Heming hunting
dnes je sobota,  20. apríl 2024,  meniny má Marcel,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:48,  dnes západ slnka: 18:41
poľovnícke sety poľovníctvo Terem
Chyba! Skúste sa prihlásiť znova a skúste to ešte raz.

Farbiarsky postroj - diskusia

autor: on marcony
pridané: 4.4.2021 14:50
Už nejakú dobu sa mi dostáva do uší téma ohľadom farbiarskeho postroja a jeho uľahčenie práce pre psa. Je to komfortnejšie, psa neškrtí ba dokonca neškodí jeho krčnej chrbtici tak ako obojok. Moja otázka znie: SÚHLASÍTE resp. NESÚHLASÍTE s používaním farbiarskych postrojov v praxi? a je vôbec takýto postroj akceptovateľný pri PFkách, IHFkách alebo na výstavách? Farbiaristi vyjadrite sa
počet zobrazení: 3 359
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovné psy
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Brhlik, 10.4.2021 o 21:07

Dám moje osobné skúsenosti. Robil som roky služobnú kynológiu, kde bol pri stopovaní povolený postroj alebo obojok. Hovorím o služobnej a nie o športovej kynológii, takže stopy som robil v každom teréne t.j. i v lese a v hustých porastoch. Pracoval som aj s obojkom aj s postrojom. Ospravedlňujem sa, ale keď opisujem nepoľovnícku kynológiu budem používať výrazy tam zaužívané (napr. stopovacie vodítko a nie farbiarsky remeň a pod.) Pre psovoda je veľký rozdiel v štýle a spôsobe práce so stopovacím vodítkom ak je pes na obojku a ak je v postroji. Pokiaľ je psovod naučený na jedno, s druhým sa mu bude robiť horšie. Taktiež psom (aj keď nie každému) môže zmena robiť z počiatku problém. Jedno aj druhé má svoje výhody aj nevýhody. Nedá sa povedať, že pes lepšie stopuje s obojkom alebo s postrojom . Nie je mi známy žiaden prípad zdravotných ťažkostí psa pri používaní obojka alebo postroja. Dôležité je aby obojok alebo postroj bol psovi pohodlný a sedel mu. Pri prechode húštinami sa pes skôr zachytí vodidlom ako postrojom . Výhody a nevýhody ako som ich vnímal ja. Určite to tak nevidia všetci  . Obojok výhody: skladnejší, ľahšie a rýchlejšie sa nasadzuje a sníma, som vždy pripravený stopovať, pretože keď idem so psom von, tak má obojok. Práca s vodítkom je ľahšia. Obojok nevýhody: vodítko sa viac špiní, niektorým psom je nepríjemné keď im to pri napnutí vodidla trie medzi zadnými stehnami, stane sa, aj že si pes obmotá vodítko okolo nôh. Postroj výhody: pri správnej práci s vodítkom neobmedzuje psa. Postroj nevýhody: nasadiť a dať ho dole trvá dlhšie ako pri obojku, môže sa stať, že ho potrebujem a nemám ho pri sebe. V poľovníckej kynológii je kožený farbiarsky remeň a obojok tradícia. Ale postupne nahrádza kožu syntetický materiál. Pre mňa je tá koža oveľa krajšia a príjemnejšia no pravda je, že dobrý syntetický materiál je oveľa praktickejší. Nemá zmysel bojovať proti novinkám. Všetko overí čas ... Ja som skončil tak, že som pracoval výlučne s postrojom ale nedovolím si tvrdiť že je to pre každého lepšie. Len mne to tak viac sedelo.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 9

komentáre

zoradiť
off jelenbiely, 11.4.2021 o 11:51

Reakcia na príspevok od Brhlik, 10.4.2021 o 21:07 :
Aj mne sa veľmi páči tvoj príspevok, ďakujem že si sa s nami podelil o skúsenosti, prajem veľa šťastia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on marcony, 11.4.2021 o 11:20

Reakcia na príspevok od Brhlik, 10.4.2021 o 21:07 :
Tak za tento príspevok naozaj veľká vďaka. Dopodrobna si popísal všetko čo som chcel a hlavne "neškodne". Podľa doposiaľ pridaných príspevkov nemôžme jednoznačne povedať, žeby postroj bol lepší ako obojok alebo naopak. Napriek tomu si ale myslím, že propagácia farbiarskeho postroja tým spôsobom, že obojok okrem iného spôsobuje vážne zdravotné problémy je neprimeraná. Spomenul si aj to, že v poľovníckej kynológii je farbiarsky remeň a obojok tradícia.. A to by bolo za mňa rozhodujúce pri výbere. Nebudem odsudzovať postroj nakoľko skúsenosti s ním ešte nie sú dostatočné, ale taktiež si musíme uznať, že farbiarsky obojok a remeň odjakživa k farbiarom patrí... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Rehbock, 10.4.2021 o 22:32

Reakcia na príspevok od Brhlik, 10.4.2021 o 21:07 :
Veľmi dobrý príspevok Každý veru nech si nájde to svoje a pre svojho psíka hlavne to najlepšie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Brhlik, 10.4.2021 o 21:07

Dám moje osobné skúsenosti. Robil som roky služobnú kynológiu, kde bol pri stopovaní povolený postroj alebo obojok. Hovorím o služobnej a nie o športovej kynológii, takže stopy som robil v každom teréne t.j. i v lese a v hustých porastoch. Pracoval som aj s obojkom aj s postrojom. Ospravedlňujem sa, ale keď opisujem nepoľovnícku kynológiu budem používať výrazy tam zaužívané (napr. stopovacie vodítko a nie farbiarsky remeň a pod.) Pre psovoda je veľký rozdiel v štýle a spôsobe práce so stopovacím vodítkom ak je pes na obojku a ak je v postroji. Pokiaľ je psovod naučený na jedno, s druhým sa mu bude robiť horšie. Taktiež psom (aj keď nie každému) môže zmena robiť z počiatku problém. Jedno aj druhé má svoje výhody aj nevýhody. Nedá sa povedať, že pes lepšie stopuje s obojkom alebo s postrojom . Nie je mi známy žiaden prípad zdravotných ťažkostí psa pri používaní obojka alebo postroja. Dôležité je aby obojok alebo postroj bol psovi pohodlný a sedel mu. Pri prechode húštinami sa pes skôr zachytí vodidlom ako postrojom . Výhody a nevýhody ako som ich vnímal ja. Určite to tak nevidia všetci  . Obojok výhody: skladnejší, ľahšie a rýchlejšie sa nasadzuje a sníma, som vždy pripravený stopovať, pretože keď idem so psom von, tak má obojok. Práca s vodítkom je ľahšia. Obojok nevýhody: vodítko sa viac špiní, niektorým psom je nepríjemné keď im to pri napnutí vodidla trie medzi zadnými stehnami, stane sa, aj že si pes obmotá vodítko okolo nôh. Postroj výhody: pri správnej práci s vodítkom neobmedzuje psa. Postroj nevýhody: nasadiť a dať ho dole trvá dlhšie ako pri obojku, môže sa stať, že ho potrebujem a nemám ho pri sebe. V poľovníckej kynológii je kožený farbiarsky remeň a obojok tradícia. Ale postupne nahrádza kožu syntetický materiál. Pre mňa je tá koža oveľa krajšia a príjemnejšia no pravda je, že dobrý syntetický materiál je oveľa praktickejší. Nemá zmysel bojovať proti novinkám. Všetko overí čas ... Ja som skončil tak, že som pracoval výlučne s postrojom ale nedovolím si tvrdiť že je to pre každého lepšie. Len mne to tak viac sedelo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 9

off jelenbiely, 10.4.2021 o 11:52

Keď bola táto diskusia vytvorená, očakávala som, že by mohol napísať niekto kto to môže porovnať a ma aj reálne skúsenosti aj s postrojom a vyjadrí sa k téme viac. Je mi jasné, že keď má niekto raz zaužívaný obojok nerieši nič iné, ale ten vývoj napreduje a ja si myslím, že ten postroj netreba hneď zavrhovať hlavne pri psíkoch, ktorí sú poľovné viac aktívny. Uľahčiť im to čo najviac sa dá, keďže doba napreduje a riešime tu postroje nevidím dôvod dávať tomu stopku len preto, že koľke roky stačil obojok a psík bol šťastný. Ak by niekto mal viac poznatkov z praxe možno aj po tej veterinárskej stránke zo zdravotného hľadiska, budem rada ak sa vyjadrí. Ak tu niekoho takého mame :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off Rehbock, 9.4.2021 o 21:01

Super že máme toľko vycvikarov a odborníkov v chove Braňo sa musí hore tešiť ..... Každopádne sto ľudí sto chuti a každý nech preferuje to čo jemu a jeho psíkovi vyhovuje Hlavne je mať na zreteli bezpečnosť a komfort psíka pri práci alebo vychádzke Lovu lesu a farbiarom zdar priatelia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on lanus, 9.4.2021 o 20:10

dominikadominika - V odkaze na videá čo som nižšie pridal je aj video so psíkom majúcim podobný postroj ako si dala na obrázku ; práca na stope sa však tam realizuje " v lesoparku" . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

on lanus, 9.4.2021 o 19:29

abba 1 - To ja veľmi dobre viem ; ja som len reagoval na to čo napísal krpec cit.: ...či na skúškach či v praxi nikdy nevypúšťam psa s obojkom ani postrojom!!!!! Ak niekto áno , tak na skúškach je to na vyhadzov ..." a Ty si bol lenivý to prečítať ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off dominikadominika, 9.4.2021 o 18:59

Žiadny problém postroj funguje geniálne aj u farbiara ako aj u iných plemien. Farbiarsky postroj - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off abba1, 9.4.2021 o 18:56

"Sňatie obojka z krku má u farbiarov špecifický význam ; je to povel na durenie" ... toto je podmienený reflex, taký istý sa vytvorí aj pri sňatí postroja. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on lanus, 9.4.2021 o 15:53

krpec - Ja som postroj nezavrhol (začal som ich používalť pri foxterieroch pred pól storočím keďže mali veľmi úzke hlavy a z voľnejšieho farbiarského obojku sa vedeli vyšmyknúť) ;do poriadnej húštiny to však nieje dobré riešenie !!!(Toto si odklial nabral ? cit :"pritiahnutí hlavý obojkom popod nohy k zemi". ) Pri prevlieknutí vodiaceho remeňa medzi predné nohy psíka sa prenesie hlavný nápor na šiju, zmierni sa tlak na bočné krčné tepny a uvolní sa hrtan ;čím sa predíde často sa vyskytujúcemu chrčaniu . Sňatie obojka z krku má u farbiarov špecifický význam ; je to povel na durenie a zastavovanie postrelenej zvery . Doporučujem pozrieť videa na tomto linku a "nevymýšľať teplú vodu " . : odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

správca MMasska, 9.4.2021 o 11:03

No napíšem aj ja aj keď nie polovne psy ale psy pracovné, tiež nikdy pred tým nepoužívali nič iné len obojok čas a vývoj ukázal akou veľkou výhodou je postroj. Či už ohľadom zaťaženia či rôzne upevňovanie a zľaňovacie veci. U nás pes nosí GPS ale nie na krku ale na veste, celodenne využívanie, baterky nie na par hodín ale niekoľko dní ťažké presuny v teréneukázali nesmierne výhody postoja. Ak odmyslíme nepriestrelnú vestu čo je nesmierne ťažká taký postoj je pre psa pohodlnejší ako mať celý deň zaťažený krk. Keď som bol v Nórsku alebo v Rusku na losa vsade pouzivali GPS a tiež to nemali na krku. Zoberme si to tak ani vesta pre duričov sa nestretla hneď s pochopením a tý čo ju vyskúšali a zachránilo im to psíka už by psa bez toho do lesa nepustili. Každý tvrdil že psa to obmedzí v pohybe dokonca ho vesta bude ohrozovať a opak je pravdou . Aj keď kevralova veste na mieru stojí nemalo peňazí tak isto aj GPS obojok som rád že ich v lese stretávam čím ďalej tým viac. Páni nebuďte krátkozraký odsudzujete niečo čo ste ešte nevideli ani neviete ako ten prostroj vyzerá ani ste to nevyskušali. Môj šéf stále tvrdí "nevyskušaš nevieš" ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off jelenbiely, 9.4.2021 o 10:37

Reakcia na príspevok od krpec, 9.4.2021 o 10:13 :
Ja som rada, že napísal niekto kto s dlhoročnou praxou vo výcviku psov. Ďakujem a taktiež prajem veľa úspechov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off krpec, 9.4.2021 o 10:13

Nedá mi s nepridať. V priebehu roku pripravujem nie jedného psa na skúšky pre poľovnú upotrebiteľnosť či výstavu . Výstava jednoznačne výstavná vôdzka aj keď som sa na výstavách stretol už s všeličím,v postroji sa vystavovať psík nedá a nesmie. Pri práci používam to čo psovi vyhovuje aj obojok aj postroj. Dovolím si protirečiť o obojku a pritiahnutí hlavý obojkom popod nohy k zemi. Toto môže povedať len človek ,ktorý psa necvičí a necvičil!!! Teraz určite vlna nevôle, ale je to tak, psovi čo má na krku obojok a remeň pomedzi nohy hlavu k zemi nedáš a nestiahneš. To by som chcel vidieť. To je blud. Na to sa používajú iné metódy. A ďalej či na skúškach či v praxi nikdy nevypúšťam psa s obojkom ani postrojom!!!!! Ak niekto áno , tak na skúškach je to na vyhadzov a v praxi prajem veľa úspechov. Záver kľudne používajte postroj či obojok je to na vás čo dokážete ovládať a je pre Vás lepšie. S postroju sa psík trošku nemotornejšie vypúšťa ako s obojku podstate jedným stlačením záleží aký máte obojok. Ak som niekoho slušne poviem nahneval tak nech mi prepáči toľko asi 31 ročná prax vo výcviku psov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off binka, 9.4.2021 o 8:22

A kupodivu se postroje používají. Nemyslím si, že by se v tom pes někde zamotal. Stejně se může zamotat barvářský řemen, ať už je z jakéhokoliv materiálu. Na řemeni pes chodí pomalu a na štvaní se postroj stejně sundavá. Osobně bych se postroji nebránil. Dnes je běžné, pes má na krku široký barvářský obojek a ještě k tomu většinou obojek s GPS. Aby se psům, často používaným na stopě, nevytáhnul krk jak indiánkám se žirafími krky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Sager, 9.4.2021 o 6:07

Reakcia na príspevok od Rehbock, 8.4.2021 o 22:55 :
Tiež si myslím, že je to len marketingový ťah ako dostať od ľudí peniaze. Pre prácu akéhokoľvek poľovníckeho psa je postroj na obtiaž, a nie len farbiara. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Rehbock, 8.4.2021 o 22:55

Reakcia na príspevok od jelenbiely, 8.4.2021 o 17:59 :
Vôbec si nemyslím že by obojok škodil psíkovi pokiaľ ho nosí pri práci alebo pri posliedke Za mňa len čistý marketingový ťah a pokus ako dostať od ľudí peniaze ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Ondrik, 8.4.2021 o 18:53

Koľké roky mali psi na krku obojky...aj skúšky porobili, aj množstvo dohladaviek aj celý život s obojkom na krku prežili a boli šťastné, hlavne aby boli so svojím gazdom v lese...a teraz sa tu riešia módne veci...nič viac, nič menej ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

off jelenbiely, 8.4.2021 o 17:59

Pozerala som na to skôr z tej druhej stránky ak obojok naozaj škodí krčnej chrbtici príde mi lepší ten postroj len preto by som viac bola za, inak máte pravdu a súhlasím s vami. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Rehbock, 8.4.2021 o 17:17

Jednoznačne obojok Pri práci na remeni má pes omnoho menšiu šancu že sa niekde v mladine o niečo zachytí a remeň ktorý mu pri práci ide popod telo a pomedzi nohy ho nijak neobmedzuje Pri práci na voľno bez remena dávam psovi obojok vždy dole a má len GPS ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on marcony, 8.4.2021 o 15:26

Aby som to uviedol na správnu mieru informácie ohľadom farbiarskeho postroja sú zatiaľ u mňa len napočúvané. Nepoznám zatiaľ nikoho, čo by uviedol skúsenosti s farbiarskym postrojom z praxe priamo z nejakej dohľadávky. To je aj cieľom mojej diskusie - v podstate ma presvedčiť, že to info ohľadom farbiarskeho postroja je reálne. Podľa môjho názoru ešte ani jeden farbiar sa nesťažoval na svoj obojok a tak isto ani jeden farbiar nebude chváliť farbiarsky postroj. Nepoznám prípad farbiara ktorý by mal poškodenú krčnú chrbticu z obojku. Áno súhlasím , aby sa psom zvyšoval komfort, ale v tomto prípade zdieľam názor LANUSA, že pri reálnej dohľadávke môže byť postroj skôr na príťaž takže zrejme mu ani prácu neuľahčuje. Myslím, že pri chove (nielen) poľovných psov sa robia obrovské chyby na ktoré by sme sa mali zamerať. Napríklad taká nesprávna výživa šteniat sa postará o celoživotný diskomfort psa. Mám pocit že farbiarsky postroj o ktorom diskutujeme je len marketingový ťah z praxe nepotvrdený. Rád sa ale nechám presvedčiť, že to tak nieje. Zatiaľ ďakujem za príspevky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vigvi, 8.4.2021 o 10:48

Lanus ti to napisal uplne spravne.. Za mna jednoznacne obojok ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on lanus, 7.4.2021 o 22:05

marcony - Postroj je síce pohodlnejší ale v tŕninách či maliništi sa často zachytáva ; pes s farbiarskym obojkom má pri práci na stope farbiarsky remeň vedený medzi prednými nohami tak je jeho hlava priťahovaná k zemi a teda ku stope . Na výstave sa používa tenké tzv. výstavné vodítko bez obojku aby nebola narušená bočná silueta psa či suky . Skúšobný poriadok je tu : odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off jelenbiely, 7.4.2021 o 21:01

Ja súhlasím s postrojom ako píšeš je to pre nich komfortnejšie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov