Heming hunting
dnes je streda,  15. máj 2024,  meniny má Žofia,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:09,  dnes západ slnka: 19:16
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Vaše skúsenosti a postrehy s Mannlicher Luxus - classic - diskusia

autor: off orim
pridané: 25.8.2009 18:00

Môžte napísať skúsenosti s touto zbraňou. Aku montáž na ňu je najlepšie. Ďakujem

počet zobrazení: 17 779
počet hlasov: 0
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-80 z 121 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Belson, 24.11.2012 o 12:35

Je to sice od temy, ale predsa: Poloval som pred par rokmi vo Svedsku na spolocnych polovackach na losy. V prestavkach som pocas opekania klobas robil anketu na pouzivane kalibre. Suverenne viedol Springfield, druhy v poradi bol 7mm RemMag. Ano, vyskytol sa aj svedsky kaliber 6,5x55, ale tu sa siri mytus, ze je to bezny "losi" kaliber. Nie je. Ale zato hojne ho Svedi pouzivaju na srnciu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 23.11.2012 o 22:44

Lisiak: netvrdim,ze je len na nedospelu zver, viem, ze svedi lovia s 6,5x55se losy a pod, kazdopadne, silnejsi kaliber ti odpusti aj horsie zasahy a 6,5 je do ruk rozvazneho strelca, pri horsom zasahu je prisna a energiu, tko ci prierezove zatazenie strely neobabres. Sam o nej uvazujem ako o dalsej gulovnici, ale najma doplnkovej na lov zveri do 100kg a skodnej a najma ako posliedkovu flintu. Co sa tyka menenia hlavni, tu sa drzim nazoru, ze radsej mat dve flinty. Puskohlad zlozit nemam problem, montaz leupold QR mi spravi posun max. 1cm, ale vymenit hlaven bez naslednej kontrolnej rany by som si netrufol. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lola, 23.11.2012 o 21:57

lovecccc-ten odkaz čo si pridal je velmi zaujímavý,ak to je tak, potom neni o čom ,jedna puška a dve hlavne to bude bezproblemové.dakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lisiak73, 23.11.2012 o 13:50

Stagstalker.6,5x57 určite nie je určená na nedospelú zver.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 23.11.2012 o 13:50

NA Steyr upinas montaz na puzdro zaveru.teda kontrol.vystrel by asi bol vhodny. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off namor676, 23.11.2012 o 13:34

Pri blaseri R93 absolútne bez zmeny nástrelu, dokonca dávam dole puškohľad z hlavne. Niekoľko krát som po zložení a opätovnom nasadení kontroloval skúšobným výstrelom a bola to iba strata času a škoda nábojov. Ale to sme už out. lola sa pýta na steyr a tam fakt netuším či to bude držať nástrel. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off soson, 23.11.2012 o 11:37

Spolahni sa že to je OK. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off steyr, 23.11.2012 o 11:35

Soson, mohol ale ja by som to "neriskoval"... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off soson, 23.11.2012 o 11:07

steyr ale samozrejme ked ma ku kazdej hlavni puškohlad tak prečo by nemohol ? odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off steyr, 23.11.2012 o 10:52

nepoznám žiadneho normálneho a zodpovedného poľovníka, ktorý by menil hlavne a požíval ich bez zastrelenia na akejkoľvek zbrani, nikto nikdy nemôže garantovať ani mať istotu, že sa nástrel po výmene hlavne nezmení... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Pepes33, 23.11.2012 o 10:38

Osobne by som šiel do Blasera, a blaser má uchytenie montáže na optiku priamo na hlavni, a tam ti človek môže garantovať, že sa ti nástrel po výmene hlavne nezmení. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 23.11.2012 o 7:25

Stagstalker... a nemá náhodou steyr mannlicher luxus kukár uchytený priamo na hlavni ??? odkaz ....tu by nemal byť problém pri zmene hlavne ked má každá svoju optiku ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off soson, 23.11.2012 o 7:16

Lola ja mam Steyr Mannlicher 7x64 a takisto merkel 8x57 JRS, pokial nema chlap 55 kil, tak ten spatny raz je uplne v pohode. Ani ho nevnimam. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 23.11.2012 o 6:52

Ja mam takuto sprostredkovanu vedomost o mauseri 03, ten by drzat mal. Kazdopadne pri hociktorej zbrani, ja osobne by som neriskol pri vymene aj hlavne aj puskohladu ist s puskou polovat bez preverenia nastrelu na strelnici. A mohol by mi vyrobca garantovat co chce. Otazne je, ako casto vobec v praxi je nutne takto striedat hlavne(v rychlosti,bez riadneho "donastrelovania") na strelnici, najma v pripade ked tu vyberas kaliber z kategorie viac menej univerzalnych (308,270win atd.) K tymto kalibrom si polovnici kupia bud nieco tazke ako 9.3x74r na spolocne alebo na dlhu vzdialenost ako 300win magnum ako doplnkovy kaliber, pripadne nieco "tenke" ako.243win, ci 6,5x57 ako zbran na nedospelu zver, srnciu ci skodnu v zime, vsetko v ramci preferencii kazdeho polovnika. Kalibre vsak striedaju viac menej sezonne alebo maju viac zbrani. Ak uz mam mat 2 puskohlady a 2 hlavne, to si radsej kupim 2 zbrane a mam pokoj, cenovy rozdiel uz nebude taky hrozny. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lola, 22.11.2012 o 10:22

Myslela som dve hlavne aj dva puškohlady,každý nastrelený na tú svoju hlaven,či to bude pri vymenach hlavní držať nástrel,niekde som čítala že manlicher nastrel po rozobratí a zložení nastrel drží čo na sauer 202 neda povedať ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 22.11.2012 o 9:56

Logicky, ani technologicky nie a ani nemôže. Nemôžeš očakávať, že keď vymeníš kaliber, tak bude zbraň strieľať rovnako (s rovnakým nastrelením) ako pri predchádzajúcom kalibri, to ako keby si v aute vymenila motor a čakala, že auto nezmení spotrebu ani výkon. Celkovo, napr. sauer 202 aj po rozložení a zložení zbrane (bez výmeny hlavne) údajne nástrel presne nedrží (mauser M03 áno, ale zasa ten je podľa mňa dosť ťažký, tak som volil sauer), čiže pri celkovej zmene kalibru bude zbraň určite niesť rozdielne. (súvisí to so zmenou kalibru, strely, každá má totiž vlastnú balistiku) Keď však zbraň nastrelíš na novú hlaveň- kaliber, nástrel ti bude držať, minimálne v súvise s technickou stránkou zbrane. Zvyšok je už len otázka voľby kvalitného puškohľadu, lebo "chyba v nástrele" ide v prvom rade odtiaľ. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lola, 22.11.2012 o 9:06

Asi to bude ta 308 Win,a ked nebude vyhovovať,zadováži si druhú hlaven napr.8x57 alebo 270 Win,len by som chcela vedieť či to bude držať nástrel po vymene hlavní??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off BLEIKER, 22.11.2012 o 8:40

lola-aj ja sa a to dost jednoznačne priklánam ku 270Win,vyber streliva,balistika,velmi príjemný spatný ráz-to sú atributy,ktore polovička určite ocení.A bez urážky-ak niekto o 308 tvrdí,že je na naše podmienky slabý,doporučujem návštevu strelnice s preverením sustavy zbran ,montáž,optika a v prvom rade jeho vlastných streleckých schopností. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peter153, 21.11.2012 o 17:18

...mal som 8x57, presiel som na 308 win a spat by som nemenil..., tot vsjo ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lola, 21.11.2012 o 16:27

Takže výber sa zúžil na 270 W alebo 308 W. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kohut64, 19.11.2012 o 18:43

Pri tak exaktných podmienkach doporučujem 8x57 JS. Ak by som však na mieste obdarovaného bol ja (čisto teoreticky), darcu("lolu") by som nenápadne (avšak o to dôraznejšie) naviedol na kaliber 7x64. Dôvody som ochotný rozviesť v súkr. pošte. J.K. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fegi, 19.11.2012 o 18:10

mám ju v ráži 8x57 JS.. spätný ráz minimálny, mám ju vyše roka a zatial žiadna "zrada"... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Pepes33, 19.11.2012 o 14:50

Túto sezónu som strieľal v 308 čke, strelu Nosler Partition 9,7 g v laborácií od Hirtenbergera. Od nového roka chcem skúsiť zase Nosler Partition 10,7 g ale laborácia od Nosler Custom. Uvidíme ako sa to bude chovať tá ťažšia strela, s tou ľahšou som nadmieru spokojný. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off steyr, 19.11.2012 o 14:40

Pepes33 - je to aj o strelive to je jasné, ja strieľam len RWS, tam sa neoplatí šetriť a rozdiely sú dosť významné, samozrejme na strelnici radšej vystrielam SB... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Pepes33, 19.11.2012 o 13:45

Ja sa tiež pripojím k tejto téme, doma som mal 7x65R, 30-06 teraz 308W. 308W je vyberavá na strelivo, hlavne na strelu, než som sa dopátral čo jej vyhovuje, po čom zver pekne farbí, tak mi to skoro rok trvalo, už som sa ju aj chystal predať, ale našiel som strelivo, zver po ňom padá, keď odbehne, tak aj pekne farbí. Niektorý skúšajú do nej ládovať 12 aj 13 g strely, ale 308 čka podľa môjho názoru funguje najlepšie pri gramážach maximálne do 10,7 g, niekedy je lepšia vyššia rýchlosť ako spomínaná ťažká strela. Vyššia rýchlosť u 308 čky, znamená aj výraznejší šokový efekt. A áno, ja by som sa tiež momentálne teraz priklonil k 8x57JS, ale je to na dlhé debaty. Teraz už 308 čku nepredám, sadol som si s ňou celkom dobre. Aj vysoká po ňom padá, diviaci tak isto. A tý čo tvrdia že na jeleňa to je slabé, alebo len tak tak, tak by najprv museli prestať strielať nepodarky od SB, Igmana, Prveho Partizana, a prejsť na iné strely a značky streliva. Steyr - nemyslím teraz nikoho konkrétneho, tento môj názor je myslený vo všobecnosti, takže prípadné negatívne reakcie na tento môj príspevok neberem. Nech si z neho každý zoberie čo chce. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 19.11.2012 o 13:37

Strieľal som zo všetkých menovaných kalibrov (a nie po jednej rane) a sám dokonca .270win vlastním. Čo sa týka mannlicheru, je to dobrá zbraň, jedna z tých kvalitnejších, určite ňou nespravíš chybu, ale musí sedieť najmä majiteľovi. Ja vlastním SAUER 202 a nemenil by som, skočili sme si do náručia už po prvom dotyku u predajcu. Pamätám si, že keď som vyberal túto zbraň podmienkou kalibru bol aj príjemný spätný ráz,(rád lovím posliedkou, často strieľam v lese, nie z posedu) pričom tu jednoznačne vedie .270win. .308 ho ma taký ostrý, krátky, stačí si pozrieť dĺžku nábojnice, 8x57 niečo obdobné, je to najmä hrubšia guľa a strela má často aj väčšiu váhu. .270win subjektívne (a aj fyzikálne) kope mierne menej ako 7x64, ktorá bola tiež mojim favoritom(máme doma obe, viem porovnať). Lepšia balistika a miernejší spätný ráz ma donútili prikloniť sa k .270win. Spätný ráz je záležitosť viacerých veličín a to váhy zbrane, váhy strely, rýchlosti strely, lomenia pažby a tiež fyzických preddispozícii strelca. Inak bude kopať .270 win s 8,4g strelou a inak 10,1g strelou, rovnako tak rozdiel bude ak zbraň bude mať 2,7kg a ak bude mať 4kg. Osobne si myslím, že každý z menovaných kalibrov normálny chlap ustojí, čisto teoreticky, keď berieme jednotnú konštantu z menovaných veličín na všetky zbrane bude najmenej kopať .270win. Každý z kalibrov je na všetko u nás žijúce dostatočný, čiže nemusíme veľmi zvažovať typ revíru, s tým, že 8x57 má troška navrch pred ostatnými pri využití na spoločných poľovačkách na diviaky, zvyšné majú opäť lepšiu balistiku pri streľbe na väčšiu vzdialenosť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off steyr, 19.11.2012 o 13:34

ferdo - určite som sa nesnažil ťa uraziť ak si myslel to: logicky to nepôjde:) to nebolo mierená na teba aj keď to tak vyznelo, za to sa ospravedlňujem, moja chyba! jedno je teória, jedno prax, na webe nie je všetko a nie všetko vygoogliš, či na základe toho kto vie lepšie googliť je lepší znalec?, tato poluje 30 rokov s 8x57 a nie je to názor dedka ale skúsenosti, uraziť si chcel asi ty mňa, ale ja sa neurážam lebo viem svoje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ferdo, 19.11.2012 o 13:14

Snazil si sa ma urazit? OK, aky pozicaj, taky vrat. Keby si vsak aspon trosku inteligentny, tak trosku pogooglis a skusis si aspon nieco malo zistit o tvojom spominanom stop efekte a neviem este akom KO "effect"-e. Asi moc pozeravas kovbojky. Avsak cisto exaktne porovanie dava vysledok, ze sa jedna o velmi podobne kalibre. Namiesto napocuvanych kvalitnach informacii neviem akeho dedka, aka je 8x57 kladivo ti prikladam porovnanie nie odo mna ale priamo od RWS. 8x57 odkaz a 308 odkaz . Tam mas vyjadrene vsetky "veliciny" - od stop "effectu" az po spatny raz atd...Lovu zdar ty Logik! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off steyr, 19.11.2012 o 12:54

ferdo - logicky to asi nepôjde:) má väčší kock-out effect, lepšiu ranivosť, nižšiu rýchlosť, zver dobre farbí, má históriu a je to odskúšaný kaliber... nemyslím si že je to len môj názor, asi by 8x57 nezažívala renesanciu a nevracalo by sa k nej toľko poľovníkov keby nebola viac než dobrá...a dusab má tiež podľa mňa recht(asi tak isto ako 7x64)! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ferdo, 19.11.2012 o 12:32

steyr skus mi logicky vysvetlit, preco si myslis, ze 308W je len tak tak a 8smicka je "kladivo"...:))) Celkom nerozumiem tejto uvahe. Toto je polovnicka latina ako z velkej knihy... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dusab, 19.11.2012 o 12:23

Z tych vsetkych kalibrov najmenej kope 8x57JS. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off steyr, 19.11.2012 o 12:15

308W je podľa mňa na veľkého jeleňa, diviaka i muflóna, ktorý je tvrdý na ranu tak-tak, 8x57 je kladivo, zver neodchádza, ak je dobre trafená, netreba dohľadávať, a keď aj odbehne dobre farbí...radšej nech kopne ako mám dohľadávať a pri životnom úlovku by som si asi dlho vyčítal 308W... 8x57 moc nekope a ak je to pre chlapa tak to by som vôbec neriešil, nebude strieľať športovú strelbu a stovky ani tisíce nábojov...či? nemáš šancu vyskúšať? či potom by to už nebolo prekvapenie? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lola, 19.11.2012 o 11:21

steyr-kúpim ju tam kde bude najlepšia cena a pekné drevo,revír-lovíme-daniel,jelen,diviak,muflon,srnec.Dobrá by bola aj ta 8x57 ale asi bude kopať,možno ta 308win by bola lepšia volba. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lrentka, 19.11.2012 o 11:13

Mám ZKK600 270 Win a sauer 202 8x57 JS. Jednoznačný viťaz sauer. Pušku si jej budúci majiteľ musí ošahať, musí padnúť najprv do oka, potom do ruky. S puškou je to ako so ženou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubo123, 19.11.2012 o 9:15

Všetky spomínané ráže sú v našich podmienkach výborné.Skús sa zamerať na dostupnosť kvalitného streliva .Ak sa vieš dostať k prebíjaným je to v pohode,ale napr. zohnať Hornady alebo Federal do 7x64 je problém. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off steyr, 19.11.2012 o 8:17

neviem síce aký máte revír ale ja by som šiel do 8x57 to je na všetko a vôbec to moc nekope. To ideš kupovať nový luxus? V dynaxe? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lola, 19.11.2012 o 8:07

Bude to puška pre manžela,takže zvažujem o tých kalibroch čo som napísala.(308w,270walebo 8x57) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozefpetr, 19.11.2012 o 7:57

Rovnako ako orin priklaňam k 6,5 x 55 SE, veľmi dobrý kaliber na všetku u nás žijúcu zver. Vlastním steyr classic stutzen a som veľmi spokojny. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orim, 18.11.2012 o 20:15

Lola,pre ženy by som doporučil veľmi elegantnú zbraň Sauer 202 v prevedení highland vazi len 2,7 kg Kaliber 6,5x55 SE velmi ucinny s malým spatnym razom.V severskych štátov s tymto kalibrom strielaju aj losy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lola, 18.11.2012 o 19:24

steyr mannlicher luxus -

Aký kaliber vybrať,aby nebol velký spatný ráz-308W,270w,7x64,8x57JS,majitelia takejto zbrane podelte sa o svoje skúsenosti so strelbou,spolahlivosťou ,spatný ráz ,plusy,mínusy,či mám takú pušku kúpiť.Poprosím písať iba o uvedenom type zbrane.Dakujem

◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 41-80 z 121 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM