Heming hunting
dnes je nedeľa,  5. máj 2024,  meniny má Lesana/Lesia,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:23,  dnes západ slnka: 19:03
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

SPOLOCNE POLOVACKY - diskusia

autor: off polovnikrv
pridané: 5.10.2009 14:02
Aky mate nazor na to ze v SR(neviem ci aj inde) je zakazane mat spolocne polovacky na diviaciu aj skodnu zver v narodných parkoch ako napriklad Slovensky Kras ....
počet zobrazení: 8 130
počet hlasov: 0
okruh tém: voľná diskusia
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off m98, 8.10.2015 o 12:21

Vydrz, budu mať. Len si to musia dať dokopy. Alebo neplac a vyuzi zakon o informáciách, ako ho vyuzivaju oni. Ak ti to súri tak ich môžeš predbehnúť, ak nie tak vyckaj. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off 12matess3, 7.10.2015 o 19:51

elciervo, tú som používal, ale nemajú aktuálny rozpis na túto sezónu, takže neviem, asi sa nedopátram k ničomu. :( ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off elciervo, 7.10.2015 o 7:16

Alebo u kamošov odkaz :)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Hekler, 6.10.2015 o 21:58

OKO SPZ ? a to už prečo ? prečo by im to PO v okrese mali hlásiť ? posledná poľ. sezóna kedy o tom mali OKO SPZ prehľad bola v r. 2009. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 6.10.2015 o 20:56

ano,každa OKO SPZ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off 12matess3, 6.10.2015 o 16:45

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či vie niekto o nejakom presnom rozpise spoločných poľovačiek na sezónu 2015/2016 ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 22.10.2009 o 19:27

Och :) to som tomu slovenčinárovi zas dal :)) ospravedlnujem sa za koncovky a preklep :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 22.10.2009 o 19:26

rys 2 keď zver chceme chovať a selektívne vyradovať z chovu jedince nevhodné potrebujeme na to určitý prehľad . Na sloločných poľovačkách na diviaky nemáme vôbec žiadny prehlad mláti sa všetko radom . Vysilená zver jelenia,srnčia,muflonia a danielia sa štve psami po snehu ,že si ide nohy dolámať . Ano ako poľovníci sa zabávame stelbou do diviakov, ktoré často v ukrutných bolestiach za revu a hryzenia psov zomierajú dostrielané všakovakými jednotnými strelami z brokovníc prípadne dostrielané na všetkých možných miestach od nôh až po ustrelené rypáky. Tam je humánnosť ,etika a podobné vlastnosti recitácie :)) ???
Netvrdím ,že by sa zver mala loviť pri vnadiskách .Je to však každého vec či využije vnadisko ,bahnisko,pašu atď . Ja na vnadisku nelovím ! Len som chcel povedať ,že lov na vnadisku je oveľa humánejší lov ako spoločné poľovačky na diviaky ,ktoré nemajú pre zver absolútne žiaden prínos a nie len pre diviačiu ale katastroficky trpí ostatná často vysilená zver . Videl som jelenicu ako sa obesila na škôlkárskom oplotku ,dolámené nohy srnčej ,strhnutú srnčiu psami a veci dosť hnusné na spoločných poľovačkách . Ano zabávali sme sa zver však zjavne nie . Na tú sme nejako pozabudli ako chovatelia . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off rys2, 22.10.2009 o 16:31

Pôvodne som myslel, že nezareagujem, ale nedá mi to. K loveniu raticovej zveri na krmoviskách zastávam tento názor: tak, ako nie je lov zveri povolený priamo pri kŕmnych zariadeniach ( 200m ), takisto by nemal byť povolený ani na krmovisku! Raticová zver si to zo strany človeka nezaslúži – takýto lov je pre mňa opovrhnutia hodný. Vnadiť a vysypať v „blízkosti“ posedu niekoľko desiatok alebo stoviek kilogramov krmiva na holú zem a takýmto spôsobom prilákať a loviť raticovú zver v 21.storočí je zo strany človeka úbohé, podlé a ziskuchtivé a je v plnom rozpore s pravým poslaním poľovníctva – aj jeho predpismi, aj keď zákon a jeho jednotlivé ustanovenia sú také, aké sú. P.S.- o zákonom stanovených povinnostiach, t.j. od kedy začína obdobie núdze, aký počet „krmovísk“ má byť podľa výmery, ako má byť „krmovisko“ uspôsobené a zaistené, aký druh raticovej zveri možno pri ňom loviť ??? – o tom sa baviť nemusíme. Podstata, ktorá ma „trápi“, je uvedená vyššie. Chápem aj to, že kto prikrmuje, zver má a strelí, kto nie, nemá a nestrelí – od toho sa to celé začalo odvíjať a prispôsobovať. Chápem aj financie – prenájmy a platenie nájomného, určite stoja viac peňazí. Lovná zver sa tým pádom ale stala „rukojemníkom“ a je len na škodu veci, že to došlo až tak ďaleko- že to vôbec človek dopustil. Čo sa týka spoločných poľovačiek, k tým nemám žiadne výhrady a nikdy som ani nemal – sú potrebné a dokonca žiadúce. Ale ku loveniu zveri na „krme“ - to nemôžem a nebudem a od toho dávam ruky preč. Keď chovám a prikrmujem vlastnými rukami, mám tú radosť a poľovnícku hrdosť, že zveri v tom čase nezištne pomáham, neubližujem, nechám v kľude a na krmovisku nelovím! ( No, ale asi som staromódny a konzervatívn). Hovorím o raticovej zveri, hlavne srnčej, jelenej, danielej a muflónej – o ich love pri vnadiskách, prípadne krmelcoch. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dolina, 22.10.2009 o 0:25

Edu,ved ty si hotovy spisovatel ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 8.10.2009 o 15:00

strelka viem o čom hovoríš . Sú i poľovníci ktorí maju peniaze a baví ich lovenie zveri . Pokial sa o zver materialne starajú nemám nič proti . Obyčajne sa finančne zabezpečený ľudia starajú o zver veľmi dobre . Aj ked samozrejme nejdu vo fujavici s trochou sena na hrbe pešo do krmítka ale vedia si to zorganizovať inak . Osobne je jedno či srnca strelí miliardár alebo nezamestnaný poľovník . A jedno je to aj tomu srncovi . Kto nemá k poľovníctvu vzťah nema prečo chodiť na poľovačky .Kšefty sa na poľovačke asi ťažko uzatvarajú . Skôr sa ukazujú kto má ake čo nové . Šak by som sa aj ja len na to nemám :)))))))))) Samozrejme ,že ľudom bohatým ich peniaze prajem . Viem čo si mal na mysli ale takých tiež poľovníkov tu bolo dosť aj komunizme ,feudalizme a možno i v dobe kamennej :)) Takže nie je to nový prvok v poľovníctve . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off strelka, 8.10.2009 o 13:37

Edu chcel som tým len povedať, že dnes sa poľovníctvo stalo viacmenej komerčnou záležitosťou. Mnohí poľovníci (česť výnimkám) sú poľovníci jedine preto, že sa to dnes "nosí", resp. páni podnikatelia to považujú za akýsi honor. Byť poľovník, zúčastňovať sa spoločných polovačiek vrámci ktorých dohodujú kšefty, nadväzujú kontakty atď. .... Na toto som poukazoval, že takýto ľudia väčšinou ani nemajú žiadny vzťah k prírode, ale poľovníkmi sa stali len preto, aby neboli mimo "kola", resp. si chcejú len zastrieľať. Iné ich vôbec nezaujíma... Vo svojom príspevku som nemal v úmysle dehonestovať poľovníctvo ako také, určite sa urobilo aj veľa pozitívneho. Mne predovšetkým išlo o to, že v poslednej dobe pozorujem nárast takýchto tkz. tiežpoľovníkov, ktorí sa poľovníkmi stali z vyššie uvedených dôvodov. Celkovo sa mi však zdá, akoby sa kdesi vytrácala tá skutočná poľovnícka vášeň (ísť za zverou, snažiť sa k nej dostať a nakoniec ju uloviť - určite vieš o čom hovorím). Totižto za poľovačku vôbec nepovažujem čakanie pri krmovisku, kde vyhladovaná zver skôr či neskôr príde ani "jatky" na spoločných poľovačkách. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 8.10.2009 o 12:19

Strelka neviem či bolo poľovníctvo niekedy uvedomelejšie ako je dnes . Aj v minulosti sa strielalo a lovilo a tiež sa našli jedinci ktorí využili čo najjednoduchšie ulovenie zveri dokonca sa poľovalo na ostatnú raticovú zver nátlačkami a nadhánkami kde proste selekcia lovu nebola možná . Veľmi dobre sa pamätám ako dieťa na vysypané kopce siláže pod chatrnými posedmi postlkaními o stromi . Takže nemám pocit ,že v minulosti tu boli dobrí ľudia a teraz sú zlí . Faktom je že v minulosti nebolo poľovníctvo vystavené žiadnej kritike a písalo sa iba o zušlachtovaní a zvelaďovaní .To mohlo čiastočne pôsobiť na človeka ,že je všetko fantastické a poľovníctvo je vlastne absolútne bezchybná činnosť ľudí ktorí sa starajú o zvieratká . Pravda bola presne taká istá ako dnes. Poľovníkom sa človek stáva len preto aby mohol zver loviť !Žiaden iný dôvod ani neexistuje .To ,že mu z toho vyplývajú aj povinnosti je samozrejmosť . Ostatné všetky činnosti pre zver môže každý vykonávať aj bez toho aby bol poľovníkom . Prikrmovanie ,podávanie soli,pozorovanie ,budovanie poľovníckych zariadení atd . Takže v minulosti ako i dnes chceme zver loviť . Či si to priznáme ,alebo nie je to proste tak . Nie sú žiadne iné argumenty . To ,že sa začalo zazverovať ,miešať krv,vakcinovať líšku ,diviaka ,skutúrňovať či po stránke výstroja a výzbroja považujem za správne a tiež za odzrkadlovanie našej životnej úrovne ktorá stúpa . Verím , sú medzi poľovníkmi dobrý ľudia ,ktorí sú ochotný niečo pre zver urobiť ,budujú prekrásne zariadenia ako napríklad Alan - nick zainvestujú do zazverovania ,odchytu miešania krvi sú ochotný vypušťať muflony,daniele ,bažanty znova zakladať zdecimovaný chov králika či jarabice . To mne napríklad v minulosti chýbalo. Lovilo sa lovilo ,ale nič sa nerobilo . Ano v zverniciach pre súdruhov papalášov to bolo inak červenej šlachte sa o revíri starali poddaný a poriadne ich peckovali zverinou . Strielalo sa z vrtulníkov po Tatrách vykrmovali sa za plotom medvede ktorým sa potom špecialne naťahovali kože aby mal súdruh najväčšiu .Bežný poľovník musel prve dva roky brigádovať maximalnu zbraň mal brokovnicu na líšku. Po dvoch rokoch mohol zažiadať o guľovnicu ktorá mu bola schválená neobjektívnym spôsobom .Ak však nebol v KSS jeho šance klesali skoro na nulu . Keď sa aj tlačil do riti súdruhom nebolo vyhraté druhá etapa bola znánanie guľovnice v obchode kde proste neboli . Tak niekedy išlo o ďalšie niekedy aj viacročné čakanie. Keby sa v dnešnej dobe bezhlavo zver tlkla jej stavy by podľa mňa nestúpali. Takže ani tu by som nevidel čierne scenáre ! Podľa mňa sa oveľa viac dba na kvalitu životného prostredia . Z riek ktoré boli čiernymi stokami sa stali čisté toky plné rýb . Tiež sa zamedzilo fosfátom DDT a iným svinstvám . Poľovníci chodia slušne oblečený konečne . Ja mám stale v pamäti poľovačky kde bolo 90% poľovníkov obutých v kanadách alebo politroch vojenských .Poprešívané staré ihličkové maskáče z roku 1960 bol bežný úbor . Trocha to dehonestovalo poľovníctvo . Dnes sa dbá i na estetičnosť . V našom PZ niet jedneho zariadenia ktoré by bolo klincované do stromu . A veľa veľa iných dobrých zmien. Ja by som to nestaval do polohy ,že poľovníctvo malo svoje čaro a dnes nemá. Je iba kultúrnejšie. To ,že ľudia ktorí majú väčšie finančné možnosti dajú zveri viac je tiež uplne normálne . To že tu máme muflony,daniele,kozorožce,kozu bezoarovú ,bažanta atď za to vďačíme našej šlachte . Práve šlachta dbala o zazverovanie a chov zveri . Kto nie je zainteresovaný finančne do zazverovania nemôže si zver ani vážiť . Keď sa však PZ vyzberá a kupi zver majú členovia iný vzťah k tejto zveri nie len urvať kus mäsa . Ešte sa vrátim k údajnej dobe kedy nikoho ani len nenapadlo strielať pri krmoviskách . Žial takú dobu som ja nikdy nepoznal . V roku 1978 si pamätám ako jeden poľovník povedal o inom ,že keby bola vlastná mater v srsti navlečená strelí aj na tú :) Mali v revíri jedneho zajaca aj toho vydražil na obnoci a zastrelil ho :) Takýchto príbehov z rôznych revírov poznám veľmi veľa . Okrem toho mám skúsenosť ,že k zveri sú zhovievaveší skôr mladší poľovníci a to napriek loveckej vášni . Ja som z malej dedinky a mojim obyčajným dedinským rozumom chápem ,že keď budem niečo chovať ,sliepky,králikov,hus,kačica atd. nemôžem si zdecimovať chov vybíjaním najkrajších jedincov a tobôž nie siahnutím na dno kmeňových stavov . To by nebol chov ale likvidácia chovu . A to určite nechceme. Ešte raz k tým krmidlám . Je to neetické a ja takto zver nelovím . Kto však nemá morálnu zábranu chov nijako neochudobní . Koľko je na plane chovu a lovu sa odstrelí či už uštvanej zveri na spoločnej poľovačke dostrielanej všeljakými jednotnými strelami z brokovnice ,alebo ju strelí na kope siláže kde má možnosť selekcie . Čo je etickejšie je ťažko povedať skôr sa nám zdá normálnejšie bez zamyslenia sa nad zverou loviť spoločnými poľovačkami a preháňť zver horami dolami ozlom krky sem tam niečo strhne pes nejakú srnčiu sem tam si niečo zlomí nohu alebo sa zadusí v pletive . To všetko sa nám zdá humánne lebo sa pri tom náramne zabávame . Streliť diviaka pri kope siláže už nie to je hriech . Minimálne je to v čase núdze protizákonné !
PS: Tiež sa zúčastňujem spoločných poľovačiek na diviaky !!!
Možno práve preto viem o čom hovorím. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off strelka, 8.10.2009 o 8:53

Edu máš úplnú pravdu. Já si však myslím, že k zrušeniu spoločných polovačiek asi nikdy nedôjde. Povedzme si rovno - je to veľmi obľúbená zábava pre väčšinu poľovníkov a "trochu" aj spoločenská udalosť, kde sa nadväzujú kontakty, uzatvárajú obchody a robia známosti.... Myslíš, že sa o toto nechajú poľovníci ochudobniť ? Spoločné poľovačky sú naozaj pre zver mimoriadnou záťažou, najmä keď je veľa snehu. Je to aj nehumánne a v rozpore s poslaním poľovníka - nechať si nahnať psami pred seba zver a strielať ich ako na jatkách....
Žiaľ, ale dnes je taká prax, že diviak sa už väčšinou striela na spoločných polovkách s nadhánkou, alebo na krmoviskách (ďalšia zvrátenosť viacerých poľovníkov, využívať obdobie núdze o potravu a mlátiť to pri krmelcoch). Kde sú tie časy keď poľovníctvo malo svoje čaro, keď poľovník "rozumel" správaniu zvierat a využíval to pri love. Nikomu nikdy ani len nenapadlo strielať zver na krmoviskách (to bol najväčší prehrešok poľovníka, takéto miesta boli vždy tabu). Dnes je to žiaľ bežná poľovnícka prax.... Je smutné kde dospelo dnešné poľovníctvo a mnohí dnešní "poľovníci"....... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off petere, 7.10.2009 o 23:59

ber to tak. rozumny ludia nepotrebuju zakon, ktory im to zakaze. ti si uvedomia,ze to pre zver nie je dobre a nebudu ich robit. je to ako pisal amigo. uz teraz su zdruzenia, kde si to uvedomuju a nerobia ich. mimo temy, aj ja pustam velke kapre, po pravde pustam vsetky. neznasam to cistit, tak radsej pustam a mam to bez roboty a s dobrym pocitom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 7.10.2009 o 23:45

Samozrejme ja to neriešim ,ani nenavrhujem zrušiť a ani ponechať je mi to šuma fuk . Logicky však spoločné poľovačky na diviaky zaniknú . Samozrejme keď budeme hladať čo len jeden maličký argument ktorý by mal hovoriť pre zver nenájdeme ho ! Keď budeme hovoriť o atmosfére ,kamarátstvach ,lovoch atď nájdeme kladov viac . Ale ak sme poľovníci nie len lovci mali by sme pre zver robiť len dobré veci . Podobné to bolo s kaprami . Pamätám dobu kedy sa vypustili a ťahali a ťahali rýchlo dvoch do igelity a marš domov :) Teraz je väčšina rybárov púšťajúca veľké kapre nazad do vody a to je správne . Na strane druhej spoločné poľovačky sú v EU bežnou záležitosťou . Takže k skorej likvidáci poľovačiek na diviaky asi nedôjde .Takže žiaden strach :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off petere, 7.10.2009 o 23:32

Edo- je to presne tak ako pises. len si predstavujem to mnozstvo polovnikov, pre ktorych si teraz dilino,lebo tu pises nezmysly. ver ze sa spolocnych polovaciek nebudu chciet vzdat. vzdy budu mat svoje zarucene " logicke" argumenty. ale pritom, ked sa nad tym zamyslis, tak nenajdes snad ani jeden argument ktory by vravel za spolocne polovacky. a ak by sa aj nejaky nasiel, myslim ze tie negativa ktore tento sposob lovu prinasa ho urcite prevysuju. ja len dufam, ze zdravy rozum zvitazi a nieco sa zmeni. mne to s tymyto polovackami pride ako vodu kazat a vinko popijat.lesu zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 7.10.2009 o 22:41

Viem že po zákaze lovu sluky pri párení bude môj názor nepriaznivý :) ale spoločnými poľovačkami na diviaky trpí často vysilená ostatná zver ,ktorá je štvaná psami často vo vysokom snehu . O selektívnom love niet ani reči ! Ano spoločné polovačky na diviaky sú super zábavka pre poľovníkov .Ale pre zver je to nehumánny lov ,ktorý je absolútne škodlivý pre všetkú raticovú zver. Na jednej strane plačeme ako sa zver má len zle ,ako ju treba chrániť a nerušiť.Na druhej strane ju šokujeme nahananím po horách ,že si ide nohy polámať ./vysoká,danielia,muflonia,srnčia/ Takže pre zver je to veľké utrpenie ! Predpokladám ,že skôr či neskôr bude lov diviaka spoločnými poľovačkami zakázaný . Taká je realita ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off amigo, 6.10.2009 o 20:54

ja by som spoločné poľovačky aspoň na 3 roky úplne zrušil, poznám PZ-ky kde ich vôbec nevykonávajú. plnia lov diviačej zveri na 100% aj tak počas celého roka, bez zbytočného preháňania a rušenia zveri, však pri tom trpí hlavne srnčia zver, ale aj iná nie len diviačia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bystricka, 6.10.2009 o 18:38

suhlas s peterem, aj ked nie je z polovnickej kasty, vyzna sa ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off petere, 6.10.2009 o 16:08

a podotykam, ze to co som napisal je len moj laicky nazor. a nikomu ho nevnucujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off petere, 6.10.2009 o 16:07

ja ale stale nevidim spojenie medzi tym co pises. starostlivost o les nema nic spolocne so spolocnymi polovackami na diviaciu zver. respektiva mozno aj ma. kedze tieto sa konaju prevazne v zimnom obdobi, teda v sace ked zver trpi vo vacsine pripadov nedostatkom potravy, jedine co sa nimi dosiahne je intenzivne vyrusovanie zveri a ta v tychto pripadoch posobi vacsie skody na lesnych porastoch. pretoze pri spolocnych polovackach na diviaciu zver je vyrusovana aj zver vysoka. pokial sa nemylim, tak v oblastiach s intenzivnym chovom vysokej zveri sa polovnici a lesnici snazia vytvarat kludove zony spojene s intenzivnym prikrmovanim vysokej zveri za ucelom eliminovania skod posobenych hlavne vysokou zverou na lesnych kulturach. a prave to by mohol byt dovod preco sa v nasich narodnych parkoch nekonaju spolocne polovacky. nie som polovnik a nikdy ani nebudem. ale spolocnych polovaciek som sa zucastnoval od svojich 14tich rokov. viem ake je neopakovatelna atmosfera tychto polovaciek. vzdy som sa na ne strasne tesil. preto chapem polovnikov, ze s podobnym stavom nie su spokojni. ale treba si uvedomti, ze ako v mnohych inych otazkach aj v tejto bude vzdy dochadzat k stretu zaujmov ci uz ochranarov, lesnikov, tak aj polovnikov.treba len hladat kompromis a to nie je lahke. tak vam vsetkym drzim palce. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off polovnikrv, 6.10.2009 o 12:38

nevadi :) nie tak som to myslel ...ze by sme sa mali starat aj o prirodu cistit lesy a tak ne len zakazovat ale aaj nieco preto urobit... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off petere, 6.10.2009 o 11:26

co maju spolocne polovacky spolocne so zarastanim narodnych parkov hustinami,krovim a podobne? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bystricka, 6.10.2009 o 11:10

sorry mam opacny ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off polovnikrv, 5.10.2009 o 22:57

ano mame prave preto by sme ich nemali nechat zarast hustinami krovim a podobne...a ne zakazat lovit spolocne...ja si myslim ze to je dost blbost ale to je moj nazor... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bystricka, 5.10.2009 o 18:05

ja si myslim, ze je to spravne, narodne parky mame pre nieco....... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM