Heming hunting
dnes je sobota,  2. marec 2024,  meniny má Anežka,  spln: 24. február 2024,  dnes východ slnka: 06:27,  dnes západ slnka: 17:29
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Medvede naše každodenné - článok

autor: off JozefKrupa
pridané: 2.3.2012 14:50

Stretol som sa nedávno so starostom Dolného Kubína a ako to už býva, reč sa zvrtla na rôzne témy. A tak sa mi začal sťažovať, že im každý rok robia šarapatu medvede. Príchodom jari a teplého počasia  postupne schádzajú dolu, až do blízkosti obytných domov. Ako mi povedal, ani tento rok to nebude lepšie. Práve naopak, je to z roka na rok horšie. Dôvod poznáme my poľovníci veľmi dobre. Jednoducho by som ho pomenoval – ochranári.


Medvede sú u nás už dlho chránené a tak sa premnožujú. Je prirodzené, že každý potrebuje svoje teritórium, aj medvede. Ak ich je veľa, vytláčajú sa. To chápe zrejme každý normálny poľovník. Jediné, čo je nepochopiteľné, prečo to nechceme regulovať... Viem, že slovo regulácia nie je v posledných rokoch príliš populárne, ale v tomto prípade sa jej zastávam. Dostali sme sa totiž do úplného extrému a chránime medvede za každú cenu. Ale medveď nemá žiadneho prirodzeného nepriateľa, aj preto sa premnožuje.


Určite nepresadzujem strieľanie medveďov za každú cenu. Ale určite by stálo za úvahu, zamyslieť sa nad povolenkami, ktoré sa teraz vydávajú, resp. nevydávajú takmer vôbec. Veď keby sme citlivo zregulovali počet medveďov, vyhli by sme sa zbytočným problémom. Aj v podobe napádania či ohrozovania ľudí.  V ceste rozumnej diskusii však stoja – tak ako aj v mnohých iných prípadoch – ochranári. Ale nie sú to v tomto prípade len akýsi „pseudoochranári“, ktorí svojimi postojmi často narobia viac zla ako osohu?


Ochrana prírody a zveri je predsa aj v záujme všetkých slušných poľovníkov. Preto by sa malo viac dať aj na ich názor a nepodliehať iba zbytočne extrémnym názorom, ktoré všetkým bezdôvodne komplikujú život.


 


www.jozefkrupa.sk

počet zobrazení: 2 650
počet hlasov: 5
kategória: poľovná zver
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

reklama