Heming hunting
dnes je štvrtok,  2. máj 2024,  meniny má Žigmund,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:27,  dnes západ slnka: 18:58
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

338 Federal - diskusia

autor: off cagi
pridané: 1.3.2015 10:14
Polujete niekto s tymto kalibrom? Jeho tvorcovia a promoteri v USA ho povazuju za "idealny" kaliber. Podla nich 338 Federal (8,6x51) ma vyborny vykon vdaka zvolenemu priemeru, hmotnosti a rychlosti strely,ale zaroven akceptovatelny spatny raz niekde medzi 308 W a 30-06 Spr. Balistiku ma ale lepsiu ako 30-06 a vykonovo je s nim porovnatelny... Strelivo vyraba Federal a zbrane v EU Sako a Tikka. Az prilis vela superlativ na moj vkus. vie mi niekto povedat ako to v skutocnosti naozaj je? Dakujem.A.
počet zobrazení: 7 409
počet hlasov: 0
okruh tém: strelivo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Belson, 1.3.2015 o 19:23

Mal som už niečo vyše roka prehlavnenú pušku na kaliber 338-06, keď Federal v spolupráci so Sakom vyšli s kalibrom 338 Federal. A som tomu časovaniu rád, pretože by som možno neodolal pokušeniu si nahlavniť Federal a dnes viem, že by som to pokladal za chybu. Po skúsenostiach s 338-06 viem, že Federal má pre daný priemer strely "podvýživený" objem spaľovacieho priestoru. Stanovený cieľ, dosiahnúť Federalom 338 úsťovú energiu na úrovni v Amerike veľmi populárneho kalbru 7mm RemMag - pri miernejšom spätnom ráze - bol síce dosiahnutý, ale to je tak asi všetko. Strela s týmto priemerom má pri váhach 180 - 200 grs (11,7 až 13 g) na môj vkus nízke hodnoty prierezovej hustoty (vplyv na penetráciu) a aj balisticky koeficient inherentne nedosiahne hodnoty ťažších, t.j. dlhších striel (súvis s balistickou krivkou, stabilitou). Áno poľovať sa s tým na menšie vzdialenosti dá, ale na môj vkus to má od optima dosť ďaleko. Vyzerá to, že v Európe ide o prepadák (keď čítam, že od neho odchádza jeho spolutvorca - Sako). V zámorí neviem - rešerše sa mi robiť nechce - ale poznám pár poľovníkov v Kanade, s ktorými občas poľujem a tí by si to veru nekúpili ani náhodou...... A keď sme už pri tých nemagnumových tristotridsaťosmách: 338-06 má síce oproti nemeckému 8,5x63 nejaké percento menší objem nábojnice, ale pre prebíjača je ďaleko vhodnejší. V situácii, kedy v dostupnosti fabrického streliva sú na tom zhruba rovnako (t.j. niekde okolo nuly), si u "američana" môžeš nábojníc nakotiť zo špringfieldovských koľko chceš. Ale to už je iná téma.....

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

komentáre

zoradiť
off Belson, 12.3.2015 o 22:00

Tak som ten článok prečítal. Žiaľ, je to horšie, než som očakával a neodpustím si malú recenziu. Je to dlhé, tak to radšej delím do dvoch častí, dúfam, že to vojde. Takže poporiadku....... 1. Autor si v zozname kalibrov s priemerom 0,338" vymyslel nový kaliber 338-06 Arnold. Puškárstvo s názvom Arnold Arms síce nahlavňuje presné "custom" zbrane na platforme známych záverov (Ruger, Remington atď.) aj v kalibri 338-06, ale v USA celé desaťročia existuje a už niekoľko rokov je normalizovaný v SAAMI kaliber 338-06 A-Square (skrátene sa bežne označuje aj bez prípony A-Square). Takýmto štýlom by v článku mohol autor vymenovať ďalšie desiatky 338-06-tiek, pričom by stále išlo o ten istý kaliber (a možno by tam patril aj 338-06 Belson? :-))))) ). Takýto štýl písania zaváňa bulvárnou povrchnosťou....... 2. Pri hodnotení spätného rázu autor (presnejšie americkí autori náboja) porovnáva jeho hodnotu s populárnym kalibrom 7mm RemMag pri ROVNAKÝCH hmotnostiach strely a rovnakých úsťových energiách. Fyzikálne je v poriadku, že pri 180 grainovom Federale a 175 grainovej sedmičke hovorí výsledok v prospech Federalu (má menšiu úsťovú rýchlosť). Nie je ale v poriadku to, že po vytešovaní sa z výhod menšieho spätného rázu v ďalšom odstavci pri popise terminálnych účinkov je už reč o strele ťažšej. Lenže vtedy už ani spätný ráz nie je ten čo bol, ale ide hore (mierne nad špringfielda). Takže buď-alebo, oboje mať nejde. Ale v marketingovom boji asi áno ...... 3. V spomínanom odstavci o terminálnych účinkoch autor hovorí o prierezovom zaťažení strely. Najprv moja pojmoslovná poznámka, ktorá NIE JE myslená kriticky: Názvoslovná norma pre zbrane pre civilnú potrebu (aj česká ČSN) definuje pojem "energetické zaťaženie prierezu strely", ktoré sa používa na posudzovanie ranivosti a priebojnosti strely. Udelená kinetická energia je to, čo ten prierez "zaťažuje" a spôsobuje deštrukciu cieľa. Strela samotná má z hľadiska fyzikálnej definície určitú hustotu [g/mm3], ktorá je skalárnou veličinou, v katalógovom liste ju NIČ NEZAŤAŽUJE a keďže jej dĺžka je v tomto konkrétnom prípade irelevantná, otrocký preklad pojmu "sectional density" = "prierezová hustota" môjmu pojmoslovnému citu vyhovuje viac. A keďže spomínaná norma STN hojne (aj na tomto fóre) používané "prierezové zaťaženie" neobsahuje (o novelizácii normy neviem), radšej si ja ostanem pri pojme prierezová hustota..... Koniec jazykovedy a teraz už k veci:.....Autor tvrdí, že "Větší pruměr střely přenáší více celkové energie". Vo všeobecnosti to je pravda, ale podmienečne so slovíčkom "môže". Bez ohľadu na priemer, strela prenesie toľko kinetickej energie, koľko má nadelené na ústi hlavne (samozrejme so stratami). V danom kontexte to je marketingový blábol a pomyselná výhoda Federalu pred referenčnou sedmičkou sa nekoná, keďže sedmičková strela s váhou 175 grains má prierezovú hustotu 0,31, kým strela 0,338" má pri váhe 210 grains ten istý parameter len 0,263. Teda ešte MENEJ, než ešte ľahšia sedmička (pri 160 grs to je 0,283). Tento fakt pri zhruba rovnakých úsťových energiách (viď tabuľka v článku) a ostatných okolnostiach (konštrukcia strely) znamená jednoznačne slabšie penetračné vlastnosti Federalu. Možno si ešte nájdem čas dodatočne urobiť porovnávacie prepočty ako vyzerajú hodnoty v 100 a 200 metroch (yardoch)....... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off Belson, 12.3.2015 o 16:47

POKRAČOVANIE..................................................................... 4. O spoľahlivom účinku na grizzlyho na 180-200 yardov som čítal na americkom webe. Autor by nemusel toto už aj tak prehnané číslo nafukovať tým, že ani neuberie tých cca 10%, keď to prepočitáva na metre. Vzhľadom k už uvedenému (a ešte aj neuvedenému), by som na takú vzdialenosť na grizzlyho možno strieľal, len ak by som mal zabezpečené opustenie loviska v opancierovanom vozidle....... 5. "Náboje .338 Federal mají velmi výhodný poměrně vysoký balistický koeficient." Hodnoty BC 0,378 a 0,4 označovať v roku 2015 ako pomerne vysoké pôsobí "pomerne" úsmevne....... 6. Zdá sa, že autorove akademické tituly nie sú ani z jazykovedy, pretože do vysvetľovania pojmu MPBR mieša francúštinu, pričom "blank" je plnokrvné anglické slovo. Možno poľoval na Mont Blancu....... 7. Žeby diskutovaný článok čakal do tlače tak dlho? Už tu bolo konštatované od iných prispievateľov, že v katalógoch 2015 žiadna zbraň ani žiadna munícia v tomto kalibri sa nenachádzajú ani u spolutvorcu tohto kalibru (SAKO) a zjavne ani u nikoho iného (Európa)....... 8. "Despite all of the discussion about long range shooting and long range rifles, the reality is that most deer are killed at less than 100 yards in North America. And a brush bucking .338 cartridge is superior for woods and brush country deer hunting to a high velocity small bore.".......Toto dobre korešponduje s tvrdením v článku, že "Především je doslova skvělým nábojem na naháňky černé zvěře, kde nelze zabránit střelbě přes lehké překážky jako je tráva a menší křoviny. Vyhoví však i jako univerzální náboj při lovu z posedu.".....S obidvoma tvrdeniami sa plne stotožňujem, len k tomu posedu dodávam už spomínané omedzenie vzdialenosti....... 9. V závere článku autor v prvej osobe množného čísla popisuje skúsenosti z lovu týmto nábojom so strelou Partition 210 grs. Okrem marketingových táranín (k niektorým som sa ani nevyjadroval) a aj technicky nekvalifikovaných tvrdení, túto časť článku možno pokladať za najcennejšiu. Škoda len, že ani v jednom prípade ani náhodou autor neuvádza vzdialenosť, na ktorú na úlovok strieľal. Môžem sa mýliť, ale myslím si, že keď by tam bol nejaký ten muflón alebo kanec na 150 alebo 200m, takáto informácia by v článku určite nechýbala....... 10. Ani po prečítaní článku nemám dôvod meniť svoj pôvodný názor, že je to výborný kaliber do streleckých vzdialeností 100 - 120m. S rizikom pravdepodobnosti úspechu menej než 100% možno aj do 150m. Ako špecializovaná zbraň OK, ako univerzálna v žiadnom prípade. A vyzerá to tak, že s týmto názorom nie som osamotený a má ho aj časť tých, ktorí pred desiatimi rokmi stáli pri jeho zrode a dnes ho z výrobného programu vypúšťajú. Myslím, že žiadna "Nová hvězda mezi náboji" sa nekoná....... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off stefa, 11.3.2015 o 10:40

Myslím si, že ten článok Ťa v ničom neprekvapí a zaradíš ho medzi ostatné štandardné články autora. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Belson, 11.3.2015 o 9:28

Vieme, že debaty o vhodnosti a uprednostňovaní rôznych kalibrov sú nekonečné, je v nich preveľa subjektívneho. Vo svojej dávnej zmienke (ak máme na mysli rovnakú) píšem to isté, že to nie je kaliber "naďaleko". V tejto diskusii som sa bez akýchkoľvek praktických osobných skúseností snažil poukázať na objektívny fakt, že fyzika nepustí. K danému priemeru strely (a tým aj k jej rozumnému váhovému rozpätiu) poskytuje tento kaliber málo spaľovacieho priestoru a preto ho pokladám za podvýživený a od "ideálneho", ktorý by som chcel mať v trezore, za fest vzdialený. Na druhej strane, existuje veľa iných, dosť podobných situácií (mám na mysli vzťah objemu nábojnice a priemeru strely), takže platí, že "Ak ju miluješ, niet čo riešiť...". Ale to už sa krútime dookola..... Na ten časopis nemám online prístup, ale aspoň som zistil autora. Ten už toho popísal..... Už názov článku mi nejde pod fúzy. O kalibri, ktorý sa nedokázal jednoznačne presadiť za takmer desať rokov svojej existencie, písať ako o "novej hviezde" pokladám za dosť uletené. Ale možno ten časopis dnes kúpim a uvidíme...... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off cagi, 11.3.2015 o 5:22

Prave ten clanok dobre znameho ceskeho autora ma nakopol k zalozeniu tejto diskusie. 338F mam v hladaciku uz davno(Belson si sa o nom kratko zmienil par rokov dozadu v diskusii na inom portali s touto tematikou) a z mojho patrania po webe o nom citam vacsinou iba same superlativy a tak som chcel zistit sko to naozaj je. Totiz, trosku pochybujem ze s nim autor spomenuteho clanku vobec niekedy poloval....bez urazky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 10.3.2015 o 23:34

Ahoj Štefan. Písal som aj v odkazovanom "bradatom" príspevku spred siedmich rokov, že kaliber 338-06 je už normalizovaný v americkej SAAMI. Čiže z toho pohľadu nie je wildcatom. Ale keď sa pozrieme na jeho fabrickú podporu, tak je takmer na úrovni wildcatu. Nesledujem veľmi situáciu, ale neviem, žeby sa nejaká veľká US zbrojovka, alebo relevantná munička v tomto kalibri exponovali. Nosler so svojimi drahými "custom" nábojmi to nespasí. Arnolda nepoznám, ale asi tiež pôjde o niečo "custom". Takže aj za morom tieto zbrane vo všeobecnosti stále vznikajú prehlavňovaním a munícia prebíjaním. O podpore, akú majú kalibre z rodiny, v ktorej bol spomínaný (snáď okrem Rebovho 8,5x63) sa mu môže len snívať..... A v odpovedi cagimu som označenie wildcat použil v tom zmysle, že nielenže si zbraň a muníciu v tomto kalibri nekúpi, ale tento kaliber ani nie je v norme C.I.P. štandardizovaný. Čiže z európskeho pohľadu čistokrvný wildcat..... Ďakujem za tip na článok, idem si ho prečítať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off stefa, 10.3.2015 o 11:11

Ahoj Jano, dávno si neprispieval, som rád, že si znova tu. Pamätám si stavbu Tvojej guľovnice ktorú spomínaš vo svojom príspevku a v odpovedi "cagi"-mu o dostupnosti fabrického streliva uvádzaš, že .338-06 je wildcat. V poslednej myslivosti práve vyšiel článok o .338 Federal, v ktorom autor uvádza .338-06 Arnold v spoločnosti sériových výrobkov, ako .338 RCM, .338 Winchester Magnum, .338 Wheaterby, .338 RUM, z európskych 8,6x63 Reb. a .338 Blaser. Ako je to vlastne? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cagi, 10.3.2015 o 2:32

Dakujem pani,postudujem si. Pekny vecer.A. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 8.3.2015 o 23:14

V zámorí muníciu do 325 WSM robí Nosler a samozrejme celkom slušný sortiment ponúka Winchester. A firma Doubletap Ammunition a ešte možno ďalšie. Tipujem, že nemecký veľkoobchod Hoffmann, ktorý vozí z USA takmer všetko, pre nejakých Hansov alebo Joachimov už muníciu v tomto kalibri vozí tiež, rovnako ako aj zbrane Winchester alebo Browning. Myslím si, že minimálne sa to bude dať u Hoffmanna cez nemenovaného nitrianského veľkoobchodníka objednať. Ale to treba samozrejme preveriť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Durell, 8.3.2015 o 21:20

Na 338 Fed som si aj ja chvílu robil chute v Tikke T3 no presne z nižšie popísaných dôvodou som to nechal tak a poštudoval som 325 WSM čo ma veľmi zaujalo aj keď amici ho nejak nemusia a pohľady naň boli protichodné jedny chválili a druhý frflali. S fabrickou municiou bude asi u nás celkom problem - za morom sa vyrába. (prebijam takže neva ) . Ak sa nemýlim nejaké RCM kalibre mal v ponuke aj Manlicher. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 8.3.2015 o 18:49

cagi: Keďže ja nie som viazaný ani na fabrickú pušku (mám licenciu, vybavenie a "zbastlím" si čo si zmyslím), ani na fabrické strelivo (prebíjam), nemám pocit, že som ten vhodný konzultant na takú praktickú otázku, ktorú kladieš. Nemám totiž dostatočný prehľad o ponuke zbraní a streliva na našom trhu. Ak hovoríme o nemagnumovom kalibri niekde v rozmedzí 8-8,6 mm, ako som už písal, na klasické vzdialenosti (do tých 150-170m) pokladám 338-06 za úplne optimálny, ale je to wildcat. To, že v ňom nekúpiš zbraň, za nejaké nešťastie nepokladám, lebo je to jednorazová záležitosť - puškár to raz prehlavní z nejakej staršej zbrane a hotovo. Ale muníciu treba prebíjať a to už môže byť problém (ale aj nemusí). Ja subjektívne pokladám za optimum takýto kaliber s normalizovanou energiou niekde blízko 5000J, t.j. medzi klasickými nábojmi s cca 4000-4500J a magnumovými nad 6000J. Z komerčných kalibrov (obsiahnutých v normách C.I.P. a SAAMI) by som sa zameral na 325 WSM, čo je osmička výkonovo niekde medzi klasikou 8x57JS a 8x68S (magnum). Neviem ako na našom trhu, ale v zámorí sa dá kúpiť aj zbraň, aj strelivo 325 WSM. Komerčný kaliber 338 RCM je výkonovo málinko nad 338-06, čiže tiež by mohol byť. Môj plánovaný short kaliber sa ešte len tvorí, výkonovo ho chcem dostať nejakých 15-20% nad 338-06 a 338 RCM. Ale to sme už zas pri wildcate a to je mimo témy..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off cagi, 8.3.2015 o 14:35

Belson dakujem. A co teda podobne v osmickovom nemagnumovom kalibri by si doporucil? Bleiker aj Namor tam doporucovali rozne kalibre, otazka je ale ich dostupnost, ako zbrani tak fabrickeho streliva. Strelba tak do 200m, na viac sa necitim a popravde, uz na 150m. nie je jednoduche zodpovedne precitat zver... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 8.3.2015 o 9:11

Chvíľu som uvažoval aj o 338 RCM. Ale keďže voči mojej 338-06 má len o 1,5% väčší objem nábojnice a ja, okrem cieľa vpratať sa do krátkeho záveru, chcem získať aj o niečo vyšší výkon, tak ten kaliber to nebude. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 8.3.2015 o 9:00

Belson...Ruger Compact Magnum (300 RCM a 338 RCM) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 8.3.2015 o 8:31

cagi, s 338 Federal som nepoľoval (takže čitateľ - ortodoxný praktik - môže čítanie tohto príspevku tu aj ukončiť :-) ). Na nejakom americkom fóre som čítal o ulovení toho ich bielochvostého jelienka na 200, či 250 yardov. Od pamätníka som počul, ako u nás chlap ulovil na nejakých 250m jelenicu so savažkovým kalibrom (5,6x52R). Prečo to spomínam? Všetkému tomu verím, ale nikdy si neprečítame opačné (nedohľadané) prípady. Ak mám na mysli spoľahlivosť a terminálnu konzistentnosť účinku, asi by som s 338 Federal nevystrelil na našu veľkú zver (dospelý diviak, jeleň) na vzdialenosť väčšiu než tých 100 - 120m. Určite sa dá aj viac, ale ako som už napísal, podľa môjho gusta je tento kaliber veľmi vzdialený od toho, čo pokladám za optimum. A pri pohľade na súčasné trhové pomery to vyzerá, že asi nie som sám..... K skúsenostiam s 338-06: Len tie najlepšie, ale tiež s obmedzením na tých 150 - 170m. Samozrejme, veľa záleží od druhu použitej strely (ako aj v prípade Federalu), ale pri bežných poľovníckych vzdialenostiach lepší kaliber nepoznám. Niečo popisujem tu odkaz (link na zobrazenie zbrane už nefunguje). Musím ale dodať, že pred pár rokmi som si zadovážil guľovnicu Savage (antikor, plastová pažba) v kalibri 7mm WSM a momentálne moja 338-06 tíško odpočíva v trezore. Zbrane sú totiž mojimi veľkými hračkami (Toys for Big Boys). A v tomto duchu sa opäť chcem vrátiť k nejakému väčšiemu kalibru, ale v krátkom, short-magnumovom závere. Tá Savažka totiž svojim spôsobom spojenia hlavne s puzdrom záveru k tomu priam provokuje. Ak okolnosti dovolia, dúfam, že do jesene by to mohlo uzrieť svetlo sveta..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Jager68, 7.3.2015 o 18:24

Cagi..myslim,že do cca 200m ten 338 Federal je uplne v pohode.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cagi, 7.3.2015 o 15:40

Belson, predsalen by som sa chcel este vratit k Tvojmu prispevku. Pises ze polovat na mensie vzdialenosti sa s tym da...Co u Teba znamena mensia vzdialenost? Lebo napr. moj oblubeny kaliber 45-70 govt ma tiez nie velmi optimalny pomer medzi priemerom strely, jej hmotnostou a objemom nabojnice, ale do 100 - 120 metrov robi vybornu robotu. Ako to vidis s tym Federalom? Prosim tiez mozes trosku rozviest svoje skusenosti s tym Tvojim wildcatom. Dakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 2.3.2015 o 9:24

Detto niektoré zbrojovky aj u 9,3x62 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovec84, 2.3.2015 o 7:46

Aj v nazve 8x68S nikde nieje uvedene magnum a pri tom kazda zbrojovka ma pusku v tomto kalibre zaradenu medzi magnumami a pyta eurace na viac :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off namor676, 2.3.2015 o 0:02

Belson samozrejme máš 100% pravdu, ja som ani netvrdil že to nie je magnum, iba som poukázal na absenciu nákružku ,,typického" pre magnumové ráže. Plne s Tebou súhlasím že čo má nad 6000J bez ohľadu na pomenovanie môžeme zaradiť medzi magnumové kalibre. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 1.3.2015 o 23:33

namor676: Nákružok je síce historicky základným, ale nie jediným kritériom pre "titulovanie" náboja slovom Magnum. Predstav si, že tvoj 338 Blaser Magnum voči klasickému kalibru 338 Winchester Magnum (s nákružkom) má síce max. prevádzkový tlak nižší o 10MPa, ale pretože má napohľad väčší objem nábojnice, jeho normalizovaná energia je voči 338WM o celých 900J väčšia. Napríklad tvoj Blaser má o 270J väčšiu normalizovanú energiu, než americký 338 Remington Ultra Magnum (tiež bez nákružku). Takže kaliber 338 Blaser Magnum so svojou normalizovanou energiou 6360J radiť medzi nemagnumové kalibre len preto, že nemá nákružok, nie je správne. V priemere strely 0,338" do nemagnumov patria spomínané 338 Federal, 338-06, 338 RCM, 8,5x63, prípadne iné menej známe wildcaty, s max. energiou do tých 5000J, prípadne 5500J. Čo je nad 6000J, patrí medzi magnumy, a to aj keď to nemá nákružok, alebo ani to označenie v pomenovaní (napr. 416 Rigby so svojimi 7270 Joulami). U Blasera a Normy to asi vedia a preto to slovo Magnum použili (okrem toho, že ide aj o marketing). A zdôrazňovať, že s uvedenými hodnotami energií súvisia aj hodnoty hybnosti na ústí hlavne a tým aj "prdy" do ramena, je azda zbytočné..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off namor676, 1.3.2015 o 23:03

cagi to máš samozrejme pravdu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cagi, 1.3.2015 o 22:30

To je v poriadku Namor, ale, ale 338BM ma E0 vacsiu o cca 30% co samozrejme zyvsuje spatny raz a teda z tohto pohladu to magnum je. Podla inventora, 338F mal mat spatny raz v porovnani s 7RM nizsi o 15%. aj pre toto to mal byt bestseller... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 1.3.2015 o 22:26

Ked 338..potom 338 Win.Mag. Poloval som s tymto kal. na jesen min.roku. Ja som ,,extremny" fanusik aj vlastnik 7RM ale 338 WM ma slusne ,,zblbol" super strelba,ziadne trhanie pleca a rozbijanie zveriny.. a dalsia vyhoda. Obrovsky vyber streliva.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off namor676, 1.3.2015 o 21:35

Hoci 338 Blaser Magnum má v názve magnum, nie je typickým predstaviteľom z dôvodu absencie krúžku na nábojnici. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cagi, 1.3.2015 o 21:27

Pani, dakujem za nazory, Tebe Belson specialne. Myslel som si ze v tom bude nejaky zadrhel, hoci na americkych forach je pomerne dost prispevkov kde si ho lovci vychvaluju na vsetku zver do velkosti wapiti do 250 yardov. Namor, mne je jasne ze v triede 338mickovych magnumov je viac ako slusny vyber vybornych moznosti, ale caro 338F malo byt prave v tom ze to nie je magnum.... Ale asi zbytocne meditovanie, vyzera to tak ze kaliber zrejme skonci na smetisku dejin podobne ako napr. jeho starsi kolega 358 Winchester. pekny vecer prajem.A. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 1.3.2015 o 19:23

Mal som už niečo vyše roka prehlavnenú pušku na kaliber 338-06, keď Federal v spolupráci so Sakom vyšli s kalibrom 338 Federal. A som tomu časovaniu rád, pretože by som možno neodolal pokušeniu si nahlavniť Federal a dnes viem, že by som to pokladal za chybu. Po skúsenostiach s 338-06 viem, že Federal má pre daný priemer strely "podvýživený" objem spaľovacieho priestoru. Stanovený cieľ, dosiahnúť Federalom 338 úsťovú energiu na úrovni v Amerike veľmi populárneho kalbru 7mm RemMag - pri miernejšom spätnom ráze - bol síce dosiahnutý, ale to je tak asi všetko. Strela s týmto priemerom má pri váhach 180 - 200 grs (11,7 až 13 g) na môj vkus nízke hodnoty prierezovej hustoty (vplyv na penetráciu) a aj balisticky koeficient inherentne nedosiahne hodnoty ťažších, t.j. dlhších striel (súvis s balistickou krivkou, stabilitou). Áno poľovať sa s tým na menšie vzdialenosti dá, ale na môj vkus to má od optima dosť ďaleko. Vyzerá to, že v Európe ide o prepadák (keď čítam, že od neho odchádza jeho spolutvorca - Sako). V zámorí neviem - rešerše sa mi robiť nechce - ale poznám pár poľovníkov v Kanade, s ktorými občas poľujem a tí by si to veru nekúpili ani náhodou...... A keď sme už pri tých nemagnumových tristotridsaťosmách: 338-06 má síce oproti nemeckému 8,5x63 nejaké percento menší objem nábojnice, ale pre prebíjača je ďaleko vhodnejší. V situácii, kedy v dostupnosti fabrického streliva sú na tom zhruba rovnako (t.j. niekde okolo nuly), si u "američana" môžeš nábojníc nakotiť zo špringfieldovských koľko chceš. Ale to už je iná téma..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off namor676, 1.3.2015 o 18:20

Presne ako napísal BLEIKER, osobne som sa po dlhom zvažovaní silnejšieho kalibru rozhodol pre 338 Blaser Magnum, ktorý v mm rozmeroch je tiež 8,5x63 :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off fanda, 1.3.2015 o 18:09

Vidím bych to stejně jak Bleiker ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 1.3.2015 o 16:10

Ejha-to som ani nevedel,asi to nebude v Europe taký ideálny kaliber.Inak ja ked sa pozriem na strelu 6,2 osadenú v 51 nábojnici-fajn,7,62 to už sa usmievam-ale dajme tomu,no ale 8,6 v takej nábojnici musí byt divný pohlad.Ked už tak,tak potom radšej 8,5x63 -to je patron s vynikajucimi parametrami,otázka je zas dostupnost zbraní a streliva u nás a v okolí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off pochyba, 1.3.2015 o 14:27

Vyber streliva do .338 Federal nie je bohvie aky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lanus, 1.3.2015 o 11:08

cagi - Dovoľujem si poznamenať,že keďže aj ja .338 Federal-u fandím, zaznamenal som nemilú novinu a to,že Sako aj Tikka úplne vypustili z "menu roku 2015" ponuku zbraní aj streliva tohoto kalibra !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM