Heming hunting
dnes je pondelok,  6. máj 2024,  meniny má Hermína,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:21,  dnes západ slnka: 19:04
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Recepty - diskusia

autor: off Edu
pridané: 26.9.2009 20:35
Pozrel som zopár receptov a pozerám ,že nejako málo sa tam debatuje :) Dosť receptov je podľa mňa od ľudí ktorí podľa mňa variť vôbec nevedia by nikdy nevarili . Kedže je varenie mojim dosť veľkým koníčkom prijal by som rady napríklad ohladne gulášu . Rada koľko kilo mäsa toľko kilo cibule asi nikomu nepomôže ,lebo to bude sladká cibulnačka nie guláš . Ak má niekto skúsenosť prípadne nejaké seriozne rady budem povdačný za skúsenosti .Ďakujem a pridám určite i ja niečo :)
počet zobrazení: 19 253
počet hlasov: 0
okruh tém: voľná diskusia
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off MisiF, 2.3.2018 o 8:03

Aj môj favorit medzi vývarmi je určite z bažanta, väčšinou si prsíčka vykostím tie sa dajú využiť na ďalších x spôsobov a ostatné ide do vývaru, robím ho z dvoch bažantov, s ktorých som predtým oddelil prsia, pridaním klasickej koreňovej zeleniny, po uvarení oberiem mäsko z kostí vrátim do polievky, nakrájam zeleninku a podávam, miluje ho celá rodina. Vynikajúci je tiež z prepeličiek, ktorý si vždy dávame v Srbsku keď na ne chodíme koncom leta, prepeličky majú biele mäsko veľmi podobné bažatiemu ale je ešte o niečo jemnejšie, prepeličky sú vynikajúce aj pečené obalené v plátku slaninky. Vynikajúci vývar je tiež z holubov hrivnákov ale holuby majú tmavé výrazné mäso, ktoré sa najviac podobá mäsu divých kačíc aj vývar je z nich tmavší chuťovo podobný hovädziemu. Z holubov tiež väčšinou vyberám prsia, ktoré dôkladne okorením čerstvo mletým čierným korením, drvenými borievkami trocha soľou nechám ich na noc chladničke a na druhý deň opekám na grile, stačí minútka z oboch strán a sú vynikajúce. Pre 3-4 osoby ich potrebujeme 5-6 kúskov a bude z nich aj vývar aj delikátna pečienka s pravou silnou chuťou diviny. Hrdličky moc neodporúčam majú podobné mäso ale je ho oveľa menej, hlavne prsíčka sú u hrivňákoch oveľa väčšie a mäsitejšie.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-67 z 67 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off lowec, 1.10.2009 o 12:52

tušim upečiem buchtu alebo buchtičku a potom napišem recept teda ako sa to robí . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bystricka, 1.10.2009 o 11:38

a ty edu sa vyjadri, ci si si poplietol ci nie, ale pravdu, ty betar! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off adriana26, 1.10.2009 o 11:38

ja mám tiež rada divinku :).... a najradšej medvedie labky :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bystricka, 1.10.2009 o 11:37

pan hornet22 a vy to viete ako, ze som super? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hornet22, 1.10.2009 o 10:47

Edu Ty beťár, nepoplietol si si náhodou gulášik s pekáčikom, ak aj áno tak bystrička je super ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 30.9.2009 o 17:47

:)) :)) :)) :)) :)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 30.9.2009 o 16:09

samozrejme i ja o gulašiku ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bystricka, 30.9.2009 o 14:17

lowec, ja stale hovorim iba o gulasi.............a edu, neviem na co ty si sa pytal? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lowec, 30.9.2009 o 13:47

dúfam že hovoríme o tom ako 69 krát zamiešame varechou guláš .. či ?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 30.9.2009 o 12:28

si si istá bystricka? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bystricka, 30.9.2009 o 10:35

no, presne na to som sa chcela aj ja opytat, ale uz ma solimkenaj predbehol.........ja to mam rada stiplave:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 30.9.2009 o 9:21

všetko záleží na tom ako s ktorou ja mám rád i 69 :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 29.9.2009 o 19:59

EDU ako si to myslel ? :)) ako to robite vy ? :)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 29.9.2009 o 12:22

bystricka a adrianka nože pridajte aj vy dve nejakú dobrôtku . Prípadne niečo o tom ako to robíte vy ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bystricka, 28.9.2009 o 10:13

suhlasim, sto ludi sto chuti, nema vyznam podla mna davat tu recept na moj gulas, kazdy varime podla toho co komu chuti, a ak nevarime prvy raz , ale gulas robim uz nejaky ten rocik tak musim vediet, co mne, alebo mojim priatelom chuti......... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off adriana26, 28.9.2009 o 9:46

hmmm teda chlapci vy ste otvorili fajnovú diskusiu :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gabrielSO, 27.9.2009 o 21:32

Každý guláš je chuťovo iný aj keď ho budeš stokrát variť, a dobrý recept ???ja napríklad hneď keď nakrájam na drobno cibuľu do kotlíka keď začne len šumieť pridám červenú papriku a vložím nakrájané mäso, kečup alebo pretlak nedávam, pretože par krát sa mi stalo, že to mäso naberie takú nie oku lahodiacu farbu a veľmi zaleží aj na ohni gulášik varíme na slabom ohníku aby len tak pomaličky bublal, koreniny tradičné soľ,čierne korenie,paprika,bobkový list,malá čípoš paprička, a podravka ktorá nahradí každý vývar, zahusťovadlo nastrúhaný surový zemiak.Veľmi sa mi osvedčilo keď varíme guláš hodíť do kotlíka také cca 1kg kúsky bôčiku z diviačika, keď mäso sa ešte len smaži vo vlastnej šťave potom za tepla bôčik chutí výnimočne.A na záver pred koncom varenia dobre rozdrvený cesnak, majoránku ktorá nesmie chýbať a po dobrej fyzickej práci v revíri každý guľáš chutí vynikajúco. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 27.9.2009 o 21:20

lowec samozrejme i ja . Len mi povedz či bude cibule toľko kg ako mäsa ? Ja ti poviem či bude cibulnačka ,alebo nie :) Jasne na gulašik rád prídem a i Ty si samozrejme u mna vždy vítaný. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lowec, 27.9.2009 o 20:37

edi , ja tiež dost často kulinarčím a hlavne v horách ale rád by som prijal recept na gulaš od teba predstava .Uvažujem že ta pozvem na gulašik ktorý sa bude pred tebou varit snád ta presvedčím ,že cibulnačky sa nerobia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 27.9.2009 o 17:50

Dobrý a pravý vývar z kostí, prípadne mäsa či už vývar A, alebo B je samozrejme potrebný skoro všade. Keď nie je ( čo je na škodu ) pretože je to prírodné a pre organizmus výrazne zdravšie, dá sa bežne urobiť vývar takzvaný „umelý“ samozrejme za pridania chémie ( masox, bujón a pod ) Aj vegeta je síce v pokrmoch žiadaná – presnejšie jedlo dokáže dobre ochutiť, lenže vieš, čo vegeta obsahuje a proti čomu sú dôrazne zástancovia zdravšieho života. Aj ja ju ale používam. Šípkový lekvár, brusnice a lesné plody sa výrazne hodia k divine, jednotlivým jedlám. Moridlo, resp. pác robím takzvaný suchý- hodne cibule, cesnak, roztlčený bobkový list, roztlčené borievky, roztl.čierne korenie, olej, citrón, ( občas aj obyčajnú horčicu ), ja dávam aj mierne soli a to aj napriek tomu, že sa tvrdí, že soľ púšta šťavu. Dlaňou to „nabúcham“ do mäsa a nechám mäso v chlade oddychovať a dozrievať hlavne u mäsa zo starších kusov 2-4 dni, samozrejme s obracaním. Klobásu som robil len párkrát.
P.S.- ja som to už napísal teraz, lebo idem von, zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 27.9.2009 o 17:18

rys 2 a čo na to doktor Bukovský ? :))) Ano guláš treba robiť s láskou a pomaličky . Na pohľad to vypadá jednoducho ,ale je to alchýmia . Ten vývar som odpozeral od súťažiacich v gulášoch . Inak sa bežne polievkovým vývarom podlieva . Tiež dobrá vegeta a prípadne bujon môže urobiť echtovnú chuť . Dá sa i troška šípkového lekváru pridať aby sa vyrovnala chuť sladká ,kyslá a slaná to je tiež dosť dôležité.

Niekedy môžeme prebrať pácovanie mäsa napríklad a skusenosti . Klobása je tiež vec náročná . Jeden dáva mäso nakrájané iný vyrába prát a receptov je tiež veľa . Samozrejme údenie môže tiež v nemalej miere pomôcť koncovému výrobku.
PS: Kruci prečo sú tie najnezdravšie jedlá najchutnejšie ! :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 27.9.2009 o 16:52

Však áno. Majorán jednoznačne na konci, cesnak tiež – ale prvú polovicu dávam vždy do základu, teda v prípade gulášu – jeho základu. Aký základ, taký guláš. Ono máš pravdu, že dobrý, ak nie najlepší guláš je z pliecka a dolnej časti lýtok (glejoviek) - ten spôsobuje rôsolovitosť a teda dobrý základ na vytvorenie „sulcu“ v základe.. Cesnak sa stratí – jeho fytoncídy, vitamín C určite a čiastočne aj jeho chuť – ALE, aj v základe – konkrétne v mäse cítiť jeho prítomnosť !!, pretože mäso sa prudkým restovaním na začiatku uzavrie. Jasné, že gro cesnaku – dochutenie je na úplnom konci. Skrátka v guláši musí byť dobré a šťavnaté aj mäso, aj vývar – obe časti – tak preto ten cesnak pol na pol. Kuracie krídla ja nie, to je biele mäso a iná chuť vývaru, ale ktovie. Ešte som to neskúšal, ale myslím ani nebudem. S vavrínom ( bobk. List ) dva – tri lístočky a celé čierne korenie, s dvomi tromi zrniečkami nového korenia nemôžu v žiadnom prípade uškodiť, ba naopak. Guláš z diviaka je výborný, pretože mäso obsahuje viac tuku oproti inej zverine a aj pokrmy sú výborné. Ja mám rád každý guláš hlavne, keď je zodpovedne a hlavne s láskou pripravený. Vieš, čo sa hovorí, ak je pokrm pripravený správne a s láskou, pozitívna energia z pokrmu sa prenáša aj na človeka. Ale vidím Edu, vieš pripraviť kvalitný guláš s láskou a dokážeš sa s ním pomaznať.
P.S.- čo sa týka cibule, nedávam málo cibule- nad normu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 27.9.2009 o 15:50

Uhm ďakujem za zapojenie sa do debaty rys 2 . Ja zahusťujem strúhaným zemiakom vopred uvareným . Cesnak a majorán dávam po odstavení gulášu . Majorán určite lebo by to samozrejme zhorklo . Cesnak preto lebo pri varení sa jeho chuť stráca.Výborné je pridať miesto vody vývar napríklad z kuracích krídiel ktorý da gulášu rôsolovitosť . Bežne sa na to používa kližka slovensky močing čiže lýtko hovädzie. Mäso dávam orestované do biela aby sa uzatvoril povrch a mäso nezosirkovatelo. Čiže sa bude deliť po vrstvách.Cibule dávam štandartne asi 1/3 ako mäsa . Výborný guláš je napriklad z diviačaťa . Nikdy nedolievam studenú vodu. Pridám pre chuť francúzku horčicu kapánek pretlaku či kečupu . To či treba dať vinko červené ,pivo ,olivu,borievku ,šipok atd je už vec len dochutenia komu čo chutí . Ja dávam i bobkový list . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 27.9.2009 o 15:24

Kua, som zabudol na 2-3 veľké zemiaky ( môžu byť napoly rozkrojené ), ktoré dávam hneď v druhej etape restovania. Tie po uvarení vyberiem a roztlačím vidličkou na lyžici a túto zmes hodím opäť do hrnca. Teda zahusťujem kotlíkový guláš zemiakom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 27.9.2009 o 13:50

Správne má byť: teda. ( nie eda). Sorry, písal som vo W. No a borievky sú tiež v istých prípadoch pri varení pokrmov z diviny potrebné. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 27.9.2009 o 12:10

Ešte doplním, niekto dáva na začiatku, keď už je cibuľa skoro do červenohneda orestovaná aj parad. pretlak, prípadne kečup. Nie je to chybou, záleží, čo za guláš sa pripravuje a hlavne z akého mäsa. Aby to nebolo "sladké". Edu, množstvo cibule podľa mňa nezvyšuje sladkosť, chyba je skôr inde. Teda aspoň ja som to o cibuli nepočul. Teda nakrájanej cibuli nožom ( nie strojom - železo robí zle ). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 27.9.2009 o 12:00

Málo, ale predsa si aj ja rád „zakulinárčím“. Poďme teda ku gulášom a k jeho príprave. Gulášov je viac druhov a myslím si, že v prevažnej miere majú takmer navlas rovnaký základ. Neskôr, podľa druhu gulášu sa menia len vložky a prípadne zavárky, ingredencie. Guláš a iný už hotový pokrm sa hodnotí nie len podľa chuti, ale aj podľa vôňe, farby, konzistencie, použitých surovín, teda z odbornejšieho hľadiska. Mäso a zemiaky nesmú byť rozvarené, ale ani tvrdé. Jednou za základných poučiek v kuchárskej terminológii je: ku tmavým mäsám podávame tmavšie šťavy, omáčky, ku svetlým, resp. bielym mäsám opačne. Kuchári tvrdia ( je to aj v knihách ), že tmavšiu šťavu, omáčku dokážu urobiť cibuľou – jej dĺžkou restovania na panvici, ktorú restujú úplne do červena, až hneda na miernom plameni a za neustáleho miešania ( aby nezhorkla, nepripálila sa ). Toto je podľa mňa dôležité, takto správne orestovaná cibuľa robí tmavú šťavu, omáčku. Keďže divina patrí z hľadiska rozdelenia ku tmavým mäsám a šťava alebo omáčka má byť tmavšia, patrilo by to robiť tak. Môj postup prípravy kotlíkového gulášu:
– Na rozpálenú masť vložím pokrájanú cibuľu ( prekrojená po dĺžke napoly a krájaná naprieč), po chvíli pridám dobrú rascu ( pred pridaním nožom mierne naruším jej celistvosť ) a restujem do červenohneda (treba pri tom byť a miešať do konca, aby sa cibuľa nepripálila – nezhorkla ), pridám sladkú ml. čer. papriku, zamiešam a bleskovo zalejem troškou vody ( aby nezhorkla ), pridám pokrájané mäso, posekané kosti ( zosilnenie šťavy ) a orestujem na silnom plameni, nech sa mäso „zavrie“, pridám soľ, mleté korenie (chili), polovicu pretlačeného cesnaku ( druhú na konci varenia ) a restujem až do úplného vydusenia vody ( dá sa to zistiť varechou, keď ňou urobím cestičku v mäse – základe a cestička sa nespája – niekto to robí aj dlaňou nad hrncom – keď táto nenavlhne, už nie je voda ), potom znovu podlejem trochou vody, pridám zelenú papriku a olúpané paradajky ( v zime lečo ) a znovu restujem – stále miešam do vydusenia vody ( Kuchárski znalci to údajne robia až trikrát a práve v tom vidia silu základu a celkového zdaru ), potom zalejem vodou a už len za občasného premiešania na slabom plameni dusím, NIE VARÍM (eda zalejem vodou, aby táto bola asi 2-5cm nad pokrmom). Neskôr pridám už viac vody, pred koncom pokrájané zemiaky a keď sú tak skoro akurát ( oni ešte dôjdu, pozor na to ) dochutím, resp. zvýrazním ešte chute už horeuvedeným, s pridaním dobrej, najlepšie domácej majoránky, ktorú medzi dlaňami rozdrolím.
– Niekto dáva trochu húb, prípadne červ. vínko, pivko, celé nové korenie ( málo ), ihličie, rôzne vnate, pór, atď – prípadne iné koreniny a nemusí to byť v žiadnom prípade chybou, skôr naopak. Občas aj ja rád odskočím od klasiky. Pokiaľ by som varil guláš ku knedli, teda hustejší, robím zápražku ( nikdy nie zátrepku ). Zápražka musí byť ale správne pripravená 4-6 min restovať a prevariť 45min až hodinu ( podľa prísnej gastronómie a normy ), teda žiadnych 5-20 minút a podobné nezmysly, ktoré sa bežne uvádzajú a bežne aj praktizujú – to je väčšinou uľahčenie si roboty. Bežný stravník na to nikdy nepríde a ľudí najviac zaujíma chuť a množstvo – nie kvalita pripravovaného jedla. A chuť sa dá bohužiaľ vždy nejako urobiť. To je len môj názor ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

zobrazené 41-67 z 67 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov