Heming hunting
dnes je nedeľa,  5. máj 2024,  meniny má Lesana/Lesia,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:23,  dnes západ slnka: 19:03
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

EV - diskusia

autor: off maros295
pridané: 19.8.2009 21:45
Čawte, mohol by mi niekto vysvetliť polopate, čo je to EV? Teraz neviem, ale kto sa do toho rozumie, mal by chápať. Mám tam 1/2 EV, 1/3 EV, 1 Ev alebo tak dajak.....
počet zobrazení: 4 269
počet hlasov: 0
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off maros295, 8.9.2009 o 17:40

Toto som potreboval! veľká vďaka, len dúfam, že si si s tým nenarobil veľa práce ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off samo, 7.9.2009 o 20:26

Stale neviem aky fotak mas ... v popise mas e500, tak pre ten? Co som pozeral jeho menu, tak tam napriklad je ISO step (1/3EV alebo 1EV) a EV step (1/3 EV, 1/2 EV a 1 EV)
ISO step je po akych hodnotach si vies menit ISO pri jednom otoceni volica. Pri 1EV napriklad 200, 400, 800, pri 1/3 EV to vies "jemnejsie" cize 200, 250, 320, 400, 500, 640, 800...
EV step je podobny ale pre clonu a cas. Pri 1EV menis cas iba 1/30s, 1/60s, 1/125s, 1/250s ... pre 1/2 EV mozes nastavit aj medzicas cize medzi 1/30s a 1/60s mas este jeden a pre 1/3 EV az dva. Rovnako to plati aj pre clonu.
Cize mozes si to nastavit ako chces. 1/3EV ma vyhodu ze to vies nastavit "citlivejsie" 1EV zase ze rychlejsie - pre zmenu hodnoty o 1EV otocis volicom iba raz (pri 1/2 EV 2x a pri 1/3 EV 3x)
A to EV "co sme pisali" ma e500 hore hned za tlacitkom spuste. Je na nom +/- este som nevidel fotak, co by to nemal.
Ja mam vsetky kroky po 1/3 EV. Korekciu +/- takmer vobec nepouzivam, pretoze fotim vacsinou na manualny rezim, takze korekciu lahko spravim rovno zmenou hodnoty. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 7.9.2009 o 17:52

samo samozrejme aj mne sa to stáva :) alebo pootočím kolečkom ,zmením program a veselo si cvakám :))
Maros295 všetko záleží od svetla . To EV je hlavne pre fotenie v uplnom manuale . Zvolíš clonu,iso ,čas zmeriaš expozíciu a navrhne ti EV . Nechaj to v strede račej a nebabri s tým :) lebo viec pokazíš ako zlepšíš :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off maros295, 7.9.2009 o 17:30

hej presne EV krok, a s tým čo? na akej hodnote je naj? A asi tam to EV, o ktorom ste mi písali, nemám :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off samo, 6.9.2009 o 21:02

:) Ale foti Ti to ... ja prave musim techniku ovladat poslepiacky aj rozumiet tomu co presne to robi a ako, aspon teda veci ktore chcem pouzivat ... a potom si doma plieskam hlavu o stenu, ze preco som to nenastavil inak :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 6.9.2009 o 19:34

Samo inak priznam sa ,že foťak neovladam ani na 10 % s tvojich vedomosti . :) Takže tiež moja veľká slabina . čosi mi tam blika a doteraz neviem čo to je ani resetnuť fotak neviem :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off samo, 6.9.2009 o 17:26

Na akom fotaku a kde to mas ... mozno je to velkost EV kroku. Napriklad aj zmena casu uzavierky z 1/100s na 1/50s je zmena o 1EV, pretoze za dvojnasobny cas prejde dvojnasobne mnozstvo svetla. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off maros295, 6.9.2009 o 12:52

Je tu problém: ja mám EV len 1/2, 1/3, a 1 EV ! Žiadne +,- tam nie sú! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off samo, 23.8.2009 o 21:43

Korekcia EV neovplyvnuje cas priamo, ale moze ho ovplyvnit. Zalezi na nastavenom rezime fotoaparatu. Nastavenim korekcie EV fotak musi upravit vypocitane expozicne hodnoty. ISO sa vacsinou nastavuje samostatne, takze musi upravit clonu alebo cas. Clonou sa na kompaktoch da manipulovat len velmi obmedzene, takze si myslim ze ak nie je nastavena priorita casu (alebo nejaky scenicky rezim, typicky pre nastavenie casu), tak bude upravovat prave cas uzavierky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off maros295, 23.8.2009 o 17:54

Má, má a dík ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 23.8.2009 o 11:20

EV si nechaj presne v strede . Funkcia na krajiny sa volá bracketing . Neviem či to má i olympus ale canon to má robí to tie tri spomenute fotky . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 23.8.2009 o 11:17

Nie ev neovplyvňuje exopzičný čas ten je daný poloautomatikou alebo si ho zvolíš manuálne EV si posúvaš len manualne . Používa sa to pri prudkom svetle a alebo naopak pri slabom . Fotoaparát tiež má funkciu troch fotiek za sebou jedna je podexponovaná druha normálna a tretia preexponovaná. Potom sa zložia vo vrstvách a obloha nebude preexponovaná . Dá sa to ešte zjemniť v HDR napríklad fotomatixom samozrejme s citom . Tam sa dá ešte viac urobiť s dymamickým rozsahom fotografie . Ostatné všetko povedal Samo ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off maros295, 23.8.2009 o 10:54

Čiže hodnota EV neovplyvňuje expozičný čas? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off samo, 21.8.2009 o 17:05

EV je expozicna hodnota (exposition value) - udava mnozstvo svetla fotografovanej sceny.
Na fotakoch byva funkcia korekcia EV, cim fotaku korekciou povies ze chces mat tmavsiu alebo svetlejsiu fotku ako by ju odfotil on.
Pri foteni napr. velmi svetlych fotiek - so zdrojom svetla v zabere, fotaky maju tendenciu fotku stmavit. Korekciou mu povies ze to svetlo je ok a nech to necha svetle.
Zmena o +1EV je na dvojnasobok svetla, -1EV polovicu svetla, vacinou stacia mensie korekcie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov