zubna ambulancia klinika
dnes je piatok,  18. júl 2025,  meniny má Kamila,  spln: 10. júl 2025,  dnes východ slnka: 04:09,  dnes západ slnka: 19:36
Kniha návštev revíru - online manažér revíru

Pozemkové spoločenstvo & Poľovné združenie - diskusia

autor: off valdo35
pridané: 11.6.2015 18:37
Zdravím Vás.
Má Pozemkové spoločenstvo (ďalej len"spoločenstvo"), ktoré vzniklo v zmysle §5 zákona 97/2013 Z.z. právo:
A) zastupovať vlastníkov poľovných pozemkov v zmysle §5 ods. 2 zákona 274/2009 Z.z. na Zhromaždení vlastníkov poľovných pozemkov, len na základe § 16 zákona č. 97/2013 Z. z.?
B) preberať náhradu v zmysle §15 ods. 1 zákona 274/2019 Z.z. za užívanie poľovného revíru za vlastníkov poľovných pozemkov patriacich do spoločenstva?
C) postačuje spoločenstvu právnická subjektivita v zmysle zákona 97/2013 Z.z., tým pádom má štatutár spoločenstva právomoc zastupovať a rozhodovať v zmysle zákona 274/2009 Z.z. za spoluvlastníkov podielov spoločnej nehnuteľnosti?

Rád by som do tejto problematiky vniesol trocha "svetla", tak ak sa niekto vyzná, nech poradí...
počet zobrazení: 12 845
počet hlasov: 3

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

flinty.sk

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 124 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Stagstalker, 11.6.2015 o 20:17

Túto tému som už s valdom rozdiskutoval cez súkromnú poštu a čo to som si musel aj prečítať a naštudovať. Keďže mu príspevok pomohol, dám ho aj tu, takmer v pôvodnom znení, preto aj jeho forma je taká aká je. Je síce široký a istú časť venujem pozemkovým spoločenstvám ako takým, ale môže pomôcť aspoň z časti pochopiť problematiku. Text je dlhý, preto by bolo vhodné, keby môj príspevok admin upravil aspoň po odstavcoch.

Nový zákon o pozemkových spoločenstvách uvádza okrem spoločnej nehnuteľnosti aj nový typ pozemkových spoločenstiev, ktoré možno založiť vlastníkmi lesných a poľnohospodárskych nehnuteľností za účelom ich spoločného racionálneho obhospodarovania. Ide o vytvorenie tzv. spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti, a teda nie spoločnej nehnuteľnosti. Zatiaľ čo spoločná nehnuteľnosť je v zásade nedeliteľná a nemožno podielové spoluvlastníctvo k tejto nehnuteľnosti zrušiť a vyporiadať podľa § 141 a 142 Občianskeho zákonníka, pri spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti spoluvlastníctvo a ani spoločná nehnuteľnosť, na ktorú by sa vzťahoval režim nedeliteľnosti, nevzniká. To znamená, že medzi členmi tohto typu spoločenstva nevznikajú ideálne podiely k pozemkom; každý z členov má i naďalej zachované výlučné vlastníctvo ku konkrétnemu pozemku (vie teda, ktorá reálna časť zo spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti je jeho), pričom tento prenecháva do správy spoločenstva. Nový zákon však výslovne neustanovuje, či člen tohto typu pozemkového spoločenstva môže so svojím pozemkom z tohto spoločenstva kedykoľvek vystúpiť. Zrejme to nebude možné a členstva sa bude môcť „zbaviť“ len prevodom, resp. prechodom pozemku na iného člena spoločenstva alebo tretiu osobu. Do úvahy ďalej prichádza zrušenie pozemkového spoločenstva, ak s tým bude súhlasiť nadpolovičná väčšina členov.

Spoločná nehnuteľnosť alebo spoločná obhospodarovaná nehnuteľnosť má však význam z hľadiska zákona 97/2013 (výpočet výšky podielov/hlasov, majetkové vysporiadanie atď.), ale vo vzťahu k zákonu o poľovníctve to vplyv nemá.

Avšak nebavme sa tu teraz o vlastníckych právach v rámci spoločenstva, ale o postúpení práva poľovníctva a odmenu za toto postúpenie inej osobe- vlastníci podielov spoločnej nehnuteľnosti sa môžu nechať zastupovať a splnomocniť na to inú osobu. Zo splnomocnenia musí by zrejmé akej veci sa splnomocnenie týka. Toto splnomocnenie nemožno stotožňovať s oprávnením rozhodovania vo veciach pozemkového spoločenstva, nakoľko právo rozhodovania o užívateľovi poľovného revíru sa vzťahuje k celému revíru a nie k spoločnej nehnuteľnosti pozemkového spoločenstva.Inak povedané splnomocnený zástupca ( "predseda spoločenstva"/výbor ) môže pri rozhodovaní o využití práva poľovníctva zastupovať len jednotlivých vlastníkov podielov spoločnej nehnuteľnosti, ktorí ho k tomu splnomocnili. Samotný zákon 97/2013 presne stanovuje právomoci zhromaždenia, výboru aj dozornej rady v zmysle pozemkového spoločenstva, pokiaľ štatutár spoločenstva, čiže výbor nemá splnomocenie od jednotlivých vlastníkov zastupovať ich pri uzatváraní zmluvy o poľovnom revíri, tak nemôže mať bez splnomocnenia aj práva vlastníka, čo sa vyplácania peňazí týka.

V zákone sa jasne píše, že:
(1) Výbor je výkonným a štatutárnym orgánom spoločenstva. Riadi činnosť spoločenstva a rozhoduje o všetkých záležitostiach, o ktorých to ustanovuje tento zákon, zmluva o spoločenstve alebo stanovy alebo o ktorých tak rozhodne zhromaždenie, ak nie sú zverené týmto zákonom iným orgánom spoločenstva.
(2) Výbor koná za členov spoločenstva okrem členov spoločenstva podľa § 10 ods. 1 a 2 pred súdmi a orgánmi verejnej správy vo veciach podnikania na spoločnej nehnuteľnosti alebo na spoločne obhospodarovaných nehnuteľnostiach, ich spoločného užívania a obstarávania spoločných vecí vyplývajúcich z ich vlastníctva, alebo ich môže zastupovať vo veciach nadobúdania vlastníctva k sporným nehnuteľnostiam, ktoré sa majú stať súčasťou spoločnej nehnuteľnosti.

Čo sa týka odseku 1, je jasné, že výbor sa riadi zákonom, stanovami a zmluvou, ktoré podľa zákona schvaľuje zhromaždenie vlastníkov pozemkového spoločenstva. Čo sa týka odseku 2, tak ide vlastne o vecnú legitimáciu výboru v súdnych konaniach o určenie vlastníckeho práva, užívania spoločnej nehnuteľnosti a podnikania na nej.

Čo sa týka samotného zastupovania pri uzatváraní zmluvy: Pozemkové spoločenstvo nemôže zastupovať predseda a hlasovať za pozemky v užívaní pozemkového spoločenstva. Ako som uviedol právo výkonu poľovníctva je individuálnym právom, ktoré nepatrí spoločenstvu ale vlastníkom. Predseda resp. ktokoľvek môže zastupovať len tých vlastníkov od ktorých má splnomocnenie. Nemôže teda na zhromaždení hlasovať hlasom zodpovedajúcim celej výmere spoločenstva ak nemá na to splnomocnenie od všetkých vlastníkov. Toto individuálne právo sa vzťahuje aj na pozemky tvoriace spoločnú nehnuteľnosť.
Pri hlasovaní na zhromaždení vlastníkov pozemkov v poľovnom revíri ma každý vlastník taký hlas akú výmeru vlastní v poľovnom revíri. Ide zväčša o súčet výmier viacerých vlastnených pozemkov či spoluvlastníckych podielov. Teda aj podielov na pozemkoch majúcich charakter spoločnej nehnuteľnosti. Rovnakým spôsobom sa určuje hlas SPF, ktorý je oprávnený v tomto práve zastupovať jednotlivých ( neznámych ) vlastníkov nie na základe splnomocnenia ale zo zákona.

Nikde v zákone o pozemkovom spoločenstve nie je napísané, že spoločenstvo môže preberať platby za členov spoločenstva, týkajúce sa postúpenia práva poľovníctva. Navyše zákon o poľovníctve jasne hovorí, že (1) Užívanie poľovného revíru možno postúpiť písomnou zmluvou
a) fyzickej osobe, ak vlastní viac ako 50 % výmery poľovných pozemkov začlenených do poľovného revíru,
b) poľovníckej organizácii podľa § 32,
c) fyzickej osobe – podnikateľovi alebo právnickej osobe registrovanej na území Slovenskej republiky, ktorá v poľovnom revíri vykonáva poľnohospodársku činnosť alebo lesnícku činnosť najmenej na 50 % výmery poľovného revíru alebo na časti bažantnice (§ 7 ods. 2), alebo zvernice (§ 6 ods. 1),
d) právnickej osobe registrovanej na území Slovenskej republiky, ktorá má vo svojej náplni vedeckú činnosť alebo pedagogickú činnosť v odbore poľovníctva.

Nikde tam nie je uvedené, že takéto užívanie možno preniesť na pozemkové spoločenstvo, ktoré ďalej toto práva prenesie a tým pádom aj berie odmenu za jeho postúpenie (nie nájom, lebo prenájom poľovného práva nie je). Zákon o poľovníctve hovorí aj o náhrade, kde Dohodnutá náhrada za užívanie poľovného revíru patrí jednotlivým vlastníkom spoločného poľovného revíru podľa podielu poľovných pozemkov na celkovej výmere poľovného revíru.
Čiže nepatrí pozemkovému spoločenstvu, ale jednotlivým vlastníkom, bez ohľadu, že sú aj členmi pozemkového spoločenstva. Štatutár pozemkového spoločenstva môže akurát na základe splnomocnení od každého jednotlivého vlastníka zastupovať týchto na združení vlastníkov poľovných pozemkov, prípadne za nich prevziať aj peniaze, ale aj nato musí byť splnomocnený. Peniaze patria vlastníkom, ktorým by to malo spoločenstvo, resp. splnomocnený štatutár vyplatiť a ak sa ich následne rozhodnú vložiť do pozemkového spoločenstva je to len ich vec. Čo sa týka zastúpenia, zákon o poľovníctve síce hovorí, že na zhromaždení práva vlastníka vykonáva orgán alebo organizácia podľa osobitných predpisov, čiže napr. aj výbor pozemkového spoločenstva, avšak podľa môjho názoru s poukazom na ostatné §, ten musím mať splnomocnenie od jednotlivého vlastníka. Čo sa týka náhrady, tá patrí vlastníkom. V prípade, že je splnomocnený aj výbor na zastupovanie, samostatná účasť vlastníka má prednosť pred splnomocnením, splnomocnenie je len substitúcia. Toľko môj názor. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off Hekler, 20.6.2015 o 22:41

... ešte raz sa opýtam, všetci ste si pozorne prečítali odst. 1 a 2 toľko omielaného § 5. nie je tam náhodou uvedené zhromaždenia o uznanie poľ. revíru ? A tá dvojka aj odvolávka na 6) tam preto musia byť, lebo ináč by nemohli vznikať nové revíri, teda okrem tých kde majú lesy, cirkev alebo aj jedna osoba a pod. 100% Na zhromaždení o užívaní (teda aj prenájme) sa rozhoduje nie podľa § 5 (teda celého, lebo to by tam vlastníci vôbec nemohli byť prítomní) ale len "postupom" podľa § 5. .... zmluva vlastníkov o využití PR okrem iného musí obsahovať aj notársku zápisnicu podľa § 5 ods. 5. a ten znie : (5)"Prítomní vlastníci poľovných pozemkov sa zapisujú do listiny prítomných, ktorá obsahuje názov a sídlo právnickej osoby alebo meno, priezvisko a bydlisko fyzickej osoby, ktorá je vlastníkom poľovných pozemkov, výmeru poľovných pozemkov pripadajúcich jednotlivým osobám a podiel výmery vlastnených poľovných pozemkov k navrhovanej výmere poľovného revíru. Zvolávateľ zabezpečuje a overuje zápis do listiny prítomných. Priebeh zhromaždenia sa osvedčuje notárskou zápisnicou7), ktorej prílohou je listina prítomných." AKO BY PREDSEDA URBÁRU ALEBO PASIENKOVÉHO SPOLOČENSTVA CHCEL TOTO VŠETKO VYPLNIŤ V SÚLADE SO ZÁKONOM ??? Veď LÚ to musí kontroľovať pred zaevidovaním zmluvy podľa LV, podielov, splnomocnení a podpisov ..... že to LÚ nerobia viem, ale to neznamená že postupujú v súlade so zákonom. Predseda pasienkového alebo urbáru to môže vyplniť len ak bude mať Splnomocnenia od vlastníkov tak ako každý iný splnomocnený ktorý môže konať za vlastníka. Urbáre a pasienkové spoločenstva dokonca podľa mňa porušujú zákon aj tým že poberajú nájmy za prenájom výkonu práva poľovníctva od PZ a PO. §15 ods. 1 totiž znie „Dohodnutá náhrada za užívanie poľovného revíru patrí jednotlivým vlastníkom spoločného poľovného revíru podľa podielu poľovných pozemkov na celkovej výmere poľovného revíru.“ .... no a teraz si predstavte tu srandu keby som mal náhodou pravdu ... ((: ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off Hekler, 15.6.2015 o 10:34

pre odborníkov odvolávajúcich sa na vytrhnuté citácie paragrafov dávam do pozornosti tento citát "K výkladu právnych predpisov a ich inštitútov nemožno pristupovať len z hľadiska textu zákona, a to ani v prípade, keď sa text môže javiť ako jednoznačný a určitý, ale predovšetkým podľa zmyslu a účelu zákona. (nález Ústavného súdu SR z 23. mája 2013, č. k. IV. ÚS 71/2013-36) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off valdo35, 12.6.2015 o 15:17

Matúš66, predstav si, že vlastníš 2500 Ha poľovných pozemkov v revíry s rozlohou 3500 Ha. Z tvojich 2500 Ha je 800 Ha v Pozemkovom spoločenstve (ďalej len“PS“). PS má v revíry zvyšnú výmeru 1800 Ha. Na zhromaždení vlastníkov poľovných pozemkov sa stretneš TY a štatutár PS . Štatutár PS rozhodne, že Ty tam poľovať NEBUDEŠ, aj keď TY v revíry vlastníš dokonca 2/3 výmery poľovných pozemkov. Svoje rozhodnutie ti zdôvodní § 16 zákona č. 97/2013 Z. z. „Zastupujem 1800 Ha, čo je nad.50% rozlohy revíru... „ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off apple, 4.7.2015 o 9:27

Macol, pekné dychové cvičenie :-) . no chýba akýkoľvek argument pre, či proti. K bohorúhačstvu: Bohorúhačsky popieram i povinné členstvo v spk Bohorúhačsky popieram zákonnosť konštituovania spk. Bohorúhačsky sa odvolávam na fakt, že v celej únii je plne rešpektovaný princíp nakladania s poľovným právom vlastníkom. Bohorúhačsky tvrdím, že štátne orgány sa svojimi rozhodnutiami a konaním vedome vyhýbajú uplatňovaniu zákona o poľovníctve. Ale k diskutovanému problému: Je právo poľovníctva hospodárením na pozemku? Objasni, ako s ním hospodári také spoločenstvo vlastníkov, kde ho má zákon 97 v predmete činností spoločenstva. Poprosím uviesť, kde sa vlastník vzdal svojho práva v prospech nejakého spoločenstva, ktorým právnym aktom a akých práv sa vzdal, poprosím uviesť zákon a §. Vlastník zostáva vlastníkom aj so svojimi právami, nech je aj v spoločenstve vlastníkov. Dôkazom je list vlastníka. Či nemám pravdu? Ak nie, poprosím uviesť zákon a §. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off apple, 13.6.2015 o 4:32

namreh, zabudol si spomenúť rok 68... ;-). teda hovoríš o veciach píšeš trochu mimo tému, tak sa k nej vráťme. dal som ti jednu otázku: čo nejaké spoločenstvo oprávňuje hlasovať o právach vlastníka, ktoré nie sú predmetom činnosti tohoto spoločenstva. o právach, ktoré vlastníkovi vyplývajú z ústavy. toto je dôležité, na toto daj odpoveď, prosím. akým právnym úkonom sa paušálne vlastník vzdal svojich práv vyplývajúcich z vlastníctva? ak chce vlastník rozhodovanie o tomto práve /výkonu práva poľovníctva/, tak musí spraviť jedinečný právny úkon: plnomocenstvo. tak, ako to uvádza OZ. to nie je môj názor, ale zákon upravujúci v týchto veciach ústavné práva do praxe... a včom spočíva pointa valdovho príspevku? nuž v tom, že hoci som nadpolovičný vlastník, tak miesto mňa chce hlasovať niekto iný a tým hrubo porušuje vlastníkove ústavné práva. prečo chce za mňa hlasovať, to je to čo sa tu preberalo a nech sú názory akékoľvek ohľadom výkladu zákona 97, faktom zostáva, že právo rozhodovať o výkone práva poľovníctva tento zákon jednoducho neupravuje. je o niečom inom. faktom tiež je, že aj vstupom vlastníka do nejakého spoločenstva nie sú dotknuté jeho práva - pretože je stále vlastníkom a súhlasil len s nejakým typom hospodárenia na jeho vlastníctve. nič viac. žiadne spoločenstvo nie je vlastníkom, teda nemôže len tak o výkone práva rozhodovať. pokiaľ máš iný názor, tak uveď, na základe akej právnej normy a môžeme o tom vecne pokecať. a ešte čosi: v tom odkaze 6) v zákone o poľovníctve je ešte jedna "perla", ale tú sme rozoberali v inej téme. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off apple, 12.6.2015 o 16:08

namreh, porozmýšľaj skôr než odsúdiš... na základe čoho sa domnievaš, že členovia urbáru ti ako predsedovi môžu udeliť právo zastupovať ich pri zmluve o revír nejakým hlasovaním??? kde, v ktorom zákone bolo umožnené urbáru vystupovať ohľadom poľovníctva???? to právo je spojené s vlastníkom poľovného pozemku, čo urbár nikdy nebol. že sa to tak robilo a robí? nuž ver, že v rozpore so zákonom... ale keď ma chceš znevažovať, tak najlepšie tým, že mi ukážeš, ako sa mýlim. a nikdy som sa tomu nebránil. takže vysvetli nám, ako to u vás v urbári hlasujete o zastupovaní. a k rpíspevku k valdovi: prečítaj si pozornejšie, čo píše, ... 3500ha, 2500ha, 800ha, 1800ha ... a neurážaj sa, nemáš príčinu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off mitko, 19.6.2015 o 6:37

prepáčte chlapi,mne to pripadá tak trochu už aj úsmevné...:) Ale dám ešte jednu vetu. Predsa ak nadobudnem akýkoľvek majetok a tento je v nejakom špecifickom "správnom režime" musím s tým ako vlastník predsa rátať,že sa na mňa ako čiastkového vlastníka (pri vlastníctve podielu v PS) budú vzťahovať práva a povinnosti ktoré podliehajú väčšinovému rozhodovaniu. Ak tento princíp nie som ochotný akceptovať tak sa môžem hodiť jedine tak riťou o zem...:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off valdo35, 19.6.2015 o 15:44

1) Je Spoločná nehnuteľnosť založená v zmysle zákona 97/2013, POĽOVNÝ POZEMOK? 2) matus66, mitko, upozorňujem na §2 ods.2 zákona 97/2013 "(2) Na práva a povinnosti vlastníkov spoločnej nehnuteľnosti a vlastníkov spoločne obhospodarovaných nehnuteľností sa vzťahujú ustanovenia Občianskeho zákonníka, ak § 8 ods. 1, § 9 ods. 1 až 3 a 7 až 10, § 10 ods. 4 a § 15 ods. 2 až 4 neustanovujú inak." Nájdite mi prosím Vás v týchto ustanoveniach, kde mi odoberajú právo rozhodovať samostatne o výkone poľovného práva. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Stagstalker, 20.6.2015 o 23:32

Mitko, poznam minimalne 2 reviry, ktore maju uzatvorenu zmluvu o uzivani polovneho reviru a na zhromazdeni vlastnikov pozemkov neboli vlastnici zastupeni urbarom, ale splnomocnenia od nich boli jednotlivo, pracne ziskane prave kvoli nejednoznacnosti ustanovenia paragrafu 5 zakona o polovnictve. Pokial zakon o polovnictve odkazuje na iny predpis, ktory vsak predmetnu vec neupravuje, nie je v praxi vykonatelny. Dokonca aj obciansky zakonnik hovori ako sa rozhoduje pri spravovani spolocnej nehnutelnosti, stanovuje kedy staci vacsinove rozhodnutie, ale rovnako menuje aj kedy je potrebne aj individualne rozhodnutie kazdeho spoluvlastnika spolocnej nehnutelnosti, teda kedy vacsinove rozhodnutie nepostacuje. Zo zakona o polovnictve je zrejme, ze pravo postupit uzivanie polovneho reviru je viazane na vlastnika a toto pravo nie je nijak obmedzene clenstvom v spolocnej nehnutelnosti. A to ani z dikcie zakona 97/2013 a ani z dikcie obcianskeho zakonnika, ktory by urcil, ze na konanie o postupeni uzivania pozemkov v spolocnej nehnutelnosti na ucely polovnictva pre vybor/zastupcu spolocnej nehnutelnosti postacuje vacsinove rozhodnutie. Nato, aby bola bola aplikacia paragrafu 5 ods.2 zakona o polovnictve priechodna a plne zrozumitelna podla mna treba novelu zakona 97/2013 doplnenu o pravo postupit uzivanie polovneho reviru, resp. specifikaciu kedy a za akych podmienok bude zastupca pozemkoveho spolocenstva aktivne legitimovany pravo na uzivanie PR postupit aj pri absencii splnomocnenia od vsetkych vlastnikov v spolocnej nehnutelnosti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Stagstalker, 25.6.2015 o 23:17

matúš, v tvojom príspevku nadviažem len na predmetné citované články Ústavy SR a tým aj na namrehovu otázku, kde v zákone je zakázané spoločenstvu rozhodovať o postúpení práva poľovníctva. To, čo si odcitoval, je síce pravda, avšak aj konanie "niečoho" čo zákon nezakazuje vo väčšine prípadov v praxi neplatí absolútne, len relatívne lebo v realite potom nastáva situácia, že nejde o uplatnenie práva(konať čo nie je zákonom zakázané), ale o uplatňovanie si nároku, na ktorý však v zmysle existencie konfliktu s oprávneniami/právami iných nemá vykonávateľ daného rozhodnutia(ním chápaného nároku) právo, pretože vlastník konkrétne určeného práva je už niekto iný (v tomto prípade vlastník pozemku). To, že zákon niečo výslovne a priamo občanovi/spoločenstvu nezakazuje automaticky neznamená, že to občan/spoločenstvo môže vykonať, musí sa skúmať aj konflikt alebo rozpor s významom iných právnych ustanovení, preto takéto "práva" podľa mňa platia len relatívne nie absolútne (nesmie dôjsť k obmedzeniu práv iných, resp. k rozporu s ustanoveniami zákona/nov, ktoré tieto práva výslovne vymedzujú a niekomu priznávajú. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Stagstalker, 26.6.2015 o 8:50

Stanovy a zmluva o založení sú internou normou spoločenstva a nesmú priznávať viac práv ako umožňuje zákon 97/2013 resp. iné zákonné normy, nie bez splnenia ďalších náležitostí, ktoré zákon predpokladá (napr. v našom diskutovanom prípade za súčasného stavu náležitosti splnomocnenia od vlastníka pozemku pre štatutára spoločenstva) Apropo, ja nemám nič proti tomu, aby vlastníkov poľovných pozemkov, ktoré sú súčasťou spoločnej nehnuteľnosti na zhromaždení vlastníkov poľovných pozemkov zastupoval štatutár napr. urbáru, považujem takúto úpravu najmä pri spoločných nehnuteľnostiach s množstvom vlastníkov v praxi za ľahšie vykonateľnú, avšak v súčasnej legislatívnej podobe podľa mňa nemá takéto zastúpenie len na základe väčšinového rozhodnutia členov spoločenstva oporu. Pokiaľ túto možnosť (zastupovať vlastníka- člena spoločnej nehnuteľnosti na zhromaždení vlastníkov poľovných pozemkov)chceme mať správne podchytenú, treba toto práva explicitne vyjadriť v zákone 97/2013, kde s jeho postúpením by mal najprv súhlasiť každý vlastník spoločnej nehnuteľnosti samostatne (napr. v zmluve o pristúpení k spoločenstvu a pod.) a následne by mohol urbár rozhodovať o postúpení tomu subjektu, v prospech ktorého sa zhromaždenie vlastníkov spoločnej nehnuteľnosti rozhodne napr. 2/3 väčšinou. V prípade ak by sa vlastník tohto práva nevzdal, musel by na zhromaždení vlastníkov poľovných pozemkov vystupovať samostatne a urbár by narábal len s výmerou pozemkov od vlastníkov, ktorí mu toto právo postúpili zákonným spôsobom a v zmysle platnej právnej úpravy, pričom aj hlasovania v rámci spoločenstva by sa zúčastnili len títo vlastníci. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Stagstalker, 1.7.2015 o 19:42

matus: Mal som napísaný dlhší príspevok, ale odhlásilo ma, tak to tu nasúkam aspoň v skratke. Výkon práva poľovníctva považujem za majetkové právo, ktoré však vyžaduje osobitný druh odbornej spôsobilosti (môže ho vykonávať iba ten kto zložil skúšku z poľovníctva, spĺňa podmienky pre vydanie poľovného lístka, i pre vydanie zbrojného preukazu a spravidla je (môže byť) členom poľovníckej organizácie využívajúcej právo poľovníctva.Vlastník/vlastníci však určujú to, ktorý z oprávnených odborne spôsobilých subjektov bude užívať revír a to postúpením na základe zmluvy o užívaní poľovného revíru, pokiaľ sa ho teda nerozhodnú užívať sami alebo prostredníctvom nimi založenej poľovníckej organizácie. Čo sa týka rozhodovania o užívaní spoločnej veci v intenciách zákona č. 97/2013 Z.z., pod týmto ja osobne chápem užívanie vo forme vykonávania poľnohospodárskej prvovýroby a s ňou súvisiace spracovanie alebo úprava poľnohospodárskych produktov a hospodárenie v lesoch a na vodných plochách, čo vyplýva aj z § 19 predmetného zákona, pričom len v uvedenom/ naznačenom rozsahu môže spoločenstvo rozhodovať čo sa užívania týka. Taktiež netreba zabúdať ani na účel a dôvod pre aký vznikajú pozemkové spoločenstvá v intenciách zákona 97/2013 a tým nie je výkon práva poľovníctva ako jednej z foriem užívania spoločnej nehnuteľnosti (čo vyplýva aj z definície tohto pojmu uvedeného v Zákone o poľovníctve) a to vzhľadom nato, že zákon o takomto spôsobe resp. možnosti užívania spoločnej nehnuteľnosti ani nehovorí a ani naň neodkazuje. Toto právo, jeho vznik, využitie aj postúpenie upravuje práve Zákon o poľovníctve, ktorý ho viaže na osobu vlastníka. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off apple, 5.7.2015 o 9:21

macol, čo sa historicky zmení na právach vlastníka? na základe akého právneho argumentu možno zbaviť práv vlastníka - člena spoločenstva? to je tá otázka, čo je dôležitá. nie som právnik, no právu okolo poľovníctva sa venujem dosť dlho. dôkazom nech sú ti aj moje podnety k návrhu zákona r.2008, ktoré boli všetky akceptované a zapracované. niektoré som však nemohol ani len prezentovať, bol som jednoducho zastavený. no to je na samostatnú tému. a postupne pribúdali nové poznatky. dnes zavádzam nový termín, objektívna zaujatosť. tá vzniká zo zákona. na prvé počutie divné, no ako chceš nazvať povinné členstvo sudcov, prokurátorov v profesijnej organizácii? je len otázkou času, kedy sa niektorá strana procesu bude domáhať vylúčenia takýchto "členov" z procesu. no samo osebe je to objektívnym faktom. takže by som bol naozaj opatrný pri odvolávaní sa na rozhodnutie súdu. odkazovanie na nejaké budúce rozhodnutia nám však nebráni o veci diskutovať. uvádzať svoje argumenty. trochu ma mrzí, že neuvedieš jediný právny argument, ktorý by spochybňoval nielen môj názor a vyvrátil tvrdenia, poukázal na chybne a nezmyselne použité citácie .... alebo je to pre teba horúca pôda? vyhýbaš sa odpovediam na položené otázky, no tým sa diskusia napriek tvojmu želaniu neskončí. vieš ako končí uplatňovanie odkazu 6)? že predseda urbáru predal parcely členov bez ich súhlasu... to je reálny výstup odkazu 6). a poškodení musia k súdu! neuveriteľné!!! ísť k súdu kvôli právnemu aktu, ktorý je zo zákona neplatný! takže poprosím, diskutujme, uvádzajme zákonné argumenty na podporu svojich postojov a nie naopak - buďme potichu. a buď rád, že nie som sudca, lebo prvou mojou povinnosťou by bolo napadnúť zákon 274 ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off apple, 29.7.2015 o 12:11

ku príspevku: macol, 4.7.2015 o 22:56 ... dookola si čítam tento príspevok a neviem ho pochopiť. autor si zrejme myslí, že poľovníctvo je súčasťou hospodárenia v spoločnej nehnuteľnosti. tu je zrejme pes zakopaný. v tomto ho uisťujem, že v zmysle zákona 97 možno hospodáriť len s pozemkami a s tým, čo je s nimi pevne spojené - tráva, stromy... a nie s tým, čo sa po pozemku voľne pohybuje. lebo ak áno, tak potom platí môj absurdný príklad o tom, že pozemkové spoločenstvo môže rozhodovať o čomkoľvek a komkoľvek, čo sa zrovna na pozemku nachádza, alebo má s pozemkom nejakú súvislosť. presne to totiž svojím výkladom macol i matus66 tvrdia. a presne z tohoto dôvodu je odkaz 6) nezmyslom! na rozdiel od macola si myslím, že ak súd rozhodne v prospech ústavy - práv vlastníka - tak to nebude zlé, práve naopak! zatrhne svinstvá, ktoré tu súčasná garnitúra bežne praktikuje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Hekler, 18.8.2015 o 13:44

ale kdeže, to len podľa môjho názoru právna svojvôla a špekulácie prevážili nad zdravým rozumom a znením zákonov .... teraz nemám čas ale ešte sa k tomu vrátim, lebo takto to nemôže zostať ukončené ... to je zavádzajúce ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off valdo35, 14.6.2015 o 8:35

Matus66, Ďakujem ti, že sa zapájaš do diskusie. A čo hovoríš na A: §4 ods. 2 zákona 274/2009 Z.z.? ﴾2﴿ Na podanie návrhu na uznanie spoločného poľovného revíru je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých vlastníkov poľovných pozemkov počítaný podľa výmery poľovných pozemkov, z ktorých má byť poľovný revír uznaný. B: §2 ods. 2 zákona 97/2013 Z.z. ("﴾2﴿ Na práva a povinnosti vlastníkov spoločnej nehnuteľnosti a vlastníkov spoločne obhospodarovaných nehnuteľností sa vzťahujú ustanovenia Občianskeho zákonníka, ak § 8 ods. 1, § 9 ods. 1 až 3 a 7 až 10, § 10 ods. 4 a § 15 ods. 2 až 4 neustanovujú inak.") ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 17.6.2015 o 8:16

pozorne si to prechádzam ešte raz, musím sa ospravedlniť, v príspevku "apple, 12.6.2015 o 12:37" som uviedol, že nesúhlasím s hlasovaním... Stagstalker, tvoj príspevok, kde pitváš problematiku, je naprosto v poriadku, ja som nepozorne čítal. ďakujem. pravdu povediac, som zvedavý na hodnotenie tohoto problému aj od matusa66, či zotrváva vo svojom tvrdení. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off matus66, 13.6.2015 o 21:26

už som to písal, ale zjavne to ostalo bez povšimnutia.. pozemkové spoločenstvá na zhromaždení vlastníkov poľovných pozemkov vystupujú na základe § 5 ods. 2 zákona 274/2009 Z.z. pred tým ako začnete vstupovať ďalej do diskusie, pokúste sa prosím toto ustanovenie prečítať. Ak tu niekto argumentuje Ústavou SR (čo ma mimochodom vždy baví) tak sa domnievam, že asi čl. 20 ods. 1 Ústavy..no áno, taký tu je, ale dodávam, že je tu aj čl. 20 ods. 5 Ústavy.. a tým iným predpisom o ktorom ústavodarca hovorí je v danej veci práve 97/2013 a 274/2009. Snáď tu tomu nikto neverí, že nejaký spoluvlastník spoločnej nehnuteľnosti, keď sa na pozemkovom spoločenstve väčšinovo dohodnú, že kto by mal ich pozemky poľovnícky užívať, príjde samostatne na zhromaždenie vlastníkov poľovných pozemkov a bude môcť hlasovať ako sa mu chce.. veď tomu by bolo absurdné!!!! Spoločná nehnuteľnosť je preto spoločná, lebo VŽDY ide o pozemky vo vlastníctve viacerých osôb (skúste si počítať pôvodné uhorské predpisy, podľa ktorých "urbár" vznikal, tu totiž nejde o "bežnú vec v spoluvlastníctve viacerých osôb") a preto sa o jej užívaní - AKOMKOĽVEK - musí rozhodnúť VŽDY spoločne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 2.7.2015 o 13:17

namreh, poprosím ťa o jednu vec: pýtaj sa k problému, alebo argumentuj niečím. no neodvádzaj tému na inú koľaj. ale mimo témy: nie! a ani nemám potrebu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off namreh, 12.6.2015 o 15:18

apple kdejaký urbár citujem teba tu bol omnoho skôr ako polovné združenia.V urbárskom práve sa na Slovensku vyznajú možno 5 právnici.Vysvetli mi ako som porušil práva vlastníka keď na valnej hromade bolo odhlasované že ako predseda ich mám zastupovať pri podpise práva?Najskôr si zistite čo vlastne urbár je a potom do neho rýpte.Bol som na školeniach s tvorcami zákona,myslím že niečo o tom viem.Rád som čítal tvoje príspevky,v mnohom s tebou súhlasím ale zdá sa mi že nie je na svete vec v ktorej nie si odborník a ktorá by bola dobrá.A už sa nemienim zapájať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 15.6.2015 o 9:34

namreh, nemám ambíciu vykladať zákony. to nie ja som autorom právneho systému, kde platí, že možno len to, čo je v zákone uvedené! a dám copy LV z LV spoločnej nehnuteľnosti a z neho je naprosto zrejmé, že kto je vlastníkom. tu je zároveň aj odpoveď na mitkov príspevok. ja stále dookola tvrdím že práva vyplývajúce v lastníctva má len vlastník. takže treba si kuknúť, kto je na LV spoločnej nehnuteľnosti uvedený ako vlastník pozemku. namreh, iste uznáš, že tento dokument nie je môj názor! takže tu: Pozemkové spoločenstvo & Poľovné združenie - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Stagstalker, 12.6.2015 o 14:34

Matus:S 2/3 tvojho prispevku suhlasim, ale s tym zaverom vobec a to najma s tvrdenim "Z tohto dôvodu sa preto domnievam, že vlastnícke právo k spoločnej veci nemôže na zhromaždení vlastníkov vykonávať vlastník samostatne, ale za poľovné pozemky tvoriace spoločnú nehnuteľnosť môžu konať len orgány pozemkového spoločenstva (v zmysle odkazu pod čiarou k § 5 ods. 2 zákona č. 274/2009 Z.z.)." Jednak sa to bezne deje, poznam reviry kde sa vlastnici zucasnili zhromazdenia osobne aj ked su sucasne clenmi spolocenstva, neboli zastupene urbarom a urbaru ani nebola vyplacana nahrada a zaroven je tu aj paragraf 14 zakona o polovnictve, ktory jasne hovori, kto s kym uzatvara zmluvu o uzivani polovneho reviru. Prava vlastnika vyplyvajuce aj z Ustavy SR nemozu byt obmedzene zakonom s nizsou pravnou silou, najma ak iny paragraf toho isteho zakona toto pravo vlastnikovi expresis verbis priznava. A naviac do buducnosti, ved zmluva o uzivani polovneho reviru moze byt riesena x rokov po tom ako vstupim do pozemkoveho spolocenstva. Takiez pravo vlastnika bude mat vzdy prednost pred nazorom zastupcu spolocenstva, co sa tyka spolocnej nehnutelnosti tak obmedzenia plynu z hladiska nakladania s nou, resp.vysporiadania, nie z hladiska postupenia prava na uzivanie polovneho reviru. Navyse si nemyslim, ze zakon o pozemkovych spolocenstvach je v pomere speciality k zakonu o polovnictve co sa postupenia prav na uzivanie reviru tyka, obsahom zakona o pozemkovych spolocenstvach je iny druh cinnosti a zastupovanie vlastnikov pri postupeni prava na uzivanie reviru ani neupravuje. Ako som uz uviedol toto pravo vlastnika je individualne pravo a zastupca pozemkoveho spolocenstva podla mojho nazoru nemoze zastupovat nazor celeho spolocenstva, teda vsetkych vlastnikov iba na zaklade vacsinoveho rozhodnutia jeho clenov. Viac som to rozvinul v prvom prispevku, rozoberalo sa to aj v inych temach. To, ze je zakon o polovnictve taky aky je, je fakt,a to, ze niektore urbare vyjadruju nazor vlastnikov aj bez ich predchadzajuceho splnomocnenia na zhromazdeni vlastnikov polovnych pozemkov este neznamena, ze ich postup je zakonny. Ale krasne vidno, ze co pravnik, to iny nazor. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Stagstalker, 12.6.2015 o 12:53

Namreh, moj aj applov nazor je prakticky totozny, medzitym sme si to s applom prediskutovali aj v poste a ak si si nevsimol, aj tu v diskusii piseme takmer totozny nazor. Tvrdenie, ze zavadzam bez dalsich argumentov preco a v com v diskusii so mnou neobstoji, najma ak z mne neznameho dovodu odmietas v tejto teme citat s porozumenim. Kludne napis applovi to co mne do posty, ak ti teda moj pravny nazor nestaci, aj ked nie je pravnik, urcite ta vyvedie z omylu ako som sa snazil ja. Apple hlasovat, ale za existencie a dodrzania obsahu ostatnych podmienok, ktore uvadzam vo svojom uplne prvom prispevku a samozrejme 100% ucasti clenov spolocenstva. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 12.6.2015 o 10:26

ja si radšej zopakujem učivo z prvej triedy. právo výkonu poľovníctva je právo spojené s vlastníctvom poľovného pozemku. teda je to právo z ústavy. ak ho chcem na niekoho posunúť, tak existuje spôsob v zmysle OZ. pozemkové spoločenstvá akéhokoľvek typu sú zložené z pozemkov, ktoré majú vlastníka. tomu prináležia práva z toho vyplývajúce. ak sa združí v nejakom spoločenstve, tak slobodne naloží s nejakým svojím právom. v prípade spoločenstiev sa jedná o OBHOSPODAROVANIE. aj zákony, ktorými sa riadi hovoria o obhospodarovaní. nie o právach ohľadom poľovníctva. teda ak sa v prospech týchto spoločenstiev chce niekto vzdať, tak to musí urobiť zákonným spôsobom! takže právo vlastníka nakladať s právom poľovníctva nemôže niekto iný, len keď vlastník na to niekoho splnomocní!!! a dať to do stanov? dá sa, ale zákonným spôsobom a hlasuje sa len o tom, že sa súhlasí s činnosťou štatutára nad rámec zákona, v rámci ktorého spoločenstvo funguje. toľko opakovanie z prvej triedy. pokiaľ sa mýlim, treba ma opraviť, rád sa priučím, od toho je opakovanie. :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 11.6.2015 o 19:12

pozemkové spoločenstvo nemá zo zákona v predmete činnosti činnosť ohľadom poľovných pozemkov. teda akékoľvek úvahy sú mimo zákon. jednoduchšie už to neviem podať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 14.6.2015 o 12:50

matúš, ja sa opieram o takýto názor: právo poľovníctva je vlastníckym právom, a to už od stredoveku a je späté s vlastníctvom pozemku. teda odvolávka na ústavu je podľa mňa naprosto v poriadku. a zákon o poľovníctve toto vlastníctvo rešpektuje. no súdruhovia pri zabezpečovaní si svojich záujmov do neho dostali - do odseku 6 podľa mňa hlúposti. pri zák 97 je to odkaz na §16. samotný zákon je o združovaní vlastníkov za účelom obhospodarovania svojich pozemkov. teda zvolili si spôsob, akým ich budú hospodársky využívať. nikde z zákone nie je, že by sa týkal niečoho iného, nebodaj ešte aj iných práv. ani v §16. lebo ak ho chceme vykladať tak, že sa týka aj poľovného práva, tak to je už šamanstvo. na základe toho istého výkladu potom spoločenstvo môže bez môjho súhlasu aj pozemok predať. stanovy musia byť taktiež v súlade so zákonom! nejaké nakladanie s právom poľovníctva v zákone nie je, tak to nesmie byť ani v stanovách! v každom type spoločenstva vlastník zostáva vlastníkom, stačí sa pozrieť do katastra. k zákonu 504 a zmluve... zákon vraví, že nájomca môže zastupovať vlastníka pri prenájme práva poľovníctva a môžu to dať do zmluvy o nájme poľnopôdy. aj bez tohoto ustanovenia to mohli. no podľa mňa OZ jasne definuje, ako sa postupuje pri právach a zastupovaní pri ulatňovaní týchto práv. je to plnomocenstvo. teda ak sa do zmluvy o nájme poľnopozemkov dá aj zastupovanie, podľa mňa musí byť formulované v zmysle OZ - §31. takže nejaká iná formulka je k ničomu. ak chcem aby v mojom mene - v pri zastupovaní mojich práv vystupoval advokát, tak základom o.i. je plnomocenstvo, žiadne voľná zmluvná tvorba! a k tvojej poslednej vete: "o jej užívaní - AKOMKOĽVEK - musí rozhodnúť VŽDY spoločne." : áno, ale v zmysle zákona!!! ale nikde nevidím, že by zákon niečo také umožňoval! lebo ak máš pravdu, tak spoločenstvo by mohlo rozhodnúť aj o tom, kto bude dediť, aj o tom, či sa člen môže oženiť - lebo vzniká nový spoluvlastník.... teda trvám na tom, že právo poľovníctva je PRÁVOM vlastníka, a že s ním ako takým môže nakladať len jeho vlastník! .............. a k ústave, vravíš čl. 20, odsek(5) Iné zásahy do vlastníckeho práva možno dovoliť iba vtedy, ak ide o majetok nadobudnutý nezákonným spôsobom alebo z nelegálnych príjmov a ide o opatrenie nevyhnutné v demokratickej spoločnosti pre bezpečnosť štátu, ochranu verejného poriadku, mravnosti alebo práv a slobôd iných. Podmienky ustanoví zákon. myslíš, že toto je ten prípad ohrozenia bezpečnosti štátu? či ide o hrozenie práv iných? kto sú to tí iní???? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Stagstalker, 19.6.2015 o 8:10

mitko s tým sa dá súhlasiť, avšak práva a povinnosti, ktoré sa budú na mňa vzťahovať súvisia najmä s účelom, pre ktorý som do spoločenstva ako vlastník vstúpil a to v intenciách zákona 97/2013 Z.z. Z neho je zrejmé, aké práva a povinnosti ako vlastník a zároveň člen spoločenstva mám a tiež definuje rozhodovanie o čom (o akých veciach) je podmienené väčšinovým hlasovaním. Na schôdzi vlastníkov bytov predsa tiež väčšinovým hlasovaním ostatní majitelia nerozhodujú za teba o tom, komu svoj byt prenajmeš, ale len o veciach týkajúcich sa správy a obhospodarovania bytového domu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 2.7.2015 o 9:22

matus, ak platí ústava, ak platí, že práva vlastníka sú nedotknuteľné okrem prípadov, z dôvodov presne vymedzených zákonom /OZ/ tak je mi divné, že o nich môže niekto rozhodovať väčšinovým hlasovaním. tieto práva ani za socializmu neboli popreté, ani že právo poľovníctva patrí vlastníkovi. dokonca ani pri združstevňovaní!!! a ty tu tvrdíš, že užívanie právo poľovníctva je dokonca obhospodarovaním!!!!! nuž na to treba odvahu, to ti musím uznať. ale to je všetko. tvrdíš, že na základe §16 zákona 97 možno o právach hlasovať! to je fakt silná káva. a že väčšinovýn hlasovaním môžu rozhodovať uplatňovaní práva vlastníctva - práva poľovníctva. nastupuje nová éra popierania základných ľudských práv? verím, že nie, hoci to tu tým veľmi silno zaváňa. ty totiž tieto práva priamo popieraš naozaj divnými konštrukciami a dávaš signál, že čosi v tejto republike nie je v poriadku. áno, nie je, pretože ešte aj štátne inštitúcie, ktoré majú v prvom rade dbať na zákonnosť ju svojím reálnym konaním popierajú. a misto toho, aby si sa voči tomu razantne ohradil, tak tento stav ešte podporuješ nezmyselnými, scestnýmije, zdôvodňovaniami. je mi ľúto že sa takto musím vyjadriť, ale nejde to ináč. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off matus66, 2.7.2015 o 9:24

vieš Ty čo apple :), v SR je aspoň 90 % poľovných revírov uznaných tak ako to píšem ja (ak sa mýlim, tak ma prosím opravte). Zvyšok je bez účasti PS.. Tak si skús nájsť jeden v Tvojej blízkosti, kde máš nejaký vlastnícky (spoluvlastnícky) podiel a začni proti jeho existencii brojiť týmito svojimi "právnymi" argumentami. Začni tým že poľovné združenie neexistuje a končí tým, že zhromaždenie vlastníkov poľ. pozemkov sa malo urobiť len s vlastníkmi (splnomocnencami) a nikým iným. A keďže sa ti asi nepozdáva už ani väčšinové hlasovanie, tak tvrď že sa musí rozhodovať jednohlasne.. :) No a keď bude po všetkom, tak môžeme pokračovať.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 2.7.2015 o 9:37

ale, ale, ale.... tak uplatňovanie práva je brojenie???? mám sa teda ešte čo učiť. argument, že na slovensku je to tak je skutočne sinlým právnym argumentom! a bohužiaľ platí... a prečo stále podsúvaš nejaké hlasovanie o právach, dokonca už 100%tné... o právach sa nehlasuje!!!! tie vlastník môže uplatňovať zákonným spôsobom a nie niekto iný miesto neho!!!!!!!!!!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 2.7.2015 o 10:42

matus, poprosím ťa o jediný príklad zákona, alebo judikátu, ktoré umožňuje hlasovanie o právach iných! a navyše na základe nejakých domnienok. vyjadri sa jednoznačne: možno o uplatňovaní práv vlastníka - poľovnom práve hlasovať? zbavuje zákon 97 vlastníka jeho práv a rozhodovania o nich? nie som právnik, a tuším začnem byť na to hrdý.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 2.7.2015 o 10:50

a k interpunkcii: aby si jej porozumel - Nahrádzajú vypustenú časť textu, vnútri textu vyznačujú prerušovanú reč. napíš, čomu nerozumieš, vysvetlím, rozvediem, použijem i zložené vety ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 2.7.2015 o 15:18

ďakujem za kritiku, poučím sa z nej. ty si zas znovu prečítaj príspevky a nezavádzaj. ešte raz ďakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 3.7.2015 o 7:17

mitko, vlastník môže nakladať so svojimi právami len zákonným spôsobom. Niekto iný s nimi môže nakladať len za taxatívne vymedzených podmienok a zákonom vymedzeným spôsobom . Rozumiem snahám hlasovať o nich kvôli jednoduchosti procesu, ale žiadny zákon , tobôž už nie ústava také niečo neumožňuje. Viete čo vraví??? Prečítajte si to všetci nahlas a počúvajte sa: „ĽUDIA SÚ SLOBODNÍ A ROVNÍ V DÔSTOJNOSTI I V PRÁVACH. ZÁKLADNÉ PRÁVA A SLOBODY SÚ NEODŇATEĽNÉ, NESCUDZITEĽNÉ, NEPREMLČATEĽNÉ A NEZRUŠITEĽNÉ.“ Tu máte napísané, že o právach nemožno hlasovať, že o nich nemôže rozhodovať niekto iný, že každý si je nositeľom svojich práv a rozhoduje si o nich sám. O čom sa tu teda vedie taká vášnivá debata? O čom to tu presviedčate? Že nejaký odkaz 6) novelizuje ústavu? A poprosím, nepodsúvajte mi, že je to môj názor. Tak znie ústava, ja len z nej citujem. A k tomu mi naozaj stačí priemyslovka. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off macol, 3.7.2015 o 14:06

Vaša diskusia má formu, ktorá je bežná v súdnych sieňach. Každý sa snaží silou akýchkoľvek argumentov presadiť svoj názor. Existujú však dva spôsoby práce so zákonom 1./podľa mňa horší/ keď si cieľ stanovím skôr ako začnem pracovať so zákonom 2./ určite spravodlivejší/ ak pracujem so zákonom a na konci dôjdem k výsledku Bohorúhačské popieranie inštitútu spoločnej nehnuteľnosti cez oddeľovanie niektorých práv z celého balíka majetkových dispozičných práv je právnym nezmyslom. Ak by sme to dopustili, tak by došlo k rozvratu a obrovskej právnej neistote v ktoromkoľvek právnom vzťahu medzi pozemkovým spoločenstvom a druhou osobou. Takýto výklad by nesporne narušil nosnú myšlienku vzniku a povinnosti byť pozemkovým spoločenstvom s právnou subjektivitou. Nie je to tak dávno keď sme tu mali pozemkové spoločenstvá bez právnej subjektivity kde každý vlastník vystupoval sám... pričom odkazujem na mnohé rozhodnutia správnych súdov vo veci neplatností rozhodnutí lesných úradov z dôvodov neplatnosti zmluvy medzi PZ/PS/ a pozemkovým spoločenstvom bez právnej subjektivity. Pre právnikov: Viem si predstaviť viaceré obhajoby jednej alebo druhej strany cez: 1. teóriu práva konfliktu dvoch špeciálnych právnych noriem 2. teóriu nedotknuteľnosti vlastníckeho práva 3. cez ochranu minoritného vlastníka 4. atď..... Našťastie, keďže sa nám už podarilo nalomiť piedestál nedotknuteľnosti notárskej zápisnice a jej akože nepreskúmateľnosti zo strany štátnych orgánov , musia túto z môjho pohľadu jednoduchú otázku riešiť štátne úrady. Videl som už notárske zápisnice jednej aj druhej povahy a preto si počkám ktorá právna múdrosť prevládne. Až následne právny názor vyslovia súdy. Kedže mám vedomosť o niekoľkých prebiehajúcich sporoch nemusím byť ani Sibyla aby som mohol povedať, že judikát bude čoskoro.... Zatiaľ mám len radu: Ak len trochu môžete rešpektujte zákon 97/2013 a jeho § 16 a všetci ostatní sa po niekoľkoročnom súdnom spore nedivte, keď nebudete poľovať. Lebo klasik síce hovorí: „ Účel svätí prostriedky“ ale niekedy je tento spôsob veľmi drahý...... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off mitko, 3.7.2015 o 14:13

už čuším...,povedané bolo asi všetko,niečo viac by už bolo opakovaním a to by už stratilo na podstate a zaujímavosti tejto diskusie...:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Vepord, 8.6.2017 o 11:23

Napriek uvedenému stanovisku US SR (vydané bolo pred platnosťou zákona č.97/2013 Z.z. a reflektovalo stav pred platnosťou zákona č.274/2009 Z.z.), som osobne i profesne presvedčený, že pozemkové spoločenstvo je JEDNOZNAČNE oprávnené zastupovať práva a oprávnené záujmy ako vlastník poľovných pozemkov v rozsahu a postupmi stanovenými zákonom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off valdo35, 17.6.2015 o 16:23

Súhlasím s Heklerom. Matus66, ak by sme sa len striktne držali: §5 osd. 2 "Na zhromaždení práva vlastníka vykonáva orgán alebo organizácia podľa osobitných predpisov.6﴿" , tak potom by sa samotný VLASTNÍK poľovných pozemkov ani nemohol zúčastniť Zhromaždenia vlastníkov poľovných pozemkov!!! Musel by jeho práva VŽDY vykonať orgán alebo organizácia podľa osobitných predpisov.6﴿ Či??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 17.6.2015 o 16:04

ale pozor, dvojke vždy predchádza jednotka a tá znie (1)Vlastníci poľovných pozemkov rozhodujú o podaní žiadosti o uznanie poľovného revíru na zhromaždení vlastníkov poľovných pozemkov (ďalej len „zhromaždenie“). po upozornení dávam sem kompletnú 6) 6)Napríklad § 34 ods. 3 zákona Slovenskej národnej rady č. 330/1991 Zb. o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách v znení neskorších predpisov, § 16 zákona č. 97/2013 Z. z. o pozemkových spoločenstvách, § 63 zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení zákona č. 479/2005 Z. z., § 7 ods. 3 zákona č. 504/2003 Z. z. o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov a o zmene niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, § 50 ods. 6 zákona č. 326/2005 Z. z. o lesoch v znení neskorších predpisov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 124 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Poľovníctvo TEREM