Heming hunting
dnes je štvrtok,  18. apríl 2024,  meniny má Valér,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:52,  dnes západ slnka: 18:38
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Lov, vnadenie a vábenie líšok - nie norovanie - diskusia

autor: off sniper100
pridané: 9.2.2010 13:17
Viem, že podobných tém tu zopár bolo no boli akosi opomenuté, preto by som chcel túto tému zosumarizovať. Takže žiadam o tipy, nápady, finty, návody a skúsenosti z praxe. Zaujíma ma všetko, nakoľko ma lov líšok naozaj chytil a chcem sa neustále zlepšovať. Takže kde a akým spôsobom lovíte, aké používate vábenie a nástroje na vábenie, akú zbraň a optiku, maskovanie, oblečenie, ako sa dá urobiť vnadisko a ako na ňom loviť. Ako na to reagujú líšky, aké je charakteristické správanie líšok a pod. Zaujíma ma proste každá zaujímavá skúsenoť či nápad využiteľný pri love líšky, čoho sa naopak vyvarovať a pod. Zaujíma ma však klasický lov na postrižke, alebo posliedke, nie kopanie či norovanie. Ďakujem a lovu zdar.
počet zobrazení: 100 939
počet hlasov: 8
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off rado100, 6.1.2015 o 17:21

Podľa mojich skúseností to ihneď po ulovení neodhadneš. Aj veľký lišiak ktorí má hlavu ako vlčiak nemusí mať zlatú medailu. Veľkú úlohu tu zohráva veľkosť svalov lebky. Stalo sa mi viac krát že pri inak veľkom lišiakovi bola bodová hodnota iba na striebro. A naopak aj menší lišiak môže byť zlatý. Každopádne každá ulovená líška si zaslúži aby sme jej vzdali úctu úpravou trofeje, preparovaním lebky, vypracovaním kožušiny u lišiaka aj penisovej kostičky a to bez ohľadu na to či medailu dosiahne, alebo nie.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 15

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 609 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off rys2, 14.9.2022 o 17:30

Reakcia na príspevok od miso111, 31.10.2020 o 8:21 :
Pan profesor, pozdravujem Ťa. Svojim dolunizsim komentarom zo dna 30.10.2020 a odkazom na angl. wikipediu = treba PRECITAT kapitolu " rozmnozovanie a vyvoj" a "socialne a teritorialne spravanie" /dokaz/ mi islo vylucne len o to, co pise jaro1 v komentari dna 20.01.2017. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 31.10.2020 o 8:21

Reakcia na príspevok od rys2, 30.10.2020 o 23:42 :
:-))) no na všeobecný prehľad to určite stačí. Ak však chce nikto študovať etológiu líšky hlbšie, vikipedia rozhodne nie je najvhodnejší zdroj. V takom prípade treba určite siahnuť po recenzovanej odbornej literatúre. Je jej dostatok v rôznych jazykových mutáciách ;-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off rys2, 30.10.2020 o 23:42

Hlavne liskarom doporucujem rozsirit si vedomosti a urcite si precitat POZORNE aspon kapitolu "rozmnozovanie a vyvoj" a "socialne a teritorialne spravanie", ked uz nie vsetko :-o) odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on Rimo, 7.11.2017 o 14:06

Ako povedal kolega, pohyb ano ale to vrestanie zo zaznamu nie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kaso79, 6.11.2017 o 14:53

na pohybove vnadenie to použité byť môže, ale to vrešťanie z nahrávky podľa zákona použité byť nemôže...toľko k Mojo critteru ako to chápem ja. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off fantomas, 2.11.2017 o 14:10

kamaratovi to poslal z USA niekto z rodiny ako darcek...ta ako sa tesil kym to nepouzil ..tak bol rozcarovany. Vraj skratka nase lisky nie su ich kojoty. lisky boli velmi nedovercive bud sedeli a pozorovali z dialky alebo obchadzali nadaleko. tolko co mi povedal ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off W308W, 2.11.2017 o 12:44

Shoogo no to neviem presne, prave preto sa pytam, na druhej strane co vsetko je zakazane a veselo sa predava a pouziva( svetla, nocaky.. ) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off shoogo, 2.11.2017 o 12:37

@W308W : nie su u nas taketo vabnicky zakazne? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off W308W, 2.11.2017 o 12:34

Vazeni priatelia, ma niekto skusenosti s takouto el. vabnickou? odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off dzano, 3.2.2017 o 19:02

Ach Peter! .... načo som to všetko nižšie písal? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off agbar, 3.2.2017 o 10:52

Bolo to zo stranky dolesa.sk, kde som objednal aj turbomyskovacku, ale stranka uz nefunguje, daju sa zohnat na ceskych strankach, treba pohladat ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off GPeter08, 3.2.2017 o 9:43

agbar... to vreštadlo odkial si zohnal? Šupni sem odkaz. dik ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dzano, 2.2.2017 o 23:18

... áno Ondrej, je to ona, ale tento Pán ich už myslím nepredáva. Video je každopádne poučné. S tým zamrznutím sa mi to ešte nestalo a to boli celkom slušné kosačky tento rok ... tak -20 už -26. Mávam ju vo vrecku a mám ju tretí rok. Dám si na to ale bacha. Každopádne, naposledy sme dvaja čakali za násypom medzi Hronom a veľkou plochou pred nami, potom ako som túto brechačku vychvaľoval kolegovi. Vietor dobrý, spln v plnom prúde. Po hodine a pol som bol počastovaný niekoľkými podozrievavými pohľadmi, keď líšky nikde. Brechnem ešte raz, čumákujeme do kukerov keď ... tam je jedna na ceste, vraví parťák. Ja mu na to, aj vpravo ide jedna. Zo sekundy na sekundu k nám klusajú dvaja lišiaci, doslova ako keby som ich ťahal na šnúre. Ten vľavo bez zastavenia, ten v pravo trochu váha. Ja mám brokovnicu, kolega guľovnicu, ale strieľať by bolo treba opačne. Času na výmenu už ale niet a tak chvatom pálim na líšku, ktorá už vykúka spoza násypu, tak tri metre odo mňa. Nepochopiteľne míňam, ale hneď som na násype a druhou ranou unikajúcu líšku úspešne lovím. Druhá líška bohužiaľ zdrhla. Paráda! Lovu Zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off shoogo, 31.1.2017 o 20:33

mne takto primrzol nordic predator, ked som si ho nechal pri vabeni von. kym bol vo vrecku bolo to OK ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off agbar, 31.1.2017 o 19:45

Aktualna skusenost s danou vabnickou.. po zotmeni na stekot nic neragovalo, tak som skusil zajaca potichu, do 5 min prisla liska ktoru som aj ulovil na 135 m. Vabnicku som mal vedla seba. Po 15 min vabim jemne znova zajaca a vidim lisku von z krikov na 250 m, mierim, no uz slabsie vidno kriz, vabim jemne,bezi ku mne a tu ma skoro je...o vabnicka asi primrzla a vydala hnusny ton a liska bezhlavy utek. Takze ponaucenie: vabnicku vzdy v teple-ruky, krk, vrecko.... Sranda bola, ze z prava som zbadal dalsiu lisku ako odo mna po luke uteka, no tu som nevidel, nakolko so mieril po druhej, teda vabnicka polovicne fungovala :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off agbar, 31.1.2017 o 11:40

Dzano, ja mam tak isto vyzerajucu vabnicku a da sa tom zajacie vreskanie a stekot lisky a funguje celkom dobre.odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off dzano, 31.1.2017 o 9:26

Neviem kto všetko si na to dáva svoje nálepky, ale tá na obrázku je vábnička Hélen Baud - líščí špeciál. Pôvodne som tam dal link, ale to sa asi nesmie. Pozdravujem admina, lebo ja väčšinou vábim vábničkami, nie vaničkami, ako mi to zmenil (: ale aj tak dikes, že si to hneď celé nezmázol (: a dal si tu robotu s fotkou. Zabudol som ešte napísať, že je to aj zajačie vrešťadlo, keď ju otočíš opačne, okrem štekotu a bažanta. Dá sa objednať s českej stránky. Kto má záujem a nenájde ju ani cez tieto indície, nech sa mi ozve do pošty. Všetky čo odtiaľ mám sú fakt super. Lovu Zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 31.1.2017 o 7:31

Tá na obrázku by mala byť od firmy Hubertus. Je to dobrá vábnička s verným zvukom len to samozrejme musíš vedieť. Ja mám Devanu a tá nie je bohvie aký zázrak. Síce som na ňu pár lišiakov privábil ale len takých zvedavcov čo sa prišli z diaľky pozrieť čo to tu šteká za mutanta. Skrátka jej chýba práve tá drevená rezonančná trubica kde je možné pekne modulovať zvuk. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off dzano, 31.1.2017 o 0:14

Zdravím Patrik. Na štekanie mám Devanu aj Nordik predator heat, ale najautentickejší zvuk má, a aj najlepšie reagujú na .vaničku na fotke. Pri štekaní treba vždy ale začať radšej potichšie, aby si si nedoplašil líšku, ktorá môže byť od teba povedzme do sto metrov. Ak sa do pol hodiny žiadna neobjaví, môžeš pritvrdiť v závislosti od dohľadu. Tento rok je dobrá zima, tak máš na brechanie ešte tak dva týždne, ale počul som ich už aj na konci februára, ak bola kosa. Táto vábnička vie tiež imitovať bažanta, a kohúty sa idú za tým zvukom zblázniť, hlavne v čase keď si ochraňujú sliepku, ak by si chcel fotiť. Inak aj tie turbomyškovačky majú svoju kvalitu a dá sa na nich robiť aj drozd, resp. zranený operenec, na čo super reagujú najmä mladé líšky. Ako píše Juraj, aj tá lasička je vraj magnet, ako potravinový konkurent líšky. Mám ju, ale zatiaľ bez osobných skúseností. Samozrejme dobrý vietor je prvoradý, aj keď lišiaci idú na brechačku niekedy doslova ako na povrázku, klusom rovno za zvukom a kašlú na vietor. Lovu Zdar. Lov, vnadenie a vábenie líšok - nie norovanie - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off shoogo, 30.1.2017 o 22:03

Ahoj, ja mam stekanie lisky od devany a spokojnost, samozrejme ziadna nie je 100%na ale mne sa podarilo s touto lisku privabit a nie raz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jurinko18, 30.1.2017 o 21:05

Hunter ja používam vabničku Nordic predator zajačie vrešťadlo, na to líšky dobre reagujú ale je treba trošku praxe aby si ich skôr neodplašil ☺️ a teraz som kúpil vabničku od Devana nárek lasičky, nevýhoda je že to líška počuje max do 200m ale tam ju dostaneš aj tým vrešťadlom... A keď podmienky nedovolujú strieľať, použiješ lasičku aby prišla bližšie.. Snáď som poradil aspoň niečo.. Lovu zdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hunter2010, 30.1.2017 o 19:40

Dobrý večer kolegovia poľovníci! Chcel by som si zadovážiť vábničku štekanie lišky a lišiaka, preto sa chcem opýtať či má ešte cenu si ju v tomto období kupovať (do kedy zhruba trvá kaňkovanie, lebo všade uvádzajú inak) a od akého výrobcu by ste mi odporúčali vábničku kúpiť. Ďakujem za odpoveď! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 20.1.2017 o 12:02

V magazine LOVEC 2017/1 roč. 3 odkaz presnejsie tu odkaz ma zaujal clanok liska hrdzava (kapitola Obdobie lovu podla vlastneho svedomia). Dovolim si nesuhlasit s autorom, ktory uvadza : "V období odchovu mláďat, mnoho poľovníkov nemá problém vystreliť na líšku, ktorá práve nesie potravu pre svoje potomstvo. Mláďatá tak zomierajú pomalou smrťou z hladu. Môže byť takýto poľovník na seba hrdý?" . PS- podla mna autor uvadza kraviny ked tvrdi, ze mladata tak zomieraju pomalou smrtou z hladu. Moj nazor je jednoznacny. Priroda to ma tak dokonale zariadene, ze v pripade odstrelu lisky prebera zodpovednost za mlade lisiak a nasledne aj rodina z predosleho vrhu. Rodina je to velka, takze ziadne obavy. Dodatok: vaz. p. Ing.,v clanku VABENIE si tiez opravte "hrubku" v slove zavíjanie. Zavija sa napr.dieta do plienky, ale pokial zavyja pes, ci podla Vas dokonca liska, pise sa tvrde "y". Nevysvetlujte si prosim moje upozornenie v zlom, dakujem za pochopenie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off igoret, 15.1.2017 o 23:04

alebo VNADIDLO NA LÍŠKY S ROZPRAŠOVAČOM 500 ML KONCENTRÁT Lov, vnadenie a vábenie líšok - nie norovanie - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off igoret, 15.1.2017 o 23:03

priatelia máte skúsenosti z HAGOPUR vnadidlo na líšku Lov, vnadenie a vábenie líšok - nie norovanie - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Rimo, 20.12.2016 o 9:23

To je vsetko ok, ja som tiez vasnivý lískar, s úspechom pouzívam ako myskovacku tak aj zajacie vrestadlo, ale vabnicke hlas lisky pocas kankovania neviem prist na chut. Teda nie na chut ale neviem aky zvuk mam z toho dat. Tiez by pomohol nejaky uzitocky odkaz. Skusal som na nej uz vselico ale zakazdým bez úspechu. Tiez mam vabnicku od Devany. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on dominik.t, 19.12.2016 o 15:30

Počas kankovania používam toto Lov, vnadenie a vábenie líšok - nie norovanie - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off meindl, 19.12.2016 o 13:28

s tychto troch zvukou je ktory vhodny na privabenie v dobe kankovania 1, odkaz 2, odkaz 3, odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mysho22, 19.12.2016 o 13:05

meindl: A youtube si skúšal? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off meindl, 19.12.2016 o 12:40

mate niekto vabiace zvuky na lisku chcel by som lasicku miskovacku zajacie vrestanie liska pri kankovani samica samec popripade neviete skade sa daju stiahnut tieto zvuky? vopred vdaka ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Moriak04, 19.9.2016 o 15:49

tak ja na lisky do 200m pouzivam 17 HMR ale samozrejme nesmie fukat niaky silnejsi vietor alebo nesmie byt pred liskou vyssia trava... Na 17 HMR mam puskohlad znacky Hawke Eclipse 6-24x50 co podla mna postacuje a chcel by som ho dat aj na druhu zbran ktoru si zakupim a preto som rad ze ste mi poradili 22-250 dost som uz o tom pocul ale nemal som moznost sa porozpravat s niekam kto ju aj pouziva. Niesme ani polny revir ale mame dost velke luky na ktorych sa k liske velmi tazko priblizuje a preto chcem skusit lov na vecsie vzdialenosti... preto som si zaobstaral dialkomer a nozicky ktore sa pripevnia na zbran... skusal som aj vabenie lisok ale asi pouzivam zlu techniku alebo ja neviem v com to je ale lisky na vabenie vobec nereaguju a skusim som uz vela vabniciek od znacky devana, nordik predator a kristofer clausen... a samozrejme by som ocenil ake vybavenie pouzivate ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bullystafford, 18.9.2016 o 18:44

treba si vsak realne uvedomit ze v skutocnosti liska je stale v pohybe a tam na nejky LRH nie je skratka priestor....kto lovi lisky casto vie ze malokedy sa stane ze ju stretne zaujatu myskovanim alebo sediacu...ak zasadne pri vabeni aby zistovala co sa deje je dost nerealne ju namerat...naklikat...a este aj v "strese" a kratkom case na nu vystrelit bez odhalenia. Preto je asi najoptimalnejsie mat nejaku 5,6 alebo 6mm s lahkou varmintovou strelou v plochej balistike s ONV napr na 150-200m co by mohlo byt najoperativnejsie riesenie. Aspon tolko za mna. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off henrik, 17.9.2016 o 13:59

fuha...350 m, to je uz pekna dialka. ja mam 243 win a strielam lisky s hornady v-max 58 gr. balisticka krivka (teoreticky) je velmi dobra, ONV tak 220 metrov. kupoval som si tento kaliber presne s tym umyslom ako ty. polny revir, rovina a 300m+. ale uprimne - moje maximum bolo prave tych 220 metrov. povazujem sa za priemerneho strelca a viem, ze pre x polovnikov moze byt tych 300 m standard. predpokladam, ze tvoja zvysna vybava (mam na mysli hlavne optiku) zodpoveda ucelu, na ktory to chces. lebo napriklad mne sa v 10-nasobnom zvacseni zda uz liska ako smiesne maly ciel na 300 m a netrufol by som si strielat. ale ak ta zaujima len technicky aspekt a kaliber, tak zvaz aj tu 243. lovu lesu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bullystafford, 16.9.2016 o 14:56

Suhlas s Agbarom...ja pouzivam este lahsie v 22-250 40gr Vmaxi od Hornadyho do 300...vsetky kozusiny zbieram... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off palo3006, 15.9.2016 o 21:28

tu nejde ani tak o kaliber ako o prax skusenosti a pevnu ruku ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off agbar, 15.9.2016 o 20:57

Kedze vacsinou kazdy chvali svoje perie, tak ja by som radil 22-250 rem a 50 gr V-max superformance od hornady. Za bezvetria super balistika a super presne tovarenske strelivo. 222 a 223 sa mi zda na 350 uz trochen malo no iste sa da. Ja som tiez uvazoval nad 25-06 no to uz by ich blizsie trhalo. No take vzdialonsti uz treba ovladat LR a stym veci spojene a ked nejde o koze, tak mas jedno ktoru raz vhodnu na dlhsie trate pouzijes. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Moriak04, 15.9.2016 o 16:56

Lov líšok na väčšie vzdialenosti - Ahoj na líšky chodím už asi 5 rokov ale všetky čo som ulovil boli len do vzdialenosti 200 m, preto sa chcem poradiť aký kaliber zvoliť do 300-350 m. Rozmýšlal som buď nad 222 alebo 223 remington. A samozrejme ocenil by som vaše rady a skúsenosti ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 9.11.2015 o 8:36

Ja osobne by som volil rohovinu (sám používamm líščiu sadu z rohoviny). Má oveľa vyrovnanejšie vlastnosti pri rôznych vlhkostných či teplotných pomeroch, čo môže hrať dôležitú rolu v náročných momentoch. To čo píše miso111 o ostrosti zvuku, môže byť čiastočne pravda, ale zvuk z vábničky predsa je vždy možné modulovať v rukách a teda aj ostrejší zvuk dokážem v rukách "zmäkčiť", navyše pri vrešťadle sa mi osvedčil práve ten "ostrejší" zvuk. Občas vábim tak že doslova vábnička až rezonuje ... Samozrejme je rozdiel či vábim v otvorenom teréne, alebo v niekde v lese. Okrem toho Devany nie sú práve tie vábničky ktoré by boli úplne z tých najhlasitejších, takže pohoda, ostrý zvuk považujem za výhodu.Skôr mi vadí taký ten "tupý" zvuk bez rezonancie.Ako píše miso111 je to len o tréningu ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 4.11.2015 o 15:43

Pri Devanách (zajačie vrešťadlo) som začínal s drevenými a teraz mám aj rohovinové. Oboje fungujú skvele. Pri drevených je obmedzenejšie používanie v silnom mraze. Keď do nich nadýchaš menia a strácajú hlas. Tiež som raz drevenú stratil a keď som ju po týždni našiel bola už nepoužiteľná. Mám ju len na poličke na pamiatku. Na drevených sa mi páči mäkší hlas a ľahšie sa mi moduluje. Rohovinové majú podľa mňa vyrovnanejší hlas ale vidí sa mi ostrejší. Musím ho často viac tlmiť a komplikovanejšie modulovať. Ale chce to len trochu potrénovať... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off steyr, 4.11.2015 o 14:48

ohľadne vábničiek od Devany, odporúčate drevené alebo rohovinové? prečo? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 609 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM