Heming hunting
dnes je piatok,  19. apríl 2024,  meniny má Jela,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:50,  dnes západ slnka: 18:40
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Pomoc pri pôrode - článok

autor: off stokodej
pridané: 1.3.2010 0:00
Pomoc pri pôrode
POMOC FENE PRI PÔRODE.

V minulej ročenke KCHAJD som radil čo so štencami po pôrode tento rok by som pridal pár postrehov o samotnom pôrode. Krytie, brezivosť a pôrod sú čo sa týka početnosti otázok na veterinárov najčastejším problémom chovateľov. Nie všetci kto majú doma fenu sú skúsený chovatelia a majú za sebou niekoľko vrhov a okrem normálneho fyziologického pôrodu sa stretli i s rôznými komplikáciami a nepríjemnosťami. Väčšina chovateľov zažije krytie, graviditu a pôrod svojej feny jeden alebo dvakrát za život. S termínom blížiaceho sa pôrodu sa snažia získať informácie v knihách, časopisoch, na nete a od samotných chovateľov. Materiálov je mnoho, no často sa zásadne líšia v informáciách a ich rozdielnosť vyvoláva u bežného chovateľa mnohé otázky, pochybnosti a častokrát aj beznádej či všetko pri pôrode fenky zvládnu. Pôrod nie je choroba je to čisto fyziologická záležitosť. Väčšina sučiek porodí spontánne, bez komplikácií aj bez ľudskej pomoci. Článok je stručným zhrnutím praktických veterinárnych skúseností a pravidiel, ktoré majú pomôcť vyvarovať sa komplikáciám pri pôrode.
1.Pravidlo
Brezivosť u feny trvá v priemere 63. dní, čo je ideálny stav. Väčšina sučiek však rodí skôr alebo neskôr. Pôrodu do 57. dňa po nakrytí hovoríme potrat (abort). Narodené štence nebývajú väčšinou životaschopné a uhynú. Od 58. dňa gravidity môžeme už narodené štence so zvýšenou starostlivosťou odchovať. Opačný extrém je prenášanie plodov, pričom za absolútnu hranicu môžeme považovať 69. deň brezivosti. Potom už musíme dať fenu dôkladne prehliadnuť vo veterinárnej ambulancii a pôrod umelo vyvolať alebo vykonať cisársky rez. Doba gravidity sa obvykle počíta od prvého dňa nakrytia. Doporučujem termín počítať nie na týždne, ale postupne po jednotlivých dňoch v kalendári aby nedošlo ku chybe. Fena pri háraní uvoľňuje niekoľko oplodnenia schopných vajíčok ktoré čakajú na spermie otca. Fena môže mať vo vajcovode vajíčka oplodnené v rôznom čase napr. s odstupom niekoľko desiatok hodín pri opakovanom prekrytí alebo od rôznych otcov ak nám napr. utečie a strávi noc u susedov. Pre značnú časovú variabilitu možného splynutia spermie s vajíčkom sa doba brezivosti obvykle počíta od prvého známeho spojenia feny so psom.
2. Pravidlo
Akonáhle kedykoľvek v priebehu brezivosti začne z feny vytekať výtok žltej, hnedej, krvavej či zelenej farby je nutné IHNEĎ navštíviť veterinárnu ambulanciu. Výnimkou je odchod hlienovej zátky niekoľko dní až hodín pred pôrodom, ktorá má však farbu aspiku a jasne sa tým odlišuje od možných abnormalít. Výtok inej než transparentnej farby je patologickou známkou priebehu brezivosti. Najväčším problémom je výtok zelenej farby, ktorý signalizuje odlúčenie plodu od matky a je dôvodom k okamžitému cisárskemu rezu. Akonáhle sa narodí prvé šteňa je tolerovaný výtok tmavo zelený a pochopiteľne aj krvavý.
3. pravidlo
Od 58. Dňa gravidity je doporučené merať fene 2x denne telesnú teplotu v konečníku. Normálna zdrava gravidná fena má stále od 37 do 39 stupňov. Na rozdiel od človeka je normálna telesná teplota psa vyššia s podstatne väčším fyziologickým roztylom. Teplotu je nutné merať vždy v pravidelnú hodinu. Je jedno či to bude o 7.00 hod a 19.00 hod alebo v 04.00 hod a v 16.00 hod dôležitý je odstup 12 hodín ktorý spoľahlivo zachytí krátky pokles teploty pred pôrodom. Fena v predpôrodnej fáze asi 36 hodín pred začiatkom pôrodu náhle prechodne zníži svoju teplotu pod 37 stupňov. Pri pravidelnom meraní pokles zachytíme. Je to jediný objektívny ukazovateľ podľa ktorého môže laik spoľahlivo rozpoznať blížiaci sa pôrod. Niektoré feny hľadajú pred pôrodom tiché a tmavé kúty v byte alebo iné si hrabú pelechy a niektoré sa odmietajú venčiť. Iným sa spustí mlieko, ďaľším sa nechce žrať, no niektoré sú úplne normálne. K odhadu začiatku pôrodu teda ostáva naozaj len to pravidelné meranie teploty.
4. pravidlo
Pôrod začína pôrodnými sťahmi, ktoré sú viditeľné aj pre laika. Feny tlačia a sťahy jasne vidíme.
Akonáhle fena do max. 20 min neporodí plod je nutné okamžite navštíviť veterinárnu ambulanciu, pretože je niekde problém. Buď sú sťahy slabé alebo sa jedná o nepravidelnú polohu plodu, čo si v oboch prípadoch vyžaduje odbornú pomoc. Po vypudení plodu sa fena ukľudní a môže nasledovať pôrod ďalšieho šteňaťa, ale aj nemusí. Nie je pravda (podľa príručiek), že z feny musia „padať“ štence ako „na páse“ a nie je pravda, že ďalší plod musí výjsť do dvoch hodín po prvom. Ak je fenka kľudná, evidentne netlačí, stará sa o šteňa (štence) je všetko v poriadku. Zviera môžeme aj vyvenčiť, dať mu piť a ak bude chcieť aj nažrať. Fenka si musí v priebehu pôrodu odpočinúť a nabrať silu čo môže trvať aj niekoľko hodín. Platí však, že nesmie tlačiť.
5. pravidlo
Šteňa sa narodí v obale, teda väčšinou a normálne fena obal rozhryzne a šteňa olíže. Tu by som doporučil fene pomôcť pričom stačí obal roztrhnúť nechtami a šteňa vylúpnuť. Pupočnú šnúru je možne tiež roztrhnúť nechtami asi 4 cm od pupčeku šteňaťa. Nie je nutné používať nožnice, príroda je múdra a pupočník sa roztrhne presne tam kde je treba. Objaví sa pár kvapiek krvi a je pokol, pričom sa pupočník nemusí podväzovať. Iba v prípade že z neho krv odkvapáva po kvapkách a k podviazaniu stačí bežná alebo zubná niť. Úzkostlivá dezinfekcia pupku alebo podviazania nie je príliš dôležitá, fena tiež nemá sterilný jazyk keď ním oblizuje a zdravé štence sa s bežnými baktériami vyrovnajú. Po vybratí z obalu šteniatko krátko umyjeme vlažnou tečúcou vodou v polohe hlavou dole a potom ho dáme fene oblízať. Normálne zdravé psie šteňa otvára papuľku a viditeľne dýcha, kňučí a prediera sa na svoje miesto pod slnkom. V prípade, že sa fena hneď o štence nestará nič sa nedeje a je to normálne, má svojích starostí dosť. Štence dajte do krabice prikryte ich uterákmi a pridajte PET fľašu naplnenú teplou vodou z vodovodu. Novorodenci rýchlo vychladnú a nemôžu sa aktívne zahrievať pričom PET fľaša supluje teplo matky. Zvláštnou kapitolou je oživovanie nedýchajúcich novorodencov. Bohužiaľ inštrukcie písomnou formou sú zbytočné pretože sa štence musia odsať, vyčistiť, rozmasírovať a dostať z nich zbytky plodovej vody. Procedúra je pre laika celkom „drsná“ a naozaj je nutné postup raz vidieť a nemožno ho celkom presne popísať. So šteňaťom v obale odchádza väčšinou aj placenta. Je to „krvavý kus mäsa“ pripojený ku šteňaťu pupočnou šnúrou. Po vybratí plodu z obalu a oddelení pupočníka sa automaticky oddelí aj placenta. Zbytky obalov a placenty môžete dať fene kľudne zožrať. Placenta obsahuje látky, ktoré urýchlia pôrod, spustia mlieko a vyčistia fene tráviaci trakt. Zožratie dvoch troch placent je fene iba na prospech. Akonáhle placenta neodíde s plodom opať sa nič nedeje. Je vypudená s ďalšími plodmi až po pôrode. Zadržanú placentu či placenty pozná veterinár pri pooperačnej kontrole.
Odhadnúť ukončený pôrod resp. že je fena „prázdna“ je pre laika veľmi ťažké, preto rozhodne dopuručujem keď máte pocit že fena s pôrodm ešte neskončila navštíviť veterinára. Zverolekár vyšetrí fenu a pri podozrení na zadržaný plod spozná tento stav pomocou röntgenu, hmatom alebo sonom. Poradí Vám popôrodnú starostlivosť, výživu, vitamíny a prípadne vykoná tupírovanie chvostov, eventuálne odstráni štencom zakrpatené piate prsty na zadných lapkách
6. Zlaté pravidlo
Pred pôrodom Vašej fenky si zistite ktorá z okolitých veterinárnych ambulancií má aj nepretržitú službu alebo ktorý zverolekár bude ochotný prísť na zavolanie k Vám domov. Podľa Murphyho zákona bude Vaša fenka určite rodiť v noci a zo soboty na nedeľu....
počet zobrazení: 29 094
počet hlasov: 11
kategória: poľovné psy
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM