darujte 2 percentá pre podporu LovuZdar.sk
dnes je utorok,  21. marec 2023,  meniny má Blahoslav,  spln: 6. apríl 2023,  dnes východ slnka: 05:50,  dnes západ slnka: 17:57
Kniha návštev revíru - online manažér revíru

ČIERNY DEŇ SLOVENSKEJ POĽOVNÍCKEJ KYNOLÓGIE - článok

autor: off pacenko
pridané: 29.12.2012 0:09

 ČIERNY DEŇ SLOVENSKEJ POĽOVNÍCKEJ KYNOLÓGIE – čierny deň nášho najstaršieho a najúspešnejšieho národného plemena – SLOVENSKÉHO KOPOVA!


Minulý týždeň boli zapísané do registra SPKP na ústredí SPZ v Bratislave prvé dva vrhy KRÍŽENCA nášho národného plemena SLOVENSKÉHO KOPOVA a hladkosrstého jazvečíka.


Tento stupídny nápad predsedu KCHSK s podporou bývalého prezidenta SKJ dostal zelenú na zasadaní Kynologickej rady SKJ 12. decembra 2012 v Bratislave. Paradoxom je, že v tejto KR máme aj my, členovia SPZ a chovatelia slovenského kopova, svojich zástupcov.


Ako členovia SPZ sme venovali stovky hodín v prospech poľovníctva na Slovensku a teraz sme menej ako jeden dobrodruh z východného Slovenska? Dovolil by si niečo podobné predseda klubu bavorského farbiara v Nemecku?! Napr. krížiť bavorského farbiara s jagdteriérom? Napadlo by ho vôbec niečo tak absurdné? Dovolil by si český predseda klubu českého fúzača krížiť českého fúzača napríklad s českým teriérom?! Treba podotknúť, že tento chovateľský zámer bol zamietnutý výborom KCHSK, s následným odchodom troch členov výboru. Napriek tomu sa dostal až na KR SKJ.


Z histórie vieme, že okolo roku 1915 sa prikročilo k ujednoteniu typu pri šľachtení slovenského kopova. Táto desaťročia trvajúca mravenčia práca poľovníkov a kynológov priniesla svoje ovocie v roku 1963, kedy FCI uznala SLOVENSKÉHO KOPOVA pod číslom 244, ako naše pôvodné plemeno. Za niekoľko dní budeme sláviť 50 rokov jeho uznania v FCI. Dnes už asi neexistuje krajina Európy, kde by kopova nepoznali ako duriča, ktorý je poľovníkmi a kynológmi právom zaraďovaný medzi elitu.Naopak doma, či už pre osobné ambície, alebo neznalosť problematiky jednotlivca ideme v krajine  pôvodu plemena dehonestovať takmer storočnú prácu kynológov Slovenska?!


Som presvedčený, že s názormi väčšiny kopoviarov a kynológov na Slovensku sa určite rád oboznámi pán Ing. Jozef Jursa na mailovej adrese prezident@skj.sk, ako aj člen prezídia SKJ za SPZ pán MVDr. Vladimír Piskay na mailovej adrese vladopiskay@gmail.com . Je potrebné, aby sa každý dostal do reálneho obrazu. Takýto hazard s kultúrnym dedičstvom našej krajiny, kam patrí aj naše národné plemeno nemá v histórii slovenskej poľovníckej kynológie obdobu. Je namieste oboznámiť s našimi názormi aj prezidenta SPZ p. Ing. Tibora Lebockého (mailová adresa nie je k dispozícii).


Priatelia, všetko sa ešte dá zastaviť. Na svete sú zatiaľ dva vrhy, ktoré požiadal predseda KCHSK zapísať do registra SPKP. V blízkej dobe sa musíme stretnúť s prezidentom SKJ, kde budeme požadovať zverejnenie zoznamu členov KCHSK, ktorý nebol zverejnený od poslednej konferencie.Ďalším krokom musí byť petícia legitímnej tretiny členov klubu za zvolanie mimoriadnej konferencie KCHSK. Postup v zmysle stanov SPZ vidíme ako jedinú možnosť pre riešenie aktuálneho stavu.Zároveň sa musí vyriešiť otázka funkčnosti klubu po Sneme SPZ, nakoľko stanovy SPZ hovoria jasne,že v roku Snemu SPZ sa konajú aj konferencie chovateľských klubov, čo sa v KCHSK nestalo.


Argument, že kopova si môžeme chovať aj bez toho, či budeme v klube chovateľov slovenského kopova alebo nie, neobstojí. Na mieste je naopak otázka , či to ešte vôbec bude slovenský kopov?! Budeme sa môcť pozrieť do zrkadla a opýtať sa sami seba, urobili sme všetko preto, aby sme zachovali dedičstvo našich otcov? Zachovali sme úžasného psa, ktorý je tu s nami možno od čias kráľa Svätopluka? A čo tí, ktorí prídu po nás, ako sa na nás budú pozerať? Záleží len na nás.


S úctou, MUDr. Jozef Matta

počet zobrazení: 14 677
počet hlasov: 44
kategória: poľovné psy
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

reklama

výkup parožia, zhodov a trofejí