Heming hunting
dnes je sobota,  18. máj 2024,  meniny má Viola,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:05,  dnes západ slnka: 19:20
Kniha návštev revíru - online manažér revíru

GRANULE pre psa - diskusia

autor: off jozef
pridané: 6.10.2011 20:46

Dobry Den hladal som aj v predošlich diskusiach ale nič potrebujem poradiť granule pre štena slovenskeho kopova ma 4 mesiace.dajte aj link Dakujem

počet zobrazení: 30 846
počet hlasov: 2
okruh tém: poľovné psy
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 81-120 z 158 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off jozef, 5.11.2012 o 9:26

Finist ten prvy odkaz mas skusenost? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off archer, 4.11.2012 o 22:36

dík už som po nej pozeral.. dosť podobná tomu Orijen-u ktorý u mna zattial vedie.. aj cenovo.. aj zloženie.. v oboch prípadoch ide v podstate o holistické granulované krmivo.. ono by to chcelo vyskúšať.. ale vzorky sú príliš malé.. skúšať treba aspon mesiac.. pretože kratší interval nemá cenu.. niekedy zmenu stravy sprevádzajú rôzne ťažkosti.. a pri kratšom intervale by mohli byť považované za chybu krmiva.. a tomuto sa chcem vyvarovať..:DDDD a na druhej strane nechcem kupovať malé vrecká pretože je to neekonomické.. do prdele.. zajtra pobehám nejaké obchody a popozerám niečo.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Finist, 4.11.2012 o 22:28

Neskúšal som,ale vyzerá to zaujímavo odkaz tieto mám aj vyskúšané odkaz a odporúčam ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off archer, 4.11.2012 o 22:05

dík za typ.. ale radšej bez kurčaťa :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lesniromantik, 4.11.2012 o 21:30

K-9 Maintenance - kvalita za rozumnou cenu, ale z kuřat -) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off archer, 4.11.2012 o 21:04

ono je dosť pravda že psy z acany dosť serú... ja teraz tiež uvažujem nad zmenou.. pretože royal canin stojí za prd.. všade drbú hydinu a hydinovú múčku.. to je ten najlacnejší odpad.. nepáči sa mi to.. chcem dobré granule.. som ochotný zaplatiť aj viac ale musí to stáť zato.. Blanule: odkiaľ berieš tie applaws-i??? mám pocit že sa v SR nedajú zohnať.. premýšlam nad zn. Orijen.. do acany sa nechcem pustiť.. práve z dôvodu že psy hnačkujú.. čo by ste mi poradili.. ešte dodám najradšej by som krmil Barfom no nemám velký mrazák.. a žena zúri ked don strkám maso pre psa.. a dalej.. nechcem granule kde bude hydina.. vôbec.. nič s hydinou.. ryba, jahna, králik, kôn.. ale nie žiadna sliepka.. ak o niečom takom viete.. budem rád.. majte sa! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozef, 14.10.2012 o 19:52

andy dik.archer mne nejde ani tak o šetrenie ako o otázku sú tie granule hodné tolkej sumy?nejde len o značku a podobne? Acanu mal no nemal dobru stolicu ale išlo o puppy skúsim iný druh od acany malé vrecko ak bude šmakovať kúpim viacej. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off archer, 14.10.2012 o 19:17

Jozef: Na psovi sa šetriť neoplatí!!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off andy8, 14.10.2012 o 18:53

dobré skúsenosti mám s týmito značkami odkaz odkaz ,a niekedy je akcia na nete i na Acanu 13 kilo za 40 eur odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozef, 14.10.2012 o 8:48

Ahojte tak z mojho štenaťa je už pekný jeden a polročný psík(kopov) Kupovali sme mu Josera puppy asi do roka,potom Joseru Festival problém je v tom že vreco stojí 50eur takže moja otázka:dobré granule pre psíka v (1.5r) života,aktívneho za lepšiu cenu? Dakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blanule, 22.3.2012 o 15:48

Mohu doporučit Applaws 75%maso 25%zelenina a bylinky, bez obilovin. Bílkoviny (dle typu) 35-39%. Musela jsem hodně upravit dávku oproti předchozímu ANF, jelikož i při zápřahu mi ze stejného množství začaly pěkně kynout. Střídám s masem s přílohamy a zeleninou - podle času... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 22.3.2012 o 15:48

moja prva otazka smerovala skor na teba ako osobu.pes je rovnaky organizmus s potravinovymi narokmi,ako ktory kolvek iny,preto stale nechapem tvoju snahu stavat ho do pozicie niecoho specifickeho,vyzadujceho extra pristup,kde kazdy mg musi presne sediet k jeho existencii.tak ako u ludi aj v prirode nieje existecna nutnost hrat sa mg/kg v zastupeni jednolivych latok ,tak isto to nieje nutnost ani pri psoch ako je to snaha prezentovat tu.zaroven to povazuj aj za odpoved,ktoru len doplnim,ze v publikaciach zaoberajucich sa BARFom najdes ake potraviny v akom zastupeni pri roznych specifickych pripadoch su vhodne-potrebne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 22.3.2012 o 14:15

Podobných áno. Rovnako početných ako príkladov s granulami. Ja dávam psov vyšetriť preventívne, pretože pes je dynamický biologický systém, ktorého nároky sa menia od veku, stavu, pracovného zaťaženia, atď...Čiže tak ako šťenatá do 6 mesiacov majú svoje menu, tak ako mladé psy majú svoje meníčko, tak isto aj dospelé psy uprostred poľovníckej sezóny musia dostať svoju plnohodnotnú dávku. Cez granulky... Nie je otázka kto dohliada na presné mg v príode. Pretože naše vysokošpecializované šľachtené plemená nie sú naučené a odkázané na zaobstarávanie si potravy ale sú závislé na nás. Preto, ak niečo robím, snažím sa to vyšperkovať do najmenších detailov.A neuspokojím sa s tým, že si poviem že v mozgu je veľa fosfolipidov. Položím si otázku čo je to veľa? a či to psovi stačí? A preto zase mňa zaujíma otázka, ktorú som ti položil v mojom predchádzajúcom príspevku, v posledných dvoch vetách... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 22.3.2012 o 13:57

podobnych prikladov mas vela.vy chodite v pravidelnych polrocnych intervaloch na krvne testy z dovodu uistenia sa,ze strava ktoru konzumujete ma dostatocne zastupenie vsetkych potrebnych latok v patricnych mnozstvach,alebo konzumujete preventivne granule koli "istote",ze primate potrebne mnozstva? polozim otazku,ktoru som polozil uz niekolko krat v tejto debate a odpoved som nedostal.kto,alebo co dohliada v prirode na presne dodrziavanie potrebnych mg/kg ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 22.3.2012 o 13:24

Hádam nejdeme z jedného príkladu vytvárať všeobecné závery :) ja mám už tretí vrh , odchovaný na konrétnej značke granúl a psi z prvého sú už dnes 2- ročný jedinci a tiež nebol najmenší problém. Okrem toho deficit v nejakej zložke materského mlieka sa neprejaví okamžite, ale po určitom čase, často bez zjavného súvisu . Mozog a oči sú fajn, ale dôležitý je aj pomer jednotlivých mastných kyselín, nielen ich prítomnosť. Nehovoriac o iných mastných kyselinách s nenasýtenou väzbou.... čo sa týka deficitov minerálii, všeobecne. Fakt by ma zaujímal spôsob, ako odhalíš ich karenciu, ak teda netreba chodiť na vyšetrenia krvi. A na základe akých princípov a informácii stanovíš potraviny za účelom vyriešenia problému. Kedže nielen ich absolútne množstvo je dôležité,ale aj ich vzájomné pomery a biologická dostupnosť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 22.3.2012 o 13:11

Dovodov preco tvoj pes tak reaguje moze byt mnoho,od konkretnej potraviny az po nevhodne zlozenie davky.co,ale neznamena,ze nepripustam ,ze su jedince,ktorych trav.trak je,tak ... ,ze si nevie rady z prirodzenou potravou.preto som dolu nizsie napisal,pokial ma niekto potrebu krmit psa granulami,tak proti gustu ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 22.3.2012 o 12:51

to je vsetko pekne a nepopieram ze aj velmi ucinne ale su niektore plemena tak preslachtene ze im surova strava roby zle mam psika fb kde ked mu zeleninu pomixujem aj s kvapkou olivoveho oleja aby sa uvolnili enzimi a vytaminy v zloskach tak to proste zaludok nezvladne a bude hnackovat a grcat a to som uz ozaj skusal vselico preto sa nemozem nechat len na jednom a nie cisto na surovej strave a ked mam zeleninu varit tak to nema zmysel preto to musim kombinovat s granulovanym krmivom dva ku jednej dva diely suroveho a jeden diel granul to sa mne osvecilo najviac a kazdy si moze hovoryt co chce mne to ide takto a to som mal vo vykupe 70 steniec do tizna ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 22.3.2012 o 12:25

Ano bud sa uchyli k extra zdrojom,alebo zaradi potraviny z latkami predpokladaneho deficitu.Potreba fortifikacie stravy barfistami,ak je ,tak skor v suvise prevencie ako nutnosti,pokial sa nejedna o specificke pripady.nespomenul som povodnu ,ale prirodzenu stravu.co sa tyka pokrytia vyzivovych potrieb napr.gravidnych suk.nejake prikladov zo zivota: 1) Ide o suku bernského salašníckeho psa, s váhou 40 - 42 kg, 5,5 ročnú v čase krytia, v dobrej kondícii. Príprava na krytie nebola v žiadnom prípade nejako špeciálna, bežný režim pred háraním aj počas hárania. počas prvého trimestra som nerobila žiadne zmeny v stravovaní, bežné dávky, v zeleninovom podiele bolo trochu viacej ovocia ako zvycajne, ovocie bolo hlavne sezónne - čo sa našlo na dvore. Ako prevenciu virózy som davala vitamín C, ktorý bežne nezvyknem počas leta pridávať. Počas druhého trimestra som zvýšila celkovú dávku na 3 percentá z váhy, v strave bol mierne zvýšený podiel masových kostí, inak zase bežne to isté. V rámci masových kostí som volila skôr hydinové hlavy / hlavne preto, lebo obsahujú mozog a oci - pre obsah fosfolipidov, nenasýtených mastných kyselín/. Počas tretieho trimestra som postupne znižovala podiel masových kostí až prakticky na nulu a nahrádzala som čistou svalovinou, hlavne preto, aby sa suka pred pôrodom dobre vyprázdnila a aby pôrod prebehol bez zbytocných komplikácií vo forme zápchy. Okrem toho, je to uz obdobie, ked šteniatka majú komplet celý základ orgánový aj kostný založený a potrebujú naberať na hmotnosti. V treťom trimestri som zvýšila podiel stravy na 4 percentá z váhy. Pôrod prebehol velmi ľahko, sučka nebola tučná a šteniatka mali ideálne hmotnosti. Suku som nechala zjesť pôrodné obaly. Laktácia bola vynikajúca, už dva dni pred pôrodom som mala možnosť vytlačiť kolostrum.Čo sa týka krmenia počas laktácie, ostala som na dávke 4 percentá v hmotnosti s vyšším podielom svaloviny. 2) Mám teď čerstvou zkušenost, fena má štěňata, jsou jim 3 týdny. Na BARFu je víc než půl roku. V první polovině březosti sem krmila normálně, v druhé polovině sem zvyšovala krmnou dávku a frekvenci krmení, snažila sem se, aby měla pestré krmení, aby denně měla kosti. V druhé polovině se vyvíjí kostra štěňat. Jinak nic zvláštního sem nepřidávala. Fena bezproblémů porodila 7 štěňat, je to nadprůměrný vrh u našeho plemene, štěňata nebyla nijak veliká(což bývá u našeho plemene - jezevčík) problém. Nyní kojí, mlíka má dostatek, krmím ji ad-libitum, denně kosti a domácí jogurt. Po porodu sem dávala denně meltu. Myslím, že když člověk krmí pestře a kvalitní suroviny, není třeba přidávat žádné vitamíny ap. Štěníky ještě nepřikrmuji, ale budou dostávat to co mamina, syrové maso a zeleninu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 22.3.2012 o 11:58

Sami zástancovia Barfu hovoria o potrebe fortifikácie ich stravy. Nemyslím , že argument o prinavrátení k pôvodnej strave , akú mal vlk obstojí v porovnaní s mäsom, ktoré sa produkuje v súčastnosti a je to produkt šľachtených rýchlorastúcich hybridov , kŕmených kŕmnymi zmesami, kt. pozostávajú aj z GMO plodín. Tak isto fortifikovaných umelými formami vitamínov a minerálov. To by musela Barf strava pozostávať len a výlučne z zveriny z divožijúcich zvierat. čo sa týka mäsovej zložky. A aj tak , by niektoré špecifické skupiny psov neboli uspokojené z hľadiska ich výživových potrieb.Napr. gravidné suky. Tiež je na pováženie, aká zelenina/ovocie je ešte prirodzenou zložkou potravy , pokiaľ zavrhujeme obilie. A v akom stave je táto surová zelenina predkladaná psom. Mimo sezónnej, samozrejme. Ergo, pokiaľ je predpoklad deficitu určitých látok v strave, čo akej pestrej, musí sa človek uchýliť k extra zdrojom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 22.3.2012 o 11:29

Nutnost potreby vseobecne pridavat vit. a min.doplnkov pri BARFe je cisto len komercny tah,tak isto ako v ludskej spolocnsoti,preto zopakujem – pestrost stravy je cesta uspechu.co sa tyka zdravotnych problem ,tak isto ako u ludi je potreba + - uprava stravy ,tak isto je to u psov.niektori chovatelia,veterinari nepovazuju obilniny (ktore tvoria v granuliach 60-90% )za beznu zlozku potravy u masozravcov,preto hladali inu alternativu krmenia,ktorou bolo prinavratenie k prirodzenej suravej strave BARF. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 22.3.2012 o 11:19

MMasska ja súhlasím s tým , čo si písal nižšie. Ja sám kombinujem na 70-80 % granule so surovou/varenou stravou. Preto nezavrhujem ani jedno , ani druhé... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 22.3.2012 o 10:51

Jelsovec ja som netvrdil ze sa neda krmit barf ale nieje to take jednoduche z dodavanim vsetkych zloziek pre psa potrebnych a ked neroby niekto rozbor z krvi tak nevie co mu chyba a co nie prave preto ako doplnok granule niesu zle ako aj surova strava nic nieje horsie ako fanatycke zmyslanie ludi a ako som si vsimol tu na tejto stranke je fanatykov velmi vela ked im niekto protireci tak ho idu ukamenovat. skoda kazdy ma narok prezentovat svoj nazor a nemusi ho vnucovat inym mne sa paci taky zdravi stred s kazdeho rozku trosku ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 22.3.2012 o 10:20

Odhliadnuc od toho, že väčšina priaznivcov ani nevie čo znamená skratka BARF ( už som sa stretol od Bone and Raw feed až po Born against raw feeders :D ), čo nie je až tak podstatné, sa pri prezeraní materiálov ohľadne tohto spôsobu výživy skôr, či neskôr človek dopracuje k jednej myšlienke - Pridávanie vit a minerálnych doplnkov, ktoré odporúčajú 3 - 5 krát týždenne ( +/- ) a pri gravidných zvieratách, štenatách, starších psoch, psoch s alegiou , či pri psoch so dravotnými problémami podávanie kontinuálne. Čiže "plnohodnotné" zloženie Barf musí byť fortifikované rôznymi špeciálnymi prírodnými vit-min prípravkami. Samozrejme najlepšie tými, s označením BARF - odkaz alebo odkaz Treba si uvedomiť že systém kŕmenia označovaný ako BARF vznikol ako alternatívne kŕmenie zvierat , ktoré mali alergiu na bežné zložky stravy. Väčšinou sú tým alergénom obilniny, čiže ani v BARF strave by nemali figurovať. Postupom času sa však z toho urobil taký istý biznis ako z granúl, či napr. šampónov pre psov :) a tento spôsob stravovania sa uplatňuje aj v bežných podmienkach. A zase zhrnúť problematiku malabsorbčných syndrómov, či alergií z krmív, len príjem obilín je síce pohodlnené ale nepravdivé. Podobne , ako potravinové alergie u ľudí ( napr. celiakia ) sú komplexným problémom, nie len problémom stravy...Tak či onak, pravda bude niekde uprostred. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 21.3.2012 o 17:44

ano a uplna spokojnost vysledkom ktorej bol fakt,ze veterinarka(odporkyna BARFu)sa zacala blizsie zaujimat o BARF.pri velkych plemenach je potrebne pridavat doplnky v podobe chondra,C, koli klbom,inak tam nemas co pokazit pokial ovladas stravovanie BARFom.pozri,pokial ma niekto potrebu krmit psa granulami - potravinarskym odpadom s chem.konzervantmi,tak proti gustu ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 21.3.2012 o 16:36

growler, ked myslis? uz si bol na testy co chzba tvojmu psikovi ja som bol a ostal som prekvapeny ked som choval barf tak mi to doslo vsetky zlosky nedodas ani ked sa pokrajas a pry velkych plemenach sa to da posrat za dva mesiace u steniec a uz to nedobehnes cely zivot uznaj pravda krmenia je uprostred ani ciste granule ani surova strava ale zdravy stred aj aj ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 21.3.2012 o 16:15

granule su absolutne nepotrebne,je to len vymysel tejto doby na ktory doplacaju psy.plnohodne zlozenie zaruci pestrost stravy ,kde ziadne polrocne testy krvi niesu potrebne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 21.3.2012 o 16:05

growler, strava barf je dobra len tasko sa dodrzuje plnohodnotne zlozenie aby ten pes dostal to co ma proste surova je fasa ale to aby si kazdy polrok isiel k veterinarovi spravil rozbor krvi a zistil co mu chyba a tak viem ze sa to da ale? chce to snahu znamosti a skusenosti tiez krmim aj surovov stravov ale tie granule su potrebne pre ostatne zlozky ktore pes potrebuje a u steniec duplom. ci je to royal acana anca k19 proplan alebo eukanuba je to jedno to su len osobne skusenosti co sa komu osvecilo ja som dakedy daval len royal presiel som vsetkymi krmivami co som tu vypisal dokonca som jeden cas skusal lusodog a fitminy ale tieto dve sa mi neosvecili vobec teraz davam eukanubu a pri tomto ostavam ako aj pri barf strave a dakde v strede medzi tym je pravda kazde ma nieco do seba. toto je moj nazor ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mimuscha, 21.3.2012 o 0:21

Ahoj, moja skusenost je, ze kazdy so psov je iny a teda aj jeho traviaci trakt je iny (mame troch). Treba vyskusat, co bude "chutit" a vyhovovat tomu tvojmu a potom sa ukaze, ci sa pridas na stranu "granulacov" alebo tych, ktori uprednostnuju krmenie psa varenou pripadne surovou stravou. Drzim palce. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozef, 26.11.2011 o 19:13

Ahijte krmim acana puppy vreco sa už mina a uvažujem na touto značkou nemate skusenosti ? odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jozef, 12.10.2011 o 18:44

nema niekto odskusane ? traz to aj dost reklamuju odkaz ?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 10.10.2011 o 15:55

to mi je jasne,preto som napisal odhliadnuc od tep.upravy ..ja prave tvrdim,ze surova strava je podla mna biologicky hodnotnejsia ako nejake granule.kolko je tych znaciek "dobrych granul"(kde niesu hlavnou zlozkou obilniny)?este raz sa opytam.co je biologicky hodnotnejsie pre organizmus - spracovane suroviny potr.odpadu,alebo tie iste suroviny potravinarskej kvality? ako si tu dennu davku v prirode reguluje sam jedinec? ked napr.u seliem je bezne,ze niekolko dni hladuju? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 10.10.2011 o 14:40

granule lepšie čistia chrup ako mokrá strava a tiež znižujú riziko nahltania sa a následnej torzie žalúdka ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 10.10.2011 o 14:23

v granuliach je tá rastlinná časť tepelne upravená, a mechanicky rozrušená - čiže obsah buniek je prístupnejší tráviacim enzýmom. + sú fortifikované vit a min. pokiaľ je hlavnou zložkou granúl obilie, nie sú to dobré granule. pokiaľ je hlavnou zložkou granúl surovina živočíšneho pôvodu, je potrebné dodať aj rastlinnú na zabezpečenie napr. vlákniny, a vyváženosť kŕmnej dávky je zabezpečená ( v hrubých rysoch, detaily je nutné dotiahnuť ). A vtedy sa začíname hrať s rôznymi látkami v rôznych surovinách a kombinovať ich. Netreba zabúdať na stráviteľnosť jednotlivých surovín. Príroda - v prírode si to reguluje sám jedinec. čo sa týka psov, my ich nechováme vo voľnej prírode, nedávame im možnosť zaobstarať si potravu, keď sme pri tom, vo voľnej prírode by pes prístup k kyslomliečnym výrobkom nemal, tak isto ani k vločkám ovseným,ani k ryži, cereálnym cestovinám, ani ku komerčne vyrábanému vajcu, kde sa krmivo sliepok fortifikuje napr. spomínaným selénom, alebo omega 3-MK, a kt. prechádzajú do vajec čím ich bio hodnota je niekde úúúplneinde ako domácej sliepočky na dvore, resp vajca nejakého divého operenca.Takže ani z tvojej strany to nie je 100% kŕmenie in natura. Aby sme sa rozumeli, ja hovorím o psoch v pracovnom výkone, o gravidných a laktujúcich sukách, o šťenatách vo vývoji a nie o psíkoch, kt. pobehnú sem tam po dvore a ich jediná úloha je robiť radosť majiteľovi. To že je napísané niečo iné na výživovom tvrdením u niektorých krmív, súhlasím, ale potom je to o dôvere ku výrobcovi, kde ten výrobca môže koniec koncov klamať aj pri potravinách kt. kupuješ. Pokiaľ kŕmiš psíka domácou stravou z dôvodu , že neveríš zloženiu akéhokoľvek komerčne vyrábaného krmiva,oka, to je pre mňa úplne legitímny a akceptovateľný dôvod, ale potom netvrď že je to preto, lebo tebou pripravená strava je v každom ohľade pre psa vyváženejšia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 10.10.2011 o 14:12

spomenute potraviny bol len priklad v rychlosti,je velke mnozstvo potravin s roznym obsahom roznych latok,keby som sa chcel hrat na zastupenie konkretnych makroprvkov v potrave,ale ok beriem.sam potvrdzujes,ze rastlinna zlozka je tazsie stravitelna a neprirodzenejsia pre psa,ako pre cloveka a predsa tvori vacsi podiel v zlozeni granul(odliadnuc od tep.upravy,..)u vacsiny granul je napisane nieco ako krmne davky su orientacne ...,alebo od-do, tiez nemas 100%-tne,ze si psovi dal presnu dennu davku potrebynch makrovprvkov.a na zaver aby sme dokola neopakovali argumenty ako si podotkol.kto,alebo co zabezpecuje v prirode aby jednotlive druhy fauny prijali potrebne denne mnozstva mg konkretnych makroprvkov? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 10.10.2011 o 13:06

alebo predtrávený obsah žalúdka :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 10.10.2011 o 12:36

k samotnej téme - oka, máme na jednu vec rozdielne názory, pokiaľ by sme v tom pokračovali, už by sme len opakovali argumenty. K tomu železu - strukoviny, rsp. zelenina ako taká je problematická z dôvodu saturácie minerálov, pretože : 1, väčšina z nich je viazaná v nerozpustných komplexoch, ktoré dokážu tráviť len polygastrické zvieratá, resp. mikroorganizmy, preto sa vo vížive zvierat používajú buď umelé formy, alebo komerčne vyrábané emzýmy, ktoré zvyšujú výťažnosť rastliny z tohto pohľadu 2, nadmerný prísun vlákniny by mal za následok urýchlenie prechodu natráveniny cez GIT.tým pádom zníženie času , v ktorom na ňu pôsobia tráviace enzýmy. 3, Ako si sám napísal, každá tepelná úprava znižuje množstvo biologicky aktívnych látok, hoci zvyšuje stáviteľnosť. 4, strávitelnost železa z rastlín je pre človeka cca 5 % ( železo zo živočíšnych zdrojov 15-37% ), črevný trakt ľudí je predsa len viac prispôsobený tráveniu rastlinnej potravy ako psí, takže u psov to bude ešte menej. 5,varením rastlinnej potravy sa znehodnocujú termo labilné látky, napr. vit. C, ktorý spolupôsobí pri procese vstrebávania Fe. Takže sme sa dostali k tomu, že najjednoduchšie je použiť komerčne vyrábané vit-min doplnky,čiže pomôcť si komerciou.... u zdravých, bežných ľudí naozaj nie.ale u športovcov? ved ty robíš kulturistiku, nedávaš si pozor na jedálniček? myslíš že gravidné ženy si tiež nedávajú pozor na to čo jedia? ľudia s hypertenziou, deti v predškolskom veku, atd... tou sú všetko odlišnosti od stravy bežného, zdravého človeka. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 10.10.2011 o 12:10

Jelsovec na zaver by som uz len napisal.myslim,ze potrebnu krmnu davku dokaze spravit kazdy so zakladymi vedomostami,ktore su bezne dostupne.granule su vydobytkom tejto doby ako si zjednodusit v uponahlanej dobe zivot.psovi poskytnu potrebne(niekedy aj nepotrebne),ale surova strava je ina (vyssia) liga.v prirode a koniec koncov ani v strave bezneho zdraveho cloveka nikto nesleduje na desatinky mg jednotlive zastupenie zivin na den v potrave a predsa vsetko tisicrocia funguje.preto snahu dokazovat,ze pri psoch je to nutnost ich zdravej existencie mi pride prinajmensom usmevne a pochopitelne zo strany vyrobcov a predajcov.chapem,ze v pripade granul vyrabanych z potr.odpadov a po roznych tepelenych upravach obsah zivin nemusi byt bohvie aky,preto je potrebne sledovat dostatocne zastupenie jednotlivych zivin obsiahnutych v nich.ale v prirodzenej,pestrej strave nie.k tomu prikladu pre Stopinka,pecen atd si dovolim jednu vetu.urcite otom vies,ze Fe,Se ... je zastupene aj v inych potravinach(strukoviny,zelenina,...)preto nevidim dovod hned navysovat mnozstvo jednej polozky(pecene),staci pridat dalsiu polozku do davky cim sa zaroven obohati aj o dalsie makroprvky,to iste plati pri cestovinach a podobne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 10.10.2011 o 11:31

ad Stopinko - príklad so selénom ber, prosím ako modelovú situáciu toho, s čím sa musí človek zostavujúci KD vysporiadať. Dokonca , aj to číslo bolo požičané od ľudí ( :) ) lebo mojim cieľom nebolo poukázať na absolútne množstvo Se za deň, ale na nemerateľnosť niektorých zložiek krmiva pri zostavení kŕmnej dávky.v domácich podmienkach... dal si mi pár argumentov na sklo, takže budem aj férový a oplatím rovnakou mincou :) - pečeň je naozaj výborným zdrojom mikroprvkov. zámerne takto píšem, lebo okrem Se je v nej prítomný aj další rad mikroprvkov, najviac Fe. Potreba Fe pre psa je 53 mg. 100 g pečene bravčovej má okolo 22-23 mg/100 g ( zdroj - akv.sk ).čiže 100 g pečene je na saturáciu Fe málo. Ke´d to zvýšim na 2 a niečo násobok, zase sa mi o 100% zvýši obsah Se. Selén je pri dlhodom nadmernom užívaní toxický - nervové poruchy, napríklad. Nehovoriac o tom, že pečeň, ako hlavný detoxikačný orgán akumuluje množstvo kontaminantov - napr, ťažkých kovov. viď odkaz . čím staršie zviera , tým viac nadlimitných hodnôt cudzorodích látok...oka, podme na cestoviny - 200 g vaječných cestovín ( opäť pozor - nie sú cestoviny ako cestoviny ) použijem na saturáciu predmetného množstva selénu. Denná dávka krmiva 10 - 20 kg psa by mala byť cca 180 - 280 g. pri 20 - 30 kg psovi 280 - 410 g. čiže, 200 g cestovín, ktoré poskytujú ľahko strávitelné sacharidy použijem na saturáciu Se. to je zhruba 40 - 50 % krmnej dávky. ďalších 200 g mám na bielkoviny, tuky , min. látky - makroprvky, vlákninu, po prípade probiotiká. No budem musieť veľmi dbať na stráviteľnosť, aby sa mi to denné množstvo nenavýšilo do tej miery, že mi to pes bude schopný vôbec zožrať. U gravidných súk množstvo krmiva zvyšuje, čo je logické, ale dáva sa prednosť vysoko kvalitným a stráviteľným bielkovinám na úkor energie. tam by zvyšovanie cestovín asi nebolo to pravé orechové. vajcia - všetky štúdie , ktoré pokazujú na vysokú stráviteľnosť a biologickú hodnotu vajec vychádzajú zo štúdii pre ľudí. naša emulgačná schopnosť tráviaceho traktu vie využiť vaječné tuky na cca 30 %, dostupnosť bielkovín je cca 97 % ( dľa autora ). aká je stráviteľnosť u psov? opäť treba poukázať aj na druhú stránku veci, a to vysoký obsah tukov - vrátane chlesterolu, vys. obsah vit A a potenciálnu alergickú reakciu na veječné bielkoviny. o mikrobiologickej kontaminácii a antinutričných látkach v surovom vajci sa dúfam nemusíme baviť. tepelná úprava je podmienkou, nie možnosťou... čo sa týka tých výživových tvrdení na proteínových doplnkoch - neviem či sa dajú aplikovať na kŕmne zmesy, resp. ak áno, tak potom sa dajú aplikovať aj na potravinárske polotovary ( tvaroh, mlieko, vajcia, atd... ) . ak to bol len príklad na dezimformáciu, to beriem, potom treba preferovať tých výrobcov, ktorých produkty vyhoveli. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 10.10.2011 o 9:53

ad growler - oka, beriem, ja som ten posledný, kto ťa bude presviedčať o svojej pravde. Pokiaľ si presvedčený o správnosti konania, je nemám mandát na to aby som ho spochybňoval. Moja reakcia na teba bola len v tom zmysle, že čo sa týka remeselného spracovania, či komplexnosti a dôslednosti zostavenia krmiva pre psíka, majú tie komerčne vyrábané náskok s ohľadom na ich technologický backround a know-how. Zjednodušene povedané - keby sme každý z nás vedeli doma urobiť 100% kŕmnu dávku v každom ohľade, nielen v základných výživových požiadavkách, niečo také ako granule by sa nepredávalo a nepredalo. O tom, z čoho ich robia a ako ich robia, môžeme napísať ďalších 50 príspevkov, ale neviem či by to na poľovníckej stránke bolo vhodné... Určitý diskusný diskomfort sme pocítili aj čo sa týka termínu "múčky"..ja som mal na mysli mäsokostné múčky vyrábané v kafilériách, podľa tvojho posledného príspevku mám dojem, že ty si tento termín použil na všetky "múčkoidné" substancie vstupujúce do procesu výroby krmív. tam je samozrejme pravda iná...Pokiaľ by som však vyžadoval maximalistický prístup, tiež by som mohol polemizovať o zdroji surovín na domácu výrobu krmiva, pretože keby sme xceli ísť do úplných detailov, musel by som mať každú surovinu z vlastného zdroja - či už živočíšnu, abo rastlinnú. Stále by to však znamenalo len to, že ich pôvod by bol 100% známy.nič viac , nič menej. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozef, 9.10.2011 o 20:43

kupim asi tieto a dva tri krat do tyzdna ma maso a pekne rastie .nemali ste ich niekto ešte ? odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 81-120 z 158 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov (Egon Gočár) 2.diel