Heming hunting
dnes je piatok,  3. máj 2024,  meniny má Galina,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:26,  dnes západ slnka: 19:00
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

príprava krmiva ?? - diskusia

autor: off robi
pridané: 4.10.2008 13:29
Nemám veľké skúsenosti s prípravou krmiva k prikrmovaniu v zimnom období. Doteraz krmím len s krmivom- jadrom, ktoré bežne dostať kúpiť. Vie mi niekto poradiť, ako spracovať gaštan, žalude, bukvice a iné lesne plody tak, aby som spomínané plody mohol predkladať zveri do krmelcou čo najdlhšie, myslím, aby mi krmivo neplesnivelo, alebo inač sa nekazilo. Má niekto konkrétne skúsenosti. U nás je zver jelenia, srnčia a diviačia.Ďakujem.
počet zobrazení: 9 513
počet hlasov: 1
okruh tém: voľná diskusia
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off Mrlian, 31.10.2011 o 21:46

Pri tom kvante, čo jeden kus diviačej zveri za deň zožerie, je jasné, že pár kúskov (zrniečok) sa až do stolice dostane, ale neznamená to, že je pre diviaky nevhodná, škodlivá alebo dokonca život ohrozujúca. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off majko82, 31.10.2011 o 19:27

Karči neboj dobre som hladal , ale asi máš pravdu , bude to tou geneticky modifikovanou kukuricou :)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off premvadasz, 31.10.2011 o 19:19

Majo a hladal si poriadne???????:)Mozno krmite geneticky upravovanou kukuricou a tu stravia asi celu jedine takto si to viem vysvetlit:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off majko82, 31.10.2011 o 19:10

len dotaz ten čo to v tom hubertlove písal asi nie je problematiky znalí , lebo poznám oplôtok kde je 15 lanštiakov a krmia ich len kukuricou a žiadnu som zatial v exkrementoch nenašiel a tak isto aj kamarát ktorý chová ošípané krmí kukuricou (celou ,nešrotovanou ) a tiež sa tie zrnká kukurice nikdy v tých exkrementoch nenachádzajú , tak ja potom neviem kde je chyba :-)) keď by tam tá kukurica mala byť a nieje tam ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 31.10.2011 o 17:53

Ale, tomulino, nebudem tu stokrát vypisovať. Bolo to v Hubertlove, v dvojčísle 5 - 6, tuším minulého, alebo predminulého roku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tome83, 31.10.2011 o 17:49

vlčko ja opäť pýtam v akom výskume bolo zistené že kukurica prejde tráviacim traktom neporušená? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 31.10.2011 o 15:50

Mrlian, bachor, alebo žalúdok, či iné pomenovanie, to nie je podstatné. Skrátka - keď sa dostane kukurica do žalúdka, podľa výskumu neporušená prejde celým zažívaním a skončí v exkrementoch. Čiže - naopak, ak nie je ani v žalúdku, ani v črevách, nemôže byť ani v exkrementoch. To som chcel napísať. O akých zrušených kontaktoch to píšeš? Písal som o konkrétnych, ohľadom diviakov. Nie o všetkých. FOXMEN, naša zver nepotrebuje revanš. Hlavne nie zdraviu a genofondu škodlivý. Potrebuje kompenzačnú mortalitu, ako vaša, teda spolupredátora. Potravy má dosť. Vaša dobrá a poctivá starostlivosť sa odráža na jej stave - kým u vás je kapitálny kanec 150 kilový, u nás 300 kilový, jeleň 180 kg, u nás 300 kg. Tak kde je zmysluplnosť prikrmovania? Asi v Kocúrkove. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mrlian, 31.10.2011 o 14:22

Len aby sme si upresnili terminológiu, v bachore diviačej zveri som v živote nenašiel ani jedno zrniečko kukurice, presnejšie som u diviačej zveri nenašiel ani bachor. Za druhé, ak sa uloví nejaký kus, väčšinou nebude mať prázdny žalúdok a samozrejme sa tam budú nachádzať aj nestrávené časti potravy, lebo sa ešte nemali čas posunúť sa do ďalších častí tráviaceho traktu a začať sa tráviť. Dať do priameho vzťahu akýkoľvek úhyn a konkrétnu dietetickú chybu - prepáč,ale už nám je jasné, prečo boli všetky kontakty s tebou zrušené. Ak si normálne zmýšľajúcim a poctivým poľovníkom takto "pil krv", tak sa nedivím, že s tebou "vyrazili dvere" :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off FOXMEN, 31.10.2011 o 13:38

ano,šustí aj listí v lese,ale když máš 80% lesů jehličnatého tak tam nemá co šustit,zvěř černá má ráda přes den klid a vyhledává místa kde se cítí bezpečně,to znamené dobrý vítr a také upřednostní místa kde je klid aby mohly využít svého druhého nejlepšího smyslu a to je sluch,proto suchá šustící kukuřice už není dobrá krytina v tuto dobu aby v ní černá pobívala přes den a když sousedí lán kukuřice s lesem je pro ně lepší trávit den v lese v úkrytu smrkových mlazin kde se cítí bezpečněji. Co se týče toho přikrmování,myslím si že kdybychom zvěř nepřikrmovali tak by nám určitě nevyhynula, ale podepsalo by se to na jejím stavu z hlediska počtu a na její kondici,před dávnými lety jsme ji přikrmovat začli čímž jsme v ní vipěstovali vazbu mezi myslivcem a samotnou zvěří a není důvod to měnit a když jsem se učil myslivcem tak v první řadě vím že je to o chovu a péči o zvěř,proto zvěř pravidelně přikrmuju a starám se o ní a na tomto faktu také nehodlám nic měnit! ano jsou v naší přírodě lokality kde se nikdo o zvěř nestará a ani jí nekrmí,protože to tam ani nejde ale tam si to reguluje matka příroda sama. já jelikož jsem i vášnivý lovec tak se revanžuji zvěři tím že se o ní celí rok dobře a poctivě starám a pečuji o ní z největší pílí, hotovo tečka!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 31.10.2011 o 12:45

FOXMEN, v tuto dobu šuští aj lístie v lese. Takže by liezli z dažďa pod odkvap. Že v truse nie je kukurica, možno veriť. Ale nie je ani v bachore u strelených kusov? Lebo ak tam nie je, potom nemôže byť ani v truse. A že prikrmovaním si vediete dobre, málo úhynu. Myslíš, že bez prikrmovania by vám zver vyhynula? Ja si myslím opak. Poď sa ty pozrieť na našu, východoslovenskú neprikrmovanú diviačiu. Pozval by som ťa aj osobne, ale to nejde. Z nepoľovníckych dôvodov. Sám by som tam musel byť pozvaný, ale už nemám kým. Kontakty zrušené. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off FOXMEN, 31.10.2011 o 12:24

chtěl bych reagovat akorát na dva podněty:.zaprvé nejsem žádným výrobcem krmných směsí a vcelku je mě jedno kdo si čím krmí, každý má svou praxi a svá osvědčená krmení, pro mě je důležité že jsou vidět vísledky po mém přikrmování a to především v počtu uhynulé zvěře po dobu zimního období a její celková kondice a její přírustky......v tomto směru si naše myslivecké sdružení vede dobře takže u nás vyhráli krmný směsi.za druhé co se týče té kukuřice tak to dál komentovat už nebudu a že suché zrno nechutná..tak to je k zasmání (s prominutím)...v tuto dobu ještě u nás stojí přes 130 hektarů kukuřice (na zrno),odhaduji že tento lán navštěvuje v průměru zhruba 60-80 kusů černé zvěře pokud tam nechodí na zrno tak potom nevím na co???a věř tomu OSAMĚLÍ VLKU že v tuto dobu už je zrno tvrdé jako kámen.a to že černá zvěř opouští lán kukuřice v tuto dobu a pouze ho navštěvuje tak to je proto že kukuřice jako celková rostlina je seschlá a přemrzlá a strašně šustí a to prasátka nemají ráda,proto lán opouští a každý večer se do něho pravidelně vrací,vím o čem mluvím,jestli chceš přijed se podívat a vem si sebou svoje housle,vlastní ti nepůjčim protože budem lovit spolu, minulí týden padli dva,měsíc půjde nahoru takže si myslím že není čas na hrdinství a je potřeba lovit dál, jo škody jsou škody, jo a můžem spolu laborovat i nad tím trusem všude je ho tady dost a jestli tam najdeš zrnko kukuřice- tak máš u mě flašku!!......lesu lovu pánové!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tome83, 29.10.2011 o 13:49

jóži problém je v tom, že ja periodiká čítam, ale nejak si nespomínam že by to niekde bolo. Preto by som chcel vedieť konkrétny názov časopisu +číslo v ktorom je, že zrná kukurice sú nestráviteľné. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 29.10.2011 o 13:41

Je treba čítať periodiká, sledovať dokumenty a výskum. Ak v nich autori klamú, klamem aj ja. Ale ja neklamem. A oni, samozrejme, tiež nie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off premvadasz, 29.10.2011 o 11:50

Jozi u nas sa tym diviakom akosi z tej kukurice neche ani teraz, asi necitali tie tvoje vyskumi:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tome83, 29.10.2011 o 11:29

Vlčko aký výskum to tvrdí? rád si to prečítam pretože pre mňa je novinkou že ošípané nedokážu stráviť zrno kukurice. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 29.10.2011 o 11:08

FOXMEN, to, čo ty píšeš, je zrejme zo zvernice a my sa tu bavíme o voľných revíroch. Písali sme tu o skúsenostiach poľovníkov, napr. aj o takej, že diviačia zver sa v kukuriciach drží len do mliečnej a voskovej zrelosti. Potom ich opúšťa. Čo znamená, že suché zrno jej nechutí. Výskum tiež potvrdzuje, že v truse sa nachádza celé, nestrávené zrno kukurice. U ošípaných to isté. A ty ideš tvrdiť opak. Ale pripúšťaš úhyny. To znamená, že zrno škodí aj u prežívajúcich kusov. Atď., atď. Buď si výrobcom kŕmnych zmesí a preto táraš, alebo máte zrnožravú zver. Ale nepresvedčil si ma, že obilniny neškodia. Dokonca že prospievajú zveri. Verím viac sebe a výskumu, ktorý to aj fotograficky a kamerou dokumentuje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hossa9991, 29.10.2011 o 8:38

čo si myslíte o prikrmovaní suchým pečivom? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 27.10.2011 o 13:09

Foxmen až na ten lyzín s tebou súhlasím,ale to súvisí s celkovo nižším obsahom dusíkatých látok v kukurici. Len doplním že ani chýbajúca vláknina nemusí byť problém, závisí od formy a častí rastlinny ktoré skrmuješ. Napr. pri skrmovaní celej kukurice na konci voskovej zrelosti s obsahom šúlkov pod 45% je vláknina vyjadrená v g/kg približne rovnaká ako v lucerke v štádiu tvorby kvetných pukov. ... a so starším kolegom kľudne polemizuj, konkrétne tento žiadnu prax nemá :)) S Andrejom o tom vieme svoje :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mrlian, 27.10.2011 o 12:41

Dobre foxmen, máš sto bodov! Radosť vidieť, že nás je viac! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off FOXMEN, 27.10.2011 o 12:02

musím ještě zareagovat na názor který se týká ,kukuřice jako takové,i jako šrotu,oboje toto krmivo je lehce stravitelné pro prasata a doporučuju jím krmit a vnadit......kukuřice je především vysoceenergetické objemové krmivo obsahující bohaté množství energie,fosforu,vitamínu b,e,a lizinu nezbytnému k trávení,ano je pravda že má nízký obsah vlákniny ale to je jediný nedostačující faktor. nemohu souhlasit z názorem OSAMĚLÉHOVLKA že kukuřice v jakékoliv formě je nestravitelná......to prostěje hloupost, ba naopak tráví jí velice dobře a váhové přírustky černé zvěře jsou minimálně průměrné. mám uloveno přes 150ks černé zvěře.vždy při vyvrhování neopomenu naříznout bachor abych se dozvěděl na čem že si to pochutnávají,mohu vás kolegové ujistit at se jednalo o jakékoliv roční období že z 90% v žádném bachoru kukuřice nechyběla.....nikdy jsem ani nevysledoval že by v trusu černé zvěře nějaká kukuřice zbyla nestrávená.samozřejmě nechci se přít se starším kolegou který má letitou praxi.....ale myslím si že tento názor týkající se tohoto tématu by měl přehodnotit...... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off FOXMEN, 27.10.2011 o 10:07

co se týče přikrmování zvěře at´ už v zimním obdobý nebo celoročním, vždy jde o to aby předkládané krmivo bylo zcela vyvážené z hlediska poměru živin>>> nevyhovující poměr živin a především nedostatek vlákniny vyvolává u zveře bachorovou acidozu (porucha trávení)...v bachoru se nahromadí více sacharidů> což má za následek pokles PH v žaludku a to likviduje ostatní součásti bachorové mikroflory...projevuje se to především nadýmáním zvěře a průjmem a zpravidla to vede k úhynu zvěře...nějakou dobu se o tento problém zajímám.......a závěr mám takový > že už několik let v našem sdružení přikrmujeme namíchaným granulátem pro spárkatou zvěř...ten obsahuje vše v plné rovnováze.,samozřejmě nechybý sůl,...pro rozmanitost není špatné občas předložit krmivo jadrné,jablka atd..ale vše jen v přiměřeném množství....o seně se samozřejmě zmińovat moc nebudu...to jejasné.......u nás vyhrála vojtěška.pokud jde o finance..výde to zhruba stejně jako kdybyste investovali do dobrého jadrného krmiva....u nás tyto krmiva vyrábí,míchá a dodává firma VSV Verměřovice......myslím si že u vás v SR bude nějaká obdobná firma. AT´ SE DAŘÍ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 9.10.2011 o 12:45

lubenko, palec hore. Asi sa boja, že im zver prestane hnačkovať. A že budú mať príliš veľa medajlových trofejí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 8.10.2011 o 21:46

Jaro,vy ste tu všetci nepoučitelný prečo už konečne toho p.Begalu nepočuvnete a neprikrmujete podla jeho rad,ved tak prikrmuje cela Europa od Košic až po električku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 8.10.2011 o 11:05

A nesleduješ to? Neraz som čítal, že odporúčajú prikrmovať po celý rok. A viem si predstaviť, čo ťa učili a čo si mal na skúškach odpovedať. Môžme sa baviť, ale mňa zaujímajú výsledky v revíri - aké sa dosahujú prikrmovaním hnačkovinami a aké bez neho. Chceš povedať, že hnačkovinami sú lepšie? Aj mňa v škole učili o dobe ľadovej, aj o meteorite pred 65 miliónmi rokov. Dnes tomu neverím. Vlastne ani vtedy som neveril, ale keby som to povedal skúšobnej komisii, tak so mnou vyrazia aj zatvorené dvere. A reparáty skladám dodnes. Sleduj periodiká a najnovšie výskumy. Zveri viac pomôžeš. Daj na moju otcovskú, teda poľovnícku radu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 8.10.2011 o 10:24

Joži, my sme gramotní a vieme, do akého obdobia je vhodné podávať jednotlivé krmivá. Písal niekto snáď, že ich podáva aj v 2, 3, či štvrtom mesiaci??? Pozn: Z potravín a výživy som skladal skúšku, môžme sa pobaviť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 8.10.2011 o 10:03

rys2. Myslíš, že pomletá kukurica je stráviteľná? Určite nie, Tu nejde o to, či je zrno celé, alebo rozrušené, ale o to, čo z neho žalúdočné šťavy vyťažia. Podľa mojich neodborných skúseností z chovu prasiat ich tráviaci trakt opúšťajú šroty neporušené. Zdá sa, že je zbytočne futrovať prasatá šrotmi, mäso je však chutnejšie, voňavejšie, ako mäso vykŕmované iba bylinnou potravou. Napr. vietnamské prasatá, chované iba pasením, majú vraj sladké mäso. Pre zver na farmách je preto výhodou kŕmiť šrotmi, ale voľne žijúcu zver... Myslím že na vývoj mláďat to nemôže mať dobrý vplyv. Aj tých 10 % ovsa, 5 - 10 slnečnice môže vo výžive "škrípať" asi ako toľko percent vody v benzínovej nádrži. Alebo mláďa potrebuje tak optimálnu, evolúciou presne stanovenú výživu, čo sa týka skladby živín, ako ty potrebuješ presné čísla na môj mobil, aby si sa ma dovolal. Ak zmeníš čo len jednu cifru - nedovoláš sa. Asi taký je v tom princíp. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 7.10.2011 o 11:49

Joži, ovos len cca 10% v zmesi, slnečnicové semeno 5-10%, kukurica nie celé zrno, ale múčka - dole som to uviedol... toto používam mimo iného krmiva ako doplnkové krmivo pre prikrmovanie do korýtkových kŕmidiel. Joži a ak chceš vidieť, si vítaný, príď sa presvedčiť, lebo mnohokrát je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť... fotka ID 136 552 - pokiaľ by boli gaštany už moc suché, podrviť ešte na jemnejšie! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 7.10.2011 o 5:52

Najdôležitejšie je sledovať zdravotný a kondičný stav zveri, lebo ten ovos a kukurica sa mi nepozdávajú - ovos = lepková cestovina, kukurica = bezcenný balast. Aj slenečnica je jednak olejnatá a jednak v prírode je v zime tiež vypadaná a pod snehom. Znehodnotená, pretože na jar neklíči. Na kontrolu stavu zveri by mal lesný úrad stanoviť veterinára. rys2, chcel by som vidieť tvoju zver. Nič v zlom, len zo zvedavosti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 6.10.2011 o 22:44

robi, ako spracovať gaštan, aby si ho mohol podávať čo najdlhšie? Časť si daj aj vysušiť - stačí ich mať aj v pivnici v prievane v prepravkách na ovocie a častejšie ich pretriasť. Nesplesnivejú a nesplesniveli mi. Vysušené musíš podrviť (všetky), alebo po častiach, keď ideš kŕmiť- príslušnú časť si podrv na "hrubšiu" múčku a zmiešaj s kukuričnou. To je základ a primiešaj, čo máš, napr. lesozmes, ovos, slnečn. semeno atď atď. Pomer orientačne: Ga 25-30%, Ku 45%, Ov 10%, Ss 5- 10%, Le 10% - s touto zmesou pri prikrmovaní raticovej zveri srnčej mám veľmi dobré skúsenosti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 6.10.2011 o 17:29

robi, na jadro zabudni. Už sme to tu rozoberali - v prírode sa v zime v stave suchého zrna nenachádza, iba v našich sýpkach a sypancoch. Spôsobuje zažívacie ťažkosti a samice sú gravidné. Takže im hnačky vôbec nechýbajú. Alebo myslíš, že áno? Včera v TV dávali, že farmárom narástli príliš veľké zemiaky - nad normu 7 cm, preto ich dávajú poľovníkom pre zver. Za próbu by stálo vyskúšať, po zmrznutí a rozmrazení sú však sladké. Ktovie, či ich zver bude chcieť. Ale hnačkovať by nemala. Je treba to sledovať. Hlavne srnčej zásterky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 6.10.2011 o 8:43

pár postrehov odomňa - najlepšie je tieto lesné plody podávať čerstvé..., pokiaľ ich xceš zaskladovať tak jednoznačne suché, tmavé miesto s prirodzenou cirkuláciou vzduchu, s tým že ich roztiahnuť na čo najväčšej ploche, ak nemáš také možnosti, tak aspoň prútené koše,či iné zásobníky s otvorenou stenou... musíš počítať s tým, že takto uskladnené plody,vyschnuté, je potrebné pred podávaním mechanicky rozrušiť, či už drvením, miaganím, alebo hrubým šrotovaním...Je aj ďalší spôsob uskladnenia a to naplniť plodmi nádobu približne do 3/4 a zaliať soľným roztokom. Zvykol sa používať 10 - 15 % roztok kuchynskej soli, ale môžeš požiť aj soli kys. propionovej, či mravčej. Nevýhoda je korozívnosť , čiže musíš to mať v plastových nádobách a musí to byť hermeticky uzavreté. Výhoda je už prítomný obsah solí a tým pádom aj vyššia atraktivita krmiva. Ale čo ja mám skúsenosť, gaštany sú obľúbené hlavne u dančej a srnčej, diviaky ich skoro vôbec nexcú, s ostatnými plodmi nie je problém. V každom prípade , teraz po jelenej ruji by som to predkladal čerstvé, nech sa dostanú do kondície čím skôr.... Obsah vody v žaluďoch a bukviciach je približne rovnaký cca 11% ale v bukviciach je menej ľahkoskvasiteľných sacharidov ( cca 3x menej ), takže tie sú menej náchylné na skladovanie. Gaštany majú cez 50 % vody, z čoho vyplýva že sú na skladovanie najnáročnejšie... trnky, šípky, a ostatné drobné bobuľové podobne ako letninu,na konárikoch povešať pod strechu, nech vyschnú.. len aby si to stihol, lebo cez víkend má pršať :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off pavian, 6.10.2011 o 0:19

Gaštany sú výborné aj sušené, primiešané do iného jadra, to však musia byť pordvené, aby ich napríklad srnčia mohla lepšie príjímať ;) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cita, 5.10.2011 o 20:59

Kaštany a žaludy neskladuj na suchým místě. Máš to v každý odborný knize, nejlepší je to normálně venku pod listím. Když jsem byl malý, tak jsem taky takovou blbost udělal, že jsem to sušil, pak to nechtělo nic... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fedi, 5.10.2011 o 20:54

ako pise polovnikkrv.. v suchom mieste... :) no aj v chladnom mieste by som to skladoval... ja to mam v pivnici.. v zime prikrmujem jablkami.. no najma kukurica... a seno... kopec sena.. :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off polovnikrv, 5.10.2011 o 17:51

Ja si myslim ze neake extra opatrenia robit netreba hlavne potravu uskladni na suchom mieste a krmivo podavaj zmiesane s vsetkych 3druhov :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca admin, 5.10.2011 o 17:30

Vie niekto poradiť? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov