Heming hunting
dnes je utorok,  21. máj 2024,  meniny má Zina,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 05:02,  dnes západ slnka: 20:24
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Ekologické faktory Líšky hrdzavej a Psíka medvedíkovitého - článok

autor: off AndyT
pridané: 9.2.2013 10:23

Ekologické faktory Líšky hrdzavej a Psíka medvedíkovitého

 

Líška hrdzavá(Vulpes vulpes)  aj Psík medvedíkovitý (Nyctereutes procyonoides) patria do čeľade psovité (Canidae) .

 

Tieto psovité šelmy, sa vyskytujú najmä v lesných oblastiach, ale aj na lúkach. Líška sa vyskytuje celoplošne na Slovensku aj výskyt Psíka tu bol zaznamenaný. Psík medvedikovitý obľubuje miesta , kde sa nachádza dostatočné množstvo vody.

 

Vulpes vulpes je aktívna za súmraku , v závislosti od doby aktivity v priebehu 24 hodínn patrí ku krepuskulárnym živočíchom, ale aj k noturnálnym , keďže zvykne loviť aj v noci. Psík je počas dňa utiahnutý a loví v noci. Obaja patria k monofázickým živočíchom, pretože striedajú odpočinok s aktivitou v priebehu 24 hodín. Psík medvedikovitý sa ako jediný zástupca čeľade psovitých ukladá na zimný spánok, prispôsobuje sa nízkej teplote prostredia – hibernuje.

 

Líška aj Psík sú v šírke potravového spektra omnivornými živočíchmi , pretože sa živia lovom, aj rastlinnými zvyškami alebo aj odumretou organickou hmotou -.nekrofágy. Podľa systematickej príslušnosti ich koristi delíme na : ornivorné živia sa  vtákmi , insektivorné  hmyzom ale aj obojživelníkmi, Psík sa zvykne živiť aj rybami - piscivorný.

 

Vulpes vulpes sa začína honcovať v januári zvyčajne do februára, prejavuje polygamné aj monogamné správanie. U Psíka medvedikovítého sa prejavuje monogamné správanie, samec vychováva mláďatá.

 

Ak sa vyskytujú v blízkosti seba , prevláda u nich záporný vzťah kompetícia – konkurencia, keďže sa navzájom obmedzujú,  súperia o spoločnú ekologickú niku, preto je konkurencia jedna z hlavných príčin znižovania počtu jedincov populácii a tiež jedna z príčin migrácie najmä Psíka medvedikovitého. Psík medvedikovitý zvykne obývať a sťahovať sa do nor líšky , preto sa tam môže vyskytnúť aj záporný vzťah amenzalizmus.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Použitá literatúra : Poľovná zver, Ekkehard Ophoven,

 

 

počet zobrazení: 3 189
počet hlasov: 1
kategória: iné
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov