Heming hunting
dnes je utorok,  21. máj 2024,  meniny má Zina,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 05:02,  dnes západ slnka: 20:24
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Ako si vybrať správny lovecký nôž? - článok

autor: off pepkin
pridané: 20.9.2021 10:44
Ako si vybrať správny lovecký nôž?

Poľovnícky nôž je nepostrádateľným nástrojom každého poľovníka, lovca a milovníka prírody. Nôž bol kedysi základným a nenahraditeľným nástrojom. V posledných rokoch sa zvýšili nároky na materiál nožov, a preto by sa výber loveckého noža nemal podceňovať. Venujte mu náležitú pozornosť, pretože nie je nôž ako nôž.

ČepeľLovecký nôž by mal mať širokú a ostrú čepeľ vyrobenú z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele. Nôž môže mať pevnú čepeľ alebo si môžete zakúpiť lovecký nôž, ktorý bude mať prepínaciu čepeľ. Aký je medzi nimi rozdiel?

Nôž s pevnou čepeľouAk si kupujete nôž na ťažšie práce, pri ktorých je potrebná väčšia sila, určite si kúpte nôž s pevnou čepeľou, ktorý je silnejší, pevnejší a ľahšie sa udržiava a čistí. Takéto nože majú tŕň zapustený do rukoväte alebo je nôž vyrobený z jedného kusu ocele a rukoväť je tvorená čepeľami prinitovanými alebo priskrutkovanými k oceli. Ak na nôž s pevnou čepeľou použijete väčšiu silu, riziko zlomenia je minimálne, pretože tieto nože sú veľmi odolné.

Zatvárací lovecký nôžTento typ noža je vhodný na ľahšie práce. Navyše je prenosný, vždy po ruke, nenápadný a hlavne ľahký. To všetko sú vlastnosti, ktoré na tomto noži oceníte.

Veľkosť a tvar rukoväteRukoväť vám musí presne padnúť do ruky a nesmie vás nikde tlačiť, preto odporúčame nôž najprv vyskúšať. Ak nemáte tú možnosť, kúpte si nôž so zaoblenou rukoväťou bez výrezov a ostrých hrán, aby ste mali väčšiu istotu, že sa vám rukoväť nezareže do dlane. Rukoväť by nemala skĺznuť a nemala by vás tlačiť. V súčasnosti sú obľúbené rukoväte s ergonomickými priehlbinami na prsty.Rukoväť sa zvyčajne vyrába z dreva, ale aj z jelenieho parožia alebo zvieracích kostí. Nôž nie je len nástroj, ale aj dizajnový prvok, ktorý charakterizuje jeho majiteľa, preto sú na čepeli a rukoväti často symboly zveri a lovu.

Typy oceleAk ste začiatočník a plánujete brúsiť nôž len klasickým brúsikom s povrchovou úpravou, určite si kúpte klasickú nehrdzavejúcu oceľ, ktorá sa používa aj v kuchyni. Je mäkší, ľahko sa ostrí a je odolný voči korózii. Môže vydržať kratší čas naostrený, ale je to dobrá voľba pre začínajúcich lovcov.Ak máte väčšie znalosti o love, poľovníctve a používaní nožov, hľadajte nôž s uhlíkovou oceľou (Carbonsteel), ktorá sa otupuje pomalšie a môže sa pochváliť vyššou kvalitou. A pre znalcov a skutočných znalcov sú vynikajúce mimoriadne tvrdé práškové ocele (Elmax, S30V).Nožová oceľ môže byť lesklá, brúsená alebo leptaná. Pri pohľade voľným okom ľahko zistíte, o aký typ ide.Veríme, že už máte predstavu o tom, ako si vybrať ten správny lovecký nôž, takže teraz poďme na lov a prajeme vám šťastný výber!

 


počet zobrazení: 1 499
počet hlasov: 0
kategória: iné
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

fotografie k článku
obr. č. 1 - Ako si vybrať správny lovecký nôž? obr. č. 2 - Ako si vybrať správny lovecký nôž?

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov