Heming hunting
dnes je piatok,  3. máj 2024,  meniny má Galina,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:26,  dnes západ slnka: 19:00
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Je hnačkovanie zveri zanedbateľné??? - diskusia

autor: off Osamelyvlk
pridané: 30.7.2011 6:54
V časopise Myslivost, č. 8/2011, str. 16., sú zaujímavé údaje o srnčích trofejách na Slovensku. Citát: "Zo 113 hodnotených trofejí bolo 80 ohodnoteno zlatou medajlou a 33 striebornou. Najkvalitnejšie trofeje produkujú južné a východné časti Slovenska." Koniec citátu. Čo vy na to??? Súvisí to priamo so zdravotným stavom zveri. A ten zasa s hnačkovaním. To je výsledkom starostlivosti o zver. A tá s obilninami. Južné a východné Slovensku nemyslím, že viac prikrmuje obilninami a dužinou, ako ostatné Slovensko. A hlavne ČR. Tam už upustili od hnačkovín a odporúčajú iba seno, soľ a medicinálne lizy. Čas ukáže, že je to správna voľba.
počet zobrazení: 11 470
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 95 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off majko82, 24.10.2011 o 21:01

odkaz odkaz na produkty (lizy ) ktoré používame ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off majko82, 24.10.2011 o 20:53

pridám sa do diskusie len takým malým poznatkom z nášho revíru (poľný revír , drobná a srnčia zver ) pestuje sa u nás repka vo veľkom ale pšenicou neprikrmujeme a v ostatných rokoch sme mali vždy cca 10 ks úhyn a dosť kusov srnčej malo hnačku , ale 2 roky dozadu sme začali vykladať viacej soli (dávala sa aj pred tým ale na 1150ha bolo ale 15 solníkov) teraz sme počet solníkov strojnásobili a vykladá sa sol aj klasická kamenná aj doplnená o minerálne látky a vykladáme aj špeciálne minerálne lizy a od vtedy sme nenašli ani jeden kus ktorý by mal problém s hnačkou a ani jeden uhynutý kus ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Markel, 24.10.2011 o 20:35

Zdravím všetkých. Prečítal som si celý túto tému a väčšina z Vás sa zhodla na tom, že hnačkovanie srnčej zveri je spôsobené prikrmovaním pšenicou a požieraním repky olejnej. Moja otázka teda znie, prečo hnačkuje srnčia zver v našom združení, keď široko-ďaleko nieje žiadna repka a v tomto čase ešte neprikrmujeme pšenicou. Do dnešného dňa, som ja osobne našiel uhynuté 3-kusy srnčej zveri, ktoré evidentne uhynuli následkom hnačkovania. O ďalších dvoch kusoch viem, že takisto hnačkujú. A dokonca tie tri uhynuté kusy boli nájdene v časti revíru kde sa vôbec celý rok neprikrmuje, sú tam iba soliská a ovocné stromy, jablone a hrušky. Ďalšia moja otázka, čo s tými nakazenými kusmi, ponechať alebo odstreliť? Za každú rozumnú odpoveď vopred ďakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 14.8.2011 o 7:41

Ako som si odpovedal? Stále neviem/e/, o aké hmotnostné jednotky sa jedná. A mohol by si napísať, kde som ja písal odporujúce si tvrdenia? Pretože keď ja chcem mať jasno, chcem to aj pre každého. Možno si ma len nesprávne pochopil. Ale ja si v žiadnom prípade nechcem odporovať. Aj ja sa učím, veľa som sa tu naučil, preto ak som zmenil názor, nie je to odporovanie si, ale pokrok v danej téme. Napríklad som tvrdil, že kukurica je škodlivá preto, lebo je cudzokrajná. Zo skúseností poľovníkov však už vyplýva, že škodí len zrno v suchom stave, dozreté. Podobne pšenica a ostatné obiloviny, ktoré sa v zime v prírode nenachádzajú v stave suchého zrna. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mrlian, 12.8.2011 o 17:29

no tak vidíš, sám si si odpovedal :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 12.8.2011 o 17:28

