Heming hunting
dnes je piatok,  29. marec 2024,  meniny má Miroslav,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:31,  dnes západ slnka: 18:09
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Podmienky úspešnej realizácie antiparazitárnych opatrení u voľne žijúcej zveri - článok

autor: off Jelsovec
pridané: 22.8.2011 10:26

Opatrenia na zlepšenie podmienok prostredia u voľne žijúcej raticovej zveri sú rôzne a jedným z nich je aj podávanie prípravkov  proti pôvodcom parazitárnych ochorení. Z praktického hľadiska má aplikácia liečiv niekoľko pravidiel, pričom treba vedieť, že univerzálny návod neexistuje a pri každej aplikácii je potrebné zohľadniť špecifiká daného poľovného revíru.


Uvediem niekoľko podmienok pri vykonávaní dehelmintizácie:


1, Poznanie zdravotného stavu zveri - Okrem  paušálneho dohľadu počas pravidelných návštev revíru a dodržaní  zásad správneho odlovu ( choré a kondične slabé zvieratá sa lovia prednostne )  je potrebné pred aplikáciou liečiv vykonať parazitárne vyšetrenie trusu voľne žijúcej zveri. Trus  môžeme odoberať jednak z okolia kŕmnych zariadení, pričom je nutné zbierať trus čerstvý ( nie zaschnutý, mokrý, zamrznutý, atď..) , alebo ho odoberáme priamo z tráviaceho traktu ulovenej zveri.  Pri vzorkovaní sa snažíme zachytiť čo najširsie spektrum zvierat a je možné vytvárať zmiešané vzorky z jednotlivých miest poľovného revíru. Napr. trus 5-10 jedinov srnčej zveri z jednej lokality. Vzorky, samozrejme , medzidruhovo nemiešame.  Táto prvá podmienka nám nám pomôže pri rozhodovaní  o druhu účinnej látky, miest kde budeme odčervovať a v neposlednom rade aj či vôbec pristúpiť k plošnej aplikácii liečiv.


2, Návyk zvierat  a systém kŕmnych zariadení -  Veľmi dôležitou podmienkou pre úspešne zvládnutú liečbu je návyk zvierat na krmivo, ktorý by mal byť vykonávaný systematicky a dlhodobo, a zároveň technické riešenia kŕmnych zariadení pre jednotlivé druhy zvierat.  V rámci chuťovej atraktivity krmiva je potrebné vedieť, že niektoré liečivá menia pach krmiva a zver ( hlavne srnčia a dančia )  môže odmietať takto zmenené krmivo. Riešením sú rôzne chuťové atraktanty, či už na princípe rôznych pást ( anízové,jablčné ) , alebo soli  v práškovej forme.


3,  Dávkovanie liečiva -  Pri dávkovaní liečiva musíme poznať dve premenné - živú hmotnosť a množstvo liečiva na jednotku živej hmotnosti.  Množstvo liečiva je obyčajne uvádzané výrobcom, aj keď v niektorých prípadoch sa radšej treba poradiť a korigovať toto množstvo s niekým, kto má praktické skúenosti. Živú hmotnosť v tomto prípade predstavuje  živá hmotnosť všetkých zvierat , ktoré potrebujeme odčerviť ( väčšinou sa to obmedzí na hmotnosť zvierat pravidelne navštevujúcich krmelec )


4, Granulát, alebo domáca príprava  -  Medikované kŕmne zmesy je možné dostať od rôznych výrobcov a sú taktiež možnosťou ako vykonať dehelmintizáciu. Ich výhodou je rovnomerné zastúpenie liečiva na kilogram krmiva a teda presné dávkovanie, prítomnosť chuťových atraktantov a vyváženosť živín. Nevýhodou je vyššia cena a možnosť odmietnutia zvieratami z dôvodu nevyhovujúcej štruktúry. Ak sa rozhodneme pre granulovanú medikovanú kŕmnu zmes, odporúčam dlhšie prípravné obdobie a na  začiatok podávanie granulovaných kŕmnych zmesí spolu s klasickým jadrovým krmivom.



Ako som už napísal v diskusii, opatrenia na zlepšenie zdravotného stavu zveri, kam patrí aj odčervovanie , je beh na dlhé trate. Aj v tomto prípade platí , že menej je niekedy viac a aplikácia liečiv by sa mala používať len v situáciach ktoré to vyžadujú a po dôkladnom oboznámení so skutkovým stavom. To však neznamená, že by sme ju mali odmietnuť ako nevýhodnú, či zbytočnú, pretože nevyrieši problémy plynúce z vysokej populačnej hustoty, nedostatočnej výživy , nedstatkov v hygiene a zlého chovateľského zásahu.  


Pre krátkosť času som uviedol len tie najzákladnejšie problémy pri realizácii plošného odčervovania. Privítam diskusiu a prípadné doplnenie...


 


 


 


 


 


 

počet zobrazení: 1 978
počet hlasov: 4
kategória: iné
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM