Heming hunting
dnes je utorok,  21. máj 2024,  meniny má Zina,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 05:02,  dnes západ slnka: 20:24
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

História kukučkových hodín. - článok

pridané: 25.10.2013 12:46
História kukučkových hodín.
KRÁSNY JE TEN DOM, KEĎ SÚ KUKUČKOVÉ HODINY V ŇOM

 

 

História vzniku kukučkových hodín

 

www.kukuckovehodiny.sk

 

 

 

Kukučkové hodiny sú jedinečné výrobky, ktoré sú staré stáročia. Prvú kukučkovú hodinu vyrobili pred začiatkom osemnásteho storočia v Nemecku v regióne známom ako Schwarzwald - čierny les. Výroba hodín v tejto oblasti Nemecka sa datuje pred začiatkom 17-násteho storočia. Otcom kukučkovej hodiny by mal byť nemecký hodinár Franz Anton Ketterer, hoci existuje veľa príbehov a tradícií o týchto unikátnych hodinách.

   Kukučkové hodiny boli inšpirované myšlienkou českého dizajnu na konci 16 storočia, ktorý sa dostal do Nemecka cez pouličných predavačov z modernej Českej republiky. Tento spôsob predaja starožitností preslávil kukučkové hodiny ešte viac, než hodinárstvo v oblasti Čierneho lesa v Nemecku. V nasledujúcich troch storočiach, trhový predavači cestovali po celej Európe predávajúc očarujúce starožitnosti, ktoré ovplyvnili a ohúrili rôzne oblasti Európy jedinečným zvukom a vzhľadom.

   Hoci prvé kukučkové hodiny boli vyrobené z dreva, boli v štýle oveľa jednoduchšie než zložito dekorované a vyrezávané výtvory na ktoré si obyčajne pomyslíme pri kukučkových hodinách. Nielen korpus bol vyrábaný z dreva, v tej dobe každý kus hodiny bol z dreva, vrátane prevodov a ďalších pracovných častí. To je jeden z dôvodov, prečo sa tieto starožitné hodiny znehodnocovali alebo sa úplne vytratili. Okrem toho mnohé z týchto prvých hodín boli namaľované vodovými farbami, ktoré nemajú potenciál držať pigment v priebehu času a sú ľahko odstrániteľné jednoduchým čistením hodiny vlhkou handričkou.

   Hoci tieto prvé hodiny boli primitívne oproti dnešným konkurentom, preslávili vtáka kukučku namiesto tradičných zvonkohier ako znak hodiny. Udomácnená v Ázii, Afrike a Európe, kukučka je unikátna v tom, že položí vlastné vajcia do hniezd iných vtákov, ktorý slúžia kukučím mláďatám ako náhradní rodičia. Tento vták bol bežne šedej farby, aj keď samica mala na vrchu hlavy chumáč červeného peria.

 

Tiež narozdiel od dnešnej hodiny, prvé kukučky boli vyzdobené v štýloch, ktoré znázorňovali rodiny, vojenské motívy alebo lovecké scény. Koncom 18 storočia sa výroba kukučky stala priemyselnou a začal sa predaj pre zákazníkov po celom Nemecku, Európe a zvyšku sveta. Kukučky sa onedlho stali synonymom Nemeckého životného štýlu, predstavovali neuveriteľne populárny suvenír . Traja z najznámejších hodinárov v Nemecku začali vyrábať kukučky, menovite Theodore Ketterer, Fidel Hepting a Johann Baptist Beha.

   Na rozdiel od industrializácie v iných častiach sveta kde veľké, hlučné, špinavé závody produkovali rôzne výrobky, továrne na kukučky boli všeobecne oveľa menšie a jednoduchšie chaty v dedinkách, kde celé rodiny prispievali jednou konkrétnou časťou hodiny. Každý jednotlivec bol vyškolený na tvorbu alebo dekorovanie konkrétnej časti hodiny, jeden člen rodiny vytváral základný kus, ďalší ručne vyrezával, iný zas maľoval a dokončoval. Viac než 13500 mužov, žien a detí pracovalo v tom čase na výrobe kukučiek vo Schwarzwaldskej dedine Triberg.Dnes sú kukučkové hodiny známe na celom svete. Podľa starej tradície najoriginálnejšie kukučky sa stále vyrábajú v regióne Schwarzwald. Či už sa rozhodnete vyzdobiť si váš domov hodinami, v ktorých má príbytok malý vták, alebo chcete skutočný nemecký suvenír ktorý vám bude pripomínať dovolenku, alebo isté obdobie vášho života, kukučkové hodiny sú ideálny doplnok do každej domácnosti.

 

Autor článku: Bill B. Carmel

 

Preklad: Jaroslav Dziak www.kukuckovehodiny.sk

 

 

počet zobrazení: 7 449
počet hlasov: 1
kategória: iné
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov