Heming hunting
dnes je sobota,  1. jún 2024,  meniny má Žaneta,  spln: 22. jún 2024,  dnes východ slnka: 04:53,  dnes západ slnka: 20:35
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

podávanie liečiv pre raticovu zver (proti crevnym parazitom) - diskusia

pridané: 1.2.2011 17:59

poradte mi niekto ako sa podavaju tieto lieciva, mam balenie, na 45 kg šrotu, chcem sa spytat aky srot je najlepsi, pripadne na ake miesta sa davaju tieto lieciva a kedy je najlepsi termin..kazda rada je pre mna dobra

počet zobrazení: 21 131
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 81-120 z 294 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Osamelyvlk, 21.8.2011 o 20:20

Ani nenapíšem, kde som členom a ako ma majú radi. To si nechávam iba pre seba. To tu nie je vôbec dôležité. Rukolapný dôkaz budeme mať pravdepodobne 5.,6.9. Pravdepodobnosť nákazy zvyšovaním počtu jedincov by už bola badaná v Massai Mare, Amerike, na Sibíri i pri košickom letisku. Nič také nepočuť. Takže nijaké moje tvrdenie si nevyvrátil, ani nepotriasol. Každé farmaká majú aj vedľajšie účinky. Tak už len preto ich neakceptujem. A keď ich nepotrebujú bizónice, sobice, ani pakonice,...? Ani naše východné srny...? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mrlian, 21.8.2011 o 19:51

veď to nevieš ani ty! doteraz si nenapísal či si niekde členom, doteraz si nenapísal aký postoj majú k tebe tvoji potencionálni kolegovia. Doteraz nemáme rukolapný dôkaz o prospešnosti parazitov (myslím tým tvoju lekársku správu s pozitívnym kultivačným nálezom, alebo perianálnym zlepom). Mimochodom, keď stvorieľ vymýšľal parazitický spôsob života, myslíš, že bol tak nedokonalý aby nemyslel na to, že parazity budú musieť časť svojho života prežiť mimo hostiteľský organizmus. Ak sa nákaza šíri orofekálnou cestou (tzn. stolica - kontaminácia potravy stolicou - požitie parazitického jedinca ďalším hostiteľom), nefunguje to tak, že potencionálny ďalší hostiteľ čaká nadržaný pri ritnom otvore predchádzajúceho hostiteľa na to až z neho vypadne ten blahodárny červík. Infekcie je viacmenej náhodná a čím je vyššia infikovanosť prostredia (fekáliami), tým je väčšia pravdepodobnosť že sa nakazia ďalšie jedince. To je dôkaz toho že parazit je schopný určitý čas existovať mimo hostiteľský organizmus a teda mu nezáleží na tom, či svojho hostiteľa zahubí (stvorteľ totižto počítal aj s alternatívou že každý deň nebude nedeľa a parazita náležite "vyzbrojil"). Takže som vyvrátil ďalšie tvoje tvrdenie... P.S. pred pár príspevkami sa goret pýtal, či antiparazitiká nepoškodzujú plod v maternici. Každá gravidita má dve štádiá (štádium zárodku a štádium plodu). Najväčšie nebezpečenstvo hrozí pri podávaní liečiv gravidným samiciam a zárodkom, kedy by mohli ten plod poškodiť, ale dlhé a rozsiahle výskumy vedli k vynájdeniu takých liekov, ktoré sú bezpečné i pre zárodky. A nad to všetko by sa antiparazitiká mali podávať až potom ako sa zo zárodku vyvinie plod. Hlbšie vysvetlenie až po ďalších otázkach. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 21.8.2011 o 18:56

No ale keď nepíšete k tej košickej srnčej, koľko Cermixu ročne podávajú, pšenice, sena, soli, atď,... A ty kedy sem dáš, koľko čoho vynášajú horolezci pod Gerlach kamzíkom? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 21.8.2011 o 18:33

by mna zaujimalo kde je ten vymazavač toho čo nesuvisi s temou,koho tu zaujimaju žraloky a doba ladova,ved už ho vymažte ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 21.8.2011 o 18:05

O C 14 a polčase rozpadu mám dostatok informácií, ale čo to má s tým spoločné? Alebo čo tým chceš povedať? Ja som zvedavý, ako mohli žiť mamuty pred 40 000 rokmi, keď to bolo takmer uprostred doby ľadovej - od 100 000 rokov do 10 000 rokov pred Kristom? Z čoho žili - z ľadu, luftu a z lásky? Dosť málo pre život, nie? Vegetácia pri mínusových teplotách a na ľade rásť nemohla. Alebo - tam, kde žilo to mláďa, život prekvital a všade naokolo bola doba ľadová? Podľa mňa - všade prekvital. Bez prerušenia, ako dnes. Mláďa to jednoznačne dokazuje. A reči o dobe ľadovej sú preto obyčajné táraniny bez dôkazov. Svedčí o tom aj dokument, ktorý pred chvíľou išiel na ČT 2 o žralokoch, ktorých je už objavených 460 druhov a vraj je to len asi 1/3 zo všetkých, na Zemi žijúcich už 500 mliónov rokov, ale kde nespomínajú ani jednu dobu ľadovú z 23. Hoci žraloky žijú v mori, ale more bolo tiež vraj zamrznuté až 1 km do hĺbky. Čiže - žiaden živočích by sa nemohol nadýchnuť atmosférického vzduchu. Teda ani korisť žralokov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 21.8.2011 o 10:55

osamelyvlk skus si nieco precitat o c 14 a polcase rozpadu mozno sa ti tvoja fantazia niekam posunie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 20.8.2011 o 23:28

O dobe ľadovej. Včera na teletexte Markízy som čítal správu, že na Sibíri našli mláďa mamuta, ktoré uhynulo pred 40 000 rokmi. Tak mi vysvetlite, ako mohlo vtedy žiť, keď bola doba ľadová? To je vedecky overený dôkaz. Nie moja fantázia. Ale k tej košickej srnčej nič nepíšete! Ani tam som sa nevyvinul? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mrlian, 20.8.2011 o 21:10

Zmienku o zamestnaní som tam dal preto, lebo si ma obvinil, že som dealer antiparazitík, čo naozaj nie som. Nie, nedošla nám munícia, len sme poznali, že si sa od toho februára, kedy začala táto diskusia, nič nenaučil, nijako nevivinul. To tebe keď dochádza munícia, zamotáš sem dobu ľadovú, ktorá sa poľovníctva týka ešte menej ako moje zamestnanie.. Takže budeme pokračovať, len ak sa trochu vyvinieš alebo ak prinesieš dôkaz o tom že si si naimplantoval pásomnicu. Zbohom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 20.8.2011 o 20:00

ešte že vieš čitat,to je jedna s mala činosti s ktorou s tebou suhlasim osamelyvlku,ale idem nasledovat Mrliana nema to s tebou vyznam komunikovat ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 20.8.2011 o 18:11

lubenko, o diviakoch som čítal kvantum príbehov, že keď poľovník ulovil diviaka, jeho súkmeňovci sa nevedeli dočkať vývrhu. Líška je opatrnejšia, ale pri dobrom vetre aj ona podľahne pachom vnútorností. Výstrel ozaj platí, ako zvonček na psy I.P.Pavlova. A krkavec? O ňom sa hovorí, že je to sup severu. To znamená, že ako sup, tak aj on potrebuje "hotové na podnose". Neživé. Je to ťažkopádny lovec, bez drápov, čierny a na hluchánčatá určite nemá. Ani na ostatnú drobnú, pretože tá sa mu ľahko stratí aj v malej tráve. A ktorá sa dá chytiť, tak tá sa nemala ani narodiť. Musela byť kondične na tom veľmi zle. Mrlian, odkiaľ vieš o tej starostlivosti košických poľovníkov? Si členom tamojšieho PZ? Lebo my, z električky nič také nevidíme. Okrem posedov žiadne krmelce, soliská, cisterny na vodu. Tá zver je v takej pohode, že potrebuje jedinú starostlivosť - guľovnicou v správnej dobe, teraz. Až do 30.9. Samčia a mláďatá aj neskôr. A tvoje zamestnanie - naozaj ma nezaujíma. Tu ma zaujímajú výlučne poľovnícke aktivity. A o vlastnej sebestrednosti som už písal - nič také necítim, ani sa o to nesnažím. Ale keď mi niekto také napíše, skôr cítim, že "nepriateľovi došla munícia". Čo ma na jednej strane teší, ale na strane druhej - je treba dobiť, aby sme neustrnuli a neprestali pomáhať poľovníctvu. Potrebuje to. Hlavne zver "v stave núdze". A prikazuje to aj zákon. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 20.8.2011 o 9:14

lubenko, doplním ... zvyčajne tam niekde ten smrad krkavcovitý niekde sedí (a nie sám) a netreba ani vystreliť, stačí sa pohnúť a je jedno čo sa pohne (človek, pes, zver, .. teda i drobná prenatá kurovitá) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mrlian, 19.8.2011 o 22:21

končím diskusiu, joži je nenapraviteľný, podľahol ilúzii o vlastnej dokonalosti a vo svojej sebestrednosti prestal vnímať reálny svet okolo seba. Nič mu nepomôže. Nevšimol si, že "jeho košická populácia" vzrástla vďaka starostlivosti poľovníkov, ktroú on tak zatracuje. Nemá absolútne žiadne vedomosti ani plytké ani hlbšie a mieša sa do vecí, kde má absolútne tenký ľad pod nohami, či tekuté piesky. Ale prípad je to beznádejný a už dosť otravný, takže jedinou liečbou bude nevšímať si ho. P.S.1 1.2.2011 bol vznesený dotaz na spôsob aplikácie liečiva, preto prosím Martina (Jelsovca) aby nám napísal jednoduchý návod ako na to, prípadne prosím ďalších kolegov aby nám k tomu pridali ďalšie finesy aby sme v starostlivosti o zver boli čo možno najúspešnejší. P.S.2 Jozi, moje zamestnanie nerieš, odkedy bol vymyslený google, zaberie ti hľadanie cca 0,0005 sekundy :) bude to prvá dokázateľná vec, ktorá sa ti podarí zistiť :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 19.8.2011 o 20:25

ty brdo tak toto je mi novina,u medveda som sa s tym stretol,ale to je preto že sa to medvede naučily,ale lišky a lebo dokonca diviaky to hadam osamelyvlku nie,v susednom združeni jednu dobu viem že po rane došiel vždy hospodar,než ho nakoniec zrušili:):):):):) a lebo ešte krkavec ,ale u toho je to dane sposobom jeho života a obstaravania potravy ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 19.8.2011 o 12:34

No také sú skúsenosti nielen moje. Môžeš si to vyskúšať - stačí len tak vystreliť v revíri a chvíľu počkať. Určite nejaký zvedavec príde. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 19.8.2011 o 12:26

"vábenie výstrelom" ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 19.8.2011 o 12:06

Neviem, prečo to chceš vedieť, ale nejde o to, koľko bolo ulovených, ale - kedy. Na jar, v čase rozmnožovania kúr, alebo v druhej polovici roka, kedy sú kurčatá už osamostatnené. Nehovorím, že predátory netreba loviť. Je treba, ale v čase, keď to neruší reprodukciu kúr. Ako vo Švédsku, kde sú predátory dokonca chránené v čase výchovy vlastných mláďat. Čiže tiež na jar. Lov predátorov na jar je dokonca kontraproduktívny - ak v teritóriu hlucháňa, či tetrova zastrelíš líšku, z okolia privábiš, nie odplašíš, ostatné predátory. Najmä líšky, diviaky a krkavce. Takže - lepšie je nepriťahovať z okolia ešte viac predátorov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 19.8.2011 o 11:35

Koľko dravcov a krkavcov, kún a líšok bolo odlovených v teritóriach tetrova a hlucháňa, napr. za ostatných 10 rokov? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 19.8.2011 o 11:01

Čo je na tejto záchrane kamzíka pozoruhodné, je fakt, že sa nestrieľa škodná - najmä rys, orol, vlk. Podľa tohto vzoru sa má chrániť aj hlucháň a tetrov - v čase ich párenia, sedenia na znáškach a výchovy mláďat nestrieľať v revíri vôbec - ani líšky, kuny, či krkavce. V Tatrách je vidieť, že sa korisť dokáže ubrániť predátorom natoľko, že tie "nestíhajú" odlovovať, v rámci kompenzačnej mortality, svoj podiel potravy - kamzičích mláďat. Presne tak to možno predpokladať u hlucháňa a tetrova. Ale aj inej zveri. Či nelovných živočíchov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 19.8.2011 o 10:15

"Keď máme viac samíc". A doteraz ich bolo menej? A prečo? Opäť len domnienka, bez hlbšej úvahy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 19.8.2011 o 10:14

So všetkým súhlasím, čo hovorí p. Hybler, nehovorí však o nijakých farmakách, ktoré by chránili kamzíky pred epidémiami. A že stavy stúpli vďaka soli a jarabine, tak tomu neuverí ani moja vnučka. Prečo video neukazuje, ako sa kamzíky kŕmia jarabinou? A kde? Prečo nestoja v rade na lízanie soli? On sa len domnieva, ale dôkaz nemá žiadny. Môj názor je, že je to vďaka potieraniu pytliactva. Príkladov je vo svete veľa /bizóny, pandy veľké, atď./. Ale keď sme pri kamzíkoch - v Alpách trpia prašivinou. Ale - tam ich aj lovia a keby len lovili, ale v čase párenia /XI? XII/ a pred ním. Ako u nás líšky, teda v celej Európe. V tom je predispozícia znižovania odolnosti voči prašivine a iným vírusovým chorobám - traumatizujúci lov, atakujúci gametogenézu budúceho potomstva. Ak by sa lovili v mimoreprodukčnom období, problém by nebol. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 19.8.2011 o 9:49

„Keď máme viac samíc, máme aj väčšie prírastky. Pokiaľ potlačíme negatívne javy, ako sú skialpinisti mimo vyhradených trás, turizmus v častiach, kde nemá byť, ako aj pytliactvo a rušenie zveri, tak tým pomáhame kamzíkom,“ povedal Hybler (zoológ ŠL TANAPu). Okrem toho lesníci pomáhajú kamzíkom prežiť zimu aj vynášaním soli a jarabiny. Tieto všetky faktory sa podľa neho odrážajú v posledných rokoch na rastúcom počte kamzičej populácie v Tatranskom národnom parku. Čítajte viac: odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 19.8.2011 o 9:28

Alebo tak sa opýtam - dokáž mi ty. čo používajú naši ochranári na to, že im stúpli stavy kamzíkov v Tatrách z necelých 200 kusov na súčasných takmer 1000 a nešíria sa im epidémie? Aké farmaká používajú? Podobne by som mohol chcieť vedieť o bizónoch, pakoňoch, atď. Ale vieme o presnom opaku. V Austrálii proti králikom použili vírus myxomatózy. Ten zlikvidoval 95 % populácie. Tá sa však spamätala už za dva roky. Takže je to pravý opak, čo ty tvrdíš. Ak nie je zver stresovaná, sama tlmí epidémiu, a ak náhodou aj prepukne, dostane sa z toho. Navyše zvýši odolnosť, nie zníži. Ako u australských králikov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 19.8.2011 o 9:14

Mrlian, Aspinal nie je liek. Je to anglický zoológ, alebo človek, ktorý sa snaží gorily zo ZOO, kde ich má vyše 100, dostať do ich prirodzeného prostredia v Kongu. Vysielala to TV Animal. Sú to gorily od súkromníkov, ktorým po dosiahnutí dospelosti robia problémy. Snaží sa, aby vo voľnosti, v pralese, žili bez parazitov. A tak mu to vychádza, ako bolo povedané na kameru. Píšeš, že "... by mohlo viesť..." - nie je to domnienka? Rozmýšľam zootechnicky veľmi správne. Stavy zveri v rezerváciách narastajú, ale nikde nie je pozorované šírenie infekcie. Takže ja nevidím absolútne žiadny dôvod na paniku. Medzi nami dvoma je ten rozdiel, že u mňa je zver na prvom mieste - jej zdravie a kondícia. U teba je na prvom mieste veterina a podávanie liečív. Čiže je to o peniazoch - lieky sa vyrábajú, preto ich treba využívať, aplikovať. Nie si náhodou výrobca, alebo predajca farmák? Zver aj v našich podmienkach, ale vo voľných revíroch, sa bude rozmnožovať bez obáv z epidémií. Pre mňa je vzorom "košická srnčia", ktorú vídavám už 4. desaťročie. Z pár kusov vzrástli stavy na stovky. Ale žiadna epidémia nehrozí. To je pre mňa najlepší argument - lepšie raz vidieť, ako 200 krát o tom čítať a počúvať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mrlian, 19.8.2011 o 8:33

jozi, ale už fakt prestaň! Miešaš jablká s hruškami soby a bizóny s v šírych stepiach so srnčou a jeleňou zverou v našich podmienkach. Chceme vyššie kmeňové stavy, lebo širšia a kvalitnejšia základňa znamená viac medailových jedincov. vyššie kmeňové stavy znamená vyššia koncentrácia jedincov na tú istú plocho, čo by za určitých podmienok mohlo viesť k ľahšiemu vzniku a šíreniu choroby. Preto je potrebné riziko a výskyt choroby znížiť na minimum. Tvoj jediný ale veľký problém je to že vytrhávaš z kontextu a náhodný jav zovšeobecňuješ. že boli niekde nejaké zlé skúsenosti s podávaním Aspinalu je možno pravda, ale neznamená to napríklad, že Aspinal je zlý liek a už v žiadnom prípade to neznamená, že akákoľvek liečba je zlá! Premýšľaš zootechnicky nesprávne :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 19.8.2011 o 8:10

Hekler, slovo excelentnosť neznamená vyvýšovanie sa nad niekoho. Znamená byť vynikajúci, znamenitý, skvelý. Dnes sa používa skôr slovo top. Každý predsa chce byť, ak niečo povie, alebo vykoná, aby to bolo čo najlepšie. Alebo nie? Či len ja som taký? Ja, keď sa do niečoho vložím, tak naplno. Určite aj ty si želáš, aby si svoju prácu odviedol čo najlepšie. To nie je vyvýšovanie, to je zodpovednosť voči sebe, i voči okoliu. Opakom je povrchnosť. A to ja nerád. Takže - každý sme v podvedomí excelentní. Chceme, aby každý bol s nami spokojný. V súčasnom trhovom hospodárstve to inak ani nejde. Druhá vec, alebo keď povieme A, musíme povedať aj B. Čiže - nestačí chcieť, je treba to aj dokázať. A sme pri Jelsovcovi. Načo sa mám ja niečo pýtať tanapárov, keď každý vie, že o kamzíky nad hranicou lesa sa nikto nestará. A výskumy vo voľnej prírode? Aj o tom vieme. Ale o výsledkoch? Nikto nič nevie. Alebo takto - aké výskumy a podávanie liečiv robia Američania na 400 000 bizónoch, Masajovia na 2 miliónoch pakoňoch, Rusi na 5 milíónoch soboch,...? To je slabý argument? A o negatívnom pôsobení farmák som tu písal a to o dokumente, v ktorom Aspinal použil na gorilách proti kliešťom. Tam je na kameru povedané, čiže nie je to moja domnienka, že gorily trpeli strašnými bolesťami. Podobne im boli podávané farmaká proti črevným parazitom a takisto trpeli, že žrali piesok. Tak taká je naša veterinárna pomoc prírode. Chceme byť múdrejší ako Stvoriteľ. Nie som zasa náboženský fanatik, to nie. Dá sa to povedať aj ako evolúcia. Skrátka - parazity sú stvorené a potrebujú svoj biotop. Ich likvidáciou hostiteľovi nepomáhame, len a len škodíme. Dôkazom sú rezervácie, kde je to ponechané na prírodu a zver tam na parazity netrpí, hoci je nimi zamorená. Ale počkajme si na Páry k pohledání. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 18.8.2011 o 14:22

jóži, prečo svoje otázky neadresuješ na TANAP???? V článku boli spomínané kamzíky, bez rozdielu váhy, pohlavia, hranice, farby očí, dĺžky srsti či letokruhov. Hovoril to človek, kt. vie o tom viac ako ty , alebo ja, tak sa pýtaj jeho.... Výskumy sa robia aj na voľne žijúcej zveri,nielen na oborovej. napr. odkaz alebo odkaz alebo odkaz , či odkaz takže pokiaľ máš dôkaz, nie tvoje domienky, ale dôkaz o negatívnom pôsobení farmák pri parazitami invadovanej zveri, daj ho sem. Všetko ostatné z tvojej strany je irelevantné ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 18.8.2011 o 14:01

Osamelyvlk, ďakujem za odpoveď, ale život ma niekoľkokrát vyškolil nezaoberať sa názormi a správaním ľudí, ktorí sú presvedčení o "excelentnosti" svojich myšlienok, teda už na žiaden Tvoj príspevok nebudem reagovať, na to mám zase ja právo ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 18.8.2011 o 13:52

Áno, čítal som to, lenže ja som aj odpísal, že ma zaujímajú nie tie kamzíky pod hranicou lesa, ale nad ňou. Ktorí horolezci im vynášajú krm a medikamenty? V akom stave sú kamzíky - dobrom, či zlom bez našej pomoci? Verím, že v dobrom. Lepšom, ako hnačkujúce srny. A výskumy? Viem, že sa robia pre voľne žijúcu zver, ale na zveri v zajatí. Výsledky sú preto skreslené a nehodnoverné. Napr. kukuricou, suchým zrnom sa kŕmi diviačia zver vo zvernici. Vo voľnom revíri ju však nechce. A prečo asi? Lebo zrno cez ňu iba prechádza. Nachádza sa v truse celé, nestrávené. Zver žerie aj seno. Lebo nič iné nemá. Podobne repu, rezky, siláž. Nezahynie predsa od hladu! Irelevantné sú najmä výskumy proti ohryzu drevín, škodám na lese, prerábaním štandardnej, optimálnej potravy na neštandardné suché zrno a seno.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 18.8.2011 o 11:49

ale no, jóži, o kamzíkoch som ti dal ja osobne minimálne 2 odkazy s vyjadreniami šéf ekológa o prikrmovaní a podávaní soli. Ak tá debata ešte nie je zmazaná, je ten môj príspevok tu na LZ.Ďalšie ti pridal Edu. Nechce sa mi to hľadať, teraz. Veterinári a výskumy ktoré robia sa samozrejme týkajú aj voľne žijúcej, tiež som ti dal sem príklad, asi je aj v tejto debate. Raz tvrdíš že im veríš, raz im neveríš , kam vietor - tam plášť. Ale, Tribuľa je vierohodnejší...ok. Správne si napísal že zver je takmer bez parazitóz. A ja sa zaoberám práve tou skupinou, ktorá je ukrytá pod tým slovíčkom takmer. Je menšia, nevyskytuje sa vždy, ale keď áno, tak je potrebné to riešiť. Možno keby si čítaval aj ďalej ako po prvý odstavec... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 18.8.2011 o 10:59

Spartakus bol gladiátor, ktorý odmietol robiť v aréne šaša pre davy a zatúžil po pokojnom domove a už som to tu raz napísal: jeho telo sa nikdy nenašlo. Na severe je chladnejšie ako na juhu, ale rovnako chladno ako v lete na severe je aj na jeseň na juhu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 18.8.2011 o 10:48

Hekler, keď tak pekne žiadaš, prosím. Mám strednú lesnícku školu s maturitou. Aj z poľovníctva. A bulvár? Nie som novinár a nemyslím, že píšem bulvárne. goret, aj ja viem, že na Aljaške môže byť teplota v lete až +30 °C. Ale prečo soby cestujú na sever? Nie je to kvôli kožuchom. Skôr kvôli ruji - na severe je skôr chladnejšie, ako na juhu. Aj pakone z južnej Serengetti putujú na sever do Massaj Mary, pod Kilimandžáro. Je to načasované tak, že na jeseň tam začne pršať, čo parazitom značne znepríjemní život. A to spustí ruju u kopytníkov. Po spárení putujú naspäť. Dá sa povedať, že ruju spustí úľava po ochladení a útlme aktivity parazitov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 18.8.2011 o 10:36

Veterinári nepopisujú poľovnícke podmienky, ale zvernicové. To je rozdiel. Na Západe je zvernicová zver považovaná za domestikovanú. Mne stačí úvodný odstavec, v ktorom takmer všetci zhodne tvrdia, že zver vo voľných revíroch je takmer bez parazitóz. Ďalej už nečítam. A ak, tak len zo zvedavosti. Ale nazakladám si na nich svoje excelentné myšlienky. Píšeš, že ťa netrápia soby v Kanade. Ale mohli by ťa trápiť naše kamzíky. Čím chránia ochranári ich zdravie? Čím v zime prikrmujú? Lubenko nám tu sľúbil, že nám to zistí, ale kde nič, tu nič. Teraz sa vyhovára na stavbu domu. Uvidíme o rok, o dva. Teraz nech si mieša maltu a podáva kvádre. Dajme mu pokoj. Ale nemusíme čakať na neho. Stačí zavolať, alebo poslať Jána Tribulu a máš informácie hneď. A k Spartakovi. Viem, že mal svojich bojovníkov. Ja tu nemám žiadneho, ale verím v zdravý sedliacky rozum. A ten cítim všade. Intuícia mi navráva / a tá sa nezvykne mýliť/, že "mám spolubojovníkov". ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 18.8.2011 o 10:18

Osamelyvlk, buď tak dobrý a napíš sem Tvoje vzdelanie, strednú a vysokú školu aby som si vedel ujasniť Tvoje odborné zameranie a vedomosti, lebo zatiaľ mi to vychádza len na bulvár, aj tam píšu novinári bez vzdelania. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 18.8.2011 o 10:14

Ja som bol na severe uprostred leta a prekvapilo ma ako neskutočne veľa komárov tam bolo, oveľa viac ako južnejšie. Takže, ak by ste niekto šli na sever cez leto, tak si rozhodne nezabudnite repelent, tam sa vám určite zíde viac ako kdesi na juhu, hoci i v Komárne. Nezdá sa mi, že by soby putovali na sever skrz komáre, a skôr to bude skrz kožuchy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 18.8.2011 o 10:04

goret, samozrejme, že nárast stavov nie je daný parazitmi. Ale keď sa na to pozrieš z opačnej strany - nárastu parazity nijako nebránia!!! A zvýšená hustota zveri? Iná atmosféra /stres/ v nej vládne na otvorenej savane, stepi, tundre a iná v uzavretej zvernici. V uzavretej zvernici má zver pocit "zadných dvierok zaklapnutých" plotom, na savane,... nie. To je obrovský rozdiel!!! Za plotom je imunitný systém zveri stresom prederavený, ako pršiplášť, ale pred plotom zakalený. Soby sa komárom bránia. Nikto netvrdí, že soby sú z komárov nadšené. Aj preto putujú na jar z južnej Aljašky na sever a nie preto, ako tvrdia dokumenty, že za potravou. To by putovali opačne, nie? Ale v dejepise si dobrý. Ja len som začul z jedného dokumentu, že Spartakus bojoval za práva otrokov a teda proti neľudským zákonom. Ja tiež som proti nezootechnickým zákonom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 18.8.2011 o 9:46

jóžibáči, porovnávaš neporovnateľné. Na jednej strane máš výskumy a články od veterinárov, kde popisujú a oboznamujú nás s potencionálnymi problémamy pri parazitózach na našom území a v našich poľovníckych podmienkach, ktoré neakceptuješ a na druhej strane vyťahuješ príklady z odlišného prostredia, odlišných zvierat, odlišných ekosystémov, aťd... a xceš aby sme ich akceptovali my. Prečo? Mňa netrápia soby v kanade, pretože nepoznám všetky reálie, ktoré vedú tamojších výskumníkov k ich postoju o starostlivosť o zver a intenzitu zásahu človeka do prostredia. A nepoznáš ich ani ty, lebo z dokumentov, nech sú akékoľvek, sa to nedozvieš.Nepovedia ti v nich všetko. Dozvedel by si sa to vtedy, ak by si tam išiel a spolupracoval s nimi. Ďalšou vecou , ktorú ti asi nikdy nevysvetlíme je tá, že ak sa nájde úhyn, je to väčšinou v štádiu, kedy je príčina nediagnostikovateľná. Takže ja môžem tvrdiť, že všetky úhyny, staršie ako týždeň, s pokročilou autolýzou mali príčinu v parazitoch. A dokáž mi opak.... A ešte k tomu Spartakovi :))) - pokiaľ sa stotožnuješ s ním na základe jeho miesta v dejinách, tak nezabudni ako skončili jeho stúpenci pozdĺž via Appia :)) Lenže on mal aspoň tých svojich spolubojovníkov, kým ty... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Solirov, 18.8.2011 o 9:12

ze Spartakus... hehe.. to si zabil.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 18.8.2011 o 8:04

Nárast stavov zveri je daný priaznivými životnými podmienkami a nie parazitmi. Parazity môžu zvyšovať odolnosť zveri, ale určite nie pri masívnej invázii, ktorá hrozí aj pri zvýšenej hustote zveri v danej oblasti. Ak by mali komáre na soby priaznivý vplyv, potom nerozumiem prečo sa soby v lete sťahujú do blízkosti ciest, kde sa aspoň trochu hýbe vzduch, napr. odkaz . Poznámka: Spartakus pravdepodobne zahynul v boji, jeho telo sa nikdy nenašlo, porazil ho Crassus a nie Caesar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 18.8.2011 o 7:34

Alebo s tou diaľnicou. Prišla mi na um príhoda, keď Cigánov nechceli gádžovia pustiť do kostola. Vykričali im, že si postavia vlastný, ale ani pána Boha do neho nepustia. Tak aj ja si postavím vlastnú diaľnicu a nepustím na ňu ani pána Lipšica. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 18.8.2011 o 7:31

Ja si tu pripadám, ako nejaký poľovnícky Spartakus. Tešiť ma môže iba to, že pán prezident nedovolí ma ukrižovať. Inak by som v Košiciach, pri Dolnej bráne, kde sa konajú vystúpenia rôznych umelcov a kde je aj veľkoplošná obrazovka, na ktorej sme pozerali aj MS v hokeji, visel na kríži, ako Spartakus za Cézara. A Jules Verne by povedal "Raz to bude na Inernete". Či už na facebooku? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 81-120 z 294 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov