darujte 2 percentá pre podporu LovuZdar.sk
dnes je utorok,  21. marec 2023,  meniny má Blahoslav,  spln: 6. apríl 2023,  dnes východ slnka: 05:50,  dnes západ slnka: 17:57
Kniha návštev revíru - online manažér revíru

Čo je flat coated retriever? - článok

autor: off Viki22
pridané: 23.4.2019 10:27
Čo je flat coated retriever?

Málo známe, ale nie úplne neznáme plemeno poľovného psa, ktoré pochádza z britských ostrovov, sa od jeho začiatkov používalo na dohľadávku a prinášanie drobnej zveri a to hlavne vodnej. Časom sa ukázalo, že vynikajúco pracuje aj na poli pri dohľadávkach a prinášaní zajacov a ostatnej pernatej zveri, ba dokonca sa nestrácal ani na field trialoch. V Anglicku boli v 19. storočí flati známi ako tzv. "gamekeeper´s dogs", a poľovníci na neho nedali dopustiť. Vedeli ste, že keby nie sú flati, nie sú ani zlaté retrievery? Vo vrhu sučky flata, ktorá porodila v tom čase ešte farebne variabilné šteniatka, bolo jedno zlaté a to položilo základy chovu zlatých retrieverov. 

 

 

Časom sa flati dostali do úzadia kvôli obľube pracovitých labradorov a atraktívnych goldenov. Na rozdiel od týchto plemien si ale flati do dnešných dní zachovali ako vynikajúce pracovné, tak exeriérové vlastnosti a teda sú stále tzv. "dual-purpose" psy. 

 

 

 

 

Dnes jeho obľuba v zahraničí narastá. Jednak na poli pracovnom a hlavne na výstavách sa stále viac zviditeľňuje. 

 

 

 

 

Aký teda vlastne je? Je to pes strednej veľkosti, elegantnej postavy, s polodlhou lesklou a hladkou srsrťou, čiernej alebo pečeňovej farby. Povahou je nezameniteľný - večne optimistický, veselý, neskutočne kontaktný a empatický. Ľahko sa cvičí, no oproti iným poľovným plemenám je citlivejší, parfors ani tresty nestrpí - v tom momente prestane so psovodom komunikovať. Pri výcviku a práci používa hlavu a je schopný si pospájať jednotlivé podnety a cviky, je vnímavý a má veľmi dobrú pamäť (niektorí si to vysvetľujú ako tvrdohlavosť). Je vhodný aj pre začiatočníkov. Jeho možno "nevýhodou" je dlhé dospievanie po psychickej stránke. 

 

 

 

 

Vodu miluje v každom skupenstve, v každom ročnom období. Neštíti sa ľadovej vody v zime ani hlbokých jazier alebo kúsku blata kdekoľvek v prírode (ani fontán v meste). Vo vode, v rákosí, na poli i v húštinách pracuje energicky, neúnavne a s chuťou, nos má citlivý a vďaka jeho inteligencii sa veľmi rýchlo naučí pracovať s vetrom i s terénom. 

 

 

 

 

Plemeno je vhodné na spoločné poľovačky na drobnú zver na poli i vo vode a na dohľadávky srnčej aj jelenej zveri. Nemáva problém ani s dohľadaním a prinášaním líšky.

 

 

 

 

Ku komu sa teda hodí? Ideálne pre človeka, ktorý má rád pohyb, prírodu, vníma svet oprimisticky, nie je hrubý a dokáže so psom doslova žiť. Pre poľovníkov, korí majú radi tesnú spoluprácu so psom, majú trpezlivosť a cit pre výcvik.

 

 

počet zobrazení: 2 304
počet hlasov: 1
kategória: poľovné psy
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

fotografie k článku
obr. č. 1 - Čo je flat coated retriever? obr. č. 2 - Čo je flat coated retriever? obr. č. 3 - Čo je flat coated retriever? obr. č. 4 - Čo je flat coated retriever? obr. č. 5 - Čo je flat coated retriever?

reklama

výkup parožia, zhodov a trofejí