Heming hunting
dnes je štvrtok,  25. apríl 2024,  meniny má Marek,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:39,  dnes západ slnka: 18:48
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Z Jahodníckych Hájov - chovateľská stanica

sekcie:
jazvečíkovitý durič - duriče,
adresa:
C. Majerníka 19, 03601 Martin, Žilinský kraj, Slovensko
kontakt:
tel.: 0903784709
e-mail: iberko@marticonet.sk
web: www.kchajd.sk
popis:
Chovateľská stanica Alpských Jazvečíkovitých Duričov z Jahodníckych Hájov vznikla v roku 2010 a zakladateľkou tejto chovateľskej stanice je suka Bona Kostolný Háj (http://www.kchajd.sk/index.php?id=159). Je to chovná suka klubu chovateľov AJD pri SPZ od roku 2009 s hodnotením v prvej cene z SD aj FSMP a poľujúca v prekrásnom revíri Jasenskej doliny v Malej Fatre. Cieľom tejto chovateľskej stanice je produkovať vynikajúce štence po kvalitných poľovne vedených rodičoch ako aj zachovávať exteriér, ale v hlavnej miere kladieme dôraz na pracovnú stránku.
 
Táto suka mala zatiaľ 7 šteniatok v roku 2010 z toho boli tri vyvezené do zahraničia, dva do Čiech a jedno do Maďarska. Ajax z Jahodníckych Hájov získal V1, víťaz triedy mladých na výstave AJD v Sielnici 2011 a Azor z Jahodníckych Hájov získal V2 v tej istej triede a výstave. Tohto roku plánujeme ďalší vrch približne v mesiaci máj 2012 s odberom šteniec v mesiaci august 2012.
 
Popis plemena: Alpský jazvečíkovitý durič
FCI - Štandard Nr. 254 /10. 10. 1995/
Pôvod:  Rakúsko
Klasifikácia podľa FCI:
Skupina 6 - duriče, stopovacie psy a príbuzné rasy, sekcia 2-stopovacie psy  s praktickou farbiarskou skúškou v stopovaní.    
Krátka história plemena:
Už v staroveku boli používaní poľovnícki psi, ktorí sa svojim vzhľadom veľmi   podobali alpskému jazvečíkovitému duričovi. Korunný princ Rudolf Habsburský prikázal svojim dvorným lovcom z Murzstegu a Ischle vziať tieto psy na loveckú výpravu v r.  1881- 1885 do Turecka a Egypta. V roku 1932 bola rasa kynologickým spolkom v Rakúsku uznaná ako tretia rasa farbiarov pod názvom alpsko-krušnohorský durič. V roku 1975 bol názov zmenený na alpský jazvečíkovitý durič a FCI uznala krajinu  pôvodu Rakúsko. V roku 1991  bol tento pľovnícky pes zaradený FCI do sekcie farbiarov.
Použitie:
Robustný, odolný, poľovne upotrebiteľný pes horského poľovníka, ktorý sa používa ako farbiar na dohľadávanie poranenej raticovej zveri a na lov zajacov a líšok naháňaním. V centre pozornosti sú naše kroky, ktorými formujeme charakter alpského jazvečíkovitého duriča. Upevňujeme jeho charakteristické črty, aby to bol pes, ktorý dokáže spoľahlivo vypracovať a neomylne držať aj starú pofarbenú stopu, ktorý dokáže duriť zajaca, líšku a v našich podmienkach diviaka. Sebavedomý, pracovitý, odvážny, charakterný, to sú vlastnosti alpského jazvečíkovitého duriča na ktorých rastie hrdosť a vážnosť plemena. Veľký význam je kladený na spoľahlivé hlásenie po stope, resp. hlásenie na pofarbenej stope, vôľu sledovať  stopu a istotu na stope. Tieto základné požiadavky predpokladajú veľmi dobrý čuch a určitý poľovnícky rozum. Požadované vlastnosti sú u alpských jazvečíkovitých duričov vo veľkej miere geneticky zakotvené a tvoria absolútny základ pre neskoršiu výkonnosť v poľovníckej praxi, predovšetkým pri nasadení ako farbiara pri dohľadávaní. Ide najmä o kľud a pevnú povahu pri absolútnej ostrosti na diviačiu zver a dravcov.
Všeobecný vzhľad:
Nižší, silný  pes s robustnou stavbou tela, so silnými kosťami, hustou  srsťou a pevnými končatinami. Pomer medzi výškou v kohútiku k dĺžke trupu je 2:3 a  pomer tvárovej časti lebky k mozgovej je 9:10.
Chovanie a charakter: Výraz tváre je múdry, priateľský, kľudné a vyrovnané zviera.
Hlava: Rovný chrbát nosa, ľahko klenutá lebka, silná papuľa s výrazným prechodom k lebke, zreteľná  čelná brázda, slabo zvýraznený výrastok na zadnej časti hlavy, nos čierny, pysky dobre priliehajúce, čierne pigmentované, mierne zaguľatené kútiky úst. Silný, úplný, nôžkový či kliešťový zhryz. Oko s tmavohnedou dúhovkou, viečko na bulve dobre prilieha a je čierne pigmentované, stredne dlhé uši vysoko nasadené bez záhybov, široké a hladko ovisnuté môžu siahať až k očným zubom. Dole sú dobre zaguľatené.
Krk: Svalnatý, nie príliš dlhý.
Trup: Trup silný a dobre osvalený, pretiahnutý do dĺžky, zátylok mierne zdôraznený, priamy  rovný    chrbát, bederná krajina krátka a široká, zadok mierne zosadený. Hruď hlboká a široká, so zvýrazneným predným hrudníkom. Hĺbka hrudníka by mala byť asi   1/2 výšky v kohútiku. Brucho je mierne vytiahle.
Chvost: nasadený vysoko, pri koreni silný. Na  spodnej strane má dlhšie chlpy do štetky. Siaha takmer k zemi, nosí ho mierne spustený.
Končatiny: Ramená sú dlhé, šikmo položené a silno osvalené, predné nohy sú rovné a silné, vo vzťahu k celému telu sa zdajú krátke. Zadné nohy sú svalnaté, silné a mierne zauhlené. Zo zadného pohľadu je os nôh rovná. Prsty na nohách tesne priliehajú k sebe, silné brušká prstov a čierne drápy.
Typ chôdze: Pohyb je priestorový, necupitavý. Prednosť má typ chôdze klusu /poklusu/.
Koža: Elastická, silná, bez vrások.
Srsť: Skladá sa z hustého porastu, s hustou podsadou, ktorá pokrýva celé telo a dobre prilieha.
Farba: Ideálna je tmavá „jelenia červeň“, bez, alebo s  ľahkými čiernymi žíhanými škvrnami. Alebo je čierna s jasne ohraničeným hnedým pálením na hlave. Na hrudi, nohách a spodnej časti  chvosta sú povolené biele škvrny.   
Výška: 34-42 cm, ideálne miery psov 37 - 38 cm, súk 36 - 37 cm.
galéria:
Z Jahodníckych HájovZ Jahodníckych HájovZ Jahodníckych HájovZ Jahodníckych HájovZ Jahodníckych HájovZ Jahodníckych HájovZ Jahodníckych HájovZ Jahodníckych HájovZ Jahodníckych HájovZ Jahodníckych HájovZ Jahodníckych HájovZ Jahodníckych HájovZ Jahodníckych HájovZ Jahodníckych HájovZ Jahodníckych HájovZ Jahodníckych Hájov

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov