Heming hunting
dnes je štvrtok,  18. apríl 2024,  meniny má Valér,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:52,  dnes západ slnka: 18:38
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

zákon o zbraniach a prax - diskusia

autor: off vilo72
pridané: 5.9.2015 12:13
Dobrý deň. Vytváram novú diskusiu za účelom výmeny názorov ako je na Slovensku aplikovaný zákon o zbraniach oddeleniami dokladov. Je priam zarážajúce keď v jednotlivých témach sa stretnem s názormi držiteľov zbraní ako to "u nich" je v praxi. Personálne sú oddelenia dokladov často vybavené pseudoodborníkmi na všetko len nie na zákon o zbraniach a strelive, ktorý je deravý ako ementálsky syr. Mnohé riešenia sa aplikujú s odôvodnením "stále sa to takto robilo" a zmeny v zákonoch nikoho netrápia. Policajti takto zneužívajú nevedomosť držiteľov zbrojných preukazov a vytvárajú si tak podmienky na zaužívaný spôsob riešenia žiadostí štýlom (dáš -dostaneš). Prosím Vás, píšte jednotlivé postrehy a vzájomne si vymieňajme názory ako by to malo byť. Možno aj takouto témou prispejeme k odbúraniu korupčného správania a zvýšime tým právne vedomie poľovníkov ako aj širokej verejnosti navštevujúcej túto diskusiu.
počet zobrazení: 7 783
počet hlasov: 5
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 42 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off mibe74, 3.12.2018 o 20:05

Zbran musíš prihlásiť do 7- mich dní...namieste ti vystavi policajne oddelenie preukaz zbrane. Dokopy to zaberie aj s vypisanim papiera a kupenim 4,50 euroveho kolka cca 20 minut. Mne sa take nieco este nestalo. A to som sa na prihlasovanie zbrani uz nieco nachodil. Prave naopak, nikdy som nemal problem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off atyla13, 3.12.2018 o 16:45

Stagstalker, presne tieto iste otazky som policajtovi kládol aj ja. Jeho odpoved znela: "Poviete ze doklady su u mna na oddelení". A ze nemam do vtedy chodit zo zbraniu nikde. Urcite kroky som uz podnikol ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 3.12.2018 o 16:19

Reakcia na príspevok od atyla13, 3.12.2018 o 10:54 :
Takže teraz keď ťa v nočných hodinách zastaví po ceste z poľovačky hliadka a vypýta si doklady od zbrane ukážeš im čo? Ako budú v nočných hodinách na mieste preverovať pravdivosť toho, čo si uviedol v príspevku nižšie? Akým spôsobom máš prepravovať a manipulovať so zbraňou, keď nedisponuješ zákonnom stanovenými dokladmi, najmä ak uplynie zákonná 7 dňová lehota na zaevidovanie zbrane? Predpokladám, že policajt ti nedal ani žiadne písomné potvrdenie, že si zbraň prihlásiť prišiel, ale z dôvodu technických ti nevedel vydať preukaz zbrane. To, že nestíha nie je zákonný dôvod a 30 dňovú lehotu si pravdepodobne pomýlil s lehotou pri vydávaní ZP, kde žiadosť musí byť podaná najneskôr 30 dní pred skončením platnosti starého ZP. Určite danú vec rieš, nemôžeš totiž so zbraňou narábať úplne bez ničoho, pokiaľ nepochodíš u dotyčného, tak to rieš u jeho nadriadeného, prípadne cez príslušné orgány kontroly. Vytlačenie preukazu zbrane je záležitosť pár minút aj so zalaminovaním...Ak sa smiem spýtať, na ktorom OR PZ sa ti toto stalo? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 3.12.2018 o 15:30

Reakcia na príspevok od atyla13, 3.12.2018 o 10:54 :
Paci sa mi, ze si sa zaujimal, pochyboval, pytal sa, „naliehal“. Nepaci sa mi ale, ze si vec nedoviedol do konca s tym policajtom. Co Ti v tom branilo, aby si sa ho slusnou, pokojnou formou, mozno trochu „zaobalenou“ formou s neironickym usmevom a farbou hlasu definitivne opytal, nech Ti ukaze prislusny „zakon“ na ktory sa odvolaval ? Ps- ale bude z Teba nieco ked budes dorazny slusny a pokojny, uvazujes, lebo niektori ludia nevedia pouzivat samostatne rozum a daju sa odbyť aj vtedy, ked maju pravdu a to kdekolvek na uradoch. Podla mna Ti mal vystavit kartu zbrane na pockanie, dava to zmysel, ma to logiku, ale je to len moj nazor. Vec si preto este riadne prever a ak mas pravdu, tomu policajtovi by som to urcite kamaratskou formou povedal. Aby pre buducnost vedel, ze nie si hlupy a pochopil, ze si slusny, ale ked sa nahnevas, moze byt aj zle. Inac ja mam velmi dobre skusenosti so spravnym oddelenim – oddelenim zbrani a streliva – policajtmi. Ani raz za zivota sa mi nevyskytol ziadny problem, vzdy ustretovost, odbornost, profesionalita, dakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off atyla13, 3.12.2018 o 13:53

Som toho istého názoru, ale co sa s nim budem biť ?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 3.12.2018 o 12:38

Preukaz zbrane musi ist so zbranou, takze na počkanie ti ho musí vystavit ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off atyla13, 3.12.2018 o 10:54

Zdravím Vás. Nechcem zakladať novú tému tak to napíšem tu. Pri ohlásení prevodu zbrane (kúpa novej zbrane) a po splnení všetkých podmienok t.j vyplnené tlačivo, doklad od predajcu, kolok v príslušnej hodnote...a po kontrole zbrane policajtom, mi policajt nevydal preukaz zbrane a poslal ma so zbraňou, bez akýchkoľvek dokladov, domou s tým že po preukaz zbrane si mam prísť o týždeň lebo nestíha. Na moje naliehanie mi povedal že on ma na to zo zákona 30 dni. V zákone o zbraniach a strelive som nikde uvedenú lehotu pre vydanie preukazu zbrane nenašiel. Postupoval policajt zákonne ?? Aké sú Vaše skúsenosti s oddelením zbraní a streliva OR PZ ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miroorim, 29.11.2018 o 18:23

odkaz davam do pozornosti, text je skopirovany z FB: "Legis Telum 6 h · POZOR - PROSÍM ZDIEĽAJTE NÁVRH NOVELY ZÁKONA O STR. ZBRANIACH ZVEREJNENÝ !!! Priatelia, pred malou chvíľkou bol zverejnený oficiálny návrh novely zákona o strelných zbraniach a strelive. Materiál budeme revidovať, pripravíme k nemu hromadnú pripomienku a samozrejme podrobnú informáciu pre Vás. Vo veci Vás budeme priebežne informovať. Návrh nájdete na stiahnutie na tejto linke v sekcii vlastný materiál - neštruktúrovaný: odkaz Medzirezortné pripomienkové konanie končí 19.12.2018. Boris Draškaba" ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off arbor, 6.2.2017 o 9:35

Môže. Videl som už na dražbe také zbrane, ale bez optiky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off dusan24, 4.2.2017 o 19:45

Ale mám jedného známeho a trošku sa dostal do problémov takže rýchlo prepísať čo ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jarodt, 3.2.2017 o 20:30

dušan, samozrejme môže, za doprovodu policajta, ktorý zbraň na základe právoplatného exekučného rozhodnutia odoberie a uloží na policii do doby jej predaja novému vlastníkovi. Zároveň do 7 dní musíš odovzdať preukaz zbrane. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off dede, 3.2.2017 o 19:27

Napíš, prečo máš takú obavu ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off dusan24, 3.2.2017 o 13:38

prosim o radu - ludkovia prosim porade mi može exekutor zobrat zbrane ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 18.10.2015 o 13:56

Poľovnícke zbrane by sa mali predávať na voľno pre držiteľov poľovných lístkov a bolo by všetko vyriešené . Dnes sa šikanujú ľudia 80€ psychotestom či 50€ poplatkom u lekára uplne zbytočne . Ak si niekto chce kúpiť pištol , brokovnicu či guľovnicu za účelom vraždy , pytliactva atď . zakúpi si takúto zbraň plne funkčnú a nepotrebuje na to žiadne povolenie stačí aby bola skonštruovaná pred rokom 1890 . Rozemené na drobné guľovnica gewehr 88 guľovnica 8 x 57 sa predáva po tisícoch kusov uplne na voľno odkaz Podobne sa dá kupiť i brokovnica . odkaz Ako i dalšie a ďalšie zbrane po od pištolí po množstvo plne funkčných i uplne nepoužitých guľovníc . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off pandur1, 16.10.2015 o 20:11

V podstate ano, ale ja druhej strane musim uznat aj nespokojnost vila72 nakolko to mohli trochu v zakone upravit presne tak ako to pise. Na niektorych oddeleniachnto nevyzaduju a postaci im kopia a peciatka ze suhlasi s originalom, ale to zase nie je uradne osvedcenie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off solisko, 16.10.2015 o 20:03

úradne osvedčiť listinu /kópiu poľovného lístka/ môže len matrika alebo notár v tomto prípade, nejdem sa rozpisovať o iných listinách ...pandúr1 máš pravdu ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 16.10.2015 o 19:57

Vilo72 ak myslis ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vilo72, 15.10.2015 o 21:16

pandúr1, odkiaľ si nabral toľkú múdrosť, že úradne osvedčená kópia poľovného lístka si nemôže vyhotoviť sám policajt. Pečiatku s textom"fotokopia súhlasí s originálom" predpokladám, že má každé oddelenie dokladov. Ako som už písal, pokiaľ v zákone o zbraniach nie je odkaz na zákon o osvedčovaní listín a podpisov tak neplatí povinnosť overovať listiny na matrike, na obecnom úrade alebo u notára alebo sa mýlim? Ak si chceš byť istý tak daj túto tému do právnej poradne. Osobne mám alergiu na ľudí ktorí si zákon vykladajú ako im to vyhovuje. Ako sa má človek brániť ináč ako sťažovaním sa? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off 650525, 15.10.2015 o 21:15

Pekne sa to píše,ale kolega bol predĺžiť ZP a práve toto sa mu stalo! Preto som to napísal nech sa každý dobre informuje u policajtov oddelenie Zbraní a streliva.Ďakujem pandur1!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 15.10.2015 o 20:45

pre vilo72 ak chceš niekoho poučovať, a na niekoho sa sťažovať tak si najskôr poriadne prečítaj novelu Zákona o zbraniach a strelive kým napíšeš hlúposť. § 17 odst. 2/ K žiadosti o vydanie zbrojného preukazu žiadateľ pripojí ..... písm. e) úradne osvedčenú kópiu platného poľovného lístka, ak žiada o vydanie skupiny D zbrojného preukazu, odkaz novela zákona platná od 1.7.2015 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off hyperon, 15.10.2015 o 18:36

vilo72, no mozno by si mal pravdu, ale v tom momente by sa mu mozno nezdal technicky stav tvojich zbrani... z blata do kaluze... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vilo72, 15.10.2015 o 17:27

Pre 650525: určite by som povinnosť predkladania overeného poľovného lístka neakceptoval. Policajt nech si kópiu overí porovnaním s originálom, alebo ešte lepšie nech si poľovný lístok okopíruje sám. V zákone o zbraniach chýba odkaz na spôsob overovania a preto policajt nesmie si zákon vykladať tak, že overenie musí byť podľa zákona č. 599/2001 Z.z. Mne keby to policajt povedal, že kópia poľovného lístka musí byť overená tak by som ho požiadal o písomnú výzvu, aby som mal v ruke argument a potom by som sa na jeho postup sťažoval a určite by som mal pravdu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 650525, 14.10.2015 o 18:56

Kolegovia pozor pri vybavovaní zbrojného preukazu - policajti vyžadujú notársky overené doklady kópiu poľovného lístka,zbrojného preukazu nepotrebujete potvrdenie z OPK. Je to zmena od júna a tlakové skúšky sú zrušené ak policajt pri kontrole zbrani(podľa tech.stavu zbrane)nerozhodne inak! Treba sa spýtať či akceptujú aj overenie z obecného úradu! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off shoogo, 6.10.2015 o 14:55

Ahojte, mal by som otázku síce z iného súdka ale súvisiacu so zákon o zbraniach a strelive. Známy sa ma spýtal, či je možné poprípade ako zabezpečiť zbraň na stene. Jedná sa o staršiu zbraň, ktorú by si chcel vystavovať na stene ale pritom ju nechce znehodnotiť. Nie som právnik ani nijaký veľký znalec zákona ale pri hľadaní detailov o zabezpečení zbraní som sa väčšinou píše o tom že zbraň má byť zabezpečená proti zneužitiu a odcudzeniu. Otázkou je či nejaké prepásanie zbrane pásovinou na stene a zamknutie zámkom je vyhovujúce litere zákona. vďaka ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 6.10.2015 o 11:09

vilo72- vyhoviet Ti nemozem, taketo pisomnosti po ich vybaveni likvidujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vilo72, 5.10.2015 o 21:56

jaro1 - prosím o kópiu tohto upozornenia, aby som mohol to ukázať policajtom u nás. Snáď ich to bude inšpirovať. Ako píše lanus nemajú to v zákone určené ako povinnosť, ale z hľadiska preventívneho ušetria tým ľuďom čas a peniaze. Ako to maju všade prezentované "pomáhať a chrániť" sa často zamieňa za "je..ť a zdierať". Aj takouto formou prispejme k obrode policajného zboru, aby aj najtupšie individua pochopili čo je služba občanom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 5.10.2015 o 13:08

Len na vysvetlenie : kým OPK oznamovaciu povinnosť oficiálne má u polície je to aktivita výlučne dobrovoľná a dobromyseľná . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jaro1, 5.10.2015 o 11:13

vilo72- ano, obdrzal som pisomne vyrozumenie od policie pred skoncenim doby platnosti ZP a takisto som obdrzal pisomne vyrozumenie od OPK ked mi koncil PL.V oboch pripadoch tam bolo aj poucenie, co, ako a dokedy mam zrobit. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 4.10.2015 o 18:41

vilo72 aj u nás ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vilo72, 4.10.2015 o 17:17

jaro1 u vás policia písomne upozorňuje na skončenie platnosti zbrojného preukazu? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 4.10.2015 o 11:29

Stagstalker - ak bol "otaznik" este pred skoncenim doby platnosti ZP riadne pisomne upozorneny policiou (co predpokladam) a "otaznik" aj napriek tomuto upozorneniu si nesplnil zakonnu povinnost, ani neoznamil policii, preco sa nemoze dostavit odovzdat zbrane v stanovenej lehote urcenej zakonom, aj v tomto pripade sa jedna len o priestupok ? Dodatok: Stagstalker uz nemusis, nasiel som odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Stagstalker, 4.10.2015 o 9:17

Nie je to nedovolene ozbrojovanie, ale len priestupok na useku zbrani a streliva. Nejdem rozpisovat preco, ak to niekoho bude zaujimat, som ochotny pripojit judikat. Zbrane co najskor odovzdaj do uschovy na policiu, co sa tyka nakladania s nimi ako s vlastnictvom, mozes ich samozrejme previest, ale policia ich aj tak do drzby len osobe/vlastnikovi, ktora ma ZP so skupinou opravnujucou drzat danu kategoriu zbrani. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Daniel8, 3.10.2015 o 21:45

Ak som spravne porozumel otazke tak to mas velky problem. Nedovolene ozbrojovanie a nato je §! Sa vobec divim, ze ci je tato skutocnost mozna? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lubenko, 3.10.2015 o 18:24

velmo čudna,budeš musiet siahnut hlboko do vrecka ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 3.10.2015 o 13:06

To je velmi podivna, cudna otazka. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off otaznik, 2.10.2015 o 23:40

Chcem sa opýtať či je možné previesť zbrane na inú osobu keď mi asi pred mesiacom skončil platnosť zbrojný preukaz bez toho, aby som ich musel dávať do úschovy na políciu? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 10.9.2015 o 19:46

vilo72, nič nemusíš prenášať lebo každý držitel ZP je zo zákona povinný "pri manipulácii so zbraňou alebo strelivom podrobiť sa na výzvu príslušníka Policajného zboru orientačnej dychovej skúške, prípadne lekárskemu vyšetreniu, na účel zistenia, či pri manipulácii so zbraňou nie je pod vplyvom alkoholu alebo návykovej látky" dokonca sa dá použiť aj znalecký posudok aké množstvo alkoholu mal niekto v krvi pred určitým časom, ak nap. fúkal po niekoľkých hodinách lebo dovtedy sa schovával ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off jaro1, 10.9.2015 o 11:02

V podstate s Vami suhlasim. Chcel som poukazat len na to, ze podla mna kazdy pripad je specificky, individualny a moze sa posudzovat ci "vyvrbit" inac... Tak napr. ked policajt s miestnymi znalostami ziska poznatky a signaly az vypovede svedkov z krcmy ze osoba, ktora sa nechcela podrobit dychovej skuske pozivala alkohol a dlhodobo vo velkom poziva alkohol, tak neviem neviem, ako by to cele dopadlo so spolahlivostou takejto osoby, so ZP... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 6.9.2015 o 18:35

pre vilo72, kde je v §289 Z. 300/2005 Z.z. písané, že odmietnutím dychovej skúšky sa uvedeného prečinu môže dopustiť len vodič motorového vozidla. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vilo72, 6.9.2015 o 17:45

jaro1 - skúsenosti na našom malom Slovensku je veľa len nie každý je ochotný sa o ne podeliť. Príklad: odkaz. Ako si to myslel s nadmerným požívaním alkoholu. Veď keď odmietneš dychovú skúšku nikto Ti nemôže preukázať, že si alkohol požíval. To isté je aj so "zistením policajného útvaru, že zbraň nezneužije" musí byť podložené konkrétnym zistením. Ak by to neuznal odvolací orgán tak na súde vyhráš aj bez advokáta. K téme od otaznik : určite máš pravdu. Páni zákonodarcovia to urobili zrejme schválne, alebo ináč povedané: toto nenavrhli poslanci parlamentu tento návrh predložilo ministerstvo vnútra SR. Nemôžeme do zákona o zbraniach prenášať postup pri aplikácii zákona o cestnej premávke. Tam odmietnutie dychovej skúšky je chápané ako jazda pod vplyvom alkoholu. Zákon o zbraniach takéto ustanovenie nepozná a preto sa pozitívna skúška na alkohol rovná strate spoľahlivosti, ale odmietnutie dychovej skúšky sa za stratu spoľahlivosti nepovažuje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

zobrazené 1-40 z 42 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov