Heming hunting
dnes je štvrtok,  20. jún 2024,  meniny má Valéria,  spln: 22. jún 2024,  dnes východ slnka: 04:49,  dnes západ slnka: 20:47
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Vzduchovky v kocke - článok

autor: off gamo
pridané: 22.2.2011 19:48
Vzduchovky v kocke

 

 

Vzduchovky v kocke

 

Vzduchovky sú zbrane, ktorých strela nadobúda kinetickú (pohybovú) energiu nie explóziou rozbušky náboja, ale rozpínaním vzduchu/plynu, ktorý bol predtým stlačený. Podľa spôsobu mechanizmu, akým vzduchovka udeľuje strele pohybovú energiu, ich ďalej delíme na pružinové (strela energiu získava náhlym uvoľnením pružiny, ktorá pred sebou tlačí piest, ktorý zas tlačí vzduch, čím sa dá do pohybu strela), plynové (ako energia strely slúži oxid uhličitý, uchovaný v plynovej bombičke) a vetrovky, resp. PCP (pre – charged pneumatics) – vzduch je pred výstrelom natlakovaný v kartuši, zvyčajne pod tlakom až 200 barov (pre porovnanie – tlak v pneumatike auta je zvyčajne 2 až 3 bary.)

 

Na Slovensku je zákonom stanovená hranica výkonu vzduchovky (resp. maximálna kinetická energia strely) 15 Joulov, na vzduchovku s vyšším výkonom je potrebný zbrojný preukaz. 15 joulov odpovedá úsťovej rýchlosti 0,5 gramovej diabolky v kalibri 4,5 mm približne 230 m/s, pri kalibri 5,5mm je to zhruba 170 m/s a pri kalibri 6,35 je to menej než 125 m/s. Avšak to ani z ďaleka nie je maximum, vzduchové zbrane sa v krajinách, kde platí všeobecný zákaz palných zbraní pre civilné obyvateľstvo, bežne používajú na poľovné účely. Jedná sa o zbrane v kalibroch 4,5 až 9mm a úsťovou energiou strely od 35 cez 100 joulov a viac.

 

Na bežnú terčovú streľbu však takéto výkony nielen že nie sú potrebné, ale častokrát sú aj kontraproduktívne, čo sa presnosti zbrane týka. Napríklad pri pružinových vzduchovkách o výkone nad 15 – 20 J (230 – 260 m/s pri kal. .177) vznikajú silné vibrácie, spôsobené pružinou a taktiež aj nezanedbateľný spätný ráz, čo sa negatívne odzrkadľuje na presnosti – kým pružinová vzduchovka o výkone 7,5J má pri 10 metrovej vzdialenosti rozptyl do jedného centimetra, pružinovka o výkone 35J má pri rovnakej vzdialenosti často rozptyl dva centimetre aj viac.

 

Kapitolou samou o sebe sú pružinové vzduchovky s výkonom od výroby nad 15 joulov. Takéto zbrane sa pri predaji na Slovensku vybavujú skrátenou pružinou a/aj úpravou piestu - vyvŕtaním diery do jeho zadnej časti. Takto upravená vzduchovka vďaka rôznym únikom vzduchu dosahuje často katastrofálneho rozptylu (rekordy v nepresnosti lámu vzduchovky z Nemecka, ktorých energia je často takýmto "dierovaním" zrazená z napr. 30J na v Nemecku povolených 7,5J.)

 

Kto naozaj baží po presnosti, zvyčajne volí plynovky a vetrovky. U týchto zbraní nie je prítomný žiaden piest ani pružina, čiže pri streľbe nevznikajú žiadne neželané vibrácie a jediné, čo môže strelcovi prekážať, je spätný ráz (pri zbraniach do 15J minimálny.) Ich nevýhodou sú vyššie obstarávacie náklady – priemerná cena PCP vzduchovky sa pohybuje od 350€ za Českú zbrojovku, cez zhruba 600€ za anglická Air Arms až po vyše 1200€ drahé nemecké Weihrauchy (avšak to sú stále skôr hobby zbrane – športové špeciály stoja aj raz toľko.)

 

Ak uvažujete nad vzduchovkou, rozhodne by ste nemali podceniť dobrú optiku. Pri pružinových vzduchovkách množstvo puškohľadov, určených hoc aj na malokalibrové zbrane (nehovoriac o rôznej „Číne“) nedrží, vďaka spomínaným vibráciam piestu, nástrel. Verte mi, nič vám nepokazí radosť zo streľby viac, než nekvalitná optika. Ja osobne mám pozitívne skúsenosti so značkami Nikko – Stirling a Simmons. Taktiež v tomto smere nedajte na rady puškárov – 4 násobný zoom nestačí. Zásah neuvidíte ani na 10 metrov a pravidelné prechádzky ku terču a späť vám určite na dobrej nálade nepridajú.

 

Vzduchovky majú v porovnaní s malokalibrovkou rôzne nevýhody, ale aj výhody. Medzi najväčšie výhody patrí najmä úspora za strelivo a možnosť strieľať prakticky kdekoľvek (samozrejme, v medziach zákona.) Ak už raz vzduchovkám prepadnete, nemusíte ostať len pri terčovej streľbe – existujú rôzne súťaže, simulujúce napríklad lov (Field target alebo Hunter field target), ktoré sú čoraz populárnejšie aj na Slovensku. Vo väčšine súťaží sú kategórie zvlášť pre pružinové vzduchovky (spring – piston) a zvlášť pre CO2 a PCP zbrane (recoil – less), s presne stanovenými pravidlami napr. na použitú optiku, takže sa môžete zapojiť, či už ste investovali do zbrane 100 alebo 1000€.

 

Zdroj: www.vzduchovky.org

počet zobrazení: 37 673
počet hlasov: 5
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

fotografie k článku
obr. č. 1 - Vzduchovky v kocke obr. č. 2 - Vzduchovky v kocke obr. č. 3 - Vzduchovky v kocke obr. č. 4 - Vzduchovky v kocke obr. č. 5 - Vzduchovky v kocke

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM