Heming hunting
dnes je štvrtok,  28. marec 2024,  meniny má Sona,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:34,  dnes západ slnka: 18:08
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Lov, vnadenie a vábenie líšok - nie norovanie - diskusia

autor: off sniper100
pridané: 9.2.2010 13:17
Viem, že podobných tém tu zopár bolo no boli akosi opomenuté, preto by som chcel túto tému zosumarizovať. Takže žiadam o tipy, nápady, finty, návody a skúsenosti z praxe. Zaujíma ma všetko, nakoľko ma lov líšok naozaj chytil a chcem sa neustále zlepšovať. Takže kde a akým spôsobom lovíte, aké používate vábenie a nástroje na vábenie, akú zbraň a optiku, maskovanie, oblečenie, ako sa dá urobiť vnadisko a ako na ňom loviť. Ako na to reagujú líšky, aké je charakteristické správanie líšok a pod. Zaujíma ma proste každá zaujímavá skúsenoť či nápad využiteľný pri love líšky, čoho sa naopak vyvarovať a pod. Zaujíma ma však klasický lov na postrižke, alebo posliedke, nie kopanie či norovanie. Ďakujem a lovu zdar.
počet zobrazení: 100 671
počet hlasov: 8
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off rado100, 6.1.2015 o 17:21

Podľa mojich skúseností to ihneď po ulovení neodhadneš. Aj veľký lišiak ktorí má hlavu ako vlčiak nemusí mať zlatú medailu. Veľkú úlohu tu zohráva veľkosť svalov lebky. Stalo sa mi viac krát že pri inak veľkom lišiakovi bola bodová hodnota iba na striebro. A naopak aj menší lišiak môže byť zlatý. Každopádne každá ulovená líška si zaslúži aby sme jej vzdali úctu úpravou trofeje, preparovaním lebky, vypracovaním kožušiny u lišiaka aj penisovej kostičky a to bez ohľadu na to či medailu dosiahne, alebo nie.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 15

komentáre

zoradiť
zobrazené 561-600 z 609 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off korky, 4.3.2010 o 19:05

CHlapi ak strelim prašivu lišku vyberiem z rupsaku silonove vrese zabalim beriem do dediny a v nasledujuci den odnesiem na veterinu kde mi zanu zaplatia 400 sk ak nie dam spalit v kotolni na tuhe palivo ale zatial vždy zaplatia . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 4.3.2010 o 17:23

OROL ty si bol skaut ? : )))))))))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 4.3.2010 o 15:37

Zo 5x som spálil. Oheň máš a dreva je habadej. Musíš urobiť veľký, resp. väčší oheň. Naposledy čo si pamätám, som ako hrubšie drevo použil staré, rozbité a už nepotrebné ostrby - na nich som líšku spálil. Na zakladanie, resp. zväčšenie ohňa miesto benzínu používaš smolu zo stromov... :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sniper100, 4.3.2010 o 15:27

No a povedz mi ako to na mieste spáliš,??? Nič v zlom, reálne ma to zaujíma. To máš so sebou fľašu s benzínom či ako??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 4.3.2010 o 14:26

Poľovník väčšinou:-) nemá sebou náradie, aby prašivú líšku zakopal a potom je koľkokrát problematické na druhý, tretí, alebo štvrtý deň ísť líšku zakopať. Naviac iná zver môže byť už zákožkou svrabovou nakazená. Ja na mieste som spálil – keď to bolo ďaľeko a mal som istotu hneď, že ostatná zver sa nenakazí. Buď HLBOKO zakopať, alebo spáliť a zakopať, alebo riadne spáliť, nie hodiť do kríkov, ako správne poznamenáva solim a 100 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 4.3.2010 o 14:15

SNAJPER100 presne si to napisal ZAKOPAVAT !!! a nie hodit do krikov !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sniper100, 4.3.2010 o 13:13

A práve preto to treba likvidovať a zakopať....... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MAX2, 4.3.2010 o 11:59

No, toje naozaj na neváhanie. Ja som z posledných troch líšok mal jednu prašivú. Kamarát ale z posledných štyroch líšok tri prašivé. Veľmi to trpí u nás na prašivinu. Čo tak počúvam kamarátov líškarov, tak na okolí je prašiviny všade. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sniper100, 4.3.2010 o 11:38

No aj to môže byť.... je to na každom a na každej situácii... ak by bola napr. prašivá, neváhal by som ani sekundu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MAX2, 4.3.2010 o 11:08

Sniper, viem. Myslel som to obrazne. Súhlasím aj s tým lovom gravidných líšok. Ale u nás som počul "kvákať " líšky už v polovici decembra a tak podľa dĺžky gravidity majú niektoré už mladé. Takže už mám utrum. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sniper100, 4.3.2010 o 9:26

Skús ešte raz... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off korky, 3.3.2010 o 21:32

poslal som nedošio ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sniper100, 3.3.2010 o 11:29

Hmmmmm podľa chvosta...????, že má o jeden chvostík viac...:o) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 3.3.2010 o 11:04

Ak príde lišiak, ako píšeš, podľa čoho ho neomylne rozoznáš od líšky??? :-)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sniper100, 3.3.2010 o 10:06

A čo sa líšok týka, ešte je len oplodnená nijaká vysoká gravidita, furt lepšie ju streliť teraz, ako keď má mladé v brlohu, vtedy by som jej dal pokoj.... a ak vyjde lišiak, tak čo ho nechám ísť? Ale s tými opravami máte pravdu :o), len u nás je ešte kopec snehu a srnce sú ešte ktovie kde... ja ešte chodím intenzívne prikrmovať... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sniper100, 3.3.2010 o 10:03

Noooo len posol jari sa už v jari neloví, ale v jeseni.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MAX2, 2.3.2010 o 20:45

Tak veru chlapci. Orol to pekne vystihol. Treba robiť v revíri potrebné opravy na poľovníckych zariadeniach a budovať nové. Dať do poriadku krmelce, doplniť soľníky, podľa potreby vyhotoviť taktiež nové. Srnčia sa začína pomaly vracať na svoje teritóriá. Nie je ešte lístie na porastoch, bylinné porasty ešte nezačali vegetovať a preto je ideálny čas pomaly sa začať obzerať po výradových srncov. Včera som už takého adepta našiel. Aj v minulom roku na jar som taktiež srnca našiel a v čase lovu aj ulovil. Takže dajme už líškam pokoj a pripravujme sa na novú poľovnícku sezónu. Veď za chvíľu tu máme posla jari a začiatok novej poľovníckej sezóny. Takže Lovu zdar! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 2.3.2010 o 18:38

Máme "finty" aj v tomto období :-) Líška už je gravidná a kde sú stavy líšok menšie, treba ich už postupne začať nechávať na pokoji, čiže neloviť. Opravy krmelcov, zlikvidovanie starého objemového krmiva a dezinfekcia sa v nižších polohách v druhej polovici marca už dá robiť:-) lovu bolo dosť, teraz začína práca a čo nevidieť je tu srnec. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off sniper100, 2.3.2010 o 15:06

A aj niečo lacnejšie :o)
odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sniper100, 2.3.2010 o 15:04

K tým spomínaným rybacím arómam som zatiaľ našiel niečo také
odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sniper100, 2.3.2010 o 14:57

Zaujímavé taktiky, a čo teraz, keď nám zlieza sneh??? Máme nejaké finty aj v tomto období? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 25.2.2010 o 11:10

Aj tak, ako píšeš, alebo dať do 0,7l zaváracieho pohára ( zajačí odpad – vnútornosti + odpad z rýb ) a pár dní nechať v teple. Víčko má byť potom husto predierkované. Zavesiť asi dva metre nad zemou a najlepšie umiestniť do nejakého bútľavého stromu ( nemá do toho pršať ). Líšky radi krúžia okolo takýchto miest :-). Vetridlá sú naozaj rôzne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off fatran, 25.2.2010 o 9:59

Skúste aj hocijakú rybu dať do mikroténového vrecka a nechať pár dní na slnku a budete mať "lišiaciu vôňu" ale pozor pri otváraní aby ste nechválili dávida ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off magyaricsd, 25.2.2010 o 9:33

Dobrý nápad.Dík ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MAX2, 25.2.2010 o 6:51

Neviem ako sa ten "odér" volá, ale Jagter dal aj mne parádneho typa. Znovu pôjdem do rybárskych potrieb. V Myslivosti sú popisované "větřidla". Ja používam niečo podobné už dávno. Je zaujímavé pozorovať líšku, keď to zacíti. Každá, ktorú som pozoroval zostala stáť so zdvihnutým nosom a intenzívne nasávala pach. Musí to byť pre líšky veľmi príťažlivé a lákavé. Inak vynikajúco sa mi osvedčil rybí odpad. Berú to parádne aj diviaky. Tie mi rozryli vnadisko ako buldozér. Ale o tom už bolo na stránkach písané... . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jagter, 25.2.2010 o 6:20

..hlavne posilňovače na lov sumcov a úhorov majú takú extra silnú "vôňu" a kúpiš to takmer v každých ryb. potrebách.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Rinko, 24.2.2010 o 20:15

Tak toto ma zaujalo.Mohol by som Vás poprosiť Max,ak náhodou zistíte tú značku,alebo kde a ako tú ryb.arómu zohnať,že by ste to tu dali?Príp.do pošty.Ďakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MAX2, 24.2.2010 o 12:46

Chlapci, líškari, osvedčila sa mi rybacia aróma na prípravu boiles pre rybárov. Dostal som to pred niekoľkými rokmi od bratranca. Keď som otvoril fľašku smrdela rybami celá pivnica. Má to ťah. Stačí pár kvapiek na vnadisku na čokoľvek. Smrdí to "jak bolavá noha". Len neviem kúpiť nikde to isté, lebo už som na dne( aj nálepka sa mi medzičasom zmazala ). Aj keď líška k tomu nepôjde hneď, ale keď som kvapol na krík, alebo na návnadu, každá líška zostane stáť a to na presný zásah stačí. Je to perfektné nakvapkať na ulovenú straku, alebo sojku zavesenú na strome, alebo kríku. Nemá to chybu. Psia konzerva je tiež dobrá, ale proti tomuto je to slabý odvar. Oplatí sa pošpekulovať s týmito arómami. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off sniper100, 22.2.2010 o 14:43

Hmmm tiež zaujímavý nápad a skobinovať to s rozhodením granulí, to by mohlo zabrať nie??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off nimant, 22.2.2010 o 14:34

Vyskúšajte psiu konzervu je to aromatické a dráždi to čuchové ústrojenstvo dravcov.POSTUP:Od posedu 50-100m potrieme kôru stromu 1,5m od zeme nešetrime konzervou.Odskúšané konzervyChapi,Bono,Clever.Raz som si spravil taký mali miešok zo sietky ktorá ma husté očka vylial som tam konzervu a zavesil som to na halúsku 1m výška od zeme prišli mi dve líšky.PS žiadne vabenie som nepoužil vretadlo,mišku, atd.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off orol, 20.2.2010 o 20:42

Potvrdzujem tú poslednú vetu, funguje to. Aj pri poľovačke na medveďa sa uvedené doporučuje. Kedysi som pri skúškach túto otázku zrovna vytiahol:-) našťastie som vedel:-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lumir, 20.2.2010 o 10:10

Velice slusna kniha,ktera se zabyva touto tematikou je kniha B. Hespelera Lisky a kuny.Je videt,ze autor je opravdu praktik,popisuje biologii,veskere zpusoby lovu vcetne zakladani a lov pri ujedi.Pomerne dost lisek se me podarilo ulovit v zime u nor nebo melioracnich kanalu pres den za slunecneho pocasi,kdy se lisky chodi vyhrivat a zdrimnout si ven z nor.Ujediste je vhodne zakladat u potucku a ricek,kde maji lisky sve prirozene spady a take zvuk protekajici vody tlumi zvuky,ktere nechtene zpusobime. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off orol, 19.2.2010 o 13:30

Niet za čo. Tu na stránke je iste kopu líškarov, ktorí rozumejú veci. Ale možno sú skúpi na slovo, alebo sa držia hesla: syna nauč chytať ryby, ale kamarátovi len rybu daj :-))

Vnadisko si urob tam a také, aké vyhovuje tebe a aby bolo v súlade zo zákonom :-)) Zakrmuj tým, čo máš, resp. čo môžeš zohnať. Kadávery, črevá, zbytky hlavne údených rýb, kuracie kosti, drobné vtáctvo – sušené slivky, jablká, hrušky atď atď atď., ale sú aj špeciálnejšie veci. Po PRVOM zavnadení , t.j. v ten deň je postriežka zbytočná, aspoň dva- tri dni treba počkať. Vábenie pri vnadisku sa mi nezdá logické a osobne ho nedoporučujem!
P.s- istý človek berie zo školskej jedálne raz za tri-štyri týždne odpad ( kuracie kosti ) a pri tomto uloví za zimu 10-15líšok. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lisiak29, 19.2.2010 o 12:51

No pripajam sa,ako uz bolo spomenute nieje posed ako posed na lisku napriklad mi mame v ravire 20posedu a 2 su ciste liskarske jeden sme postavili s kamaratom a je 100percentny tento rok snoho padlo9lisok ješ velmi dolezite najst orientacne body lisok u nas je to most cez rieku krory ziadna liska neobide a hned vedla je aj studna ktoru si kazdy lisiak ide oznacit popri tom uz od Novembra vnadime na jednom mieste a stale navnadu prihadzujeme najme vcase parenia su znackovacie miesta dolezite daju sa najst podla trusu pri pochodzke revirom. Inak zaujimavi je aj lov u nore ked vidis ze je navstevovana a je velke riziko norovat ale to musis maj stale pusku v pohotovosti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off sniper100, 19.2.2010 o 8:51

Orol, tak to sú veľmi vzácne skúsenosti, ďakujem. Ešte by ma zaujímalo ako urobiť vnadisko, prípadne aj tie psie granule ma zaujali to je fakt super nápad, a ako sa na takom vnadisku loví, kedy ísť po zavnadení na postriežku, ako dlho čakať, či je možné na vnadisku aj vábiť a pod. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 16.2.2010 o 15:43

Ešte som zabudol na silný nárazový a dlhotrvajúci vietor. Vtedy treba sedieť doma. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 16.2.2010 o 15:16

Niektorí líškari pripisujú pomerne veľký význam aj časovému horizuntu vychádzania líšok z nory do ich lovných teritórií. Je názor, že v zimných mesiacoch, ktoré som uviedol v prvom príspevku pri love líšok večernou a nočnou postriežkov na už uvedených miestach líšku je možné najčastejšie vidieť, resp. uloviť orientačne o 18:30, 20:30, 21:30 až 23:30 – ( celé tri hodiny ) a o 01:30. Uvedené časy sú orientačné a slúžia aj na to, aby poľovník sedel už predtým na posede. Líška neobľubuje a nechce vychádzať výraznejšie v príliš mrazivom počasi, v dlhotrvajúcom dáždi alebo hustom snežení. Pokiaľ je viac dní za sebou -15 až -20 stupňov C a náhle sa oteplí na -5 až plus, je čas vyraziť do revíru a zasadnúť na posed, resp. kombinovať posed s posliedkou. Úspech by mal byť zaručený. Čo sa týka vábenia na rukách, ak zopneš päsť, na chrbte ruky medzi ukazovákom a prostredníkom smerom ku hánkam – kĺbom máš dva body, ktorými sa dá úspešne vábiť. Priliehajúce pery priložíš k miestu a vťahuješ vzduch do seba. Druhý a prenikavejší spôsob vábenie na ruky ( plač zajaca ) na dlani ruky. Tiež vťahuješ. Týmto sa vábi na väčšie a veľké vzdialenosti. Tých bodov na ruke je ale viac ( v ktoromsi staršom čísle PaR ) je aj nákres ruky a jednotlivé body. Tretí spôsob vábenia „bez ničoho“ ( nepoužívaš ruku ), ale len ústa. Vťahuješ, akoby si sa nadychoval a vyslovuješ – moduluješ au-au-au-au. Toto je obtiažnejšie sa naučiť a mal by to používať v hore len poľovník, ktorý to ovláda. Funguje to v čase kaňkovania pomerne dobre. Čo sa týka lovu líšok posliedkou cez deň, výborné mesiace s výraznou aktivitou líšok sú celý február a marec v čase od 11:00 do 15:00. Úspech je priam zaručený. V druhej polovici marca mimo vysokých polôh už niektorí poľovníci samozrejme líšku nelovia, hlavne tí na „horniakoch“bez drobnej zveri. Čo sa týka vnadiska, zobralo sa uhynuté teliatko z družstva, zakopalo do zeme a mal si zakŕmené na celú zimu. Dnes však v tejto súvislosti treba dávať pozor na „horlivých“ ochranárov a na zákon o ochrane prírody a krajiny – pred vybudovaním takéhoto zdochlinišťa – újedi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off orol, 16.2.2010 o 13:38

Klasický posed je stavaný s hlavným zámerom uloviť raticovú zver a podľa mňa tam veľa líšok neulovíš ( záleží, kde takýto posed stojí ). Urob si líščí posed sám na správnych miestach tam, kde líšky chodia, kde majú spájky a prechody a hlavne kde si chodia“ kontrolovať“ svoje lovné teritórium. Líšky sa dajú stiahnuť k blízkosti posedu zo širšieho okolia vlečkami. Aby sa zvýšila pravdepodobnosť úspešného lovu, je vhodné zakrmovať. Skrátka líšky tam treba naučiť chodiť a potom máš úspech zaručený. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off sniper100, 16.2.2010 o 8:33

Ďalšie rady a návody? V úlovkoch je teraz toľko líšok, nechce sa mi veriť, že ste ich ulovili náhodou a nezostali žiadne skúsenosti z lovu či správania sa zveri, o ktoré by ste sa mohli podeliť... Pri jednej fotke som čítal, že lovec zavnadil okolie posedu granulami pre psov, čo vy na to? Skúsili ste to niekto? Ako sa vám to osvedčilo? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sniper100, 12.2.2010 o 11:21

Mám dve (teda nie sú moje, mám požičané) , jdeno vrešťadlo mi v zime mrzne a zatiaľ som veľké úspechy nezožal, druhé nordic predator som ešte nemal možnosť vyskúšať, možno zajtra ráno. A na myškovačku mi vôbec nereagujú.... ešte chcem vyskúšať sklo a polystyrén... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 561-600 z 609 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM