Všetko pre poľovníctvo, outdoor a prírodu banner
dnes je nedeľa,  17. október 2021,  meniny má Hedviga,  spln: 20. október 2021,  dnes východ slnka: 07:13,  dnes západ slnka: 17:49

Ostrá fotka bez statívu II. - článok

autor: správca admin
pridané: 3.8.2010 14:09
Ostrá fotka bez statívu II.

Buď svetlo

Rozmazanie fotografie je spôsobené pohnutím fotoaparátu počas dlhého expozičného času a ten zase priamo súvisí s množstvom svetla. Ak nechceme použiť statív, potrebujeme viac svetla pre rýchlejší čas závierky. Ako získať viac svetla? Buď si naň počkáme, nájdeme ho alebo vytvoríme.

 

Čakať na svetlo sú zvyknutí hlavne krajinkári, ale iste tento fenomén poznajú všetci fotoamatéri. Ani makro alebo kamarátky nepôjdeme bežne fotiť, keď už slnko dávno zapadlo, alebo ešte nevyšlo.Nájsť existujúce svetlo je o čosi jednoduchšie. Ak  fotíme v interiéri, treba objekty presunúť tak, aby na ne dopadalo čo najviac slnečného svetla. Pre fotografa je samozrejme najlepšie mať okno za chrbtom. V noci sa zase oplatí vyhľadať najbližšiu žiarovku alebo pouličnú lampu. Nezabúdajme, že fotoaparát je oproti našim očiam menej citlivý na svetlo. Hoci sa nám môže zdať, že pod lampou alebo pri okne je iba o minimum viac svetla ako o niečo ďalej od nej, pre fotoaparát je to obrovský rozdiel.


hmla


Hmla. Olympus Mju II, Fuji Superia X-Tra 800. Pouličné osvetlenie pri vysokej citlivosti ešte stačí.Ak je svetla napriek všetkému málo, alebo nám svojou charakteristikou nevyhovuje, musíme použiť vlastné. Najdostupnejším zdrojom je blesk vstavaný vo fotoaparáte. Dnes už je väčšina fotoaparátov dokáže vyhotoviť bleskom nasvietené snímky bez problémov, ktoré sa v minulosti často objavovali (podexpozícia, preexpozícia - vypálenie, červené oči, zlá synchronizácia, ...). Oplatí sa však prečítať si manuál a zistiť, aké má náš fotoaparát režimy blesku a korekcie.

 


autor: Alexander Letkovský


Celý článok na fotografickom portály ePhoto.sk www.ephoto.sk

počet zobrazení: 2 175
počet hlasov: 0
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?