Heming hunting
dnes je pondelok,  20. máj 2024,  meniny má Bernard,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:03,  dnes západ slnka: 19:22
Kniha návštev revíru - online manažér revíru

Pivoň lesný - diskusia

autor: off radvan14
pridané: 21.10.2013 10:43

Pivoň lesný- mýtus - bájka - výmysel ?? alebo realne žijúci tvor? tuto otázku mi nedávno položil môj kamarát a v skutku som mu nevedel s istotou odpovedať. Kedže sme to aj hladali kde to čo to ..moc sme sa nedozvedeli. Mne osobne to príde dosť divné..zajac ktorý ma požičané parôžky zo srnca :) .Parohaté zvieratko ktoré nie je ani kopytník ani prežúvavec. Rád by som kamarátovi zistil čo najviac. čo vy na to priatelia ??


počet zobrazení: 8 039
počet hlasov: 2
okruh tém: voľná diskusia
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off saris, 30.10.2013 o 11:41

Troška z jeho histórie :-) odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off saris, 30.10.2013 o 11:39

Dúfam, že to nebol posledný Pivoň na slovensku odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off operak, 30.10.2013 o 10:46

Len na okraj by som chcel podotknúť, že farba plamienka u starej hubárky hrá do červena a nie do modra ako u pivoňa.Myslím že táto informácia výrazne laikom pomôže a nebude dochádzať k nedorozumeniam. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off binka, 29.10.2013 o 10:58

Véélmi správně Andrej. Lidé kdysi bláhově věřili na strašidla, která díky plmaínkům zavedou poutníky do močálů A oni to při tom jen pivoňové dováděli. V oblastech s podložím s vysokým obsahem vápence majá plamínky modravou barvu.Často vznik lesních požárů přisuzují kuřákům, trapmům a pod.Pravda je očividně často někde jinde.Na druhou stranu Andrej, laická veřejnost by mohla zaměnit starou hubarku, co už ani neudrží prd s pivoňem.HZZPŠ by měla nabízet větší osvětu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off operak, 29.10.2013 o 10:50

Jendo zabudol si, čo samozrejme určite vieš, že obľúbenou zábavkou mladých pivoňov je podpaľovanie si prdov.Preto za jasných nocí vidieť po hrebeňoch hlbokých lesov malé plamienky vychádzajúce z ich skromných príbytkov.Čiže aj staršie hubárky, ktoré už slabšie počujú ale stále dobre vidia pri troške pozornosti môžu uniknúť pred pivoňovým chtíčom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off binka, 29.10.2013 o 9:18

Maťko na to je lehká odpověď. Musíš ho přesvědčit, že tě právě teď bolí hlava (držím ti palce).Hlavně po lese nedupat.většina pohlavně vyzrálých pivoňů má ráda "mladé maso" Naopak "starý kozel netrká" a tak starší jedinci (bez nadočníků) se pouze poňuchají a v klidu odběhnou.Ono některé populace pivoňů se vyznačují hermafroditismem.Tam je pak každá rada drahá. K hlasovým projevům. Někteří s oblibou požírají cibulky česneku medvědího (Allium ursinum) Ten v kombinaci s krovkami hmyzů zpsůbuje útrobách pivoňů nadýmání. Často je tak jejich přítomnost jak na povrchu tak v podzemí prozrazena silnými ranami až otřesy.Jinak k hlasovým projevům patří krchlání, frkání, supění hejkání apod. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 28.10.2013 o 11:29

maťka, tu sa aj vedci v názore rozchádzajú. doteraz nebola pozorovaná samička pivoňa, sú známe len pozorovania samcov. zdravý rozum navráva, že samica pivoňa by mala byť pivónia, teda obavy nie sú na mieste. v ohrození však môžu byť "deti kvetov" alebo ich potomkovia, členovia a podporovatelia ich súčasného pokračovateľa - známeho ochranárskeho združenia, ktorí sa v túžobnom očakávaní pivoňa dokonca priväzujú k stromom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off MatkaLC, 28.10.2013 o 8:19

Chlapi, ma napadlo keď som aj ja v ohrození... Ako zistím že sa v okolí nachádza pivoň? Aké sú jeho pobytové znaky, zvukové prejavy..? Pári sa celoročne alebo len počas hubárskej sezóny? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off operak, 25.10.2013 o 10:58

Žlč má a prišiel som na to náhodou ... V noci cestou z poľovačky som v lopúchoch zbadal stenajúcu postavičku.Najprv som myslel že je to bačova žena Júlia ktorú priprelo a vykonáva potrebu.Bol to však pivoň a na moju otázku čo stená mi odpovedal že má žlčníkový záchvat.Tak som ho naložil do auta a viezol do Martinskej nemocnice.Po ceste mi vypil placačku slivovice a tak sa rozbláznil že mi neustále preladoval rádio a odmietal sa dať hospitalizovať.Násilím som ho dostal až na centrálny príjem a už čo bolo dalej neviem.Na prvú otázku zistujem odpoveď ale entomológ Mišo snáď bude vedieť niečo bližšie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off binka, 25.10.2013 o 8:14

Mišo tvým přiznámím, že se v dané lokalitě zřejmě často pozhybuješ, lze dovodit množství gravidních mykoložek.A pak by člověk neznalý faktů sváděl vše na pivoně.Andy co říkají entomologové na lienky bez krovek? Vyvíjí se nový druh hmyza? Otázka, která mne často v noci budí. Má pivoň žlč? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off operak, 24.10.2013 o 17:23

Mišo bez obáv, do našeho plánovaného stretnutia zjednám vo Fatre nápravu.Študentka sa bez obáv bude mocť venovať jelšiam. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 24.10.2013 o 17:13

S rastúcimi obavami sledujem vývoj tejto diskusnej témy. Doprčic... Andy ešte že si upozornil na tento závažný moment v danom orografickom celku!!! To aby som prehodnotil výskumný zámer v spomenutej oblasti...keď na to upozorním študentky, vykašlú sa mi tu robiť terénne meračky na svoje záverečné práce... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off operak, 24.10.2013 o 15:44

Áno Jendo s tými krovkami je to pravda.Na Slovensku už nenajdeš lienku s krovkami ale za to pivoňov s veľkým sexuálnym apetítom áno.Dôkazom je množstvo tehotných hubárok a lesných robotníčok z Veľkej Fatry. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off binka, 24.10.2013 o 14:18

Ono až nebude mít na Šumavě co žrát kůrovec, bude to mít nepochybně vliv na poslední jedince pivoňě. Kůrovec odtáhne do Bavor nebo směrem na východ. Krovky kůrovců mají blahodárný vliv na vývoj rohů a pro samce pivoně působí jako afrodisiakum.HZZPŠ (hnutí za zácharnu pivoně šumavského) zvažuje v tomto případě podávat jako náhražku medikamenty v podobě malých modrých krovek s příměsí minerálů (Pivagra). Další problém jsou plochy bez lesních porostů. Ty trpí erozí půdy a tím dochází k poškozování blohů vodou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off hunter2, 24.10.2013 o 11:30

odkaz tieto už vyhynuli , majú ich na svedomí ekologovia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off borgeo, 22.10.2013 o 21:23

Toto by mohol byt ON.. Pivoň lesný - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sipik, 22.10.2013 o 8:26

To je fakt. Mohlo by sa stať, že by často dochádzalo k deformáciám a masovému výskytu parochniarov, čo by bolo neprípustné. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off binka, 22.10.2013 o 7:14

To že zkostnatělé výrustky vypadají jako parohy ještě neznamená že jsou to parohy. V drsných šumavských podmínkách už jen kvůli ochraně před Lynx lynx zajíc vůbec neshazuje.Víte jak by vypadalo paroží v období, kdy bývá paroží v lýčí, když musí pivoň hrabat a pářit se v brlozích?!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off sipik, 21.10.2013 o 17:32

Ja si skôr myslím, že jeho zhody sú mnohokrát omylom považované za srnčie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jirik, 21.10.2013 o 17:15

Stagstalker - palec nahoru,perfektní popis způsobu vábení,zejména v období honů na drobnou se může podařit spatřit tento vzácný druh.Je tak vzácný,že u nás ještě nikdo nenašel shody - zřejmě shazuje v norách. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off binka, 21.10.2013 o 16:28

Jasné že žije. Snáž na Šumavě potkáš hlucháňa, ale vím kde maji pivoni posledné blrohy. S výskytem je na tom podstatně hůř než drop. Bohužel odchov v zajetí se nedaří. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Ondrik, 21.10.2013 o 12:43

dosť sa dozvieš aj pod touto fotografiou Pivoňa, ktorú sa mi podarilo urobiť odkaz- ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 21.10.2013 o 12:35

posledný pivon bol strelený v 80 tich rokoch na Šumeve ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 21.10.2013 o 12:30

samozrejme, pivoň lesný existuje. Vidieť ho však len sporadicky, avšak pre úspech je potrebné si predtým dať 7-8 pív, ideálne 12-tok a vybrať sa do lesa či na lúky pod lesom, pretože samec pivoňa dobre reaguje na kvalitné, niekoľko sekundové odgrgnutie, ktoré je takmer totožné s vábivými prejavmi samice pivoňa lesného počas ruje.(toto špecifikum sa vyskytuje len u slovenského poddruhu pivoňa, napr. v čechách je meno odvodené od kvetu pivonky, ktoré pivoň rád konzumuje, preto českí poľovníci, v prípade, ak chcú vidieť pivoňa zakrmujú kvetmi) Spotrebu piva v snahe o čo najlepšiu prípravu na vábenie pivoňa však netreba prekročiť, lebo v prípade problémov s rovnováhou či prekročenou kapacitou močového mechúra môže dominantný pivoň agresívne zabodnúť parôžky do zadnice votrelca- vábiča, ktorého by takto prekukol a navyše prichytil pri snahe o preznačkovanie teritória. foto ako dôkaz odkaz- niečo o jeho histórii v ČR odkaz Pivoň sa vyskytuje aj za "veľkou mlákou" na území USA a Kanady, kde je tento poddruh označovaný ako "jackalope" odkaz=_ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off sipik, 21.10.2013 o 10:48

To bude len dielo niektorých vtipných preparátorov. Ja som už videl aj líšku s flintou cez plece a fajkou v papuli, ale neverím, že by som takú stretol v revíre. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov (Egon Gočár) 2.diel