Heming hunting
dnes je sobota,  20. apríl 2024,  meniny má Marcel,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:48,  dnes západ slnka: 18:41
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

ohýbanie kríža - diskusia

autor: off shooter400
pridané: 4.5.2010 21:50
prosim o radu.ked sa pozrem do zeiss 3-12x56, 2,5-10x50 z uhla,ohyba sa kriz aj horizontalne aj vertikalne.cim to moze byt?
počet zobrazení: 3 972
počet hlasov: 0
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off peter764, 23.5.2010 o 18:11

Ďakujem za odpoveď belson. Shooter, oslovil som zopár známych čo majú puškohľady Zeiss, boli to Varipoint a nejaké staršie modely, všetko variabilné puškohľady so zväčšeniami od 1,1-4x24 po 3-12x56. Výsledok : u všetkých sa vo väčšej či menšej miere prejavovali optické vady, ktoré som spomenul vo svojom prvom príspevku. Na diskusnom fóre časopisu Wild und Hund jeden chlapík napísal, že poslal do výrobného závodu Zeiss na reklamáciu puškohľad s tým, že na okrajoch zorného poľa boli všetky zvislé predmety prehnuté (o ohýbaní kríža nepísal nič). Z Zeissu mu puškohľad vrátili bez opravy, uviedli, že puškohľad je v poriadku. Vyzerá to, že u týchto "špičkových" puškohľadov sú nami zistené optické chyby bežnou vlastnosťou ako napríklad výborná ostrosť obrazu a vernosť farieb, ktorá sa im naozaj nedá uprieť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 13.5.2010 o 18:44

Kompilácie a teoretizovanie okolo klasifikácie optických vád a metód akými sa korigujú tu určite nepomôžu.

Nechce sa mi rozpisovať detaily, len chcem uviesť, že v uplynulých dvoch-troch rokoch som si kúpil aj Kahlesa CSX, aj Zeissa Varipoint a obidva putovali späť k výrobcovi na odstránenie hrubej závady. Ak máš preukázateľný problém, reklamuj, nedaruj im to, za tie peniaze si to nezaslúžia.

K otázke petra764:
U KAŽDEJ reálnej šošovky sa smerom od optickej osi k jej okrajom menia jej vlastnosti. Veľkosť zmeny je daná (ne)kvalitou šošovky. Ak pridávaš k existujúcej korigovanej optickej sústave (puškohľad) ďalšiu šošovku (okuliare), je veľmi reálny vznik situácie, že pri malom vyosení sa zvýraznia niektoré optické vady celej sústavy, ktoré mohli byť ináč nepatrné. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off shooter400, 12.5.2010 o 21:54

peter mne robi to iste preto som to sem hodil ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peter764, 10.5.2010 o 16:54

chcel by som sa tiež pridať k tejto téme a zároveň požiadať belsona o radu. kúpil som puškohľad zeiss victory 3-12x56, kríž číslo 4. Som nemilo prekvapený kvalitou tejto optiky. Obrysy predmetov hádžu fialové a žlté tiene oveľa väčšej intenzity ako napriklad meopta alebo leupold, ktoré som tiež predtym mal. Pri zväčšeniach 3x a 4x sú zvislé čiary na okraji zorného poľa súdkovito, resp. vankúšovito prehnuté. Pri pozeraní do okuláru a hýbani hlavou z jednej strany na druhú samozrejme dochádza k posunu zamerneho kriza, ale čo ma najviac irituje je, že súčasne s týmto posunom sa prehýbajú aj zvislá a vodorovná čiara zámernej osnovy a to nielen na okrajoch, ale po celej dĺžke až ku stredu. Nikdy som tento jav nezaznamenal u meopty alebo leupolda. Vie mi niekto z majiteľov puškohľadov Zeiss Victory povedať, či sú toto ich bežné vlastnosti, alebo som jednoducho natrafil na zlý výrobok ? Jednu otázku na Belsona : nerozumiem vašej poznámke ohľadne nosenia okuliarov. Má toto vplyv na vnímanie tejto optickej vady ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 5.5.2010 o 7:12

Myslím, že tu sa miešajú dve odlišné veci, začnem od konca.
1. To, o čom píše jagrezbar je paralaxa. Ide o zákonitý prejav fyziky, resp. geometrickej optiky a také sa zatiaľ nevyhýbajú ani renomovaným výrobcom (taký klientelizmus ešte nevymysleli). Tak ako u ostatných výrobcov, aj u Zeissa nulujú paralaxu na vzdialenosť 100m (amíci na 100 yardov), takže, ako píše jagrezbar, tam to nesmie pri pohybe do strán uhnúť. Pri dostatočne odlišných vzdialenostiach od tej, na ktorú výrobca paralaxu nuloval (napr. 15 alebo 250m, ti bude zámerná osnova na cieli vandrovať aj u Zeissa (pri uhýbaní oka od optickej osi), čo ale na bežných poľovníckych vzdialenostiach prakticky neprekáža. „Ostrostrelci“ na väčšie vzdialenosti si kupujú puškohľady s možnosťou eliminovať (nulovať) paralaxu pre rôzne vzdialenosti a to buď otočným objektívom, alebo ovládačom v oblasti, kde je umiestnená zámerná osnova. V obidvoch prípadoch ide o to isté, štelovaním zosúladiť rovinu premietania obrazu cieľa s rovinou zámernej osnovy. Ak sú identické, môže ťa z uhýbania hlavy do strán aj krk rozbolieť a zámerný bod sa na terči nepohne.
2. Uhýbanie kríža a jeho ohýbanie nie je to isté. Pravdepodobne ide o optickú vadu sústavy. Zakrivenie čar na okrajoch (či už do súdka alebo vankúšika) sa ako vada prejavuje u optických systémov s veľkým zväčšením. shooter400 nám to bližšie nepopísal, ale prejav bude asi zreteľnejší na hornej hranici zväčšenia. Tu je namieste aj jagrezbarová otázka na nosenie okuliarov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jagrezbar, 5.5.2010 o 0:06

ked upnes zbran pevne (do stojanu) namieris na jeden bod okom pozeras tak ako pri strelbe.. a potom pozeras do puskohladu s rôznych uhlov asi s 3cm rozdielom od toho pôvodneho.. spičku alebo teda stred kriza musis mat u zeissu na tom istom mieste.. ked nemas je zrejme zly..toto robia iba velmi lacne puskohlady.. nenosiš okuliare?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov