Heming hunting
dnes je piatok,  26. apríl 2024,  meniny má Jaroslava,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:37,  dnes západ slnka: 18:50
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

brlohárenie -norovanie za pomoci spov - diskusia

autor: off rastob
pridané: 16.11.2010 11:21

Máte niekto skúsenosti s brlohárením s foxteriérmi, alebo welshteriérmi? Nie sú tieto plemená príliš vysoké na brlohárenie? Práve sa totiž rozhodujem pre plemeno, s ktorým by som mohol norovať, chodiť na dviaky a prípadne spraviť aj jesenné skúšky, a norovanie je dôležitou vecou v našom poľnom revíri. V poslednej dobe mám pocit, že foxíci a welši sú akýsi prerastení a už sa snáď do nory ani nedajú, preto by som rád počul vaše skúsenosti. Ako som spomínal, na jar si chcem kúpiť šteniatko brlohára, páčia sa mi foxíci, aj welši, a preto si zháňam informácie, ktoré plemeno by splnilo moje predpoklady. Ak pracujete aj s iným plemenom teriéra, ktorý noruje, durí diviaky a zvládne priniesť bažanta, poradte mi prosím.

počet zobrazení: 10 063
počet hlasov: 1
okruh tém: poľovné psy
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 47 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off 650525, 9.4.2016 o 19:59

Pokiaľ mám dobré info patrí to Oko SPZ Nitra! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Perazzi, 9.4.2016 o 17:31

V Nitre je otvorený zrekonštruovaný Brloh pod lubkou... Informácie o tréningoch sa zisťujú na nitrianskej komore zavolaj si tam a zisti si presne info ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on laraPemiko, 8.4.2016 o 20:24

zdravím všetkých, hladám možnosť vyskúšať svoju mladú jazvečíčku v umelom brlohu. Problém je že nemám líšku a umelý brloh. Viete mi poradiť kto by bol ochotný pomôcť? Rád sa finančne odmením.Ďakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off HORNADY, 6.1.2016 o 18:03

Norovanie líšok s jagterierom - Zdravím! Chcem sa opýtať či už niekto mal skúsenosti s jagterierom,ktorý nechce vyjsť s liscej nory? Sučka má 6 rokov a doteraz s ňou nebol problém až minulý rok nám to začala robiť,že ostáva v nore aj keď tam nič nie je dlhé hodiny niekedy vylezie až na večer. Poraďte čo by sa snou dalo robiť. Dakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hamr, 6.2.2013 o 17:38

Zdravím,u nás síce máme bažantov dokopy 6 (šesť),takže na prinášanie sa pes nechytá,len na plašenie a vystavovanie.Ale norovanie a durenie diviakov bezproblémové, (ak máte aspoň základný kurz psieho jazyka-určite sa dohovoríte a porozumiete si...).Ešte k tým bažantom: exportovaná fenka z môjho vrhu "H" do Francúzska vo veku 1,5 roka sama začala aportovať sluky(samo že strelené).Je trošku menšieho vzrastu,pri spodnej hranici štandardu-preto tie sluky a nie bažanty.Áno, je to borderterierka.Áno,každá líška si svoj chvost chváli...., a najbližší vrh je naplánovaný na máj 2013. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlastimidurcik, 6.2.2013 o 7:11

Ja by som Rasťovi poradil takto : Vyber si plemeno ktoré Ti lahodí oku a potom sa zaujímaj o chovné stanice, kde sa intenzívne venujú poľovnej upotrebiteľnosti podľa tvojej predstavy. Je potrebné vidieť jedince, alebo rodičov v teréne a nie len výsledky zo skúšok. Potom si určite vyberieš správne a budeš spokojný. Samozrejme ostatné záleží na tebe, ako zhodnotíš vlohy psíka ( fenky ) ktorého si vyberieš a ktoré je potom potrebné rozvíjať. Lukáš (exc 125 ) je síce mladý chalan, ale videl som jeho jedince v praxi a viem aj referencie zo súťaží. Lukáš ide správnou a poctivou cestou !! Nerád sa vyjadrujem k iným plemenám, lebo aj moje srdiečko k niečomu inklinuje viacej a k nejakému plemenu menej. Nedaj sa oklamať množiteľom !! Prax je najpodstatnejšia !!! Prajem šťastnú ruku pri výbere plemena a jedinca :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sovo51, 5.2.2013 o 23:33

Chlapi a čo Border terrier ?? Čo hovoríte na toto plemeno ?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavian, 5.2.2013 o 23:18

jeges, ten ktorý sa ešte vlezie do brlohu, to je najpodstatnejšie ;) Aj s tou tvrdohlavosťou som sa pobavil, neexistuje tvrdohlavý pes, len málo motivovaný, tvrdohlavý je majitel psa ;) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off exc125, 5.2.2013 o 22:06

tabulku s msblt najdeš na klubovej stranke. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off exc125, 5.2.2013 o 16:26

tu istu robotu sparvi napr bedlinkton terier,je pravda že patík má kradšiu mordu a tak mu ostava jedine chvat na hlavu alebo hrdlo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 5.2.2013 o 15:56

je to jenom názor ale podívej se co mají doma chlapy co se věnují norování né že jednou za čas vytáhnou psa ze cvingru a pustí ho do nory a také bych se rozhodoval podle typu revíru třeba u nás to je samá skála tak že málo kde se dá kopat tak nemáš šanci psum pomoct ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off exc125, 5.2.2013 o 15:41

ano aj patík je super ale je to zasa len názor. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 5.2.2013 o 15:09

když chceš na norování tak patíka je tam game i mozek i jagoš je dobrej ale jak řekl jeden majitel bohužel někdy je jeho lovecká vášen větší jak kapacita jeho mozku a to pak bývá dlouhé kopání a nebo dlouhé čekání na návrat ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off exc125, 5.2.2013 o 12:32

však otom pišem asi sme sa nepochopili :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off yegi, 5.2.2013 o 12:31

tak potom musíš vedieť,že tvrdohlavosť u nich nie je o nič väčšia, ako u iných psov, pokial sú dobre vedení... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off exc125, 5.2.2013 o 12:28

yegi ani jedneho nemal som potrebu ich odchovavat ale mal som jagoše trenujeme s jagošmi dokonca s pánom antalíkom a aj v prírode norujem s jagošmi a momentálne mám doma dvoch :-) čisto na robotu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off yegi, 5.2.2013 o 12:26

exc125, a koľkože si odchoval jagošov?jeges,pokial to nehorí, počkaj, chod na zopár tréningov v brlohárení,pár skúšok, a niečo ťa chytí za srdce...inú radu ti dať neviem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off exc125, 5.2.2013 o 12:12

ako vravim 100 ludí 100 chutí a jagoš tvrdohlavý no zaleží na tebe aky bude a na povahe psa ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hunter243, 5.2.2013 o 10:38

Tvrdohlavosť určite nie ako u jazvečíka. Prečo JGT? Jasné, že každý má svoju predstavu a chváli si svoje, ja len preto, že sme mali troch jagošov a boli to bojovníci, no a povahovo perfektne ovládaný. Ak by si to chcel iba na to norovanie, nie aj na diviačiu zver, tak odporúčajú vyberať najmenšieho z vrhu, nemám to potvrdené, ale tak mi raz radili. Inak naši nemali problém do nory. A jednoznačne som bral ako lichôtku na JGT... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jeges, 5.2.2013 o 10:03

ako som už písal s brlohármi nemám skúsenosti a jagoš neni troška ;tvrdohlavý; ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off exc125, 5.2.2013 o 9:58

hunter prečo jednoznačne jagoš ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off exc125, 5.2.2013 o 9:57

welsh tak isto ako jagoš ti spravi všetko od brlohu po aport zaleží natom čo sa ti páči ,mám šteniatka welshov . odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hunter243, 5.2.2013 o 9:51

Jednoznačne Jagoško, ani neváhaj! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jeges, 5.2.2013 o 9:35

Ja by som psa ako duriča nevyužíval vôbec u nás sa diviak objaví len cez leto a aj to v 200ha poli kukurice. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off wincester, 5.2.2013 o 9:24

Ak uvažuješ o terierovi ,ktory by splňal funkciu brlohara a zaroveň i funciu duriča, tak uvažuješ dobre.Ja vlastním welša a z brlohom nemal žiadny problem za 26.sekund urobil chvat na lišku no bohužial papula-papula tak skončil ako čktič v 2.cene.Okrem toho má absolvované DS.-durické skúšky v 1. cene,a Fsmp.-tiež v 1.-cene. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jeges, 5.2.2013 o 8:03

Poprosím Vás o radu aké plemeno psa by vyhovovalo najviac čisto len na brlohovanie, možno sem tam na niaku dohladávku. polujem v polnom revíry. S brlohármi nemam skoro ziadne skusenosti. ZA rady Dakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rastob, 17.11.2010 o 21:25

Tá návšteva kynologického podujatia s teriérmi je dobrý tip, práve tento víkend sú tak 40 km odtiaľto duričské skúšky, možno ma tam zaujme nejaký psík a povypytujem sa na chovateľov. Len pre zaujímavosť, kde nájdem informácie o tohtoročných medzinárodných brlohárkach? myslím ako dopadli, aké plemená boli, atď? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off barbar111, 17.11.2010 o 10:11

Skúšky BL na umelých brlohoch ukážu len čiastočne, čo v psovi je. Nie každý pes ktorý získal CACITa dokáže aj v prírode rovnako dobre brlohovať. Chováme foxterierov hrubosrstých 13 rokov a jagoša máme posledných 5 rokov, niet veľkých rozdielov v inteligencii, temperamente, výkonnosti. Súhlasim s kolegami, že človek je ten kto dokáže vytiahnuť priemerného psa na výslenie a excelentného utopiť pod čiernu zem, záleži na prístupe, času venovanom psovi. Odporúčam navštíviť miestne skúšky nielen v BL ale aj napr. v súčasnosti konané SD a čo sa týka medzinárodných BL tak všetkých teriérov nielen fox a jagoš aby rastob získal rozhľad. Rastob, všetko čo spomínaš vo svojom príspevku Ti dá každý teriér, záleži čo dáš Ty teriérovi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xchipsy, 17.11.2010 o 8:40

Tak já mám zkušenosti s norováním s jagem (zásadně nesouhlasím se Zigi9 že jsou to "debilové od narození" - je to vždy o tom, co tomu psovi dáš a jak se mu věnuješ, magor se dá "udělat" z každého psa, debil je v takovém případě spíš majitel, ne pes!),byl to bezkonkurenční pes,začal v necelém roce jezevcem a ještě ve 12ti letech jezevce dávil (lišky ani nepočítám,pokud mu včas neutekla ven,šel okamžitě do kontaktu). Na prasata byl jednička,opět ve 12ti letech vlezl do hustého vysokého ostružiní a po jednom cca po 5ti minutách vytlačil 6 větších prasat.. Nyní máme fenu bordera,jako dvouletá už má 5 jezevců a 1 lišku.Je pravda že dospívají později,vidím to i podle stylu práce,ještě loni jezevce pouze hlásila a těsně doléhala,letos už si troufá na kontakt (ale není to bezhlavý davič,což jsem ráda,protože pětikilový border příp. zadáveného 15tikilového jezevce z nory nevyrve a co pak s ním?) Bordík je nenáročný (krom úpravy srsti),rychle se učí,má snahu se zavděčit,ale pozor,jak už jsem napsala,dospívá později,takže se na něj nesmí tlačit,nesnáší dril a tvrdé zacházení. Kolega ve sdružení má fenu hladkého foxe,je menší a drobnější takže s norou nemá problém a používá ji i na dosled. Velše moc neznám,nebývají moc hlasití (jsou tak hrr do práce že to nestíhají :-) viděla jsem jednoho na nácviku na um.noře,byl víceméně potichu ale o to víc se snažil vyrvat mřížku a jít na lišku :-) Nejde ani tak o plemeno,každé má svá pro a proti,jde o to mít štěstí na dobrého chovatele a štěně a nejvíc záleží na výchově a výcviku.I ze psa s horšími vlohami se dá udělat dobrý pomocník,naproti tomu i psa s dobrými vlohami lze naprosto zkazit - záleží na přístupu majitele.. Hodně štěstí při výběru :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 6petka1, 16.11.2010 o 21:56

Pravdaže sa stále welše a foxíky používajú na norovanie. A naozaj psovi s chuťou do práce o centimeter na viac nevadí, no pravdaže žiadny extrém nie je dobrý. Naozaj by bolo dobré navštíviť medzinárodné norovačky a rozhodnúť sa sám, respektíve si pozrieť nejakých psov pri práci v prírodnej nore. Žiadne plemeno netreba podceňovať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cita, 16.11.2010 o 21:34

U norníka příliš nezáleží na tom jaké mu dáš možnosti, ale na tom co má v sobě. Spíše než výška je důležitější objem hrudníku a hlavně chuť do tý díry jít. Jestli má pes v kohoutku 38, nebo 41 cm naní až takový rozdíl, protože stejně se tam musí plazit. Nedej na rady laiků a zajeď si na pár soutěží a uvidíš sám. Než skončilo v ČR norování (dnešní paskvil za norování nepovažuji) jsem se tomu dost věnoval. V podstatě co skončilo norování na jezevce to šlo dolů. Pro Tvou info na Evropském poháru musel pes prokázat udržení jezevce 2 minuty. Lišku by měl udělat každej vořech, ale píšu měl, protože skutečnost je úplně jiná. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kurt, 16.11.2010 o 20:40

Čo sa týka výšky, videl som suku írskeho teriéra ktorá sa napchala do umelého brlohu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Zigi9, 16.11.2010 o 20:24

Je to úplně jedno jestli pořídíš velše, foxe, jaga, bordela nebo paterdala, vše záleží na tom, jak k němu budeš přistupovat a jaké mu dáš možnosti, podle toho se ti taky odvděčí při práci. Já z těch mnou uvedených plemen nechtěl žádné, bordel vypadá jak kočka, paterdal není uznané plemeno (u nás), jagoš je debil od narození, fox a vešl jsou vzhledově pěkní, ale zase je u nich největší práce s úpravou srnsti (pokud nepořídíš krátkosrstého foxa) -prostě si vyber psa který se ti bude líbit, najdi si stanici, tam napiš pár emailů a zjistit si, jak jsou na tom s výškou v kohoutku a popř. si zamluv nejmenší štěně ... nevím jak jinak poradit ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bundes, 16.11.2010 o 19:29

Znám pár lidí co mají velše jezdí na soutěže.Jsou malí a monohokrát nám jagošářum to nandali. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rastob, 16.11.2010 o 18:21

A používa niekto u vás foxíkov, alebo welšov? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off majko82, 16.11.2010 o 17:54

Števko , moja reč border alebo jagdteriér ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off zora, 16.11.2010 o 12:38

Ja by som ti poradil but jagteriera alebo borderteriera. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 9.6.2009 o 12:56

Ja ak môžem tak by som tiež poprosil na helltrain@azet.sk Vopred dík! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavian, 28.5.2009 o 9:07

Ak môžeš, pošli mi ho prosím... pavian1@azet.sk, vďaka! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 47 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov