Heming hunting
dnes je piatok,  26. apríl 2024,  meniny má Jaroslava,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:37,  dnes západ slnka: 18:50
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

odlozenie psa - diskusia

autor: off ajax17287
pridané: 16.10.2009 18:50
som mlady kynolog...velmi ma to bavi...mam skoro 4 mesacnu sucku kopava..robi mi radost sadnut.lahnut ovlada az na to ze tera zje tvrdohlava a nechce lahnut do snehu:O )co stym?? ale k veci ako mam ju naucit ostat na mieste..je velmi hiperaktivna......nevydrzina mieste ani 5 sedkund
počet zobrazení: 4 941
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovné psy
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off lct-S, 10.6.2017 o 14:37

Nie kazdý pes sa dá odloziť. Mozno jeden zo sto nie. Kedysi som tvrdil, ze kazdý sa dá, dnes sa na to pozeram tak, že načo trápiť psa aj seba. Nie skoda času, ale je to trápenie. Sem tam sa vyskytne taka vrodena nervozita, ze nestoji to za to. A ked sa to aj iba kvôli skuskam podarí, casom, ked sa to stale netrenuje a nevytvaraju sa dookola rusive podnety pes zacne knucat a hlasito sa prejavovat , hlavne potom ked uz zacne aktivne polovat. Nic to nema s ostrosťou ani naruzivosťou. Iba niektorý pes sa to nauci rychlo a bez problemov, iný trocha dlhsie, kym pochopí, ze nielen tam ma byť, ale že ma tam byt aj ticho. 90 % je to na cvicitelovi, 10 % od psa. hickok je jedno , ci na remeni , ci bez remena - to je o inom. (prepáč nechcem urazit, chcem mozno pomôcť) Ked to cvicitel zacina so psom na remeni, spolieha sa na remen (co je zle), ked sa to robi bez remena odrazame sa od toho, ze pes uz cosi vie. Pred 30-timi rokmi som mal naucenu kopovecku odlozenie uz 4mesacnu, teraz sa nad tym usmievam, ze načo to bolo :-) asi som sa nudil. Dnes nechavam psom "mládí" a mam pocit, ze vsetko co sa nauci, mam na mysli vycvik, ze sa to naucil akosi sam, popri tom, ze rastol na očiach. Mladeho psika, ked sa nauci sadnut, nechavam sediet iba par sekund, na zaciatku mozno, ze 3, 4 sec. Aj to iba preto aby sa ucil, ze bude raz ovladany aby sa na to pripravoval. Vsetko pozvolna ani nevie ako sa to nauci. Ziadne sablony, ziadne presne casy, hockedy ked idem okolo a aby nikdy nemal snahu utiect ale vytesoval sa , ze sme spolu. A ked uz zacnem odkladat tak nachvilu, a ja napr. zo zaciatku uviazaneho, ale tak , ze ani mu nepride, ze je priputany, tzn. , ze uplne volny remen. To iba kvoli mne aby mi nemohol nahodou prchnut, keby chcel odist. A vyuzivm to, co ma uz naucene. Iba zvyrazním slovo zostan a ten ton uz pouzivam navzdy. Nachvilku, tak aby ma videl,vratim sa, prejdem okolo neho , zas cosi robim , tvarim sa zesa nepozeram ALE ! Nespustim ho ani na chvilu z oci. A najmensi naznak okamzite riesim. A az ked to psikovi úúúplne zovsednie a vie naco tam je , tak az potom aj zajdem akoze za strom , alebo kdesi z oci, ale zas iba na chvilku A ja ho ale vidim stale. Dobre je mu dat najavo,akoze sa schovaty prezradis a vykuka Ti chvilami kusok tela a prisny prst ked neaky naznak pohnutia. Velmi dolezite je menit miesto - niekde vam pes bude pohodovy inde nie. Rusive vplyvy zapracovavat az ked je uplne kludny a pochopil, ze tam "musí" byť. Mlademu psovi doprajme na to vela casu a dlhe obdobie , dospely dvojrocny a starsi sa to nauci za 2, 3 dni. Pamätajte ! Ak to pes nerobi dobre, kdesi robite chybu, musite na nu prist, v nom chyba nie je. Prajem vela radosti z uspechov pri vycviku. Kynologii, vycviku zdar

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

komentáre

zoradiť
on MarekPO, 11.6.2017 o 18:09

Ďakujem za príspevky a za rady, určite mi to pomôže. Každopádne mám mladého psa, som istý že sa to naučí, skôr či neskôr. Pôjdeme skrátka od znovu, skúsim na voľno a nebudem nič siliť... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lct-S, 10.6.2017 o 14:37

Nie kazdý pes sa dá odloziť. Mozno jeden zo sto nie. Kedysi som tvrdil, ze kazdý sa dá, dnes sa na to pozeram tak, že načo trápiť psa aj seba. Nie skoda času, ale je to trápenie. Sem tam sa vyskytne taka vrodena nervozita, ze nestoji to za to. A ked sa to aj iba kvôli skuskam podarí, casom, ked sa to stale netrenuje a nevytvaraju sa dookola rusive podnety pes zacne knucat a hlasito sa prejavovat , hlavne potom ked uz zacne aktivne polovat. Nic to nema s ostrosťou ani naruzivosťou. Iba niektorý pes sa to nauci rychlo a bez problemov, iný trocha dlhsie, kym pochopí, ze nielen tam ma byť, ale že ma tam byt aj ticho. 90 % je to na cvicitelovi, 10 % od psa. hickok je jedno , ci na remeni , ci bez remena - to je o inom. (prepáč nechcem urazit, chcem mozno pomôcť) Ked to cvicitel zacina so psom na remeni, spolieha sa na remen (co je zle), ked sa to robi bez remena odrazame sa od toho, ze pes uz cosi vie. Pred 30-timi rokmi som mal naucenu kopovecku odlozenie uz 4mesacnu, teraz sa nad tym usmievam, ze načo to bolo :-) asi som sa nudil. Dnes nechavam psom "mládí" a mam pocit, ze vsetko co sa nauci, mam na mysli vycvik, ze sa to naucil akosi sam, popri tom, ze rastol na očiach. Mladeho psika, ked sa nauci sadnut, nechavam sediet iba par sekund, na zaciatku mozno, ze 3, 4 sec. Aj to iba preto aby sa ucil, ze bude raz ovladany aby sa na to pripravoval. Vsetko pozvolna ani nevie ako sa to nauci. Ziadne sablony, ziadne presne casy, hockedy ked idem okolo a aby nikdy nemal snahu utiect ale vytesoval sa , ze sme spolu. A ked uz zacnem odkladat tak nachvilu, a ja napr. zo zaciatku uviazaneho, ale tak , ze ani mu nepride, ze je priputany, tzn. , ze uplne volny remen. To iba kvoli mne aby mi nemohol nahodou prchnut, keby chcel odist. A vyuzivm to, co ma uz naucene. Iba zvyrazním slovo zostan a ten ton uz pouzivam navzdy. Nachvilku, tak aby ma videl,vratim sa, prejdem okolo neho , zas cosi robim , tvarim sa zesa nepozeram ALE ! Nespustim ho ani na chvilu z oci. A najmensi naznak okamzite riesim. A az ked to psikovi úúúplne zovsednie a vie naco tam je , tak az potom aj zajdem akoze za strom , alebo kdesi z oci, ale zas iba na chvilku A ja ho ale vidim stale. Dobre je mu dat najavo,akoze sa schovaty prezradis a vykuka Ti chvilami kusok tela a prisny prst ked neaky naznak pohnutia. Velmi dolezite je menit miesto - niekde vam pes bude pohodovy inde nie. Rusive vplyvy zapracovavat az ked je uplne kludny a pochopil, ze tam "musí" byť. Mlademu psovi doprajme na to vela casu a dlhe obdobie , dospely dvojrocny a starsi sa to nauci za 2, 3 dni. Pamätajte ! Ak to pes nerobi dobre, kdesi robite chybu, musite na nu prist, v nom chyba nie je. Prajem vela radosti z uspechov pri vycviku. Kynologii, vycviku zdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off hickok, 9.6.2017 o 14:18

Absolútne súhlasím s prispievateľmi do diskusie, hlavne s goretom, ja som s mojou fenkou začal trénovať odloženie na remeni a bola to katastrofa, ako keby mala fenka pocit, že ju tam nechávam a z dôvodu pripútania sa proste nebude môcť za mnou dostať. Začal som teda trénovať na voľno a výsledky sa dostavili. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Esty, 8.6.2017 o 21:52

Ja ked som cvicil mojho jazvecika podotknem ze je moj prvy pes co som cvicil tak som ho zobral do zahrady kde som isiel nieco robit okopavat alebo nieco ine tak som ho chvilu nechal prebehnut potom som ho uviazal na voditko nedalekonod seba do tiena ked bolo teplo a dal povel zostan miesto.Po chvili ked bol kludny som mu dal odmenu nejaku skvarku a postupne sa aj vzdialenost zvacsovala.Zaciatok nebol lahky a aj voditko mi pokusal ale naucil som ho casom na odlozenie aj na volno.Hlavne to netreba velmi silit a byt z toho nastvany nervozny ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 8.6.2017 o 15:30

možno by pomohlo trénovať odloženie na voľno ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on MarekPO, 8.6.2017 o 15:12

Stopinko uvažoval som presne nad tým ako píšeš. Preto ho teraz už cca 2 týždne od skúšok necvičím odloženie. Samozrejme sa mu venujem inak. Odloženie pôjdeme ako sa povie od "piky" a uvidíme... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Stopinko, 8.6.2017 o 14:47

MarekPO uponahlane odlozenie, zacat odznovu. V pomalsom tempe. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 8.6.2017 o 11:16

M- nemam skusenost, ale co tak vysielacka? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fatran, 8.6.2017 o 10:59

odloženie psa trénujeme na každej poľovačke ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on MarekPO, 8.6.2017 o 8:31

Zdravím, oživím trochu túto diskusiu. Rád by som sa spýtal skúsených kynológov. Mám psíka - jazvečíka. Je to môj prvý pes, je veľmi šikovný, na zver, poslušnosť všetko OK. Teraz má 13 mesiacov. Stihol som s ním spraviť FSMP. Všetky disciplíny sme zvládli na jednotku, len to odloženie nám nejako nejde. Body sme mali na I. cenu, ale vďaka "zbabranému" odloženiu sme padli do tretej ceny. Keď psa odložím, na môj dohľad to je pohoda, je kľudný. Ale keď odídem na väčšiu vzdialenosť a nevidí ma, tak vydáva zvuky (čo bolo aj príčinou III. ceny na skúškach). Mám veľa načítaného, napozeraného, ale tieto nežiaduce prejavy neviem odstrániť. Bolo mi poradené, že mám skúsiť elektrický obojok. Lenže mne sa to zdá skoro takýmto spôsobom riešiť tento problém, keďže je to mladý pes. Dúfam že keď bude starší a dospelejší tak sa to výcvikom doučíme. Elektrický obojok mám ako poslednú alternatívu... Máte skúsenosti s takýmto problémom niekto? Ďakujem za rady ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miro56, 27.2.2010 o 17:01

Kam sa ponáhlaš? Píšeš že má 4 mesiace. Čim bude staršia tím bude mudrejšia a naučí sa to. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cita, 1.1.2010 o 22:20

Odložení je třeba dělat s ležícím psem, čili nejprve důsledně naučit psa lehnout. Okamžitě pak potlačovat každou nekázeň. Cvičit na řetízku, ideální když je obšitý kůží. Překousnutí vodítka je nejhorší zlozvyk, proto je lepší mu hned v zárodku předcházet, než později pracně odnaučovat. Myslím, že překousání postroje byl u sáňových psů největší přestupek, který se trestal ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mirogalas, 1.1.2010 o 21:45

Ajax 17287 ja mam tiež problém s odložením feny srbskeho duriča. Ostatne psy nechávam na volno. No toto je temperament o niečom inom! Pred týždnom odpolovala 4 dlhé pohony a ešte nemala dost. Iné psy sa už tmolili popri nohách. Na odložení mi šteká. Ona dá hore nos a cíti už zver na dialku. Prehrizne vodítko a o minútu hlási. A toto nechcem v nej tlmit! Skúšam už kadečo. Asi skúsim el. obojok. Cucka 119 pomož! A nepodcenuj to lebo u nás na SD-kach prvý den vypadlo na odložení 5 psov! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Kasi, 5.12.2009 o 18:14

Myslím , že tu bolo spomenuté všetko. Ja by som ešte prispel tým , že psíka z odloženia nikdy neprivolávam ale stále idem ja k nemu. Je dobré keď mu pri odložení necháš stále nejakú svoju vec na ktorej je tvoj pach. Keby sa niekedy v budúcnosti stratil pri poľovaní tak mu necháš niekde na zemi kus svojho oblečenia a on keď ho nájde tak ťa tam počká. S týmto mám ja dobré skusenosti. Nech sa ti darí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 1.12.2009 o 9:50

Na oplôtok máš čas, ale aj ho nemáš, samozrejme púšťať ju dnu je bláznovstvo, ale navštevuj ho často, a ukazuj jej diviaky a hlavne choď s ňou do vetra, aby ich dostala do nosa, príp ak sa Ti dá a je vnútri nejaký pes čo pracuje tak ju zober dnu na rukách a a nech sa pozerá a intenzívne chváľ ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlavar, 26.11.2009 o 18:02

Ostrosť psa môžeš docieliť aj za pomoci mačky. Nie priamym kontaktom,ale za pomoci klietky. Mačku dáš do klietky tak, aby ju bolo vidno, ale nedostali sa do kontaktu. Mačka svojou reakciou a prskaním často psa vydráždi. Osvedčené. Kombinoval by som to s kožou s diviaka.
Mal som klietku s pevným dnom a vrchom z dreva /preglejka/. Vrch je vyklápací. Boky klietky sú zo železa, roxor. Klietka mala tak /šxvxd/ 40x30x40 cm. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jagter, 25.11.2009 o 19:09

Možeš ju skúsiť zúriť s diviačou kožou.Bude to zatiaľ brať ako hru,ale časom to pochopí! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ajax17287, 25.11.2009 o 18:54

jasne ja som o oplotku ani len nerozmyslal...len tak doma ci sa neda trenovat odvaha ...knizke som to nevycital ale prax je prax nie? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jagter, 25.11.2009 o 14:15

Presne tak.Na oplotok máš ešte čas.Daj pozor aby neprišla k zlej skúsenosti.Slabšia povaha sa može zlomiť a pes stratí kvalitu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off veroslavorlovsky, 25.11.2009 o 6:53

na ostrost máš eště čas...ve čtyrech měsícech je štěně eště zmatené ze všeho co vidí anení si jisté...pak doporučuju půšťat spolu se starším přiměřeně ostrým psem...zbytečně nic neuspěchaj...máš doma eště mimino...všecko příjde... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ajax17287, 24.11.2009 o 18:42

dik vlavar.diki Lubo66-pocuvol som tvoju rad..robi pokroky normalne som necakal ze obediet nejaku tu sekundu...ale mane co ete vylepsovat ..casu dost zatial:O)
Ak mi mozete este poradit ako zvisim ostrost u psa??zdasa mi ze je moc lahostajna -.pri diviacom oplotku nemals tziadny zajuem 5 krat brechla do ciernej ale to len tak ako ozdrav..ta by sa snimi najradsej bavila keby jej to dovolili ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Lubo66, 19.10.2009 o 19:47

Tvoja sučka je ešte mladá, takže všetko, čo ju budeš učiť môžeš len hravou formou, najmä v štyroch mesiacoch - sú šteniatka dosť "zraniteľné". Skús to tak, ako ti radil vlavar, keď je sučka po vychádzke unavená, ju uviaž, uchláchol a keď bude kľudne ležať daj jej povel "ostaň" a na krok -dva odstúp, ale čelom k nej, aby si videl jej správanie. Chvíľu tak zotrvaj (5 sekúnd), potom k nej pristúp a poriadne ju pochváľ, ale vždy skôr, kým nezačne byť ona nervózna, musíš tomu predísť, aby sa nezačala ťahať za tebou. To musíš vystihnúť ten moment. Cvik sa musí skončiť vždy správnym prevedením a veľkou pochvalou(mlsnotou). Na prvý krát stačí ten jeden krok a tých pár sekúnd. Postupne budeš zvyšovať obtiažnosť, ako ti popísal vlavar. Nesmieš nikdy postupovať ďalej, kým predchádzajúce prevedenie nieje na 100%. Kým nebude odloženie spoľahlivé, mal by si sa pre sučku vždy vrátiť a pochváliť ju. Až neskôr ju privolať z odloženia. Základ je ale práve to privolanie, od toho sa odrážaš, lebo nakoniec aj z toho odloženia budeš robiť privolanie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlavar, 17.10.2009 o 20:49

Myslim, ze je este skoro ucit sucku na odkladanie. Urcite ju najprv nauc na poslusnost na voditku. Od toho sa moze odvijat uspesne odkladanie. Psika mozes aj na skuskas odkladat dvoma sposobmi. S uviazanim a bez. Ak je naucena na voditko, je dobre odkladat psika s niecim co pozna. Voditko, ruksak, kabat. Odkladanie uc hlavne vtedy, ked je pes dobre vybehany. Ja som ucil odkladanie tak, ze som psíka daval sadnut a sprvu, aby ma videl, som od neho odchadzal na kratke vzdialenosti a daval pozor, aby sedel. Vzdy ked som sa vratil, pochvalil som ho a dostal granulku, potom dostal volno a opet som ho dal sadnut, aby ostal. Postupom casu som zvacsoval vzdialenost, tak, aby som videl ci sedi. Nie je na skodu, ak si aj lahne. Hlavne nech neknuci,nech ostane. Mozes ho uviazat. Neskor som sa mu schovaval najprv na kratko,ale tak, aby som ho videl, ako sa sprava. Aj v lese to mozes takto cvicit. Ja som pri pochodzke nechal psika sadnut a kracal dalej. Vzdialenosti som pomalicky zvacsoval a postupne aj zachadzal z dohladu psa, ale tak aby som ho videl,co robi. Potom som sa vratil a niekedy len piskol a psik pekne po mojej stope prisiel ku mne. Na polovackach a na skuskach okladam zasadne s uviazanim. Psik je v klude, sedi, neknuci. A ak mas 100% odlozenie, vyskusaj aj poslusnost pri vystrele. Musi ostat ticho na mieste. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ajax17287, 16.10.2009 o 18:51

diki za rady uz vopred ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM