Heming hunting
dnes je sobota,  27. apríl 2024,  meniny má Jaroslav,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:36,  dnes západ slnka: 18:51
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Dreviny ktoré zver neobhrýza?!!?!?!! - diskusia

autor: off Simino
pridané: 23.12.2018 15:22
Dobrý deň,chcel by som sa spýtať aké dreviny zver neobhrýza no nevadia jej.chcem si totiž vysadiť takéto niake dreviny ,aby tie kríky kde mám krmelec trochu viac zhustli.
počet zobrazení: 3 288
počet hlasov: 1
Dreviny ktoré zver neobhrýza?!!?!?!! - diskusia
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
off miso111, 9.2.2020 o 19:53

Preto to beriem s nadhľadom. Ten taxín je vskutku zaujímavý fenomén. Všetky rezervácie tisu na Slovensku sú zverou natoľko atakované, že sme často mali problém nájsť jedince na odber vývrtov pre dendrochronologickú analýzu. Prajem veľa zdaru. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off JurajOrava, 9.2.2020 o 19:51

Reakcia na príspevok od miso111, 9.2.2020 o 19:41 :
V poriadku, hadat sa nie je treba. Len slusne konverzovat. :-) Publikacie mate v skutku zaujimave, nieco si z toho precitam. To Vam verim, ze ich je kopec za 19 rokov pedagogickej praxe. Novych informacii nikdy nie je dost. Lovu Zdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 9.2.2020 o 19:41

:-))) No kolega nebudem sa s vami hádať. Učil som od r. 2000 (vrátane) do konca r. 2018. Matematika je ľahká a so štatistikou a dendrologiou je moja obľúbená veda. Treba to prepočítať? :-))) Inak na tejto stránke je toľko mojich bývalých študentov, že už by som ich neporátal :-))) P.S. som ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off JurajOrava, 9.2.2020 o 19:38

Reakcia na príspevok od miso111, 9.2.2020 o 19:26 :
To Vam gratulujem. A ako je mozne ze ste ucili 19 rokov dendrologiu, ked mate 42. To ste VS koncili v 18? Pan kolega, beriem tu borievku.Ale toto uz nie. Nie ste nahodou Michal Bugala? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 9.2.2020 o 19:30

Reakcia na príspevok od JurajOrava, 9.2.2020 o 19:11 :
A k borievke napr. foto ID 199607 :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 9.2.2020 o 19:26

Napr.... Na fotke z mája 2016 z oblasti Kremnických vrchov... jedince tisu sú ochránené polynetovým pletivom aby ich nezničila zver. Jedinec vľavo nechránený je poškodený. Prírodná rezervácia Pavelcovo. Oblasť mestských lesov BB. A kolega aj ja som členom tímu viacerých autorov, ktorích články o tise boli publikované v karentovaných časopisoch :-) Dreviny ktoré zver neobhrýza?!!?!?!! - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 9.2.2020 o 19:17

JurajOrava- k borievke: potvrdzujem slova Misa do bodky a pismena a kazdy polovnik, ktory chodi po lese s otvorenymi ocami, ich potvrdi tiez. Tu niet co vymyslat! Takze nehadat sa, nevymyslat uz davno objavene. PS: dodatok. Teraz som si vsimol o tise. Detto ako borievka! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off JurajOrava, 9.2.2020 o 19:11

Reakcia na príspevok od miso111, 9.2.2020 o 18:51 :
Veterinary Toxicology: Basic and Clinical Principles pp. 74 odkaz Precitajte si tot kolega, karentovana literatura. Ja sa venujem organickej chemii a farmakologii. Dalsie clanky su v pouzitej lit. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 9.2.2020 o 19:07

Reakcia na príspevok od JurajOrava, 9.2.2020 o 18:59 :
Samozrejme nepísal by som tu domnienky. Uvádzam fakty. 19 rokov som učil dendrológiu na TU vo Zvolene a najmä posledné roky som sa venoval práve výskumu tisu a okrajovo i borievky. Pokutrem v archíve a doložím aj fotografie. Inak ak mrknete do mojich fotografií, najsilnejšie zhody uvidíte práve v borievkach. A ten taxín si určite pozrite. Nechcem vás nemiestne poúčať. Ale je to fakt. Preto je tis v posledných rokoch na ústupe. Ako rastú počty vysokej ustupuje tis. Zmladenie nemá šancu! Zver ho spasie dohola. Plodiace jedince sú fatálne olúpané! Foto doložím. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off JurajOrava, 9.2.2020 o 18:59

Reakcia na príspevok od miso111, 9.2.2020 o 18:51 :
Je vsetko pekne co pisete, s tym Taxinom nesuhlasim. S ostatnym ciastocne. Ono je dobre svoje tvrdenia obvykle dolozit dokazmi, nie domnienkami. Kludne predlozete par foto, napr. ohryz Tuje, Tisu, pripadneaj Borievky. Ak sa tolko venujete dendrologii ako tvrdite, urcite mate kopec fotiek. Aspon sa poucime. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 9.2.2020 o 18:51

No Juraj bez urážky...treba ti ešte veľa vecí doštudovať! To čo si napísal je síce pravda ale netýka sa zveri! Na taxín sú vnímavé len mäsožravce a všežravce! Nie bylinožravce! Pozor! Zver naň nie je vnímavá skôr naopak. Vôbec jej neškodí. Odporúčam ti ísť pozrieť do ktorejkoľvek rezervácie s výskytom tisu. Bude totálne zničený od zveri. Obhryz, odhryz, lúpanie. Venoval som sa tisu po profesnej stránke dosť dlho aby som vedel čo píšem. A borievka je tiež omyl. Vysoká ju s obrovskou obľubou spása najmä v predjarí. Podobne ako tŕnité akácie v Afrike žirafy a antilopy. Borievčie je u mňa obľúbené pri zbere zhodov. A ver že neslúži vysokej len ako úkryt ale i obľúbená potrava. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off JurajOrava, 9.2.2020 o 18:31

Reakcia na príspevok od miso111, 9.2.2020 o 17:04 :
Ano ano Thuja, ale ide mi tento nazov proti srsti. Asi tazko pritahuju nakolko su jedovate a zver odpudzuju. Taxus baccata obsahuje Taxin co je extremne jedovaty alkaloid (uz Kelti a aj Slovania to umne vyuzivali), podotykam ze jedovata je cela rastlina okrem cerveneho polodu (Arillus). O ucinkoch taxinu ako extraktu Z Tisa sa moc nepise.... asi si domyslime preco. Thuja ssp. obsahuje alpha-Thujon, co je tiez velmi neprijemny alkaloid, no nie az tak smrtelny. Na margo Juniperus ssp. (Jalovec) tam je odpudzovanie zvery na innej baze... kto zbieral borievky asi vie o com rozpravam. Dokonca ani ovecky (ako si mozno povsimnut tam kde maju pastviny a kosiare je mnozstvo soliterov napr. Donovaly) sa do nich nepustaju. Naopak neda mi nespomenut, ze zver intuitivne ohryza pri poraneni a zazivacich tazkostiach Vrby. Vrba Salix alba obsahuje velmi ucine antipyretikum, antiflogystikum a zaroven analgetykum k.acetyl salicilovu (acylpyrin, aspirin...) A takychto prikladov z Nasej prirody je velmi vela.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 9.2.2020 o 17:04

Juraj to si myslel dreviny, ktoré zver vyhľadáva? Pretože tis a borievky sú aj s jedľou tie najobľúbenejšie a najničenejšie. A Tuja Occipitalis je predpokladám Thuja occidentalis - tuja západná ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off JurajOrava, 9.2.2020 o 16:42

Ihlicnate: Tuja Occipitalis, Orientalis, Tis obycajny - Taxus baccata, Jalovec - Juniperus communis a z tych lisnacov je naj Breza.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Simino, 27.12.2018 o 16:48

Ďakujem za rady ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rudy72, 25.12.2018 o 19:36

Reakcia na príspevok od Simino, 24.12.2018 o 11:43 :
A obyčajné trnky by nestačili? Potom sa budú šíriť samé. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off abba1, 25.12.2018 o 19:04

agát je na zozname zakázaných rastlín ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 24.12.2018 o 19:29

Agát nie je celkom šťastné riešenie. Keď je mladý, zver ho nivočí lúpaním jedna radosť. Breza je dobré riešenie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Simino, 24.12.2018 o 11:43

Ďakujem skúsim zohnať ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off balanda, 24.12.2018 o 8:22

Breza, to ti u nás nič nezožerie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov