oznacene ako nie vhodne (rozhodne nesuhlasim,tak ako pri Meopte,tento parameter sa posudzoval aj na zaklade hmotnosti a rozsahu nastavenia zvacsenia,ja tvrdim,ze oba su vhodne),strelba na dlhsiu vzdialenost-velmi dobra. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kasari, 15.10.2009 o 11:53

Edu - to je odpověď na co? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 15.10.2009 o 11:51

kasari nj ale stale je to trojnásobok odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off canisdirus, 15.10.2009 o 11:33

Vdaka xwolf,nasiel som ho.Skoda ze ma uzku montaz,takze bude Meopta 3-12x50. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 15.10.2009 o 11:29

Samozrejme ,že som nemyslel nikon vyrobený v poľskej stodole ako všakovake edenberg a taxco atd . To netreba kupovať samozrejme . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kasari, 15.10.2009 o 11:23

canisdirus - Nikon Monarch má většinou 30mm tubus. Tak se toho neboj.
xwolf - hezky jsi to napsal. Nemáš odkaz na ten test? Přečtu si to sám. Máš asi pravdu, jen mě zarazilo, že u triedrů to vyšlo přesně naopak. Proto jsem zvědavej na ten test Nachtglaeser. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dusab, 15.10.2009 o 11:23

Edu este k cenam meopty. Treba si pozriet aktualny cennik a nie najst najdrahsi shop aky na nete existuje...
pozri: odkaz /> A porovnavat treba s modelom Meostar nie starou 2000 alebo 2100. Tym nechcem povedat, ze Meopty su lepsie ako Nikon. Nemam s Nikonom skusenost. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xwolf, 15.10.2009 o 11:06

canisdirus, na SK podmienky je najvhodnejsi (podla mna) model Monarch 2,5-10x56 s osv. bodom. Ma 30mm tubus a na spodku musi byt vygravirovane Made in Japan a vyr.cislo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 15.10.2009 o 10:50

Takže za tie peniaze by som si radšej kúpil v USA swarovského :)odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off canisdirus, 15.10.2009 o 10:47

Ako som pozeral,tak som pozeral,ale vsetky Nikony co som nasiel maju 1 palcovy tubus.Je nejaka verzia aj s 30 mm tubusom?Samozrejma o kvalite netreba rozpravat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 15.10.2009 o 10:45

Okrem toho sa vrátim k cene obdobná meopta stojí 3 x toľko ako nikon .odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 15.10.2009 o 10:37

Ja som sa už dávnejšie vyjadril ,že nikon je veľa hudby za relatívne málo penazí . Značiek je fúra . Dobre a odborne to popísal xwolf . Brilantné nikonácke sklo je záme i u špičkových fotoaparátov . Kto si kúpi určite nebude ľutovať . Netreba preplácať v cene nemalú reklamu ako je to napríklad u zessu či swarovskom . Samozrejme tieto značky sú uplne inde hlavne cenou . Osobne sa tiež zaobídem bez červeného bodu ,ale keď je taký trend prečo nie :) Vypnuť sa dá takže nemať čo zapnúť je horšie :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xwolf, 15.10.2009 o 8:50

Taky test robil pred casom Pirsch, niekde som daval z toho preklad. Vtedy Nikonu namerali vyssiu svetelnost ako Meopte,myslim si,ze Nemci nemali preco v tomto smere nejako nekorektne informovat. Predpokladam,ze to dopadne velmi podobne. Podla mojho nazoru sa za tie peniaze viac oplati Nikon hlavne kvoli vyssej mechanickej odolnosti,ked sa to da tak nazvat a kvoli presnosti chodu mechaniky samotnej. Ale zase, naco je komu super mechanika,ked to chce nastrelit na tri naboje a okamzite dezertovat zo strelnice,lebo uz je to "dobre". Ziadna rana na overenie,lebo by sa to mohlo pohnut. Ze sa to pohne potom pri prvej rane na zver uz nevadi....len neminat tie naboje na papier,hotovy hriech. :-))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kasari, 14.10.2009 o 21:09

x wolf - to už je lepší...:-) Ale tak trochu jim křivdíš. Je pravda, že jsem slyšel od pár lidí nadávky na Meoptu Meostar, ale jiný ji zase chválí. A myslím že třeba optický vlastnosti, třeba transfokace, je u meopty lepší. otázka je, jak moc je to vlastnost důležitá, to je fakt. Němci chystaj do list. čísla časopisu Jager test puškohledů pro lov za šera. Snad tam oba budou, tak dám vědět, jak dopadly...:-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xwolf, 14.10.2009 o 12:22

kasari: Mechanika - klik je na Nikone skutocne klik,o tolko sa posunie zasah v terci. Na Meopte sa obvykle posunie az ked padne rana a cele sa to otrasie. Nema mrtve miesta v chode rektifikacnej vezicky. Ma korekciu paralaxy - Meopta nema. Osvetleny bod je podstatne jemnejsi,na Meopte ta bodka zakryva min. 4cm na 100m, v Nikone nepresahuje hrubku nitkoveho kriza. Podsvietenie osnovy ma jemnu regulaciu,na Meopte ked si nedobastlis nejaky odpor,tak svieti uz na najmensich hodnotach ako vianocny stromcek. Ma podstatne vacsi rozsah rektifikacie ako Meopta. Stoji menej (?) ako porovnatelna Meopta. Ale Meopta ma aj vyhody,je blizko do Prerova na reklamacie napr. (mam doma aj dve Meopty - Artemis 3000, takze tak).

dusab,osvetlenu osnovu mas na to,aby si za sera a neskor nehladal,kde mas ten posadeny ten cierny kriz na zveri. A dve farby su napr. fajn, ked je napadany sneh,zelena je vtedy trosku prijemnejsia pre oko nez cervena. Tak napr. preto je to dobre....osvetleny bod nie je nato,aby si videl potme. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off kasari, 14.10.2009 o 11:18

xwolf - taky mám Nikon Monarch, jen si myslím, že když někdo řekne, že je lepší, měl by vědět v čem. A že ve všem, je nesmysl... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dusab, 14.10.2009 o 10:38

Keby som kupoval novy Nikon, tak za tu cenu idem radsej do trochu starsieho Zeissu alebo Bendera, aj ked bez osvetlenej osnovy. Aj tak nepochopim naco su dve farby osvetlenia na Nikone. Ja som nikdy osvetlenu osnovu nepotreboval, ak polujem tak za sera v pohode a nie ked ked je uplna tma, vtedy je ti aj 10 osvetlenych bodov nanic... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xwolf, 14.10.2009 o 9:37

Vo vsetkom? :-)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kasari, 14.10.2009 o 7:16

Peter333 - v čem je lepší, než Meopta ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Peter333, 13.10.2009 o 23:32

Osobne vlastním Nikon monarch 2,5-10x50 osvetlený bod, moje skúsenosti s ním sú zatiaľ veľmi, dobré.... mám to na kalibri 7x65R, maximálna spokojnosť, a oveľa lepšie ako Meopta. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Sokolik, 12.10.2009 o 22:08

Tieto nemajú červený bod, pozri si tento, ten je s osvetleným bodom: odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM