Heming hunting
dnes je sobota,  27. apríl 2024,  meniny má Jaroslav,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:36,  dnes západ slnka: 18:51
poľovnícke sety poľovníctvo Terem
JUDr. Norbert Horváth (advokát) Advokátska kancelária

spoludržba-spoluvlastníctvo zbrane - právna poradňa

autor: off LESLOV
pridané: 27.8.2015 14:16
Zaujímalo by ma či je stále možné spoluvlastníctvo resp spoludržba zbrane. Dakujem
počet zobrazení: 6 503
právnik radí:
Dobrý deň LESLOV, pokiaľ ide o spoluvlastníctvo, to je samozrejme možné. Čo sa týka "spoludržby", zákon o strelných zbraniach a strelive tento inštitút nepozná, no príslušné orgány PZ to v rámci svojej aplikačnej praxe umožňujú. Zmluvné vzťahy v rámci spoluvlastníctva zbrane je nutné si riešiť medzi spoluvlastníkmi (podielovými alebo bezpodielovými) a tzv. spoludržbu pri prihlasovaní zbrane alebo zmene v osobe vlastníka/spoluvlastníka. Príslušné oddelenie evidencie zbraní PZ Vám poskytne v tomto smere potrebné inštrukcie.

S pozdravom JUDr. Norbert Horváth, advokát

komentáre

zoradiť
off hunternh, 11.9.2015 o 7:06

Tomalike, to že o spoludržbe na polícii nechcú ani počuť je jedna vec a to, že tým porušujú zákon je vec druhá. Ja by som volil postup smerujúci k tomu, aby som donútil políciu (spôsob a sila argumentácie a výber procesných prostriedkov je na žiadateľovi) umožniť spoludržbu. Ide o to, že Vy ste vlastne uzavreli simulovaný právny úkon, nakoľko o vypožičanie v pravom slova zmysle ani nemáte záujem. Uvedomte si, že pojmovými znakmi zmluvy o výpožičke sú okrem bezplatnosti prenechanie veci do užívania a dočasnosť. Vypožičiavateľ by Vám vec v zmysle Občianskeho zákonníka (ak zmluva o výpožičke neustanovuje inak) pred časom skončenia platnosti zmluvy ani nemusel vrátiť. Na druhej strane základnými znakmi držby sú faktické ovládanie veci a nakladanie s vecou ako s vlastnou. Keď si porovnáme tieto 2 inštitúty, asi je každému jasné, ktorý je nutné vzhľadom na úmysel užívať zbraň dvoma, resp. viacerými osobami aplikovať. Nechcem nikomu vnucovať svoj právny názor, len mi nedalo nereagovať. Stagstalker, presne o ten právny zmysel slova ide a čo sa týka zodpovednosti, z dôvodu právnej istoty by som si určite zvolil mnou preferovanú cestu. Tá nepripušťa dilemu o tom, či niekto používal zbraň oprávnene alebo nie. Posledná veta ust. § 56 ods. 7 zákona o strelných zbraniach a strelive nie je šťastne naformulovaná a žiaľ pre tých, ktorý sa snažia obchádzať zmysel zákona (myslím tým komplexne právny poriadok vrátane vyššie popísaných inštitútov výpožičky a držby) umožňuje hľadať (a podľa niekoho aj nájsť) účelový výklad.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Stagstalker, 10.9.2015 o 22:11

Navyše odhliadnuc od toho čo napísal tomalike(niektoré oddelenia PZ naozaj preferujú len cestu vypožičania, keďže v praxi vytvára rovnaký efekt, hoc nie v právnom slova zmysle), vrátenie tlačiva o vypožičaní zbrane má len deklaratórny charakter, keďže z dikcie zákona je zrejmé, že "držiteľ zbrane, ktorý vypožičal alebo prenajal zbraň, odovzdá PO VRÁTENÍ zbrane potvrdenie na policajný útvar, ktorý zbraň eviduje." Rovnako aj výkon kontroly zo strany polície je v tomto prípade obmedzený (až zbytočný), lebo pokiaľ ma osoba aktuálne využívajúca zbraň pri sebe všetky potrebné doklady, problém nenastáva. Majiteľ so zbraňou v čase vypožičania resp. po jeho skončení manipulovať môže(zákon toto nijak výslovne neobmedzuje) a predmetné tlačivo má odovzdať až následne, pričom v zákon mu ani neukladá nejakú bližšie určenú lehotu. A pokiaľ si to po "vrátení" zbrane (resp. odovzdaní) nájomca rozmyslí, zbraň chce znovu vypožičať a medzitým nevyrozumel ani nájomca ani prenajímateľ príslušné oddelenie PZ, zbraň sa dá rovnakej osobe opäť bez problémov vypožičať lebo tlačivo je vydané na čas neurčitý. Čo sa týka zodpovednosti pri manipulácii so strelnou zbraňou, tá je rovnaká bez ohľadu nato, na základe čoho (spoludržba, vypožičanie) konkrétna osoba zbraň užíva.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tomalike, 10.9.2015 o 19:53

Pretože o spoludržbe na oddelení zbraní a streliva nechcú ani počuť. Že to sa robilo iba podľa starého zákona a že podľa súčasnej právnej úpravy zákona o zbraniach a strelive to je možné len cez vypožičanie alebo prenajatie zbrane. Určite by som preferoval spoludržbu keby sa to dalo. Problém mám vyriešený tak mi to je v podstate už jedno no aj tak mám za to, že pri vypožičaní alebo prenajatí zbrane smie so zbraňou manipulovať aj nájomca aj majiteľ. Koniec koncov aj v potvrdení o vypožičaní zbrane ktoré som obdržal od PZ figuruje ako miesto držania adresa moja - ako majiteľa, adresa nájomcu + poľovné revíry. A myslím, že to je dosť jednoznačný údaj, ktorý vypovedá o mojom tvrdení. Ďalej ma v mojom tvrdení podporil aj právnik a aj osoba, ktorá dlhé roky bola členom skúšobnej komisie pre odbornú spôsobilosť na držanie zbrane a steliva.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hunternh, 10.9.2015 o 14:24

Chlapi, ja už naozaj nerozumiem o čo tu komu ide. Skúste si konečne uvedomiť podstatný rozdiel medzi tzv. spoludržbou a vypožičaním zbrane a podľa konkrétnej situácie si zvoľte to, čo je pre Vás prijateľnejšie. Nechápem prečo sa vyhýbate spoludržbe, resp. preferujete vypožičanie, keď už vopred viete, že obe strany budú mať záujem na užívaní konkrétnej zbrane. To nie je len o hrozbe kontroly zo strany policajtov, ale aj o prípadnej zodpovednosti, ak sa niečo počas manipulácie so zbraňou stane. skúste uvažovať aj týmto smerom.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tomalike, 7.9.2015 o 15:11

pandur1 presne tak som to myslel ako píše Stagstalker. Zbrane sú v jednej domácnosti a v piatok s ňou pôjde poľovať nájomca, no v sobotu s ňou chcem ísť poľovať ja ako majiteľ. No, ale v sobotu mi policajný útvar asi ťažko potvrdí vrátenie potvrdenia o vypožičaní zbrane. A tým mi vlastne upiera aj moje vlastnícke právo kedže ja chcem zbraň v mojom vlastníctve opäť používať čo však podľa Vás nemôžem. Môžem, ale až v pondelok keď majú "milostiví" :) stránkové hodiny (utorok zase nemajú). :)

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Stagstalker, 6.9.2015 o 23:52

Pandur: medzi beznymi ludmi urcite ano, resp.by som vratenie zbrane aj telefonicky oznamil na oddelenie dokladov. Ja to skor vztahujem na pripad, ktory mam z praxe, zbran mame takto zapozicanu s otcom a vieme ju prakticky pouzivat raz jeden raz druhy, dolezite je pri sebe mat vsetky potrebne doklady. Na miestnom orpz funguje takato prax, nie je podla mna uplne formalne spravna, ale pri sucasnej dikcii zakona a tiez moznostiach kontroly pouzitelna.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off yegi, 6.9.2015 o 19:23

lantis, ja som taktiež vybavoval na dcéru spoludržbu,tam kde Ty, ale bez notárskych zbytočností a šlo to.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 6.9.2015 o 18:12

stagstalker trochu nesúhlasím. Ak mám vypožičanú zbraň je vydaná jedna karta zbrane+tlačivo o vypožičaní a v evidencii na PZ je zbraň evidovaná ako vypožičaná konkretnej osobe, ktorá je za ňu zodpovedná. Ja osobne by som zbraň majiteľovi vrátil len v prípade ak mi buď podpíše, že si zbraň prevzal, alebo na oddelení PZ si osobne odkontrolujem, že zbraň už nemám vypožičanú.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 5.9.2015 o 23:16

Pokial je zbran vypozicana medzi osobami, ktore ziju v spolocnej domacnosti, resp.maju zbrane ulozene v rovnakom mieste pobytu, je to vyhodnejsie a menej byrokraticky narocne mat zbran takto vypozicanu, pokial osoby maju ulozene zbrane na roznych miestach je spoludrzba asi schodnejsim riesenim.Vypozicanu zbran moze pouzivat v aktualnom case len jeden clovek a pokial ma pri sebe vsetky zakonnom predpisane dokumenty, je z tohto pohladu jedno ci zbranou manipuluje majitel alebo osoba, ktorej bola zbran vypozicana a to aj pocas doby trvania vypozicania.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vilo72, 5.9.2015 o 11:48

K príspevku od Stagstalkera chcem dodať, že prenájom zbrane medzi držiteľmi zbr. preukazu je presne upravený postup v § 56 ods. 7 Držiteľ zbrojného preukazu alebo zbrojnej licencie môže vypožičať alebo prenajať zbraň kategórie B alebo zbraň kategórie C inému držiteľovi príslušnej skupiny zbrojného preukazu len spolu s preukazom zbrane a potvrdením o vypožičaní alebo prenájme zbrane, ktoré potvrdí policajný útvar, ktorý zbraň eviduje; túto zbraň je možné vypožičať alebo prenajať len na účely výkonu práva poľovníctva alebo na športovú streľbu. Potvrdenie sa nevyžaduje v prípade vypožičania alebo prenájmu zbrane od prevádzkovateľa strelnice, na ktorej sa streľba zároveň vykonáva. Držiteľ zbrojného preukazu, ktorému je zbraň vypožičaná alebo prenajatá, je povinný mať pri manipulácii so zbra- ňou okrem zbrojného preukazu aj preukaz zbrane a potvrdenie o vypožičaní alebo prenajatí zbrane. Držiteľ zbrane, ktorý vypožičal alebo prenajal zbraň, odovzdá po vrátení zbrane potvrdenie na policajný útvar, ktorý zbraň eviduje. Z uvedeného musi Ti byť zrejmé, že do vrátenia potvrdenia na policajný útvar, ktorý zbraň eviduje stále trvá doba vypožičania a preto majiteľ s ňou manipulovať môže len v prítomnosti nájomcu. Je oveľa jednoduchšie požiadať o zaevidovanie spoluužívania na dobu neurčitú na policajnom útvare kde je zbraň zaevidovaná. Žiaden predpis neexistuje, ktorý by nútil spoluužívateľov, aby si nechávali vypracovať zmluvu u notára. Kde Vás k tomu nútia tak sa na nich sťažujte. ´Policajt konajúci takto prekračuje rozsah svojich kompetencii. Čo je zmluvou určuje občiansky zákonník. Pokiaľ sa úkonu na polícii zúčastníte obaja (majiteľ a aj spoluužívateľ) neexistuje právny dôvod na to, aby ste chodili k notárovi buď za účelom spísania zmluvy, alebo za účelom overenia podpisov. V niektorých okresoch si zrejme policajti pravidlá vytvárajú sami v snahe získať vážnosť a možno aj je to pokus korupčné sklony (dáš/dostaneš). Rada na záver: spoluužívanie resp. spoluvlastníctvo robte na dobu neurčitú.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off pandur1, 4.9.2015 o 13:12

tomalike a ako si predstavuješ, že budeš so zbraňou manipulovať? Uvediem príklad. Dohodneme sa, že si od teba požičiam guľovnicu. Vybavíme formality na PZ, kde zaevidujú, že ja mám zbraň prenajatú, resp. od teba vypožičanú. Zbraň ako aj preukaz zbrane budem mať uloženú doma v skrini. Ako chceš s ňou manipulovať?

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tomalike, 3.9.2015 o 14:08

hunternh ospravedlňujem sa doplietol som číslo zákona, ale vedeli sme o ktorý predpis sa mi jedná. Stagstalker presne tak isto som rozmýšľal aj ja, no príslušníčka uvádzala, že ona jednoznačne musí zbraň odovzdať nájomcovi a ja ňou až do chvíle vrátenia potvrdenia o vypožičaní manipulovať môcť nebudem. Asi to spravím tak ako si to ona vyžaduje s tým, že zbraň budem požívať aj ja ako majiteľ aj nájomca aj keď ich ona "odovzdá" nájomcovi.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lantis, 2.9.2015 o 22:47

Môžem k tomu uviesť vlastnú skúsenosť. Nakoľko v rodine poľujem ja a aj moji dva synovia, potrebovali sme , aby sme boli držiteľmi zbraní, ktoré vlastním traja. PZ v NR postupovala pri spoluvlastníctve zbraní tak, že o spoluvlastníctve sme museli doložiť notársku zápisnicu, v ktorej muselo byť uvedené, kto v akom pomere tú ktorú konkrétnu zbraň vlastní.Po predložení notárskej zápisnice bez problémov zapísali k môjmu vlastníctvu i spoluvlastníkov zbraní v tomto prípade mojích synov. Takže inštitút držby zbrane sa dá realizovať aj tým spôsobom, že vlastníctvo zbrane môže byť i podielové.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Stagstalker, 2.9.2015 o 22:40

V praxi funguje aj vypožičanie zbrane a nikdy som sa nestretol s tým, že by s vypožičanou zbraňou majiteľ nemohol manipulovať. Ja sám mám s otcom zbraň vypožičanú a pri manipulácii s ňou treba mať pri sebe svoj ZP, kartu od zbrane a potvrdenie o vypožičaní zbrane. Ani zo samotného tlačiva nevyplýva, že je použiteľné len jednorázovo alebo na čas určitý, nikde nie je napísané, že pri ďalšom zapožičaní zbrane, ktorú medzitým odovzdám držiteľovi (napr. na deň) treba nové tlačivo. Vypožičanie predsa neskončilo, len zbraň drží ďalšia oprávnená osoba. Tzv. spoludržba možná je, ale vychádza drahšie pretože treba príslušné zmluvné vzťahy overiť notárom. Vypožičanie zbrane je zdarma. Príslušníčka podľa môjho názoru vychádzala z vety uvedenej v § 56 ods. 7 Zákona 190/2003 Z.z. kde- držiteľ zbrane, ktorý vypožičal alebo prenajal zbraň, odovzdá po vrátení zbrane potvrdenie na policajný útvar, ktorý zbraň eviduje. Táto veta však nikde neobmedzuje právo držiteľa zbrane s ňou manipulovať alebo ju používať počas vypožičania, iba mu ukladá povinnosť vrátiť potvrdenie, pokiaľ už zbraň vypožičaná reálne (prejavom vôle držiteľa, nielen fyzicky) nie je.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hunternh, 2.9.2015 o 21:08

tomalike, odpoveď nájdete v mojej odpovedi matymu z dnešného dňa 14:07. Právny predpis Vami označený ako 193/2009 je v Zbierke zákonov vedený ako nariadenie vlády SR o prevádzkovej spôsobilosti a technickej spôsobilosti plavidiel. Zákon o strelných zbraniach strelive vyšiel v Zbierke zákonov pod č. 190/2003 Z.z. Tento zákon pozná inštitút držby, našťastie a opakujem v súlade so zmyslom a účelom zákona si ho na oddeleniach zbraní vysvetľujú tak, aby mohli byť držiteľom jednej zbrane viaceré osoby. Ak Vám to na niektorom z OR odmietajú takto zapísať, sťažujte sa na postup dotyčného policajta.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tomalike, 2.9.2015 o 18:02

V poriadku. Poďme teda do praxe. Čo mám teda robiť keď chcem zbraň ako majiteľ používať, ale chcem aby ju mohol používať aj môj príbuzný. Využiť inštitút vypožičania alebo prenajatie zbrane podľa výkladu príslušníčky PZ kedy po potvrdení tlačiva o vypožičaní alebo prenajatí zbrane smie so zbraňou manipulovať len nájomca (príbuzný) sa mi zdá nereálne. Príklad v praxi: sobotu ráno pôjde so zbraňou poľovať príbuzný, ktorí ju má riadne vypožičanú podľa §56 ods. 7 zákona č.193/2009. No v nedeľu chcem ísť s predmetnou zbraňou poľovať ja. A tu nastáva problém kedže oddelenie zbraní a streliva nemá stránkové dni a ja nemôžem zrušiť potvrdenie o vypožičaní alebo prenajatí zbrane. Myslím, že tento inštitút nie je právne dostatočne doriešený a v takomto prípade zbytočný. Ostáva mi teda len využiť Vami spomínaný inštitút spoludržby, no žiaľ zákon č.193/2009 ho nepozná a ja neviem kde také niečo hľadať. Preto mi ostáva spýtať sa Vás ako mám teda postupovať v prípade využitia spoludržby. Podľa akého právneho predpisu a ako postupovať na oddelení zbraní a streliva. Vopred ďakujem za odpoveď a prajem pekný zvyšok dňa. Myslím, že raz som aj tento pojem - "spolludržba" spomenul na oddenlení zbraní a streliva a bolo mi povedané, že to sa kedysi robilo a že momentálne sa to dá len podľa §56 ods. 7 zákona č.193/2009.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hunternh, 2.9.2015 o 14:13

Tomalike, v prvom rade som ako človek toho názoru, že žena a puška sa nepožičiavajú :-). Keď mám uvažovať ako právnik, v ust. § 56 ods. 7 zákona o strelných zbraniach a strelive nevidím žiaden výkladový problém. Ako v prípade matyho mám zato, že zbytočne hľadáme problém tam, kde nie je. Ak som raz zbraň požičal, načo sa domáhať toho, aby som ju mohol aj ja používať. Možno je potom na mieste zvoliť inštitút spoludržby (k tomu viď nižší komentár).

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off hunternh, 2.9.2015 o 14:07

Maty, v prvom rade nechápem problému, resp. zrejme si niekto vyrába pseudoproblém. Buďme radi, že policajti si vykladajú zákon spôsobom akým si ho vykladať treba tak, aby bol naplnený zmysel a účel zákona. Myslím si, že problémom by bolo, ak by si policajti vykladali zákon naopak a spoludržbu by neumožňovali. V danom prípade mám zato, že ustálená prax je v záujme držiteľov zbraní a obmedzenie, ktoré máte na mysli by znamenalo zásah do jednej zo zložiek vlastníckeho práva a to právo vecou disponovať. Zákon o strelných zbraniach a strelive (zákon č. 190/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov) podľa môjho právneho názoru neobsahuje ustanovenie, ktoré by spoludržbu neumožňovalo.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tomalike, 1.9.2015 o 21:47

Zdravím, uvedená problematika mi taktiež "nedá spávať" už vyše mesiaca. Zákon o zbraniach a strelive č. 190/2003 konkrétne § 56 ods. 7 hovorí o vypožičaní alebo prenajatí zbrane. Po preštudovaní tohto znenia zákona a následnom stiahnutí tlačiva, ktoré je zverejnené na stránke Ministerstva vnútra SR som prišiel na oddelenie PZ. A tu začali problémy keď ma príslušníčka PZ začala presviedčať, že pokiaľ vypožičiam alebo prenajmem zbraň podľa vyššie citovaného paragrafu tak v tom prípade zbraň ja ako majiteľ - vlastník zbrane strácam nárok manipulovať so zbraňou. Jednoducho povedané - zbraň sa odovzdá nájomcovi pred príslušníčkou PZ aj s preukazom zbrane a tlačivom o vypožičaní zbrane. Taktiež chcela odomňa prítomnosť nájomcu, prítomnosť zbraní, prítomnosť preukazu zbraní čo však považujem za nezmysel kedže zákon to nevyžaduje. Taktiež mi je divné, že na tlačive kde PZ potvrdzuje vypožičanie alebo prenajatie zbrane nie je uvedený ani jeden podpis osoby či už majiteľa alebo nájomcu. Preto by som sa chcel spýtať právnika - odborníka v tejto problematike ako to vlastne je a či takýmto konaním nebolo upreté vlastnícke právo podľa Občianskeho zákonníka.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off maty, 30.8.2015 o 16:12

Nerozumiem, občan predsa môže robiť to, čo mu zákon nezakazuje, ale orgán PZ musí robiť len to, čo mu zákon umožňuje, prečo sa teda robí na odd. PZ spoludržba, keď ich na to zákon o zbraniach a strelive neoprávňuje resp. im to neumožňuje.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LESLOV, 27.8.2015 o 18:14

Dakujem za odpoved. Pytal som sa preto ze nikde som nenasiel ziadne tlacivo na spoluvlastnictvo resp. spoludrzbu zbrani.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM