Heming hunting
dnes je pondelok,  4. marec 2024,  meniny má Kazimír,  spln: 24. február 2024,  dnes východ slnka: 06:23,  dnes západ slnka: 17:32
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

tetrov hlucháň - článok

autor: správca admin
pridané: 5.10.2011 17:43
tetrov hlucháň

 Hlucháň je vták hôr; vyskytuje sa obyčajne až po hornú hranicu lesa, a to v listnatých, ale prevažne v ihličnatých porastoch. Živí sa rastlinnou i živočíšnou potravou, často púčikmi ihličnatých stromov, čím spôsobuje škody (pri jeho malom rozšírení však tieto škody neprichádzajú skoro ani do úvahy).

   Tok hlucháňov spadá do konca apríla a do začiatku mája. Odohráva sa na stromoch alebo na zemi. Kohúty obsadzujú v čase toku vždy tie isté stromy, ba i konáre. Párenie sa odohráva na zemi. Sliepka je menšia a hnedo sfarbená, hniezdi na zemi, pod rozličnými haluzami a polomami. V tomto prostredí sa pre svoje sfarbenie celkom stráca. Znáša 5-12 vajíčok, na ktorých sedí 28 dní. Mláďatá kŕmi sliepka len hmyzom a rozličnými larvami. Po odrastení sa mladé hlucháne držia pospolu až do blížiacej sa zimy, keď sa kohútiky oddelia. Pohlavne dospievajú už v druhom roku života. Mladé kohúty sa však v čase toku ku sliepkam nedostanú, lebo staré kohúty ich odoženú. Váha kohútov sa pohybuje okolo 4-5 kg, sliepok okolo 2 kg. Vek kohútov poznáme podľa dĺžky a bohatosti pier pod zobákom a podľa dĺžky čiary, ktorá ide od konca zobáka.

počet zobrazení: 4 235
počet hlasov: 0
kategória: poľovná zver
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

reklama