Mrlian, tu nejde o preklep. tie gramy sa uvádzajú v celom článku. Skôr by som povedal, že ide o nedopatrenosť a malo by byť mg /miligramy/, alebo ng /nanogramy/. Aj mne sa stáva, že v celom článku urobím 1 - 2 preklepy, ale nie stále "používať" preklep. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mrlian, 12.8.2011 o 17:05

jozi, v tvojich príspevkoch najdem stovky preklepov a odporujúcich si tvrdení, takže buďme veľkorysí k novinárskemu škriatkovi, ktorý šarapatí i v myslivosti... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 6.8.2011 o 8:57

Mrlian z 1.8. o 9,51. Môžeš mi vysvetliť váhu čočky 440 g? Veď to je skoro pol kila. No vidíš! A takým výskumníkom mám veriť? Ešte Jelsovec, prepáč za ten preklep 3.8. o 6,00. Ponáhľal som sa do firmy, preto ten preklep. Nie je to zlomyseľnosť. Všetko dobré. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 5.8.2011 o 8:56

Ešte k tým spoločenským udalostiam. Sú to pekné podujatia, ale robiť ich na úkor zveri nie je dvakrát rozumné. V novembri a hlavne v decembri by sa mohli robiť, čo sa týka diviny, podobne, ako sa robia v ČR tzv. srnčie guláše. Na udalosť sa odloví pár kusov mladej srnčej, prípadne samčej. V nov. a dec. je srnčia dávno po ruji, preto jej trauma z lovu neškodí. Mohlo by sa robiť aj z jelenej, či inej zveri v porujnom období. Bol by aj vlk sýty, aj koza celá. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 5.8.2011 o 8:35

Jelsovec, ja som o zajacovi tu napísal celé traktáty. Aj na odkaz. Bolo by na dobrú knihu. Také výskumy, ako uvádzaš z tej Myslivosti, som čítal veľa. Ale čítal som aj výskum, pod vedením p. Niedoby, ktorý na poľovačke 4.11.2000 zistil 50 % rujnosť u zajaca. Podobne všetci odborníci sa zhodnú na honcovaní zajacov už od novembra. Nikto však nevie odpovedať na otázku, keď tvrdí, že zajačica vrhá 1 – 2 za rok, prečo ich jedna vrhá v januári a druhá až v júni. Alebo tá istá raz v I. a druhýkrát v VI. Ja to vidím v odklade pre maródku po poľovačkách od 1.11. do 15. /31./ 1. Ak by sa teda zajac nelovil, všetky zajačice by sa honcovali naraz v priebehu dvoch týždňov. T.j. – podľa Niedobu od 24.10. do 7.11. Druhýkrát o 42 dní po vrhoch mláďat. Superfetácia v prírode neexistuje. Ale zaujímavý je aj dôvod, prečo sa informácie o letnom rozmnožovaní zajacov zverejňujú. Aby sa odobrili jesenné poľovačky honcujúcich sa a gravidných zajačíc. Teda že jesenné honcovanie zajačíc je nezodpovedné, že zajačiky im pomrznú a podobné hlúposti. A verejnosť to hltá aj s navijákom. Nie každý to však zhltne. Mnohí sa zamyslia nad tým, prečo Stvoriteľ tak diskriminuje zajaca, že mu nechá pomrznúť prvé a najkvalitnejšie mláďatá. A zistí, že to nie pravda. Ale overiť si to môžeme každý – choďme po revíri, aj so psami, od polovice januára do konca zimy a hľadajme pomrznuté zajačiky, ich stopy a dajme to na sklo. Budeme mať vlastné dôkazy. Nemusíme čakať na výskumníkov. Ja som už dávno navrhol dobu lovu od 1.7. do 30.9. Je to medzireprodukčná doba a zodpovedá všetkým normám zootechnickým, etickým, morálnym, ... Veľké poľovačky sú na vidieku spoločenskou udalosťou. Ale prečo by sa nemohli konať od 1.7. do 30.9.? Na záver. Nepoznám živočícha v prírode, ktorý by sa páril 8 mesiacov v kalendárnom roku – od 1.11. do 30.6. Teda aj v treskúcej zime, aj v rozpálenom lete. Ak sa to stáva /aj ja som našiel ešte mokré zajačiky v máji/, je to neštandardné a je preto za tým aj nejaký neštandardný, negatívny faktor. U zajaca je to nezootechnická doba lovu. Žneme skôr, ako zasejeme. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 3.8.2011 o 8:11

Nechytaj ma, prosím, za slovíčka. K populačnej dynamike zajacov nebude nič? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 3.8.2011 o 6:00

Jeslosovec 7,59. Nestačí vedieť, ako to ovplyvniť. Aj ja viem, ako ovplyvniť alkohol za volantom - celkom ho vylúčim. Inak mi to policajti zrátajú. Aj v poľovníctve by sme potrebovali takú "políciu". ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 1.8.2011 o 11:53

Jelsovec a Mrlian, dávam oba palce hore, vynikajúce zdvôvodnenie, Olamelyvlk nemá podľa mňa problematiku naštudovanú komplexne a vytrháva veci z kontextu, dávam mu do pozornosti aj článok Tichý bum diviačej zveri, v PR, je to v arch. na internete rok 2008 alebo 2009, ktorý zmenil môj pohľad na celoročný odstrel lanštiakov a plánovanie odstrelu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 1.8.2011 o 10:23

ááno Andrej, to je presne on. V tej spleti grafov odporúčam graf č. 8 - posledný, tam je pekne rozvrhnutá populačná krivka počas roka. To je pre nás podstatné. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mrlian, 1.8.2011 o 9:51

Čítal som ten istý článok na dovolenke a hneď som si bol na čistom. Pre istotu a wzdělanie pospolitosti slowenskej a všelijakej hávědě loveckej dávam odkaz - odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 1.8.2011 o 9:48

páni, na osobné veci skúste viac využívať poštu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mrlian, 1.8.2011 o 9:18

Martinko, ani netušíš ako ťa rád "vidím" :) aké bolo obaľovanie synapsií? :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 1.8.2011 o 8:25

a čo sa týka zajacov - kedže sleduješ periodiká iste máš Myslivosť č. 7/2011, na str. 17 začína článok : " Populační dynamika zajíce polního " od kolektívu autorov. V nej prezentujú výsledky výskumu vykonaného počas doby 3 rokov ( 2008 -2010 ) na území ČR v rôznych okresoch a revíroch. V jednej časti je písané aj o vitalite mláďat : " Je patrné, že vetšina mladých zajícu se narodila v měsících květnu a červnu ( približne 45 % všech narodených zajícu ) " Ďalej je tam uvedený graf, kde je v mesiacoch január - apríl početnosť vrhov len okolo 5 % z celkového počtu vrhov za rok, pričom autori uvádzajú : " Z grafu je patrné , že zejména v měsících únoru a březnu, a srpnu až září dochádzí k poklesu zjištených dat pod krivku relatívného potenciálu zaječek mít v daném měsíci mláďata ". Len uvediem, že vek zajacov zahrnutých do štatistiky ( 1020 ks ) sa vyhodnocoval podľa hmotnosti vysušených očných šošoviek na základe metódy vyvinutej rakúšanom Suchentrunkom v r. 1991. Takže reélny a dlhodobý výskum vo voľnej prírode tvrdí presný opak tvojej na hlavu postavenej teórie o zime ako o najlepšom období roka pre zver. Čakám , že pridáš aj ty overiteľný a overený výskum, ktorý potvrdzuje tvoje slová, keďže tie dôkazy máš, ako sám vravíš... BTW, lowec vo svojom prísvevku z 30.7 načrtol dosť zabúdaný problém reziduií chem. látok a ich vplyv na zver, či na kvalitu mäsa ak by sme to brali v širšom kontexte. Mám , niekde o tom materiály, ak ich nájdem, hodím to na sklo... Andrej, neprestalo, len som bol obalovať synapsie v CNS, tak už toto som nezvládal :))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 1.8.2011 o 7:59

jóži, najprv k otázke a predmete témy - nie , hnačkovanie nie je zanedbateľné a ani žiadúce, a nikto z poľovníkov, ktorí sa starajú o zver to rád ani nevidí... rozdiel medzi tebou a nami, je v tom, že my vieme ako to ovplyvniť a ty vieš , že my vieme, aj keď sa niekedy tvárime že nevieme, aby si ty nevedel že vieme ( authorized by Jaroslav ). Čo sa týka predmetu témy a polemiky prečo je v niektorých častiach slovenska kvalita srnčej zveri vyššia, to by si zasluhovalo samostatnú tému. Nie je to jednoduchý vzťah obilie - trofej, ale ako napísali diskutéri predomnou pôsobí tam viac faktorov. Ak by som mal použiť tvoje automobilové parafrázovanie - výkon motora nezávsí len od kvality benzínu kt. tankujem.... a nevyhadzuj diskutérov z témy,keď nevieš zniesť opačný názor, tak sa nepúštaj do dišputy...s nami :)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 1.8.2011 o 5:38

Článok "Srnčia a zima" by bolo treba trochu "učesať", to je pravda, ale ja nie som spisovateľ. Hlavné však je, že aj ty si pochopil, "čo tým chcel básnik povedať". A to teší. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 1.8.2011 o 5:25

To vám nič múdrejšie nenapadá? Tak vás len poľutovať. A to ich osobne poznáte, že tak sebaisto tvrdíte? Lebo ja si myslím opak - že sú rovnako poriadkumilovní, ako ja. Už je ich 574! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ROBO7X64, 31.7.2011 o 23:50

Mrlian súhlas ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mrlian, 31.7.2011 o 23:42

Tak vidíš, robo7x64 to nevydržal a povedal ti pravdu :) Lebo ťa všetci považujú za exota a tešia sa aký blábol zase vypustíš. A bavia sa na tom ako si hlúpy. To už si si v tej svojej sebestrednosti nevšimol. Nepleť si to s popularitou. I profil Blasera300VM bol svojho času navštívený tisíckrát za deň. myslíš že ho vtedy všetci mali tak radi? I v "odseku Články" je máš len nekoordinovane pohádzané vety, raz o srnčej, raz o vlkovi. Vetrík rozfukujúci srsť? Tak sa prestaň obliekať a líhaj si na studený sneh, keď si taký hrdina. Možno máš fakt horúčku :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ROBO7X64, 31.7.2011 o 23:37

550zobrazení 549 smejúcich sa a krútiacich hlavou ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 31.7.2011 o 23:28

Mrlian, prečítaj si počet zobrazení - 549 za 40 hodín. Skoro 14 za hodinu. Taký nárast tu nemá žiadna téma. A sám vojak v poli? No neviem, ale s takým záujmom asi nie je sám. K superfetácii - v prírode nebola zaznamenaná. Iba v klietkovom a zvernicovom chove. Aj toto je v periodikách, v niektorom z posledných čísel, len neviem napochytro, v ktorom. Ale nájdem to. Podobne v odseku "Články" mám príspevok Srnčia a zima. Za 30 hodín 16 zobrazení. Aj to je úspech. Či nie? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mrlian, 31.7.2011 o 21:40

vidíš, že sa zhodneme na tom, že zajačica je rujná viackrát do roka. S tým súvisí fenomén superfetácie. Že ty si niečo nevidel, neznamená, že to neexistuje... Ja mám zmysel pre poriadok, a veľký vzťah k poľovníctvu. Na rozdiel od teba mám aj zodpovedajúce vzdelanie a nie som demagóg. Ak najdeš jedného človeka, ktorý s tebou súhlasí v tvojich názoroch, tak ti nebudem rušiť "tvoju tému" :) ale ty si sám vojak v poli, ktorý občas vyzerá ako strašiak do maku.. p.s. písal si do niekoľkých tém nielen na slovenských sránkach siahodlhé a prázdne príspevky a tiež ťa nikto nežiadal... tému si založil, je v nej pár otáznikov, tak sa nediv, že niekto odpovedá. Aspoň niekto sa s tebou baví, keď už EDU, Jelsovca,... to prestalo baviť ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 31.7.2011 o 21:08

Isteže zajac nie je havran, ale mládež je správaním, podľa mňa, rovnaká u oboch druhov. A s hrivnákom neviem, akú súvislosť vidíš? Aj u nás hniezdia dvakrát, ale dospelé. Mladé tiež ako havrany a zajace - až v druhom roku života. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 31.7.2011 o 21:02

zajac nie je havran, ale keď si spomenul operencov, tak hrivnáky u nás hniezdia 2x za sezónu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 31.7.2011 o 20:52

A došlo aj ku kopulácii? Ak áno, potom by 1.11. mali mať zajačiky 1,5 mesiaca, t.j. asi aj toľko kilogramov. Videl si už také malé zajace na poľovačkách? Lebo ja nie a pochybujem, že by niekto videl. To, čo si videl, možno bola iba hra súrodencov, nedospelých mláďat z minulého roka, čo je u živočíchov bežné. Známa je hra havranov v prvom roku po narodení, keď sa iba hrajú na rodičov. Začnú si stavať dokonca aj hniezdo, ale ho nedostavajú. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 31.7.2011 o 19:57

V sobotu som pozoroval zajačiu ruju, 2 samce a 1 samicu. Že ide o ruju bolo zjavné zo správania sa samcov voči sebe i zajačici voči víťazovi. Predpokladám, že zajáčence uzrú svetlo sveta v polovici septembra. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 31.7.2011 o 19:52

Odkiaľ máš, že zajačica je rujná viackrát do roka? Videl si už malé zajačiky na jesenných poľovačkách? Lebo ja nie. Takže výskum už potvrdil, že len 1 až dvakrát, ale iba v zime. To nie je tvrdohlavosť, ale zásadovosť. Všetkému nerozumiem, ale ničomu... Nehnevaj sa. Dôkazy sú v periodikách, len ich treba čítať. A potrebu prezentovať sa? Nejde mi o prezentáciu, ale o Kocúrkovo v poľovníctve - výskum hovorí o hnačkovaní /a hlavne estónska kamera/, ale zákon o prikrmovaní. Biológovia o rozmnožovaní zveri v zime, ale zákon o stave núdze,... Tak čo to je za poriadok??? Ak by som prestal, myslíš, že by sa mi uľavilo? To ma nepoznáš. A kto ťa poveril hovoriť za každého, že ma nikto nechce, chcel si napísať, čítať? Ty sa zdekuj a nechoď sem. To je moja téma!!! Založ si vlastnú a tam ti písať nebudem! Ty asi nemáš zmysel pre poriadok. Ja ho mám. A neverím, že ho NIKTO nemá! Nie som vizionár, iba poriadkumilovný poľovník. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mrlian, 31.7.2011 o 17:53

Nepochopím, našťastie. Nie je čo pochopiť. Zajačica nie je rujná len raz do roka, takže nedá sa dokázať či došlo k nejakému posunu. Nechápem ako môžeš byť tak tvrdohlavý. Ničomu nerozumieš, dôkazy tvojích tvrdení chýbajú, alebo sú absolútne mimo. Nechápem prečo máš takú potrebu sa prezentovať, nikto ťa tu neche počúvať. Žeby si bol nepochopený vizionár sa tiež nedá povedať. Hádam už daj pokoj, uľaví sa tebe aj nám. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 31.7.2011 o 16:51

Veľa zdrojov uvádza vrhy zajacov od 15.1. Strohov znak by mal zanikať už od augusta. Keď sa vyskytuje ešte v novembri, dá sa to hodnoverne vysvetliť tak, že zajac sa narodil III. - IV. Neskoro je to tým, že jeho matka ho počala 42 dní pred týmto termínom. A príčina? V čase lovu od 1.11. do 31.12. /31.1./ mohla byť postrelená, tým jej rujnosť bola zrušená stresovou hormonálnou činnosťou kvôli zraneniu. Sexuálna hormonálna činnosť sa obnovila až po zániku stresovej. Čo mohlo byť rôzne dlho podľa povahy zranenia. Čiže - rujnosť /honcovanie/ sa dostavila až po maródke. A teda aj vo II. - III. Podobne to bolo u sluky - ak sa na jarnom ťahu postrelila, tok zanikol a obnovil sa až po maródke. Preto sa prírodovedci nevedia dohodnúť, koľkokrát sluka vlastne hniezdi - raz, či dvakrát do roka. Iba raz. Je to na širšiu debatu, ale ty to aj tak nepochopíš. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mrlian, 31.7.2011 o 16:14

Takže, doba lovu zajaca poľného začína kedy? - 1.11.! Ulovené zajace so Strohovým príznakom sa teda narodili kedy? - bez komentára. Je mi jedno, že mi neveríš. Ani v jednej diskusii, či príbehu si neodprezentoval ani jeden pravdivý výrok. Našťastie si výnimka a aj keď veľa poľovníkov prikrmuje málo alebo nesprávne, všetci chápu jeho význam, čo má oporu i v zákone. Howgh! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 31.7.2011 o 14:55

Mrlian, nechápem, prečo by kamzíky pre iné potravinové spektrum nepotrebovali prikrmovanie. Teda – prečo nepotrebujú a srnčia potrebuje. Sú rovnako stavané, preto rovnako nepotrebujú. Nepresvedčil si ma. A srnčiu dávať do rezervácie. Nehovorím o dávaní, ale o existencii a prosperite tamojšej populácie. So zajačikom by si mohol mať pravdu, ale počul si už o Strohovom znaku. Ten zaniká po 7 – 8 mesiacoch a to je v októbri až decembri. T.j. – vrhnuté sú v januári až marci. Na jesenných poľovačkách sa ich loví asi 50 %. Teda státisíce. A to už nie je jedna lastovička! Je treba dodať, že to sú už poslední "stroháci". V januári sa už takmer nevyskytujú. Čiže - aby nám sedela matematika - prvé Strohové znaky zanikajú už v auguste. A posledná veta – uverím jej, ak mi dokážeš, že aj za sibírskou srnčou stoja tie hodiny vedeckej práce. Inak ti verím, asi ako ty mne, že mám na pôjde lietadlo. Nechcem tým znevažovať prácu vedcov, len tie výsledky ma nijako nepresviedčajú. Vedecky totiž pracujú aj veterinári a tí majú presvedčivejšie dôkazy. Hovoriace v neprospech prikrmovania. A teraz už máme aj "estónsku kameru" a Internet s priamym prenosom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mrlian, 31.7.2011 o 12:51

Gravidita = vyššie nároky na metabolizmus matky = musíme prikrmovať kamzíky majú potravinové spektrum iné ako raticová zver, ktorú je potrebné prikrmovať. Srnčia v rezerváciách? Aký zmysel má dávať srnčiu zver do rezervácii a potom sa o ňu ani neobzrieť? Že ty si videl stopy jedného asi mesačného zajačika vo februári, no a čo? Ad jedna ako dokážeš že bol mesačný, ad dva ako vieš že prežil do jesene a bol najvitálnejší? A keby si to aj dokázel (netuším ako) poznáš to s tou jednou lastovičkou a letom. Ja ti hovorím, že za kvalitnejšou a početnejšou zverou stoja hodiny usilovnej a vedecky podloženej starostlivosti o zver. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 31.7.2011 o 12:40

Ale no, Mrlian! A gravidita raticovej nepatrí k rozmnožovaniu? A tá práve prebieha od decembra až do jari. A chceš mi povedať, že bez prikrmovania nemôže fungovať? A čo kamzíky v Tatrách? Srnčia v rezerváciách, na Sibíri,...? A odkiaš máš informáciu, že zajačiky, vrhnuté v januári, neprežívajú? Prežívajú a sú najkvalitnejšie, najvitálnejšie. Poradím ti - prejdi sa vo februári po zasnežených poliach ozimín. Ja vídavám stovky stôp malých zajačikov. V Košiciach dokonca pri nákupnom centre som videl 20.2.2010 stopy asi mesačného zajačika. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mrlian, 31.7.2011 o 11:49

O žiadnom sedliackom zákone som ešte nepočul. Ktorá zver sa ROZMNOŽUJE v zime? Dobre, líška, ale aký to má vzťah k množstvu, respektíve k nedostatku potravy pre raticovú zver? Tvoje slávne zajačiky prezentované na českej myslivosti - ani jeden neprežije. Čítaj "periodiká", dozvieš sa viac. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 31.7.2011 o 11:37

Mrlian, obdobie núdze vymedzuje panelákový zákon /písaný/. Sedliacky nepísaný zákon hovorí o období pohody, keďže sa zver rozmnožuje. lubenko, raz píšeš, že v niečom so mnou súhlasíš, raz chceš so mnou zatočiť. Čo si ty za človeka? No ale keď končíš, myslíš, že nezaspíme? Kým si neľahneme. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mrlian, 31.7.2011 o 11:32

No ako jozi napísal, na stránku sa dostávajú stále noví ľudia, tak treba byť bdelý aby sa mu nepodarilo niekoho zmagoriť. :)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 95 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM