Heming hunting
dnes je nedeľa,  19. máj 2024,  meniny má Gertrúda,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:04,  dnes západ slnka: 19:21
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Hromadná pripomienka k novele zákona 274/2009 o poľovníctve - článok

autor: off apple
pridané: 15.10.2012 16:30

 Nuž, priatelia, dočkali sme sa! Na svete je novelizácia zákona274/2009 o poľovníctve. Objavil som ju len náhodou, nie je to kanadský žartík. V čase, keď toto píšem, na žiadnej inej stránke ju nenájdete, iba na justice.gov. Hľadal som na stránke SPZ, nič. Na stránke SPK – nič.  Asi sa nás to netýka a za 1,5 milióna eur to pre nás predsa SPK nebude vešať na stránku. Proste potichúčky to schváliť a potom zas viesť sladké rečičky, aký najlepší zákon o poľovníctve máme, ako nás zaň vychvaľujú.


A novela to nie je hocijaká. Môžeme sa tešiť. V rozpore s legislatívnym zámerom v legislatívnom pláne vlády, v rozpore s všeobecne uznávanými a osvedčenými podmienkami chovu: minimálne 2000 ha v jelenej oblasti a 1000 ha ostatné nám idú zmeniť na 1000 ha jelenie, a 500 ostatné. Na tento zámer som upozorňoval už pri tvorbe oblastí a chovateľských rád, keď sa odobrala zodpovednosť za chov v jednotlivých revíroch. Upozorňoval som, že táto zmena môže priniesť aj zmenu minimálnej výmery. Zbytočne, už je to tu. Zjavný nedostatok revírov pre sponzorov a verných poskokov je nepochybne motorom k takejto zmene. Čo to tam po zveri, čo to tam, aké výmery 2000 ha!!!  


  Nastupujeme cestu do pekla, stačí sa len pozrieť, ako sú na tom tí, ktorí sa už touto cestou vydali v ČR, Rakúsku... Zaháji sa sezóna a hranice revírov sú obsadené streľbychtivými. Lebo ak si neulovia v priebehu prvých dní, uloví to sused. Tam sa hrnieme. A môžeme zabudnúť na chov, výsledky chovateľských prehliadok budú len smutným konštatovaním, aké trofeje sme mali ešte prednedávnom.


     Ďalším bodom je absencia riešenia SPK. Argumentov k nemu je dosť, a nie hocijaké. Okrem toho, že takéto povinné združovanie je v rozpore s Ústavou SR, sú i iné kvalifikované dôvody. No vrátim sa k ústavnosti. Ešte nedávno nám bolo dávané Maďarsko za príklad, akú oni majú komoru, že takú istú, ako my. Nuž, môžem konštatovať, že je to len ďalšia zo lží, a priamo pána prezidenta SPK. Maďari majú komoru, ktorá je povinná pre poľovníkov, ktorí sú profesionáli. Ostatní, takí ako my, z rozhodnutia ich Ústavného súdu tam nesmú byť povinne združovaní!!! Taká je pravda, nie je problém si to overiť. Ale tá právna situácia je zrovnateľná aj u nás! V „Zásady činnosti profesijných komôr“ vlády SR sa dočítate to isté. Zaujímavé, že zákonodarcom je to jedno. Veď aj oni by chceli ešte nejaký ten revírik pridať k tým, čo už majú, a treba vyjsť v ústrety aj ďalším....


  Vydávanie poľovných lístkov SPK, ich päťročné obnovovanie.... a čo keby sme to pekne vrátili tam, kde to patrí, a navyše bez nejakého obnovovania.... čo vy nato? I štát by mal nejaké to euro navyše, i my by sme boli spokojní.  Aké jednoduché.


  Nejdem sa dopodrobna ku všetkému rozpisovať, mnohé sa už publikovalo. Mám za to, že v hromadnej pripomienke, ktorú Vám predkladáme, je len minimum toho, čo treba zmeniť a preto Vás prosíme, aby ste zvážili jej obsah a prípadne sa k nej pripojili. Tí, ktorí sú registrovaní na  ...justice.gov...  môžu pripojiť svoj hlas v „Podporiť hromadnú pripomienku“ pod:  Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 72/2012 Z. z. a o zmene a doplnení zákona č. 326/2005 Z. z. o lesoch v znení neskorších predpisov  zo dňa 3.10.2012. 


Moc času na to nemáme, do 22.10.2012 to musíme mať zosumarizované pokope, tak chcem poprosiť o iniciatívny prístup. Pripojiť sa môžu i nepoľovníci, teda rodinní príslušníci, kolegovia, priatelia nad 18 rokov. Taktiež i právnicke osoby. Každý má jeden hlas,  počíta sa, a potrebujeme ich minimálne 500. Potom má pán minister povinnosť s nami rozpor prejednať.


Jaro Pavlorek,  mail: zakon274@centrum.sk

počet zobrazení: 2 388
počet hlasov: 7
kategória: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM