Heming hunting
dnes je utorok,  16. apríl 2024,  meniny má Dana/Danica,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:56,  dnes západ slnka: 18:36
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Vzťah parazit - hostiteľ, alebo čo sa nám nezmestilo do diskusie... - článok

autor: off Jelsovec
pridané: 22.7.2011 10:24

Parazit je živočích, ktorý žije na úkor iného organizmu a svojím životným cyklom je s ním dlhší, alebo kratší čas tesne zviazaný. Vzťah parazit - hostiteľ je vzťahom vždy jednostranným, kedy parazit profituje a hostiteľ naopak stráca.


 

Hostiteľ:


 

Existujú rozličné stupne vzťahov parazita a jeho hostiteľa, podľa ktorých vieme zaradiť hostiteľov do niekoľkých skupín:


 

1, Definitívny hostiteľ - je organizmus v ktorom parazit dokončuje svoje pohlavné dospievanie a rozmnožuje sa v ňom. Tento typ hostiteľa dáva istotu, že sa parazit bude úspešne reprodukovať a rozširovať svoje zárodky do prostredia.


 

2, Medzihostiteľ - je typ hostiteľa, v ktorom sa parazit určitú časť vývojového cyklu vyvíja ( väčšinou larválne štádium ) , niekedy sa môže aj rozmnožovať, kým sa stane náklazlivým pre definitívneho hostiteľa. Úloha medzihostiteľov je v živočíšnej ríši daná vo väčšine prípadov bezstavovcom. Niektoré parazity majú vo svojom cykle viacerých medzihostiteľov.


 

3. Paratenický medzihostiteľ - je organizmom , ktorý nie je potrebný pre vývojový cyklus parazita, z hľadiska dosiahnutia jeho pohlavnej zrelosti, ale má schopnosť v sebe parazita zhromažďovať a tým uľahčovať nakazenie definitívneho hostiteľa. Pre paratenického hostiteľa nemusí parazit predstavovať problém, z hľadiska jeho zdravotného stavu.


 

Čo je patogenita parazita a čím je spôsobená :


 

Patogenita  parazita je schopnosť parazita vyvolať ochorenie.  Treba si uvedomiť, že parazit je pre telo hostiteľa cudzorodý biologický agens ktorý ovplyvňuje jeho fyziologické funkcie, škodí mu a môže zapríčiniť jeho smrť.


 

Patogenitu parazitov určuje:


 

1, Počet ( množstvo ) parazitov - počet parazitov závisí od schopnosti parazita rozmnožiť sa v tele, alebo na tele hostiteľa a intenzity parazitózy úmernej rozmnoženiu parazita


 

2, Virulencia parazita - je biologicky podmienená schopnosť škodiť hostiteľoi. Larválne a nedospeé štádia parazitov sú častokrát škodlivejšie ako dospelé formy.


 

3, Lokalizácia parazita - v hostiteľovi, alebo na hostiteľovi


 

Formy patogenity :


 

1, Mechanické poškodenie tkanív a orgánov hostiteľa :


 

  A, Priame poškodenie tkanív je podobné ako pri bakteriálnych a vírusových infekciách. Reakciou organizmu na parazita a poškodenie tkanív je vždy zápalový proces, pričom parazit pri tomto type poškodenia rozrušuje tkanivá alebo ich časti , tým že sa nimi živí, fixuje sa v nich alebo cez ne migruje.


 

  B, Dráždenie - iritácia je opakované lokálne poškodenie malých oblastí tkanív, výsledkom čoho je vznik mikropoškodenia,  ktorého dôsledkom je obyčajne chronický zápal. Pri silnej obrannej reakcii organizmu hostiteľa sa dôsledkom zápalových procesov parazit izoluje od okolitého tkaniva, pričom sa formuje tzv. zápalový uzlík, ktorý časom odumiera , pričom v jeho strede sa objavuje hnis so zvyškami parazita. Najčastejšie sú uzlíky pozorované v črevných stenách, alebo vo vnútorných orgánoch ( pečeň, pľúca ) . Následkom takéhoto uzlíka býva väčšinou kráterovitý vred alebo abces, ktorých príčinou je bakteriálna flóra zanesená parazitom do týchto uzlíkov. 


 

  C, Iné mechanické účinky - Tlaková atrofia - je poškodenie orgánu, v zmysle jeho zmenšenia, pričom dochádza aj k zníženiu funkčnosti. príkladom je echinokokus v pečeni, či cysticerkus v mozgu. Následkom atrofie je vždy ťažké poškodenie zdravia až smrť. Obturácia -  upchatie životne dôležitých orgánov môže byť čiastočné alebo úplné. Napr. upchatie čreva znemožní priechod potravy a pred klbkom parazitov sa vytvára výduť. Oslabená stena črava môže prasknúť a obsah tráviaceho traktu sa vyleje do brušnej dutiny, čoho dôsledkom je zápal a smrť. S týmto sa stretávame nap. pri škrkavkách. Takisto môžu byť upchaté pľúca pľúcnymi parazitmy, či žlčovody motolicami, čoho dôsledkom je sťaženie odtoku žlče a žltačka.


 

2, Toxický účinok - pravdepodobne každý parazit produkuje látky s toxickým charakterom ( nepodarilo sa ich zatiaľ izolovať v čistom stave ) a ich účinok sa u hostiteľa prejavuje postupne a vyvoláva poruchy fyziologických funkcií. Dôsledkom takýchto chronickým vplyvov je výskyt zakrpatencov vo vývoji mláďať dôsledkom nedostatočnej konverzie krmiva. Vplyvom produktov endoparazitov nastáva dráždenie črevnej stevy, zrýchlenie pohybu tráveniny a zníženie resorpcie živín. Niektoré produkty majú alergizujúce účinky na hostiteľa, iné sa prejavojú neurotoxicitou - kŕče až obrnové príznaky pozorované pri niektorých pásomniciach ( Moniezia )


 

3, Odoberanie potravy - parazity sa živia krvou, lymfou, bunkami tkanív a natrávenou potravou. Patogénny vplyv endoparazitov pri odoberaní potravy spočíva najmä v odbúraní glykogénu z pečene ( telo sa snaží nahradiť energiu, kt. jej odoberajú parazity ), ovplyvňovaním metabolizmu tukov, bielkovín, sacharidov a minerálnych látok. Môže nastáť anémia, zníženie odolnosti voči chorobám, zaostávanie v raste. Nízky príjem živín má za následok zvýšenú priepustnosť ciev, čo negatívne ovplyvňuje kvalitu mäsa .


 

4, Prenos iných chorôb pomocou parazitov :


 

A, Prenos iných parazitóz - hlavne sa jedná o prenos protozoí a nematód pomocou krv cicajúceho hmyzu.


 

B, Prenos baktérii a vírusov - prenášať môžu jednak ektoparazity ( kliešť - encefalitída ) , ale aj endoparazity ( larvy Trichinella spiralis prenášajú baktérie Salmonelly ) či najčastejšie ako dôsledok porušenia tkanív parazitom sa uľahčí vstupu baktérii


 

5, Znižovanie odolnosti:  Zníženie odolnosti je zrkadlom vzťahu parazit - hostiteľ. Práve zníženie odolnosti je najčastejším a najzávažnejším patogénnym účinkom parazita. Tento proces je dynamickou záležitosťou a preto nie je v jednotlivých prípadoch totožný. Závisí od viacerých faktorov:


 

- Výživa - plnohodnotná výživa zvyšuje odolnosť a opačne pôsobí nedostatok potravy


 

- Vek hostiteľa - patogénny účinok na mladšie organizmy je zhubnejší a závažnejší.


 

- Biotické faktory - kombinácia parazitov v hostiteľovi, či jeho iná choroba/zranenie.


 

- Klíma - patogenita parazitov závisí často od teritória ( napr. Babesioza ako parazióza u psov má závažnejší priebeh v studenom podnebí )


 

- Ročné obdobie - podmeňuje sezónnosť parazitov a prítomnosť medzihostiteľov ktorá môže byť závislá na počasí.


 

 


 

toľko stručne ku vzťahu parazit -  hostiteľ, aj keď popísať sa dá oveľa viac. privítam otázky a diskusiu.


 

 


 

 

počet zobrazení: 5 280
počet hlasov: 2
kategória: iné
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov