Heming hunting
dnes je štvrtok,  30. máj 2024,  meniny má Ferdinand,  spln: 22. jún 2024,  dnes východ slnka: 04:54,  dnes západ slnka: 20:33
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Sprievodca výberom výcvikového obojka - článok

autor: off Alice
pridané: 21.1.2016 7:40
Sprievodca výberom výcvikového obojka

Výber výcvikového obojka nie je nijako zložitý. Stačí sa riadiť niekoľkými málo parametrami, ktoré, pokiaľ si ujasníte, zúžia voľbu na pár modelov. Potom už je to len otázka vášho vkusu a rozpočtu.


Začíname

V prvom rade je dobré si o použití elektro obojkov niečo zistiť. Zariadenie kupujte s rozvahou, najskôr by ste mali vedieť, ako sa používa. Pretože až Vám dorazí, určite ho budete chcieť čo najskôr použiť. Odporúčame si na internete nájsť články o elektronických obojkoch, ich použitiu, prípadne recenzie.


Čo je na výber

Skúsenosti máme až z 20 značkami elektronických výcvikových obojkov, ale iba vo výnimočných prípadoch sa pohybujeme mimo tri hlavné (platí len pre výcvikové obojky). Petrainer, až prekvapivo spoľahlivá lacná varianta. Aetertek, klasický stred, ktorý uspokojí aj požiadavky náročnejších zákazníkov. A nakoniec SportDog, u ktorého zakotvia tí najnáročnejší. Tieto tri značky pokryjú 98% požiadavkou. Áno, s prehľadom to zvládnu aj iné značky, ale s nimi nemáme tak dobré skúsenosti.


Viete ako na to?  Vyberte si ten správny produkt

K správnemu výberu dôjdeme behom niekoľkých otázok. Rozdelili sme produkty do troch skupín. Líšia sa predovšetkým cenou a dosahom. A každá skupina obsahuje také produkty, aby boli pokryté všetky možnosti.

 1. Kde budem obojok používať a ako rýchlo sa môj pes dokáže vzdialiť

Pokiaľ bývate v meste a pes sa pohybuje relatívne blízko, ostávajú pre vás všetky skupiny otvorené. Bývate však u lesa, pravdepodobne váš pes uteká za zverou. Pokiaľ to nie je veľmi pomalý pes, volíte zo skupín „Stredná trieda“ a „Profesionálne produkty“. Ak už vopred viete, že váš pes sa pohybuje v radoch stoviek metrov (400m a viac), rovno voľte „Profesionálne produkty“.

 1. Aké plemeno je môj pes a ako je citlivý

Väčšina elektro obojkov je univerzálna, čo sa sily impulzu týka. Spozornieť musíte len u psov pod 5kg a u veľmi odolných plemien.

 • Najmenšie psy: problém nie je v tom, že by nešlo znížiť úroveň impulzu na prijateľnú hodnotu, ale vo veľkosti prijímača, ktorý musí pes nosiť. V takom prípade prejdite rovno sem.
 • Odolné psy: každá zo skupín obsahuje obojky vhodné pro najodolnejšie psy, žiadna sa teda nevylučuje.
 1. Prostredie a podmienky

Dážď, vlhká tráva, rieky a rybníky. V každej skupine nájdete zástupcu vodotesného zariadenie, tu ústupky robiť nejdú.

 1. Ostatné parametre a funkcie

Väčšina ďalších parametrov vychádza z predchádzajúceho. Vodotesné zariadenie je vždy tiež nabíjacie. Všetky vysielačky môžu ovládať viac psov, niektoré však horšie.

Impulz + vibrácie + zvuk vie každý z uvedených produktov. Aetertek je naviac vybavený funkciou proti štekaniu, ktorú môžete zapnúť/vypnúť vysielačkou. Vyššie modely SportDog (od 1225E) sú vybavené funkciou booster, to je tlačidlo, ktoré aktivuje impulz zosílený o 2 úrovne. V kritickej situácii, kedy pes chytí napr. stopu a nereaguje, tak nemusíte strácať čas zmenou nastavení regulátoru.


1.  Skupina - lacné „čínske“ modely, Petrainer

Dnes už neplatí, že čo je z Číny, musí byť zlé. Najlacnejšie produkty značky Petrainer sa radia medzi najmenej reklamované produkty vôbec. Jediné, s čím je potreba počítať je nižší dosah.

Plusy

 • Priaznivá cena
 • Vysoká spoľahlivosť
 • Dlhá životnosť pri správnom užívaní
 • Široká škála nastavenia impulzu

Mínusy

 • Nízky reálny dosah
 • Pomalšie ovládanie

Zmienené vlastnosti z týchto produktov robia vhodné zariadenia predovšetkým do mesta, kde je potreba psa odvolať na vzdialenosť nižších desiatok metrov. Vzhľadom k širokému rozsahu sily impulzu sú vhodné pre všetky plemená.

Najpredávanejšia produktová rada vôbec.

Petrainer PET998D – verzia na AAA batérie, bez ochrany proti vniknutiu vody

Petrainer PET998DR – nabíjacia verzia s prijímačom použiteľným v daždi

Petrainer PET998DB – prijímač z tvrdšieho plastu a plne vodotesný

Podsvetená vysielačka – odporúčame pre nočné použitie novinku – vysielačku s podsvieteným displejom.

elektronicky obojok

Kedy mám uvažovať nad týmito produkty?

 • Nepotrebujete veľký dosah
 • Ste šikovnejší
 • Neurazia vás lacné plasty

2. Skupina - stredná trieda, Aetertek

Tu nachádzame lepšie spracované produkty. S lepším, pohotovejším ovládaním, väčším dosahom a veľmi slušným designom. Strednú triedu elektro obojkov zastupuje predovšetkým značka Aetertek.

Plusy

 • Jednoduché ovládanie
 • Prijateľný dosah
 • Najjednoduchšie ovládanie viacerých psov

Mínusy

 • Vysielačky nie sú vodotesné

Pre potreby stredného dosahu celkom dostačujúce. A vďaka pohotovému ovládaniu ešte ostáva rezerva. Aetertek obojky sú jasnou voľbou aj v prípade výcviku viacerých psov.

Aetertek AT-219 – vodotesný, vhodný pre všetky plemená, protištekacie funkcie

Aetertek AT-918 – v jednoduchosti je sila, 3 tlačidlá a regulátor impulzu, vodotesný

Aetertek AT-211 – najmenší prijímač na trhu, nie je vodotesný

elektronicky obojok

Kedy uvažovať nad týmito produktmi?

 • Máte rýchleho psa
 • Nechcete premýšľať, či máte nastavenú správnu funkciu
 • Design obojku sa vám musí páčiť
 • Oceníte mód proti štekaniu

3. Skupina - profesionálne produkty, SportDog

Veľa muziky za veľa peňazí. Produkty s vysokým dosahom, na ktoré sa môžete spoľahnúť. Kvalitná elektronika a takmer nezničiteľné. Pohotové ovládanie, možnosť programovania. Osobne preferujeme z tých „lepších“ značiek SportDog. Vodotesnosť zaisťuje technológia DryTec, zariadenia sú ponoriteľné do 7,6 metrov.

Plusy

 • Najkvalitnejšie spracovanie vrátane vodotesnej vysielačky
 • Jednoduché ovládanie v každé situácii
 • Navrhnuté pre najtvrdšie podmienky

Mínusy

 • Strata funkcií pri viacerých psoch

SD-425E – Najnižší dosah,

SD-1225E – Vyšší dosah, silnejší impulz

SD-1825E – v prípade dvoch psov neprídete o funkcie

SD-1875E – Pokiaľ sa Váš pes stratí v lese, ľahko ho nájdete vďaka zvukovému majáku, ktorý je počuteľný až na 450 metrov. Tiež neprichádzate o funkcie.

elektronicky obojok

Kedy uvažovať nad týmito produktmi?

 • Nemáte problém utratiť za psa niekoľko stoviek eur
 • Máte veľmi rýchleho psa
 • Pes vám nosí rôznu zver
 • Preferujete USA než Čína

Na trhu elektronických obojkov sa pohybujeme už niekoľko rokov a počas tohto obdobia sme mali možnosť nazbierať mnoho skúseností, o ktoré sa s Vami radi podelíme. V prípade akýchkoľvek otázok nás môžete kontaktovať na +421 650 340 251 alebo našej webovej stránke, kde Vám radi poradíme a pomôžeme s výberom vhodného zariadenia na mieru. 

počet zobrazení: 2 981
počet hlasov: 2
kategória: iné
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

fotografie k článku
obr. č. 1 - Sprievodca výberom výcvikového obojka obr. č. 2 - Sprievodca výberom výcvikového obojka obr. č. 3 - Sprievodca výberom výcvikového obojka

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM