Heming hunting
dnes je piatok,  21. jún 2024,  meniny má Alojz,  spln: 22. jún 2024,  dnes východ slnka: 04:49,  dnes západ slnka: 20:47
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Pernaté dravce - článok

autor: off AndyT
pridané: 26.12.2012 18:52
Pernaté dravce

Ekologické faktrory pernatých dravcov.


       Dravce  obývajú Európu, Áziu, Ameriku aj Afriku. Nie však všetky dravce , žijú v divočine , nachádzajú sa aj pri ľudských obydliach. Líšia sa od seba svojou stavbou tela, farbou aj správaním.Z hľadiska pôvodu a spôsobu života sa riadia do dvoch typov živočíchov :

druh žijúci vo voľnej prírode ale aj domestikovaný druh ( sokoliarstvo ). Vo voľnej prírode majú svoje teritórium, kde sa zvyknú zdržiavať a loviť. Pred reprodukciou sa párik zoznamuje, vytvárajú rôzne kreácie na oblohe, zvyčajne to býva koncom februára. Na vajíčkach zvykne sedávať samica, ktorá je aj  väčšia od samca. Samec a samica sa združujú len v reprodukčnom období. Niektoré pernaté dravce hniezdia na stromoch, skalách, niektoré zvyknú zahniezdiť do hniezd po iných vtákoch. Na stavbe hniezda zvyknú pracovať obaja.


Živia sa mäsom, ulovia si korisť, u Myšiaka lesného sú to drobné cicavce, ako myši, hraboše, preto sa označuje za myofágného  živoščícha ale nepohrdne ani hmyzom, preto sa môže označiť aj za insektivorného živočícha.  Iné dravce zvyknú uloviť aj väčšie zvieratá  (mladá srna, zajac). Záleží to od veľkosti  a druhu dravca, preto sa aj ich lovecké spôsoby líšia.


Ale v dobe permanentného hladovania sa živia aj zdochlinami, riadia sa pod heterotrofné organizmy. Pernaté dravce sa teda zaraďujú aj za biofágne aj nekrofágne. Dravce lovia samé, nevytvárajú skupiny ani asexualne society.

Väčšinou sú diurválnymi a monofázickými živočíchmi. Medzi dravcami sú väčšinou antagonistické vzťahy , keďže si navzájom konkurujú v príjme potravy.

 

počet zobrazení: 2 748
počet hlasov: 4
kategória: sokoliarstvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov